Actualizat acum

Banicioiu ii propune lui Iohannis decorarea medicilor si managerilor implicati in tratarea celor raniti in Colectiv

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:47 Actualitate | Esenţial

Ambulante incendiu club Colectiv
Foto: HotNews.ro
Ministrul Sanatatii, Nicolae Banicioiu, a transmis presedintelui Klaus Iohannis, propunerea de decorare a echipelor manageriale care au depus eforturi pentru salvarea celor raniti in tragedia de la clubul Colectiv, informeaza un comunicat MS.

"Devotamentul cu care acestia au luptat clipa de clipa pentru vietile celor raniti in tragedia de la Colectiv si faptul ca, nu au pregetat cu nimic pentru a asigura pacientilor toate conditiile, au contribuit la salvarea a zeci de vieti. De asemenea, acesti medici si manageri au aratat ca sistemul medical din Romania este pe drumul cel bun. Ii asigur de toata stima si pretuirea mea pe toti medicii si asistentele, personalul auxiliar, care au luptat alaturi de noi in aceste zile grele pentru noi toti", a declarat  Banicioiu. 

De asemenea, in propunerea de decorare transmisa Presedintelui, ministrul Sanatatii a solicitat si decorarea membrilor Centrului Operativ pentru Situatii de Urgenta din cadrul Ministerului Sanatatii, care zi si noapte au oferit informatii si sprijin tuturor celor implicati in efortul de salvare a celor raniti in tragedia de la clubul Colectiv, se mai scrie in comunicat.

Presedintele Klaus Iohannis a decorat miercuri cu ordinul "Meritul Sanitar" in grad de ofiter mai multi medici si asistenti medicali SMURD, din mai multe centre ale Serviciului Mobil de Urgenta, Reanimare si Descarcerare din tara


Citeste mai multe despre   


519 vizualizari
  • 0 (0 voturi)    
    corect (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:57)

    cristi [anonim]

    si nu numai atat, platiti cum se cuvine
  • 0 (0 voturi)    
    In special managerii (Vineri, 13 noiembrie 2015, 16:02)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Ca ei duc, mereu, greul :-))))
  • 0 (2 voturi)    
    Corect (Vineri, 13 noiembrie 2015, 16:25)

    Gogu [anonim]

    Este foarte corect ca aceia care se implica si isi fac datoria exemplar sa fie recompensati. O singura intrebare am si eu asa ca nestiutor: Cand a fost nominalizat Banicioiu ca ministru al sanatatii, ca guvernul abia acum incearca sa se formeze, iar cel vechi a demisionat...sau ma insel eu?
  • +3 (5 voturi)    
    Un tembel (Vineri, 13 noiembrie 2015, 16:26)

    dandra [utilizator]

    Propun sa li se plateasca orele suplimentare si atat.
    Si-au facut treaba pentru care au invatat si pentru care sunt platiti.
    Cum ar fi sa fiu decorat de presedinte ca merg pe strada si nu dau in cap la oameni?
  • 0 (0 voturi)    
    Exact .. n-au de ce sa fie decorati .. (Vineri, 13 noiembrie 2015, 19:05)

    CD [utilizator]

    ..pentru ca si-au facut datoria in mod obisnuit si nu au facut fapte de vitejie .
    Ca sa fie eroi trebuiau sa stie ca exista cianokit sa comende kitul antidot in UE ,in primele minute ale tragediei si-ar fi salvat multe din vietile pierdute .
    Asa ca nu-s ciar eroi ... iar Arafat este un palestinian smecher ,imbogatit in Romania pe seama SMURD !
    In timp ce romanii sunt ocupati sa ..masa de seara si de pranz !!! .
  • +1 (1 vot)    
    mizerie marca PSD (Vineri, 13 noiembrie 2015, 19:12)

    verdeata [utilizator]

    am mai comentat asta la alt articol mai sus.
  • +1 (1 vot)    
    Mentalitate de partid comunist, PSD (Vineri, 13 noiembrie 2015, 19:28)

    neagoe [utilizator]

    PSD e comunist si asa va ramane. Doar comunistii au avut intotdeauna acest imbold: medalia! Sa se impopotoneze cu tinichele din cap pina in picioare.
    Asa au facut si cateva zeci de mii de "revolutionari '89" care paraziteaza bugetul.

    Ba, defectilor, medicii au nevoie de conditii decente de munca. Fara sa fie nevoiti sa vina cu materiale si medicamente de acasa.
  • +1 (1 vot)    
    CEA MAI BUNA APARARE ESTE ATACUL ! (Vineri, 13 noiembrie 2015, 21:14)

    Susufler0 [utilizator]

    Banicioiu nu are nicio jena. Ba mai mult, el ataca. Il propune pe Lascar pt a fi decorat, in conditiile in care din vina (aproape sigur penala !) a acestuia, Unitatea de Arsi inaugurata cu jumatate de an in urma de Ministrul Banicioiu impreuna cu Managerul Lascar, este nefunctionala si nu a putut fi folosita pt a trata pe ranitii arsi in incendiul de la clubul Colectiv. Intr-adevar o astfel de performanta merita o decoratie. Sa vinaaaaaa !