Actualizat acum

Ministerul Sanatatii anunta ca sustine amendamentul ce prevede plata orelor suplimentare pentru ce au venit voluntar pentru a ingriji ranitii din Colectiv

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:05 Actualitate | Esenţial

Echipaje medicale intervin la incendiul din Club Colectiv
Foto: Hotnews
Ministerul Sanatatii sustine amendamentul depus de deputatul Florin Buicu, care vizeaza plata orelor suplimentare pentru personalul medico-sanitar care a lucrat zi si noapte pentru ingrijirea ranitilor din clubul Colectiv, informeaza un comunicat de presa al MS.

Amendamentele care au fost depuse la OUG nr. 35/2015 de catre deputat, vor fi sustinute ca amendamente agreate si de catre Ministerul Sanatatii la Proiectul de Lege pentru aprobarea OUG nr. 27/2015, arata sursa citata.

Munca suplimentara efectuata potrivit alin.(512) incepand cu data de 30 octombrie 2015, se salarizeaza in functie de tariful orar aferent salariului de baza avut, la care se adauga un spor de 100% din tariful orar al salariului de baza. 

"Prin acest amendament se propune plata suplimentara a personalului din sistemul sanitar care a acordat asistenta medicala, in afara programului normal de lucru, ranitilor din urma accidentului tragic din Clubul Colectiv. Este vorba de acei oameni care au venit in mod voluntar la serviciu, o parte dintre acestia lucrand non-stop chiar si 48 de ore pentru a incerca sa salveze viata persoanelor ranite", se scrie in comunicat.

"Munca suplimentara si efortul acestor profesionisti trebuie recunoscut, astfel incat plata orelor suplimentare pe care acesti oameni le-au efectuat mi se pare o masura binevenita. In conditiile in care ne confruntam cu exodul medicilor in strainatate consider ca este o pozitie justa ca atunci cand putem sa ii rasplatim pe profesionistii sistemului medical", a declarat ministrul Sanatatii, Nicolae Banicioiu.  

Impactul bugetar al acestei masuri este foarte mic, avand in vedere ca vorbim de un numar destul de mic de angajati, de un numar redus de unitati sanitare, explica MS, cu precizarea ca aplicarea prevederii se va face dupa ce va fi emisa o Hotarare de Guvern, iar sursa de finantare este Fondul National Unic de Asigurari Sociale de Sanatate.


Citeste mai multe despre   


606 vizualizari
  • 0 (0 voturi)    
    Mi se pare firesc (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:12)

    comentatordiletant [utilizator]

    Halucinant ar fi s-o văd trecută în bilanțul guvernării ponta (HN, am o reclamație: nu mă satisface că n-am folosit majusculă, voiam să pot micșora și fontul).
  • +2 (2 voturi)    
    8+2 ore (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:13)

    pontaj [anonim]

    Sa vedem daca pot ponta mai mult de 2 ore suplimentare pe zi. Altfel vine Curtea de Conturi si spune ca e incalcat codul muncii si-l denunta pe contabil pentru abuz in serviciu. Cam astea sunt legile din RRomanistan
    • 0 (0 voturi)    
      Totuși... (Vineri, 13 noiembrie 2015, 16:11)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui pontaj

      ... ce spui acolo aduce a Absurdistan. Poate tocmai ăsta e rolul amendamentului - 2 ore / zi se pot ponta prin Codul Muncii (ptiu, bată-te, că mă făcuși să scriu iar cuvântul acela detestat)
  • 0 (0 voturi)    
    firesc (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:28)

    mos ion roata [utilizator]

    era sa fie stimulati nu sa li se plateasca orele suplimentare.Oamenii acestia au venit la serviciu fara sa se gandeasca ca vor fi remunerati fara sa-si faca un calcul meschin de genul-am lucrat x ore si mi se cuvin y bani.O premiere, ar fi mai potrivita.
  • -1 (1 vot)    
    Auschwitz (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:34)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ministerul Sanatatii, adica Auschwitz-ul autohton.
  • 0 (0 voturi)    
    Exceptional! Soc! Asa ceva nu o sa crezi! (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:37)

    matei [anonim]

    :) Lucrurile incep sa mearga normal in Romania!
    La presiunea strazii, guvernantii nostri incep sa se comporte normal, chiar extrem de normal. au gasit bani de medicamente, de ore suplimentare si inclusiv plata familiei celui plecat in afara cu sume care sa acopere cu adevarat cheltuielile aferente. Chiar au fost in stare sa fac un calcul corect si sa dea o suma acoperitoare. Nu imi vine sa cred cita competenta zace in acesti incompetenti.
    Este clar ca daca am avea un alt sistem in care un ministru sau guvern sa fie mai usor de zburat atunci am duce o viata mult mai buna si Romania ar fi o tara in care sa poti trai cu demnitate.
    Eu zic sa retinem lectia si sa continuam sa punem presiune pe politic sa isi faca treaba.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu inteleg, de ce trebuie amendament?? (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:43)

    LiviuX [utilizator]

    In orice tara civilizata, orele suplimentare se platesc, sau se da timp liber. Aici de ce trebuie ceva special?? Sau doar ca sa se laude pontalaul cu ce darnic e?
    • 0 (0 voturi)    
      Artificii avocatesti... (Vineri, 13 noiembrie 2015, 17:37)

      mbm [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Normal orele suplimentare se solicita de angajator, salariatul isi da acordul si abia apoi se platesc. In institutii publice sigur faci n-spe formulare pt asta.

      Oamenii aia au venit de acasa de buna voie, asa ca daca vrea vreun inspector de la Curtea de Conturi poate sa amendeze spitalul pt nerespectarea reglementarilor.
      Ministerul le da oficial dreptul spitalelor sa plateasca orele respective; desi nu mi se pare cea mai buna metoda.
      Oamenii respectivi trebuiau sa primeasca un bonus pt efortul deosebit depus in noaptea aceea, eventual insotit de o recompensa de onoare (nu stiu daca primaria acorda medalii sau titluri de onoare).
      Asa, orele suplimentare banalizeaza totul...
  • 0 (0 voturi)    
    forma de manipulare (Vineri, 13 noiembrie 2015, 19:05)

    verdeata [utilizator]

    mdicii, asistentele, infirmierele, brancardierii, toti cei din sistemul sanitar care au venit in spitale sa de o mana de ajutor nu au facut-o cu gandul la vreo rasplata. Nu poti plati gestull de constiinta al cuiva. De aceea cred ca chestia asta cu plata ca ore suuplimentare mi se pare o mizerie care li se arunca in fata acestor oameni de constiinta care s-au mai les si cu o trauma sufleteasca dupa ce au asitat la atata suferinta ingrozitoare. O mizerie marca PSD. Cautati pe internet numele acestui deputat si priviti-l. Poate gresesc eu.