O delegatie a Ambasadei Chinei, in vizita la ANAF dupa controalele anti-evaziune din marile centre en-gros cu marfuri chinezesti

de Red. Economic     HotNews.ro
Vineri, 13 noiembrie 2015, 9:26 Actualitate | Esenţial

Dragonul Rosu
Foto: Facebook
O delegatie a Ambasadei Chinei, in frunte cu responsabilul politic, merge vineri la Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF), au declarat HotNews.ro surse diplomatice. Diplomatii chinezi merg la ANAF dupa ce Fiscul a inceput operatiunea Cristal: cele mai mari 60 de centre en-gros din tara sunt controlate de agentii fiscali. Cele mai dure masuri au fost luate la complexul Dragonul Rosu, controlat de Dumitru Nicolae (Niro), principalul centru en-gros prin care intra in Romania marfurile chinezesti, multe dintre ele fara acte.

Top 3 complexuri comerciale unde au fost aplicate cele mai mari amenzi si confiscari in cadrul Operatiunii "Cristal", in perioada 19.10-11.11.2015 (sursa: ANAF)

1. Dragonul Rosu (Bucuresti)- 6.452.081 lei
2. Complex Brintex (Brasov) - 2.344.526 lei
3. Expo Market Doraly (Bucuresti) - 1.380.824 lei

De remarcat ca Dragonul Rosu si Expo Market Doraly sunt intesate de marfuri chinezesti.

ANAF va face zilnic controale la complexul engros Dragonul Rosu detinut de omul de afaceri Nicolae Dumitru (zis NIRO), dupa ce primele trei zile de controale au adus amenzi de 1,3 milioane de lei si confiscari de 656.841 lei. Controalele vor avea loc pentru o perioada nedefinita si va fi facut si cu inspectori din tara, adusi pentru a dubla efectivele de control.

Decizia a fost luata de presedintele ANAF, Gelu Stefan Diaconu, potrivit unui comunicat de presa din urma cu doua saptamani:  "Dat fiind volumul mare de marfuri si nivelul ridicat al evaziunii din Dragonul Rosu, agentii economici din acest complex comercial vor fi verificati zilnic. De asemenea, am dispus intensificarea actiunilor de monitorizare, urmand sa aducem la Bucuresti inspectori de la celelalte regionale antifrauda, astfel incat sa dublam forta de control din Capitala".

In cadrul operatiunii "Cristal" de control in centrele en-gros au fost verificati 2.200 de contribuabili, s-au dat amenzi de 14 mil. lei si s-au confiscat bunuri si numerar de 4,8 mil. lei. Datele sunt pentru perioada 19 octombrie-5 noiembrie.

De asemenea, potrivit Fiscului, s-au luat masuri asiguratorii din 1,2 mil. lei, s-a supendat activitatea pentru 34 de unitati de alimentatie ce nu dadeau bonuri fiscale si s-a interzis, in 124 de cazuri, activitatea firmelor.

Peste 400 de contribuabili au fost "invitati" la sediul ANAF pentru verificari amanuntite, iar in doua cazuri s-au facut sesizari penale.

ANAF a prezentat defalcat si rezultatele operatiunii pentru complexul Dragonul Rosu, in perioada 26.10 - 05.11
      
- Numar contribuabili verificati - 331
- Valoare amenzi - 3.880.345 lei
- Confiscari (bunuri si numerar) - 1.751.169 lei
- Suspendare activitate pentru nedotare/neutilizare case de marcat (in cazul celor care ofereau servicii catering/restaurant in interiorul centrelor en-gros) - 3
- Interzicere activitate (a uneia din activitatile de comert en-gros si en-detail, in cazul celor care le desfasurau simultan, in mod nelegal) - 5
- Unitati sigiilate (motive sigilare: au fugit in timpul controlului/nu au prezentat situatia stocurilor sau documentele de provenienta a marfurilor) - 185


Citeste mai multe despre   









34872 vizualizari
  • +90 (92 voturi)    
    :))))))))))) (Vineri, 13 noiembrie 2015, 9:28)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    Russian Style!!!

    Nu va legati de firmele noastre care nu respecta legile in tarile voastre.
    • +64 (66 voturi)    
      da, vin mafiotii mari (Vineri, 13 noiembrie 2015, 10:08)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      da, vin mafiotii mari platiti de mafiotii mici...

      eu nu inteleg CUM ESTE POSIBIL ca niste trimisi ai unei ambasade sa se duca ea direct la ANAF ????

      O ambasada poate sa ia legatura doar cu Ministerul de externe si atat !!!

      Si ce legatura au evazionistii - firme care ar trebui deci sa fie inregistrate in Romania si care opereaza in Romania si sub legile din Romania cu ambasada Chinei ???
      • -13 (17 voturi)    
        Se preia modelul american, german, olandez, etc (Vineri, 13 noiembrie 2015, 12:57)

        Arminius [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        Dupa ce atati ambasadori au iesit cu declaratii publice, au vizitat guvernele sau au chemat ministrii la raport, a venit si randul chinezilor. Doar si China e o mare putere si are interese. Si ea vede cum procedeaza multe dintre marilele corporatii vestice ce detin aici monopoluri, insa fac profituri mici, mici, foarte mici (desigur dupa ce si-au transferat sumele afara). Si ei vad cum plang aceste corporatii dupa investitiile in infrastructura, unde investeste statul(?!?) si se fura aproape jumatate din bani. Ca doar nu firmele mici au contracte cu statul.
      • 0 (0 voturi)    
        Oameni mari și nu v-ați prins. (Vineri, 13 noiembrie 2015, 19:20)

        ionv [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        S-au dus ca să învețe de la oamenii noștri cum să-i stârpească pe evazioniștii lor fără a folosi gloanțe. Pe bune, nu e clar?
        Acțiunea Cristal, încă un lucru bun făcut de ANAF, așa hulită cum este instituția asta,
        Bravo lor.
    • -18 (34 voturi)    
      mi se pare corect:)) (Vineri, 13 noiembrie 2015, 10:26)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Vor tratamentul pe care l-am oferit altor investitori de seama: Bechtel, Microsoft. In aceste cazuri, romanasii au fost dati in ziare, contractele "secretizate" si n am vazut neam de american pus sub acuzare.
      • +16 (18 voturi)    
        gresit (Vineri, 13 noiembrie 2015, 12:48)

        hollow [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Din ce-mi aduc aminte, Bechtel n-a facut absolut nimic ilegal, ci exact ce i-a fost permis prin contract - contract ce a fost "negociat" de Adelu Nastase & Co. si care a fost "pierdut" de Sova, Ponta si restul juniorilor. Daca eu semnez un contract cu familia ta cum ca va construiesc o casa cu 1 milion de euro, desi ea costa in mod normal 50.000, iar banii mi-i dai tot timpul in avans, ar trebui sa fiu cretin sa nu profit la maxim de contractul ala, chiar si dupa ce i-ai retras dreptul de semnatura bunicului care a facut numai cacaturi la viata lui.
        Cat despre Microsoft, ori esti prost, ori dezinformezi voit. Dosarul este numit de presa (impropriu) Microsoft fiindca implica licente Microsoft, dar compania nu are ABSOLUT nici o legatura cu asta, pentru ca licentele au fost vandute de o terta parte, companie romaneasca. E ca si cum ai spune ca Mercedes are vreo vina fiindca cineva da spaga un S65.
        Cat despre "investitori", haida-de. O sa mai curga multa apa pe Dunare pana cand tara asta o sa fie interesanta, simpla si indeajuns de predictibila fiscal pentru investitiile unei companii precum Microsoft.
        • -4 (6 voturi)    
          de unde iti aduci aminte? (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:11)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui hollow

          1. A fost o ancheta riguroasa vis a vis de bechtel? Iti aduci aminte ce spunea antena 3 sau b1tv, dar astea nu sunt informatii...

          2. Despre Microsoft, bineinteles ca nu are compania nicio legatura cu asta, pentru ca asa vrea muschiul anchetatorului. Nu te fac prost, dar nu spun ca n-ai fi, care este scopul pentru care incerci sa i sustii atat de energic?
          Exact asta vrea si chinezul, sa nu aiba nicio legatura cu evaziunea, adica sa nu se atinga anchetatorii de ei. Nu?
          • +1 (3 voturi)    
            Pai n-a fost, ca-ti intra Adelu pe viata (Vineri, 13 noiembrie 2015, 16:54)

            Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

            la mititica, de unde si daca scria o biblioteca de carti nu mai iesea.
    • +9 (11 voturi)    
      Poporul prieten (Vineri, 13 noiembrie 2015, 11:31)

      dark dragon [anonim] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Noi suntem Poporul prieten !!!
      Pai se poate, e frumos sa facem asa ceva? Mai usurel, mai cu incetinitorul....
  • +50 (54 voturi)    
    ! (Vineri, 13 noiembrie 2015, 9:42)

    CTGOnline [utilizator]

    Normal ca au prins curaj dupa ce Plagiatorul Bolsevic a scos din Parlament steagurile UE/NATO ca sa intre piticul galben.
    Incredibil ca se intampla asa ceva!!!
  • +27 (29 voturi)    
    Vrem licenta de evaziune! (Vineri, 13 noiembrie 2015, 9:43)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    "Sau ...." Si sunt sigur ca exista un "sau" care ii va face pe ANAF sa se dea inapoi chelalalind cu coada intre picioare nu ca niste maidanezi, ci ca niste glume de maidanezi.
    Deci cine mai vorbeste de "munceste sa-ti creezi viitorul", "exista egalitate de sanse", "si tu poti sa reusesti", si alte bla, bla, bla, adevarul este ca doar infractoriii reusesc, cel putin in aceasta parte de Europa.
  • +38 (40 voturi)    
    Sigur (Vineri, 13 noiembrie 2015, 9:44)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Chinezul care coboara din avion la noi are evaziunea in ADN. Trimiteti-i la plimbare, asa cum si ei ne lasa cu ochii in soare cu plata taxelor!
    • +2 (2 voturi)    
      Evaziunea in ADN=DNA (Vineri, 13 noiembrie 2015, 17:30)

      Vamesul Vesel [anonim] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Acum o sa aiba evaziune la DNA.Coruptia generata de chinezi este principal obstacol pentru relansarea sau supravietuirea industriei romanesti.Un muncitor chinez lucreza fara contract sau asigurari sociale in fabrici improvizate fara o minima siguranta a muncii fara sindicat si pentru 2 dolari/zi nu se poate compara costul muncii in Romania unde se platesc toate taxele.In plus importul in evaziune de taxe vamale prin retelele mafiote din Portul Constanta care nu au fost anihilate pana acum si plasare pe piata acestor produse genereaza sume imense care se duc in coruptia la nivel inalt in Vama,Politia Frontiera,Politia Economic toti asti nu facdecat sa faciliteze traficul si de fac ca lucreaza.Dosarul "Portul" bate pasul pe loc sa ajunga la prescriptie.I-au cumparat pe toti.DNA sa intre in portul Constanta.Are de arestat fara numar numai nume sonore pana la nivel foare foarte inalt in Bucuresti.oameni care dau interviuri anticoruptie pe la TV.
  • +42 (44 voturi)    
    S-au dus ca să ce? (Vineri, 13 noiembrie 2015, 9:45)

    mr_mojo [utilizator]

    Să își ceară scuze că fac evaziune, sau ca să dea lista completă cu toate firmele chinezești care fac asta?
  • -27 (31 voturi)    
    Bucharest... (Vineri, 13 noiembrie 2015, 9:48)

    demaGOGU [anonim]

    ...runs the most pathetic China town in Europe.
    • +6 (6 voturi)    
      :( (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:17)

      lvc [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      demaGOGU, the most stupid child in Bucharest...
      • +4 (4 voturi)    
        demaGOGU (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:39)

        FP [anonim] i-a raspuns lui lvc

        demaGOGU e om batran... de 15 ani cel putin e comentator in presa online...
      • +3 (3 voturi)    
        E pensionar, dependent de 3% marire (Vineri, 13 noiembrie 2015, 16:55)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui lvc

        Nostalgic comunist.
  • +23 (27 voturi)    
    Au venit cu matele ghiortzaind... (Vineri, 13 noiembrie 2015, 9:50)

    SkyDan [utilizator]

    ...acum 20 d ani si acum au vile, bmw-uri ultim model si ferme intinse.
    stiu pe unul care import doar prosoape. hiper bogat!
  • +9 (17 voturi)    
    Ce au facut altii (Vineri, 13 noiembrie 2015, 9:50)

    aniod [utilizator]

    Un exemplu de la cei din orasul Cernauti:
    Negustorii de acolo, nu au permis instalarea unui bazar chinezesc in oras.
    Ce a facut Vlad Tepes: pentru a dezvolta comertul valah, a omorat pe fiii negustorilor sasi care vroiau sa faca comert in Tara Romaneasca. Sasii au fost de altfel, cei care s-au razbunat.
    Romanii, in zilele noastre, s-au lasat furati ani de zile. Pana cand sa continue acest lucru?
  • -11 (19 voturi)    
    Rezolvare (Vineri, 13 noiembrie 2015, 9:56)

    Adrian Luca [anonim]

    So what. Se poate ocoli dragonul rosu, poti lua direct din China de pe site-uri gen buychina.ro sau alibaba.com
    • +10 (12 voturi)    
      s-o crezi tu (Vineri, 13 noiembrie 2015, 11:11)

      greezly [utilizator] i-a raspuns lui Adrian Luca

      Ia zi-mi desteptule cum faci cu taxele vamale? Ca banuiesc ca nu-ti iei sireturi de pe alliexpress
  • +19 (21 voturi)    
    egalitate (Vineri, 13 noiembrie 2015, 9:59)

    ion [anonim]

    sau toti platesc taxele si respecta legislatia, sau nimeni

    poate sa fie si de pe martie, trebuie sa inteleaga clar, ca aici se respecta legea, si nu merge cu pacaleli
  • +26 (28 voturi)    
    Feed-back (Vineri, 13 noiembrie 2015, 10:10)

    dan [anonim]

    Cerem minuta intalnirii si declaratii de presa dupa aceasta vizita.

    Solicitam de asemenea presei sa monitorizeze indeaproape intensitatea controalelor ANAF si efectele lor pe durata anului 2016 sau pana la plata integrala a penalizatilor, amenzilor si executarea silita a debitorilor pentru a transparentiza oarece "decizii politice" urmare a acestor "vizite".

    Intrebare Hotnews: Puteti investiga in ce masura societatea civila se poate implica in aceasta monitorizare ? Care sunt ONG-urile dispuse sa contribuie la acest proiect ?
  • +5 (13 voturi)    
    Lobby :)))) (Vineri, 13 noiembrie 2015, 10:30)

    AlphaSiOmega [utilizator]

    Lobby tip Putin: "Dai in mine, dai in tine". Bancilor cand le vine randul? Sau acolo nu sunt probleme de evaziune!? Consultanta de sute de mii de euro, profit diminuat, pierderi inchipuite sunt ok? Sau astia fac altfel de lobby?
    • +6 (8 voturi)    
      Aici situatia este mai delicata ... (Vineri, 13 noiembrie 2015, 11:07)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui AlphaSiOmega

      Romania momentan apartine de finanta mondiala, deci bancile nu sunt supuse legilor. De aceea pot face cheltuieli fictive. Mai mult, finanta mondiala este in razboi cu BRICS, deci cu chinezii e ok sa respecti legea. La fel si cu capitalul romanesc. Nemtii impuscau in cap evreii in lagare mai atent si responsabil comparativ cu comportamentul autoritatilor fata de contribuabilul cu capital autohton. Dar capitalul romanesc este ok sa fie storcit si stalcit de catre un stat controlat de acest grup de megaborfasi.
      • -1 (3 voturi)    
        situatie delicata (Vineri, 13 noiembrie 2015, 14:34)

        dada [anonim] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

        da, nu doar finanta mondiala e de vina, ci si reptilienii din pamant, care nu lasa Romanica sa se dezvolte si ii sfortzeaza pe chinezoi si rusnaci sa nu mai faca evaziune.. of of of
  • +12 (14 voturi)    
    Inapoi in China (Vineri, 13 noiembrie 2015, 10:40)

    vladf [utilizator]

    Mergeti frumos in port, va bagati toti in containere si valea inapoi in China.

    Muritori de foame in China au ajuns milionari in euro in Romania.

    Daca mergi prin Dragon, patronii nici macar limba noastra nu o stiu daramite legea, vanzatorul traduce si este un interpus intre "patron" si lege.

    Valea in China!
  • -4 (10 voturi)    
    au voie sa se duca (Vineri, 13 noiembrie 2015, 11:58)

    xanti [utilizator]

    Asa cum ambasadorul USA da navala la primul ministru.
  • +13 (13 voturi)    
    Nu am auzit nicaieri in lume o stire asemantoare. (Vineri, 13 noiembrie 2015, 11:58)

    quietguy58 [utilizator]

    O delegatie a unei ambasade straine se duce in vizita la ANAF ca sa faca ce?
    Sa se plinga de ce anume?
    Ca nu sint lasati sa escrocheze si ca introduc marfa in mod ilegal?

    Nu am auzit nicaieri in lume o stire asemantoare.

    Romanii sint fraieri daca-i primesc, aceasta delegatie trebuie redirectionata la MAE, unde pot sa faca cite plingeri vor.

    Miine, o delegatie a traficantilor internationali de droguri vor merge la Inspectoratul Politiei Romane pentru a se interesa de ce sint arestati traficantii pentru diverse infractiuni.
    • +2 (2 voturi)    
      Asa fac peste tot (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:26)

      matei [anonim] i-a raspuns lui quietguy58

      Nu este o noutate, asa fac peste tot doar ca nu am auzit noi din cauza de politeturi.
  • -1 (11 voturi)    
    Contabilitate? Ce e aia? (Vineri, 13 noiembrie 2015, 12:12)

    Colebil Clinton [utilizator]

    Doi stilou tsintsi lei. Scriem tsintsi si tsinem unu, ca al doilea e evaziune. Acum, daca judecam drept, daca nu erau marfurile chinezesti si cele turcesti, cumparam chilotii cu douaj' de euro bucata.
  • +6 (6 voturi)    
    geografie :) (Vineri, 13 noiembrie 2015, 12:50)

    CRMS [utilizator]

    Poate ca acesti chinezi considera firmele in discutie ca avand teritoriu in Marea Chinei De Sud si prin urmare numai chinezii au dreptul sa le calce piciorul acolo.
  • +6 (6 voturi)    
    dragonul de la cernavoda (Vineri, 13 noiembrie 2015, 13:26)

    anonimicus [utilizator]

    Ambasada Chinei e un pic ingrijorata de faptul ca nu va putea introduce in tara via Dragonul Rosu si fara acte reactorul de doi yuani facut pe vapor pe care vor ei sa ni-l monteze pe miliarde de coco la Cernavoda.
  • -5 (7 voturi)    
    conrtoale anaf (Vineri, 13 noiembrie 2015, 14:26)

    geo [anonim]

    toata marfa din asia este impozitata in vama cu cel putin 30%,in timp ce multinationalele aduc marfa tot din China dar nu platesc nimic in vama.Alea nu sunt controale, cei care scriu aici habar nu au ce e ala un control. orice control ar insemna ca cei care controleaza stau si controleaza , nu sigileaza si revin dupa o luna,doua etc. Ei nu fac control doar terorism financiar.
    • +4 (4 voturi)    
      Minciuna (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:12)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui geo

      Esti un mincinos. Multinationalele lucreaza cu acte si nu aduc marfa din China prin portul Constanta, ci prin Rotterdam. Tu chiar crezi ca Romania conteaza asa mult? Romania conteaza doar pentru evazionistii chinezi si arabi!
  • +5 (5 voturi)    
    Le-ati stricat afacerile tov de la ambasada !!! (Vineri, 13 noiembrie 2015, 14:35)

    andreesanu [utilizator]

    Anaful a indraznit sa le contabilizeze incasarile la negru .26 de ani chinezii au bagat vapoare de zdrente si bazaconii in Romania fara sa-i intrebe nimeni !!!.
  • +3 (3 voturi)    
    Asa fac chinezii peste tot (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:29)

    matei [anonim]

    Asa fac ei peste tot, plus sa nu uitam ca ei sunt buni negociatori asa ca o sa incerce sa negocieze si o sa insiste ca tiganii nostri.
    Daca un chinez este angajat undeva mai rasarit si cere ajutor de la Ambasada atunci Ambasada va trimite imediat pe cineva si va incerca sa faca presiuni, unde merge merge unde nu nu. ANAF doar trebuie sa reziste la incercarea de negociere/intimidare.
    Lucrez cu chinezi si vorbesc din experienta proprie....
  • +4 (4 voturi)    
    O sa fie criza de gumari (Vineri, 13 noiembrie 2015, 16:58)

    Locke Lamora [utilizator]

    Daca s-a sesizat ambasada orejilor.
    • +3 (3 voturi)    
      nu numai (Vineri, 13 noiembrie 2015, 19:23)

      anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      si criza de artificii si petarde, taman in prag de revelion!
      • 0 (0 voturi)    
        serioase probleme... (Vineri, 13 noiembrie 2015, 22:04)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

        Coane, nu se face!
      • +1 (1 vot)    
        Si o demostratie inainte de craciun (Vineri, 13 noiembrie 2015, 22:11)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

        Noi vrem petarde/ Nu pancarde.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 10:05)

    Sarmis [utilizator]

    ANAF-ul este primul evazionist al tarii. Era normal ca ambasada sa-l viziteze pr Nas ca sa stie cat costa sa faca afaceri in Romania.