UPDATE Patronul Chocolat a fost retinut. Si cei doi administratori ai firmei care a vandut softul de dubla gestiune au fost retinuti

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 13 noiembrie 2015, 7:33 Actualitate | Esenţial

Tudor Constantinescu, patronul Chocolat, retinut
Foto: Facebook / Tudor Constantinescu
Patronul grupului Chocolat, Tudor Constantinescu, a fost retinut vineri dimineata. Afaceristul de 39 de ani este acuzat ca este coordonatorul unui grup infractional specializat in evaziune fiscala si spalare de bani, transmite Digi 24.

UPDATE: In acelasi dosar, au mai fost retinuti Cristian Cucona si Mihail Morosan, asociati si administratori ai SC Solutions Center SRL Constanta, iar alte cinci persoane sunt cercetate sub control judiciar, scrie Agerpres.

Procurorii DIICOT au facut joi 43 de perchezitii la patroni de baruri si cluburi din Bucuresti, in cadrul unei anchete ce vizeaza evaziune fiscala si spalare de bani.

Potrivit surselor judiciare citate de Mediafax, coordonatorii grupului vizat in ancheta ar fi Tudor - Mihai Constantinescu, proprietarul Chocolat, si cetateanul francez Jean Phillppe Pierre Luc Guilbert-Lassange, asociati la societatile comerciale Choco Ateneu SRL, Choco Mosilor SRL, Coza Nostra Art SRL , Theobroma Consult SRL si Theoprod Art SRL.

Cele 43 de perchezitii au avut loc la toate punctele de lucru ale grupului Chocolat, precum si la rstaurante de fite din Bucuresti precum Tratoria Il Calcio, Twins Downtown, Twins Cafe, Le Club Herastrau, Rubicon Floreasca.

Anchetatorii suspecteaza ca in Bucuresti activeaza un grup infractional organizat specializat in savarsirea infractiunilor de evaziune fiscala si spalare de bani prin desfasurarea de activitati comerciale. Grupul ar opera prin diminuarea bazei impozabile cu ajutorul unor programe informatice de contabilitate ce permit tinerea unei evidente contabile duble (una reala in care sunt evidentiate veniturile adevarate si una fictiva ce reflecta venituri diminuate si cheltuieli majorate), au precizat sursele citate.

Programul informatic de contabilitate cu dubla gestiune, care se instaleaza pe casele de marcat a fost cumparat de la firma Solutions Center din Constanta.

Programul poate fi accesat cu ajutorul unui card aflat doar in posesia casierelor de la punctele de lucru ale societatilor, care permite accesul in memoria fiscala a casei de marcat si efectuarea unor operatiuni de impartire a produselor proprii, neimbuteliate, care inregistreaza o pondere mai mare in venituri si nu sunt fiscalizate, au mai aratat aceleasi surse.

Tudor Constantinescu: Voi colabora cu autoritatile pentru a-mi demonstra nevinovatia

Dupa controlul inceput joi dimineata de procurorii DIICOT la 43 de cluburi si baruri din Bucuresti, patronul Chocolat a spus ca va colabora cu anchetatorii.

"Multumesc tuturor colaboratorilor si clientilor Chocolat, pe care vreau sa ii asigur de profesionalismul, corectitudinea si transparenta care au stat intotdeauna la baza afacerii pe care am construit-o in ultimii 9 ani. In aceasta perioada, Chocolat a crescut, prin munca cinstita a unor oameni extraordinari si devotati si prin multa creativitate, de la un restaurant si 7 angajati, la o echipa de peste 170 de oameni, in 6 locatii din Bucuresti.

Voi colabora cu autoritatile pe perioada anchetei pentru a-mi demonstra nevinovatia.

Imi cer iertare clientilor pentru expunerea la situatia creata astazi si va garantez ca Chocolat va continua sa se ridice la inaltimea asteptarilor si va mentine aceleasi standarde ridicate in ceea ce priveste produsele si serviciile oferite", spune Tudor Constantinescu, intr-un comunicat remis HotNews.ro


Citeste mai multe despre   









24827 vizualizari
  • +21 (23 voturi)    
    saracii... (Vineri, 13 noiembrie 2015, 8:17)

    amycus [utilizator]

    era si greu sa reziste fara sa faca evaziune cu preturile pe care le aveau...
  • -3 (11 voturi)    
    PRETURI (Vineri, 13 noiembrie 2015, 8:34)

    oltean50 [anonim]

    Nu putea sa reziste cu nivelul calitatii produselor si serviciilor pe care le avea . Pentru ca produse si servicii deosebite inseamna preturi pe masura . Ma mira ca a putut gandi ca ca nu va fi prins si mai ales ma mira ca la un asemenea nivel de calitate nu este in spate tot un om de calitate
  • +5 (11 voturi)    
    "voi colabora cu atoritatile" a zis... (Vineri, 13 noiembrie 2015, 8:50)

    lili [anonim]

    Vei colabora cu gardienii din puscarie, sper ca muuulti ani...
    La puscarie cu hotii deveniti milionari din furat banii publici, din inselat statul slab !!
    • +1 (1 vot)    
      i-ar mai trebui niste colegi (Vineri, 13 noiembrie 2015, 13:17)

      io [anonim] i-a raspuns lui lili

      Procurorii ar trebui sa obtina lista firmelor care au cumparat programul cu dubla gestiune, si sa i-a pe toti la inchisoare. In mod sigur angajatii de la firma de soft, vor spune tot, ca sa mai reduca din pedeapsa.
  • -14 (18 voturi)    
    e pe bune ? (Vineri, 13 noiembrie 2015, 9:16)

    john [anonim]

    Cum adica au fost retinuti cei care adinistreaza firma ce a oferit softul ? Adica daca se comite un omor cu un cutit se retin administratorii firmei care a furnizat cutitul ?
    • +10 (12 voturi)    
      Softul a fost conceput special pentru evaziune (Vineri, 13 noiembrie 2015, 9:38)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui john

      Cu alte cuvinte, firma a fost complice.

      In schimb butitul e facut pentru a fi folosit in bucatarie, nu pentru a taia oameni.
      • -3 (9 voturi)    
        dar un pistol (Vineri, 13 noiembrie 2015, 11:27)

        vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui banel

        In ce scop e conceput? Asta face complice producatorul pistolului in cazul unei crime?
        • +3 (5 voturi)    
          regimul armelor este reglementat prin lege (Vineri, 13 noiembrie 2015, 12:51)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

          daca pistolul este vandut unuia care nu are autorizatie, i se face si lui dosar penal.
          softurile care creeaza evaziune nu sunt reglementate prin lege.
          • -1 (5 voturi)    
            whaa? (Vineri, 13 noiembrie 2015, 13:30)

            vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

            deci carevasazica daca eu cumpar un pistol fara sa am permis producatorul e arestat??
            • +3 (5 voturi)    
              Vanzatorul, nu producatorul (Vineri, 13 noiembrie 2015, 13:50)

              a [anonim] i-a raspuns lui vindicomvs

              Vanzatorul, nu producatorul. Ti-a mai explicat o data. Intelegi greu?
    • +3 (3 voturi)    
      preventiv (Vineri, 13 noiembrie 2015, 9:46)

      john [anonim] i-a raspuns lui john

      Si vorbim de retinere si probabil propunere de arestare preventiva, nu de o judecata pe fond, ceea ce o face si mai de neinteles
    • +2 (4 voturi)    
      cutit (Vineri, 13 noiembrie 2015, 9:47)

      goguta [anonim] i-a raspuns lui john

      ca sa intelegi mai bine, e ca si cum ai fabrica un cutit cu o lama care nu tine urme de ADN, maner care nu tine amprente si care se sterge singur de sange.

      are cam o singura destinatie.
      • -3 (5 voturi)    
        asa si? (Vineri, 13 noiembrie 2015, 11:24)

        vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui goguta

        Ce utilitate are un pistol? Sa impusti oameni nu?
        Pai si atunci ar trebui arestati toti munictorii de la fabricile de armament din Romania.
        • 0 (2 voturi)    
          Fa un efort de gandire (Vineri, 13 noiembrie 2015, 14:32)

          Vade Retro [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

          Din utilitatile unui pistol:
          - disuaziune si auto-aparare in cadrul misiunilor de politie sau paza
          - misiuni militare pentru apararea interesului national
          - tir sportiv

          Pisotalele nu sunt vandute cu scopul expres de a comite crime - spre deosebire de softul acesta de dubla gestiune.
  • -14 (16 voturi)    
    Neclar (Vineri, 13 noiembrie 2015, 9:18)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Softistii ce vina au? Daca eu fabric cutite si altul baga cutitul si omoara un om, cu ce sunt vinovat?
    • +14 (18 voturi)    
      cum adica ce vina au? (Vineri, 13 noiembrie 2015, 9:44)

      mrness [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Produsul lor e destinat evazionistilor fiscali (cine altcineva foloseste contabilitate dubla?), deci sint complici la toate hotiile infaptuite de acestia.
    • +10 (14 voturi)    
      Ce vina au softistii? (Vineri, 13 noiembrie 2015, 9:46)

      timbo [anonim] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Pai uite ca au. In momentul in care creezi un soft spceial in scopul de a face evaziune fiscala, nu poti spune ca esti curat ca lacrima. Acel soft nu este un simplu program informatic de contabilitate, e un soft care fiscalizeaza diferit incasarile. Deci e facut cu un scop anume.
      • -4 (8 voturi)    
        serios? (Vineri, 13 noiembrie 2015, 12:12)

        vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui timbo

        Pai atunci ar trebui arestati toti cei care dezvolta clienti de torente samd..
        Pentru ca scopul lor este clar pentru download-uri ilegale.

        Dar ia zi-i sincer, bagi la greu torente nu-i asa?
        Nu ar trebui sa fii arestat preventiv o data cu producatorul clientului de torente pe care-l folosesti?
        • 0 (2 voturi)    
          erata (Vineri, 13 noiembrie 2015, 12:15)

          vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

          "zi" in loc de "zi-i"
        • +1 (3 voturi)    
          .... amice ..... (Vineri, 13 noiembrie 2015, 12:59)

          cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

          Te anunt ca nu toate torentele sunt ilegale.
          • -3 (5 voturi)    
            haha (Vineri, 13 noiembrie 2015, 13:33)

            vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

            bine ma..
            deci tu folosesti torente dar downloadezi numai chectii legale.

            pai si softul cu pricina poate fi utilizat legal. El face ceva ilegal doar daca vrea utilizatorul. Eu sunt propusi pentru arestare ca da posibilitatea utilizatorului de face ceva ilegal.
            Deci care e diferenta?
            • +3 (5 voturi)    
              pe bune? (Vineri, 13 noiembrie 2015, 14:12)

              mrness [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

              un soft de contabilitate dubla poate fi folosit legal? la ce, la inselat partenerii de afaceri?

              tu esti, ponta?
              • -1 (3 voturi)    
                pe bune (Vineri, 13 noiembrie 2015, 14:48)

                vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui mrness

                in primul rand iti spun ca lucrez in industria asta.

                Tu daca luai softul repsectiv nu erai obligat sa-l folosesti pentru evaziune. Softul era suficient de flexibil pentru a putea face contabilitate dubla, respectiv probabil iti dadea posibilitatea (daca vrei) sa spargi incasarea in doua si sa faci distinctia dintre cele doua printrun camp din tabela unde se stoca. Optiunea asta poate avea o multime de functionalitati, pentru a putea raporta defalcat in functie de ce vrea utilizatorul.

                Eu lucrez la software-uri muult mult mai complexe de atat, pentru alte industrii. Si bineinteles ca pot fi folosite pentru evaziune, tocmai prin gradul mare de flexibilitate.
                • 0 (2 voturi)    
                  Bai, da greu de cap mai esti (Vineri, 13 noiembrie 2015, 17:12)

                  AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

                  Softul ala pe care il faci tu se si vinde ? Sau lucrezi la UTI si atunci nu conteaza ce produci, se vinde oricum?
                  Ce nu ai inteles din "Programul poate fi accesat cu ajutorul unui card aflat doar in posesia casierelor de la punctele de lucru ale societatilor" ?
                  • 0 (0 voturi)    
                    Eu gresesc (Vineri, 13 noiembrie 2015, 19:16)

                    vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

                    Ca ma contrazic cu voi care chiar habar n aveti.

                    Pentru ultima oara, NU EXISTA SOFTWARE ILEGAL. Productorul poate răspunde penal doar daca programul a facut altceva decat era destinat sa faca (conform license agreement ului) avand ca consecinta o fapta penala, iar comportamentul nu s a datorat unei greseli (bug) ci asa a fost intentionat fara ca utilizatorul sa fie înștiințat despre asta in prealabil.

                    Daca eu iti vand un program/virus menit sa fure bani din conturile bancilor, iar eu la vanzare ti am spus clar ca asta face, eu nu sunt răspunzător. Este perfect legal sa produc un astfel de soft.
                    Ti ai dat acordul (license agreement) ca stii ce face, eu fiind exonerat de orice vina in urma utilizarii lui. Citeste de curiozitate orice license agreement.

                    Singura explicație pe care o gasesc pentru care aici producatorul este urmarit penal este ca a tras foloase in urma utilizarii ilicite, adica a participat activ, adica si a tras parte din banii din evaziune.
                    • +1 (1 vot)    
                      Folosire (Vineri, 13 noiembrie 2015, 21:05)

                      cocalar [anonim] i-a raspuns lui vindicomvs

                      In primul rand, cred ca pana sa inceapa anaf-u cu loteria bonurilor si campania agresiva de hai sa incurajam lumea sa ceara bon, nimeni nu stia care e diferenta intre un bon fiscal si nota de plata(un document nefiscal bun de sters prin dosuri cu el). In toata tara si mai ales si prin cluburi am vazut foarte des urmatoarea schema, dau nota de plata si omit sa dau bonul fiscal. Ce se intampla pe urma? Pai foarte probabil ospatarul, casiera, pot modifica acea nota in orice fel si apoi emite un bon fiscal dispare. Pe urma vine o alta parte, foarte probabil orice nota de plata poate fi exportata in orice format si apoi poti face orice cu ea. Cam asa cred ca se opera si aici, diferenta o face ca ei micsorau probabil cantitati la chestii ce nu se puteau controla fizic, that's a guess. Ce am descris mai sus exista cam pe orice program de vanzare de restaurant, ca se deschide cu o cartela(toti ospatarii si sefi de sala au), deci nu este ceva nou si legat de partea cu license agreementul, mi se pare ca esti exonerat de orice vina, asta daca nu ma insel.

                      Legat de partea infractionala, singurul lucru care ii poate lega, este daca au intrat in circuitul banilor asta odata(aici daca era totul pe contract se emitea factura banii se regasesc in ambele parti este cam slabuta si nici nu se va bate prea mult pe ea, nu de alta, dar ar crea un precedent periculos care e de CEDO clar), doi daca au oferit asistenta in a fenta statul(aici e partea care e foarte discutabila si depinde foarte mult de ce au adunat la dosar, daca sunt intercepetari ce au fost afisate pe digi si doar atat au, cel mai probabil patronii softului vor scapa. Partea cea mai dificila este la baiatu de la Chocolat, care cred ca si el este destul de acoperit, un lucru interesant, oamenii de la fratelii?
                    • 0 (0 voturi)    
                      Aha (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 10:12)

                      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

                      Deci tu, cu mintea ta de next-next-ok crezi ca acel soft s-a vandut in urma unui contract scris si semnat de ambele parti, in care se specifica ca aplicatia va ajuta la tinerea evidentei duble si la evaziunea fiscala de catre beneficiar, dar furnizorul a specificat in contract ca acest lucru e ilegal si intreaga responsabilitate ii revine beneficiarului ?
                      Mai ai din astea ?
                      Degeaba imi vii cu generalitati si LA-uri ,cazul concret este acesta: soft facut pentru aia si aia, care se putea folosi doar in prezenta unui card (deci se folosea cu buna stiinta, nu din greseala).
        • +2 (4 voturi)    
          not (Vineri, 13 noiembrie 2015, 13:27)

          cvi [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

          Nu, clientul de torrente il poti folosi si sa downloadezi continut de pe site-ul microsoft, de exemplu, ca si din multe alte locatii ce ofera acesta facilitate.
          Pe cand acest soft este destinat exclusiv tinerii unei gestiuni duble, lucru ilegal, de altfel. Daca producatorii softului vor putea demonstra ca softul lor este destinat unei activitati comerciale legale atunci se va rezolva totul repede si bine pt. ei. Cred insa ca nu e cazul!
          • -1 (3 voturi)    
            exclusiv? (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:05)

            vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui cvi

            zau asa? asta pentru ca iti da posibilitatea sa scrii in baza de date defalcat? Si chiar si asa, nimeni nu te impiedica sa face agregare pe tabela atunci cand faci bilantul.

            99.99999% din utilizatorii torentelor il folosesc pentru treburi ilegale, iar el este menit sa faca asta, d-aia a fost facut. Nu vrei sa accepti asta doar din ipocrizie.
            • +2 (4 voturi)    
              da, exclusiv e cuvantul cheie (Vineri, 13 noiembrie 2015, 17:51)

              oy [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

              Ca vrei sau nu, ca iti place sau nu, trebuie sa respecti legea, altfel vei fi sanctionat.
              Deocamdata un client de torrent este si va fi legal, probabil multa vreme de acum inainte. Pentru simplul motiv ca poate fi folosit, si asa a si fost conceput, in alt scop decat cel in care il folosesti tu sau il folosesc eu.
              Din putinele informatii disponibile despre softul folosit la Chocolat, pare ca este vorba despre ceva ilegal, ceva ce era instalat cu buna stiinta si "manevra" casa de marcat astfel incat sa poata fenta gestiunea. Se pare ca pe procurori ii intereseaza foarte mult si cine a mai achizitionat softul respectiv. Daca in urma cercetarilor se mai duc la inca 200 de firme si toti folosesc softul in acelasi scop, cu aceeasi metoda, ba chiar unii mai si recunosc ca au fost instruiti de producator cum sa faca...asta e.
              Inca o data, daca producatorul arata ca softul lui este destinat unei activitati licite, no problem, scapa imediat, ba chiar si-a facut si o super reclama. Daca nu, deschide codul penal si afla cat sta pe bara. As simple as that.
    • +5 (9 voturi)    
      vina (Vineri, 13 noiembrie 2015, 9:47)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Sunt vinovati pentru ca au facut acest program "special" pentru a face evaziune fiscala. Stiau f. bine ce au facut.
    • +2 (6 voturi)    
      vina (Vineri, 13 noiembrie 2015, 9:47)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Sunt vinovati pentru ca au facut acest program "special" pentru a face evaziune fiscala. Stiau f. bine ce au facut.
  • +3 (5 voturi)    
    Coza Nostra Art SRL (Vineri, 13 noiembrie 2015, 9:56)

    Wasile [utilizator]

    Ahahaahahahaah!
    Greu o mai fi fost se sesizeze DIICOT cu un asemenea nume de firmă: Coza Nostra Art SRL

    Credeți că o fi vorba de un grup infracțional organizat? Hahaha!
  • +2 (4 voturi)    
    Dar prejudiciul cand se recupereaza? (Vineri, 13 noiembrie 2015, 10:02)

    bcorina [utilizator]

    Daca doar il condamna la puscarie si nu se recupereaza prejudiciul totul este in zadar.
    Evazionistii primesc 3-4 ani stau 1/3 dinpedeapsa si raman cu bani iar statul cu paguba nerecuperata.

    De ce nu procedam in cazul evaionistilor ca-n Germania? La prima abatere daca platesti prejudiciul fara sa contesti decizia nu faci puscarie , iar statul isi recupereaza banii. Asa s-a procedat cu presedintele Clubului de fotbal din Munchen. A recunoscut acuzatia si a dat banii inapoi statului - 20 milioane de euro.
  • -4 (10 voturi)    
    VREAU control! (Vineri, 13 noiembrie 2015, 10:02)

    dr_Bear [anonim]

    Vreau si eu sa vad un control masiv la o corporatie. Inopinant, cu sigilare de depozite si cu 3000 de inspectori pe capul lor. ACOLO e evaziunea. Tot fugaresc chinezi,arabi si carciumioare care de bine de rau dau salarii decente unor oameni. 90% din profitul fiscalizat si nefiscalizat al micilor patroni se cheltuie in Romania si pana la urma tot se fiscalizeaza cumva - accize la benzina, tigari si alcool ,tva, etc.
    Profitul corporatiilor se repatriaza, salariatii sunt putini comparativ cu cluburile si centrele en-gros si (culmea) de multe ori mai prost platiti! DE CE NU EXISTA CONTROALE LA CARREFOUR? BILLA? LIDL? VODAFONE?
    • +5 (9 voturi)    
      :)) (Vineri, 13 noiembrie 2015, 10:52)

      Stefan85 [utilizator] i-a raspuns lui dr_Bear

      Gogule, aia joaca in alta liga, nu sunt fomisti din astia cu contabilitate dubla.

      Acolo are treaba consiliul concurentei poate si ANAF prin preturile de transfer daca e cazul.

      Pana una alta gandeste-te unde iti faci cumparaturile, la coltul blocului unde apa ii 3 lei si berea 4 sau in marile magazine unde pretul cu 20-30-50% mai mic. Aveti cu totii impresia ca astia buticarii sunt prea mici saracii, ii scoatem de pe piata, nu mai pot romanii sa aiba business-ul lor, ne invadeaza europenii, ajungem scalvii lor. Sunteti spalati pe creier, tocmai acesti buticari angajeaza la negru sau cu 4 ore cand vanzatorul munceste 12, tocmai astia nu platesc taxe si impozite, care ar trebui sa ajunga la sanatate, educatie etc, iar profitul ce le intra in buzunar ai impresia ca il reinvestesc, NU se duc se plimba in afara, isi iau masini produse in afara si asa mai departe.

      FYI Kaufland este cel mai mare angajator din RO, de bine de rau produce locuri de munca, si cresc de la an la an, reinvestind din profit.
      • +5 (7 voturi)    
        aia submineaza economia nationala (Vineri, 13 noiembrie 2015, 11:06)

        Dr_Bear [anonim] i-a raspuns lui Stefan85

        Mitica, stii care e problema? Lidl si Kaufland sunt printre cei mai mari importatori romani. In primii 10. 90% din marfa ce o poti gasi in Lidl e de import si 40-50% in Kaufland. Despre ce vorbim?
        Eu nu vreau sa cumpar smartphone made in RO. Nu suntem asi in tehnologie si nu avem traditie/capital/investii in aceasta zona. Dar faina, ulei (ungaria) ,lapte (cehia,Polonia)....oua frate (polonia!), VREAU sa fie Romanesti. EI sa faca masini si telefoane, noi mancare. toata lumea fericita, bunastare peste tot.
        Aia de fac angajari de zici tu ,inchid fabrici de lactate si dau afara pe alta parte.
        O sa zici ca e ok, e concurenta. Cum sa fie concurenta vere cand subventiile agricole sunt mari si platite la timp acolo, si produsul finit e cu 50% mai ieftin ca si daca il exporti in ROmania si face turul Europei tot ajunge cu 10% mai ieftin ca acelasi produs, romanesc?
        Unde e concurenta cand subventiile agricole din germania date de statul german fac produsele alimentare germane mult mai ieftine ca cele produse aici? prostul nu stie, cumpara. Vede lapte la 2.59 lei cutia, si gata. Il doare in pix ca Nea Vasile isi vinde vaca fiindca nu-i mai cumpara laptele.
        Prefer TOATA tara angajata pe naspa decat milioane plecati sa mulga vaci in Germania, si alte milioane pe ajutor social aici fiindca salariile sunt cu 50-60% mai mari decat ajutorul social ,so...why bother?
        Vezi tu, ala ia banii pe naspa si apoi ii cheltuie.Statul tot fiscalizeaza ceva. Singura lui belea e pensia si sanatatea, dar descopera ca are nevoie si incepe sa contribuie singur dupa u n timp. Dar spune-mi si mie cu ce ajuta ca FYI Kaufland a impanzit tara cu magazine si are cascaval ieftin din Germania? la obezitatea nationala?! Mah,voi corporatistii chiar sunteti spalati pe creier...
        • +1 (1 vot)    
          Ursule, (Vineri, 13 noiembrie 2015, 12:37)

          Dan Tulceanu [anonim] i-a raspuns lui Dr_Bear

          Ai dreptate 110%
          • +1 (1 vot)    
            ba nu are de loc (Vineri, 13 noiembrie 2015, 13:17)

            andrew [anonim] i-a raspuns lui Dan Tulceanu

            dar ce , firmele locale nu pot vinde produse de import?
            ce daca scria miorita pe magazin si patronul este gheorghe nu iti vinde produse chinezesti?

            ce ii impiedica sa importe din germania?

            e o prostie sa spui ca produsele germane sunt mai ieftine ca cele romanesti datorita subventiei. subventiile sunt reglementate in UE si in nici un caz nu ar fi de ajuns sa ieftineasca asa mult produsele nemtesti fata de cele romanesti. si mai este si pretul transportului.
        • 0 (2 voturi)    
          Mno serios.... (Vineri, 13 noiembrie 2015, 14:00)

          Unul [anonim] i-a raspuns lui Dr_Bear

          Ursule... (cel mai probabil esti un bugetofag) tu stii ca productia romaneasca alimentara abia de ar suporta 30% din necesarul de consum al nostru ca tara? De unde vrei sa acoperi diferenta daca nu din import?
          Si in marile supermarketuri sunt produse romanesti cate vrei. Ce ai vrea, sa le inchizi pe baza faptului ca au si produse de import?
          • 0 (0 voturi)    
            bugetofag?! (Vineri, 13 noiembrie 2015, 17:22)

            dr_bear [utilizator] i-a raspuns lui Unul

            Nu prietene ,am firma mea si dau de mancare la 10 oameni, mult mai bine ca multinationalele din domeniul meu. De-aia si sunt asa de obfuscat ca ne distrug astia si voi stati ca niste....si aplaudati.
            EU dau 70% din cifra de afaceri pe salarii fiindca imi RESPECT colegii si STIU ca fara ei nu as face nimic. Intr-o multinationala insa nimeni nu e respectat, sistemul e asa bine uns incat nimeni nu e de neinlocuit.
            Ma mira cat de tare va place ca va indreptati spre sclavie. Mergeti veseli si aplaudati....ingrozitor.
            • 0 (0 voturi)    
              :) (Vineri, 13 noiembrie 2015, 17:52)

              oy [utilizator] i-a raspuns lui dr_bear

              N-ai lucrat niciodata intr-o multinationala, asa e?
              • 0 (0 voturi)    
                am lucrat :) (Vineri, 13 noiembrie 2015, 19:27)

                dr_bear [utilizator] i-a raspuns lui oy

                Am fost corporatist 3 ani. 2 in vanzari farma si 1 in clinici mari de la noi (gen RM, Medlife, Sanador,etc).
                Eram valoros sau nu, e mai putin important. Sa zicem ca nu am fost ,ca am fost perfect inlocuibil. Dar am vazut oameni foarte misto care meritau de 3X banii pe care ii primeau si care au plecat afara din cauza frustrarii cauzate de situatie.
                Ca idee. Eu angajez medici. Un medic generalist la mine pe medicina muncii are 2800 de lei net si la Regina Maria, pe un program cu o ora mai lung are 2200. Eu platesc mai bine fiindca afacerea mea depinde de ei. Ei prin prestatia lor imi mentin clientii. La Regina Maria clientii raman datorita altor mecanisme. Eu au contracte cu statul, corporatii multinationale, unde negocierile dureaza luni de zile...samd.
                PS: Nu am niciun contract cu statul.
            • 0 (0 voturi)    
              Pai... (Vineri, 13 noiembrie 2015, 17:54)

              Unul [anonim] i-a raspuns lui dr_bear

              Nu situ daca esti ce zici, dar daca e asa cel mai probabil nu cunosti mecanismul de piata.
              Tu dai pe salarii exact atat cat valoreaza ei in contextul pietei, nici un banut mai mult, altfel ai da faliment super rapid, sau traiesti din contracte cu statul...
              Restul sunt povesti lacrimogene...
              • 0 (0 voturi)    
                mecanismele... (Vineri, 13 noiembrie 2015, 19:29)

                dr_bear [utilizator] i-a raspuns lui Unul

                Nu amice ,platesc cu 30% mai mult decat media pietei. Vreau oameni multumit in firma mea.
                Cunosc mecanismele pietei dar ma @*#($% pe ele. Mecanismele astea duc la sclavie si la pestele mare mananca pestele mic. Cand concurenta pe piata va disparea (corporatiile asta fac in general) oamenii nu vor mai avea de ales si vor accepta orice salariu ca sa nu moara de foame.
                Si nu ,nu am contracte cu statul. Doar respect munca si conditia umana.
    • +4 (4 voturi)    
      Gresit (Vineri, 13 noiembrie 2015, 10:55)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui dr_Bear

      Acolo unde zici tu totul e fiscalizat. Doar taxele sunt reduse pe baza de artificii contabile in mare parte legale sau greu de descoperit. Smart. Arabii si chinezii tai sunt 100% la vedere cu evaziunea uriasa, nu se ascund de nimeni!
      • +1 (3 voturi)    
        mai prietene.... (Vineri, 13 noiembrie 2015, 11:47)

        Dr_Bear [anonim] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

        Amice, vrei sa punem pariu ca de la 1000 de arabi cu cifra de afaceri X statul stoarce mai multi bani ca de la o corporatie cu aceeasi cifra de afaceri?
        Evaziunea exista, dar e partiala. Totala era in anii 90. Chiar daca are un angajat cu 4 ore, si "fura" taxele pe alte 4, tot plateste ceva la o cifra de afaceri minuscula comparativ cu o corporatie care are 1000 de angajati ,100% legal, pentru ca daca distribui cifra de afaceri si profitul la numarul de angajati vei descoperi ca pentru aceeasi cifra de afaceri arabii nostri au 3000 de angajati. Statul castiga cu minim 50% mai mult doar din taxele pe munca. Chiar si asa, cu furaciune.
        Arabii platesc ceva impozit pe profit, mai platesc si ceva dividente, de ochii lumi. Ce plateste o corporatie? nu pricep exact, de ce dracu ii tineti asa de tare in brate!
        • +1 (1 vot)    
          pai ca sa intelegi (Vineri, 13 noiembrie 2015, 13:22)

          a [anonim] i-a raspuns lui Dr_Bear

          corporatia plateste banii pentru saorma arabului.
          arabul e ca un paduche. daca nu exista corpul moare pentru ca e parazit.

          de aia saormeriile si covrigariile se fac pe langa birouri sau pe vremuri pe langa fabrici.

          marile corporatii sunt catalizatoarele micilor businessuri, care sunt derivate si accesorii: curatenie birouri, restaurante, spalatorii, taxi etc nu ar exista fara fabrici si corporatii .
  • -1 (3 voturi)    
    interviu acum 2 zile la Ziarul financiar... (Vineri, 13 noiembrie 2015, 10:25)

    lili [anonim]

    „Mă trezesc şi plâng de frumuseţea vieţii antreprenoriale“
    Tudor Constantinescu s-a mutat la vârsta de 14 ani în Belgia şi a urmat cursurile Institutului de Studiu şi Cercetare în domeniul Industriei Alimentare din Bruxelles, potrivit unui interviu acordat recent publicaţiei „Ziarul Financiar“ pentru suplimentul „După Afaceri Premium“.
    După nouă ani petrecuţi în Belgia, a lucrat în alte ţări din Europa, dar şi în Statele Unite ale Americii, iar în 2004 s-a întors în România. În acelaşi interviu, publicat miercuri de „Ziarul Financiar“, Constantinescu spune că în ultimele şase luni a avut 31 de controale, parcă menită să-i distrugă afacerea. „90% din timpul meu este investit în această afacere.
    Am ajuns să dorm precum copiii.
    Mă trezesc din trei în trei ore şi plâng de frumuseţea vieţii antreprenoriale.
    În ultimele şase luni am avut 31 de controale. Asta este frustrarea mea. Parcă vor să te distrugă, în loc să te ridice“, spune Tudor Constantinescu. Proprietarul Chocolat mai spune că „mi-am dorit mereu să fac asta, dar a crescut atât de mult încât uneori parcă mă depăşeşte şi pe mine“.

    Sa-l vedem acum cum va plange prin puscariile patriei, "depasit" de anchetatorii care l-au prins....
    Evaziune=puscarie!
    • 0 (4 voturi)    
      draga lili (Vineri, 13 noiembrie 2015, 12:52)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui lili

      tu nici daca ai primi finantare moca si ai fi scutita complet de taxe tot nu ai fi in stare sa faci un local de genul lui le chocolat.
  • +2 (2 voturi)    
    Case de marcat fiscale - cine le-a certificat? (Vineri, 13 noiembrie 2015, 10:51)

    offside [utilizator]

    Acum 15 ani s-au introdus casele de marcat cu modul/memorie fiscala, pentru a garanta introducerea corecta a vanazarilor si raportarea reala a incasarilor TVA. Fiecare model trebuie certificat de catre producator la o comisie tehnica (la inceput era in ITC - Institutul Tehnica de Calcul) si demonstrat ca inregistrarile sunt complete si read-only (fara posibilitate d emanipulare). Ancheta pare a arata - din nou - inadecvarea institutilor de control ale statului. Modulul fiscal din casele de marcat ale lantului Chocolat e sau nu manipulabil ?
    • +2 (2 voturi)    
      @offside (Vineri, 13 noiembrie 2015, 11:26)

      bogdan192 [anonim] i-a raspuns lui offside

      EPROM-ul casei probabil nu. Ar fi prea complicat. Ce poate fi manarit in schimb sunt datele care ajung la el. Acolo gigeii au modificat executabilul care rula in interfata casei de marcat pentru a putea permite o dubla gestiune.
      • +3 (3 voturi)    
        ..... propunere ...... (Vineri, 13 noiembrie 2015, 12:05)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui bogdan192

        Rezulta ca "gigeii" care au facut softul si toata "manaria" caselor de marcat nu sunt idioti (sunt chiar buni). Propun o pedeapsa cu executare la MINISTERUL FINANTELOR. Probabil stiu toate "matrapazlacurile" caselor de marcat, ar fi un real castig in lupta contra evaziunii fiscale. Au mai fost cazuri in alte parti (hackeri recrutati pe post de consultanti in securitate cibernetica).
  • +1 (1 vot)    
    Plagiat (Vineri, 13 noiembrie 2015, 12:57)

    eFGi [anonim]

    Sigla aia este furata de la o cofetarie din kalithea halkidiki :)
  • +2 (2 voturi)    
    mda (Vineri, 13 noiembrie 2015, 13:19)

    mda [anonim]

    si se mai mira lumea cand vede astfel de "capitalisti" care au sub 40 ani, si sunt plini de bani, conduc numai masini de sute de mii de euro, ultimele telefoane, ultimele vacante, case de vacanta peste tot...

    si se intreaba lumea, dar oare de unde ?

    acest individ, ca si remus truica, ca si altii si altii care inca nu au iesit la interval, care fura efectiv din bunul tarii... si care nimeni nu stie nimic, in mod oficial evident
  • 0 (0 voturi)    
    anaf (Vineri, 13 noiembrie 2015, 16:03)

    miki [anonim]

    ce ziceti de asta http://www.replicaonline.ro/anaf-cumpara-servicii-informatice-de-la-firmele-fiului-unui-fost-sef-de-la-garda-si-un-fost-director-de-minister-218807/
  • 0 (0 voturi)    
    da (Vineri, 13 noiembrie 2015, 22:23)

    I [utilizator]

    asta e romania dedublata: daca iti faci un restaurant te miri cum de nu rezisti pe piata. Pai unul are dubla gestiune, altul pile la ANAF si uite asa mimam capitalismul.
  • 0 (0 voturi)    
    hm (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 1:09)

    NewLevel [anonim]

    Nu tin neaparat sa ma bag ca musca in lapte, dar asta o sa fac: ba, astia de la Chocolat Createur du Gout aveau niste prajituri dumnezeiesti. La niste preturi uriase, e adevarat, dar... prajituri dumnezeiesti. Eu stau de 3 ani in Germania si sa mor daca am gasit pina acum ceva care sa semene macar cu Mascotele sau cu profiterolul din orice cofetarie mai de Doamne-ajuta din Romania. Nu vorbesc de SF-urile de la Chocolat, or fi in Belgia, in Italia, in Franta, or fi si in Germania dar eu nu le-am gasit.
    Pe de alta parte ma bucur teribil ca evazionistii sint priponiti. Ma intristez insa cind vad care e suma: 500.000 de euro. Pai numai jumatate din banii astia i-a folosit Adrian Nastase ca sa-si cumpere feronerie din China. Si m-as fi bucurat mai mult daca as fi aflat ca au fost retinuti Adi Copilu Minune, Florin Salam, Cacat de la Vilcea sau mai stiu eu care... pentru care 500.000 de euro evaziune e apa de ploaie.Si nu se compara Mousse au chocolat cu dujmanii care imi poarta pica si n-are valoarea mea.