Avocat: Una dintre firmele in care Elena Udrea e asociata a depus o garantie ce acopera cautiunea

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 12 noiembrie 2015, 19:52 Actualitate | Esenţial

Avocatul Alexandru Chiciu spune ca una dintre firmele la care este asociata Elena Udrea a depus o garantie imobiliara, care acopera cautiunea de cinci milioane de lei, in dosarul in care este acuzata ca ar fi finantat in campania electorala din 2012 a PDL cu bani primiti de la Bogdan Buzaianu, scrie Mediafax.

"Asa cum a spus deja, doamna Udrea nu are bani sau bunuri personale sa plateasca acea cautiune de 5.000.000 de lei instituita de DNA. Tot ce are este sub sechestru in dosarul 50/P al DNA. Astazi, una dintre firmele in care doamna Udrea este asociat a depus pentru domnia sa, in contul cautiunii, o garantie reala imobiliara, asa cum legea permite, care acopera valoarea cautiunii", a declarat Alexandru Chiciu, avocatul Elenei Udrea.

Acesta precizeaza ca "din considerente ce tin de limitele controlului judiciar, nu putem face alte precizari, in afara comunicarii faptului ca ne-am indeplinit obligatia".

Elena Udrea s-a prezentat, joi dimineata, la Directia Nationala Anticoruptie (DNA) pentru a lamuri anchetatorii daca poate plati cautiunea dispusa de acestia, in dosarul in care este acuzata ca ar fi finantat in campania electorala din 2012 a PDL cu bani primiti de la omul de afaceri Bogdan Buzaianu.

De asemenea, deputatul a fost chemat pentru a da declaratii in dosarul in care este urmarit penal pentru complicitate la abuz in serviciu cu folos necuvenit pentru sine sau pentru altul, in legatura cu un credit obtinut de la BRD.

Elena Udrea este suspectata ca ar fi finantat campania electorala din 2012 a PDL cu bani primiti de la Bogdan Buzaianu, in schimbul asigurarii derularii unui contract al firmei controlate de omul de afaceri cu Hidroelectrica.

Udrea a fost pusa, in 30 octombrie, sub control judicar pe cautiune, stabilita la cinci milioane de lei, in dosarul privind fapte de coruptie legate de vanzarea si renovarea unei vile din Eforie Sud, dar si un contract intre Hidroelectrica si o firma, pentru care fostul ministru ar fi cerut aproximativ cinci milioane de dolari. Camera Deputatilor a avizat inceperea urmaririi penale si a retinerii Elenei Udrea in aceasta cauza.

Fostul ministru Elena Udrea a contestat decizia de a fi pusa sub control judiciar pentru o cautiune de cinci milioane de lei, dar instanta suprema a respins, pe 4 noiembrie, plangerea, pe motiv ca este neintemeiata.

Elena Udrea trebuia sa plateasca pana vineri cautiunea de cinci milioane de lei, insa fostul ministru spunea ca nu poate sa achite o suma atat de mare, in conditiile in care toate bunurile sale sunt sechestrate de DNA.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4993 vizualizari
  • +6 (30 voturi)    
    =)))))))))))))))))) (Joi, 12 noiembrie 2015, 20:19)

    Nevermind [utilizator]

    Saraca lipita pamantului. Banuiesc ca firma are capital social de 200ron si conform aluia firgureaza in declaratia de avere, nu? Clasic :D

    Da, stiu... cea mai onesta si fidela. Multumim, base.
    • 0 (20 voturi)    
      sigur nu e si in insolventa? (Joi, 12 noiembrie 2015, 20:35)

      unu [anonim] i-a raspuns lui Nevermind

      Ca parca vad ca au profit cu minus si bani lipsa pentru plata darilor la stat...
      Mai sa o plang de mila pe cucoana.

      Ma intreb care este baza economica pe care s-a luat aceasta decizie? Unde este profitul firmei care a facut aceasta miscare? ANAF? Un mic control va rog? Folosirea fondurilor in scop personal nu intra in "activitati economice". Sau poate Udrea este activul firmei, singura sursa de venit. Adica cea care aduce contractele...
      • -1 (3 voturi)    
        Ideologie (Joi, 12 noiembrie 2015, 22:22)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui unu

        de Academia Stefan Gheorghiu.
        O firma privata are dreptul garantat de Constitutie sa faca ce vrea cu proprietatile ei, bunuri mobile ori imobile, sa le vanda ori sa le depuna drept garantie.
        • 0 (2 voturi)    
          serios? (Vineri, 13 noiembrie 2015, 8:48)

          woe [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          o societate comerciala are voie sa faca acte de comert in vederea obtinerii de profit. Firesc ca poate pune garantie un activ, atat timp cat o face cu scopulrealizarii unei activitati aducatoare de profit. Restul e ANAF.
        • 0 (2 voturi)    
          da da da (Vineri, 13 noiembrie 2015, 12:30)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          Habar n-ai ce vorbesti. Sper sa ai o firma si sa incerci sa faci ce vrei cu bunurile firmei, ca in cazul asta. Da-le bani rudelor pentru chiftelute si abtine-te sa-ti mai dai cu parerea.

          Firma le poate depune ca garantie pentru EA. EA = firma, nu asociat sau administrator pe persoana fizica
  • +2 (20 voturi)    
    Cat noroc pe ea (Joi, 12 noiembrie 2015, 20:42)

    mitg [anonim]

    Ce-o fi fost, un castel in Elvetia?
  • +1 (21 voturi)    
    are, are cu ce... (Joi, 12 noiembrie 2015, 21:18)

    lili [anonim]

    La cat a furat, are...
    Penala asta de muuulte sute de milioane de Euro merita cat mai repede la racorica!
    Succes DNA!
    Observ insa ca i-a mai slabit piuitul... pana azi era tare vorbareata cand iesea... azi i-a pierit piuitul...
    Succes DNA, infundati-o repede, ne-a sfidat destul cu hotiile ei, de milioane de Euro!
    • 0 (0 voturi)    
      Udrea libera!!! (Vineri, 13 noiembrie 2015, 19:04)

      Citoyen onorable [anonim] i-a raspuns lui lili

      Ma bucura vestea ca Elena Udrea a reusit sa rezolve problema ciudata a cautiunii ceruta de DNA! Aceasta intamplare pozitiva demonstreaza ca intr-adevar fosta ministru MDRT este absolut nevinovata si ca societatea imobiiara care a depus garantiile respective, are deplina incredere in aceasta. Sper ca in final Elena Udrea sa reuseasca sa demonteze toate acuzatiile ( nefondate ) si sa-si vada linistita de viata in deplina libertate!!!
  • +1 (1 vot)    
    :)) (Joi, 12 noiembrie 2015, 22:13)

    ember [utilizator]

    acum o saptamana mi-a sarit unul in cap cand am spus ca va scoate banii.
  • 0 (2 voturi)    
    Folosirea cu rea credința a creditului firmei este infracțiune cf legii societăților comerciale (Joi, 12 noiembrie 2015, 22:48)

    123_utilizator [utilizator]

    O societate COMERCIALA este o PERSOANA juridică independenta ca acțiune si patrimoniu de cel al acționarilor cu scopul realizarii de PROFIT. Poate cineva sa-mi explice care este profitul firmei care a depus garanția in numele Elenei UDREA? Mulțumesc
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Joi, 12 noiembrie 2015, 23:46)

    klaudyuxxx [utilizator]

    Prea multe minusuri, postacii doamnei Udrea inca activi. Sau poate doar fani inraiti care nu sunt in stare sa accepte crudul adevar: Udrea infractoare.