Ambasada Frantei: Dacian Ciolos nu are cetatenia franceza / Ambasadorul regreta difuzarea unei informatii inexacte

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 12 noiembrie 2015, 17:38 Actualitate | Esenţial

Dacian Ciolos
Foto: Agerpres
Ambasada Frantei la Bucuresti precizeaza ca Dacian Ciolos nu are cetatenia franceza si isi cere scuze pentru un text "eronat" publicat in martie 2015 in care se afirma ca premierul desemnat este cetatean romano-francez.

"In ultimele zile au circulat comentarii potrivit carora domnul Dacian Ciolos, Prim ministru desemnat, ar avea cetatenia franceza.

Se pare ca aceste comentarii se bazeaza pe textul unui discurs publicat pe site-ul Ambasadei Frantei cu ocazia unei receptii, care a avut loc pe 5 martie 2015. Aceasta receptie nu a avut legatura cu domnul Dacian Ciolos, care de altfel nici nu a asistat la ea.
 
In textul publicat pe site-ul Ambasadei, s-a mentionat, printre altele, in versiunea in limba franceza ca domnul Dacian Ciolos este "cetatean romano-francez" iar in versiunea in limba romana ca domnia sa are dubla cetatenie.
 
Aceasta informatie a fost eronata. Domnul Dacian Ciolos nu are cetatenie franceza", precizeaza Ambasada Frantei, intr-un comunicat remis HotNews.ro.
 
Ambasada precizeaza ca textul a fost sters joi de pe site-ul sau si ca ambasadorul Frantei "regreta difuzarea unei informatii inexacte si utilizarea acesteia cu scopul de a crea controversa".
 
"Ambasadorul prezinta scuzele sale  cele mai sincere domnului Dacian Ciolos, prim ministru desemnat de catre presedintele Romaniei domnul Klaus Iohannis", potrivit textului citat.


Citeste mai multe despre   









5004 vizualizari
  • -19 (23 voturi)    
    e neamt (Joi, 12 noiembrie 2015, 17:43)

    xanti [utilizator]

    Nu e francez, e consilierul lui Junker e neamt pana in maduva oaselor,asa ca ne meritam soarta sa ne conduca altii din afara.
    Ce e sigur e ca nu are suflet de roman doar cetatenie.
    • +15 (17 voturi)    
      Juncker (Joi, 12 noiembrie 2015, 18:16)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Daca te referi la Jean-Claude Juncker, vezi ca e luxemburghez. Cam mare diferenta intre luxemburghez si german nu ti se pare?
      • -2 (6 voturi)    
        Cit de mare? :-) (Joi, 12 noiembrie 2015, 20:56)

        Ionica cel Prost [anonim] i-a raspuns lui Qwertz

        Luxembourg se invecineaza cu Belgia, Germania si Franta.

        Limbi oficiale: Luxembourgish, German, French.

        O parte din luxemburghezi sint germani get-beget, iar sasii din Romania sint originari din Luxemburg (vezi mai jos).

        wiki: "Aside from his native language Luxembourgish, Juncker is fluent in French, German, and English."

        Si, dupa cite am citit undeva, cu Iohannis discuta intr-un dialect sasesc vechi.

        "Saşii sunt o populaţie de origine germană, colonizată de către regii unguri în Transilvania. Se crede că locul de origine al saşilor ar fi fost Flandra sau un ţinut din apropierea Mării Nordului, în timp ce alţii au venit din regiunea Rinului de mijloc sau din Luxemburg. " (http://enciclopediaromaniei.ro)

        Siebenbürger Sachsen / TRANSYLVANIA SAXONS:
        "In Eastern Europe, Transylvania was one of the earliest areas of German colonization. Beginning already in the late twelfth century, this emigration is considered part of the Medieval Colonization Period of 1200-1400 AD. These original settlers came mostly from Luxembourg and the Mosel Region (see Lorraine ) to what was then the far eastern portion of Hungary, bordering on the lands of the Golden Horde of the Mongols. "

        Concluzie: sasi = luxemburghezi = germani.
        • -1 (1 vot)    
          Concluzia (Vineri, 13 noiembrie 2015, 0:00)

          Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Ionica cel Prost

          Ai citit prostii traduse gresit din limba germana. Intr-adevar NU se cunoaste originea sasilor, dar cu siguranta nu vin din Flandra si cu siguranta nu din Landul german Sachsen. Incearca sa traduci ultima fraza macar. Mai ramanea sa spui ca exista si natia belgiana si erai pe langa subiect total. Acum ca exista satul Schengen asta nu ii face pe luxemburghezi sa fie toti nemti, cum nu toti belgienii sunt francezi.
          wiki.de:
          Es wurden auch Personen in den Kommentierungen von Urkunden aus dieser Zeit namentlich erwähnt, so beispielsweise ein Saxo Fulco um 1252, der Besitzer des Zekeschgebietes (lateinisch terra Zek) war und mit seiner Familie während des Mongolensturms 1241/42 ums Leben kam. Ebenso wurden um 1291 Syfrid von Krakau, Jakob von Weißenburg, Herbord von Urwegen und Henc von Kelling genannt, die den Dachstuhl der abgebrannten Weißenburger Kathedralkirche wieder aufbauten und dafür mit 90 Silbermark und 24 Ellen Dorner Tuches bezahlt wurden. Laut königlicher Urkunde waren diese Menschen „quos et nobilitas generis exornat et providia...“ (deutsch mithin Personen, die sich unter anderem durch ihre adelige Herkunft auszeichnen). Weiterhin wären sie, ebenso wie die Saxones in der Urkunde von 1206, bereits unter früheren Königen ausgezeichnet worden und für auszeichnungswürdig gehalten worden (lateinisch ... priorum regum deliberatio acceptiores habuisse dignoscitur et digniores.). Es waren also keine bäuerlichen Siedler des Altlandes, die damals noch als Flandrenses (deutsch Flandrer) oder Hospites Theutonicci (deutsch deutsche Gäste) in den Schriften geführt wurden.
    • +7 (9 voturi)    
      Da? (Joi, 12 noiembrie 2015, 18:59)

      Naboki [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Si daca ar fi strain, care este problema?!?
      UIte ca eu m-am saturat de conducatori romani; cu suflet de roman. Vreau corectitudine si sa fiu tratat ca afara!!!
    • +7 (9 voturi)    
      pai da! (Joi, 12 noiembrie 2015, 19:24)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      "Suflet de roman" are Ponta - sub guvernarea caruia am ajuns SINGURA tara din lume care sa aiba, intr-un an, numar de kilometri de autostrada cu "minus"!!
    • +4 (4 voturi)    
      Nu e neamt!! Sic! (Joi, 12 noiembrie 2015, 23:38)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Este ungur 100%!
      Asa ca tot de straini sunteti condusi!
      Presedinte neamt, premier ungur!!!
      Ha! Ha!! Haaaaa!!!!
    • +3 (3 voturi)    
      aaa (Joi, 12 noiembrie 2015, 23:46)

      asdsadsad [anonim] i-a raspuns lui xanti

      Suflet de roman ? Alte natii nu au suflet , sau au suflet mai rau ? E o prostie ce spui.

      Iliescu avea suflet de roman ? Ponta ? Nastase ? Ceausescu ? Gheorghiu Dej ? Cei care au impuscat oameni la revolutie ? Minerii care au bagat 1000 de oameni in spital ? Legionarii care au trimis evrei spre lagarele naziste ? Ei aveau suflete de romani ? Pot sa continui lista de monstri cu suflete de roman pana maine . Cu de altfel pot face si cu cei care au suflet francez sau chinez .

      Cetatenia , etnia , religia precum si orientarea sexuala nu ar trebui sa aiba nici o importanta . Ce conteaza e ce va face omu` ca premier. Te rog sa nu te mai faci de ras in felul asta , cu comentarii imbecile rupte din evul mediu .

      Apropo , de Carol ai auzit ? Era neamt omu si pana la ora asta ramane detasat cel mai bun conducator al tarii pe care apropo , tot el scos-o din evul mediu . Si sa stii ca nici nepotusu , Ferdinant , tot neamt , , ala de a facut unirea , nu a fost un conducator prea rau . Asa , ca fapt divers.
  • -4 (16 voturi)    
    sanchi... (Joi, 12 noiembrie 2015, 18:07)

    demaGOGU [anonim]

    ...nu a sustinut nimeni ca ar fi "cetatean" francez, el este suspicionat ca ar fi in solda Frantei, reprezentand interesele acesteia in Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      pai da (Vineri, 13 noiembrie 2015, 14:52)

      a [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      ca daca ar fi in solda lui felix sau vantu ar fi mai bine.
  • -3 (7 voturi)    
    da (Joi, 12 noiembrie 2015, 19:04)

    george [anonim]

    Bas...in genunchi m-ntorc la tine. Stie Base ce stie cand a zis ca au agende diferite.
    Cam are moaca de Spectre...