Actualizat acum

Tragedia din Club Colectiv: Una dintre victime a murit la spitalul Bagdasar Arseni. Bilantul mortilor ajunge la 54

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 12 noiembrie 2015, 16:58 Actualitate | Esenţial

Tragicul bilant al mortilor provocate de incendiul din Club Colectiv a ajuns la 54 dupa ce un pacient internat la spitalul Bagdasar Arseni din Bucuresti a murit joi dupa-amiaza, informeaza Digi24.

Tanarul care a decedat - Claudiu Bogdan Istrate (22 de ani) - era internat in stare grava, intubat, avand arsuri pe corp si arsuri de cai respiratorii, potrivit unor surse medicale citate de Mediafax.

In Spitalul Bagdasar-Arseni din capitala mai sunt internati 12 raniti in incendiul din 30 octombrie. Printre acestia sunt olimpicului la matematica Andrei Bud, student al Universitatii din Bucuresti, basistul trupei Monarchy, Marian Leusteanu, Andrei Trifu, scafandru de mare adancime din Mangalia, si Alexandru Plangu, concurent la X Factor, toti participand joi la o conferinta de presa, in care au povestit cum sunt ingrijiti in Spitalul Bagdasar-Arseni.

Tot joi au murit alti doi raniti in incendiul din clubul Colectiv - Alexandru Aliman si Madalina Strugaru, prietena solistului Goodbye to Gravity, ambii fiind internati din 30 octombrie la Spitalul de Urgenta Floreasca.

In urma incendiului din 30 octombrie, la clubul Colectiv au decedat 26 de persoane, iar pe drum spre spital a mai murit o persoana. In 13 zile de la tragedie au decedat alte 27 de persoane, numarul victimelor ajungand, joi, la 54.

Alte aproximativ 150 de persoane au fost ranite si internate in spitale din Capitala. Dintre acestea, 37 au fost transportate spre unitati sanitare din strainatate, insa opt au decedat, trei in Marea Britanie, unul in Israel, doi in Olanda, unul in drum spre Elvetia si unul in Franta.

In spitale din Capitala mai sunt internate joi, la 13 zile dupa incendiul din clubul Colectiv, 66 de persoane ranite, dintre care 14 in stare critica si grava.


Citeste mai multe despre   


12513 vizualizari
  • +11 (11 voturi)    
    vor ramane doar niste cifre? (Joi, 12 noiembrie 2015, 17:19)

    lrh [utilizator]

    Vor ramane doar niste cifre, o statistica ? Rudele si apropiatii ii vor plange, in timp ce noi vom uita ? Trist. Prea tineri pentru a muri.
    • +13 (13 voturi)    
      ca sa nu ramana doar o statistica... (Joi, 12 noiembrie 2015, 18:17)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui lrh

      noi, romanii (toti) trebuie sa nu mai permitem ca cei ce ne conduc sa-si bata joc de noi!
    • +6 (6 voturi)    
      noi ne vom infrupta din bucate de craciun (Joi, 12 noiembrie 2015, 18:19)

      tragic [anonim] i-a raspuns lui lrh

      -o sa mergem la restaurant de revelion, pensiile s-au marit. Ce este si viata asta, altii i-au salarii inca 20 de ani cel putin de acum incolo... iar ei?
  • +7 (7 voturi)    
    Nu se mai termina o data!? (Joi, 12 noiembrie 2015, 17:38)

    Trojan.H [utilizator]

    :(
    • 0 (2 voturi)    
      Gand la gand cu tine (Vineri, 13 noiembrie 2015, 7:47)

      Carcotasul [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      Este infricosator cum numarul victimelor continua sa creasca dupa ce la inceput presa internationala relata 27 de victime ...
      Inteleg ca medicii au facut tot posibilul si organele interne cedeaza dupa o perioada, dar deja avem dublul de victime din seara fatidica... Chiar nu se mai termina aceasta numaratoare? Unde este Dumnezeu sa priveasca asupra acestor copii?
      xox.
  • +11 (11 voturi)    
    D-zeu sa-l odihneasca (Joi, 12 noiembrie 2015, 17:49)

    MicaS [utilizator]

    pe el si pe toti copii care au murit nevinovati .
  • +3 (7 voturi)    
    La ce-s bune spitalele? (Joi, 12 noiembrie 2015, 20:48)

    Hertha [anonim]

    Sincer, eu ma intreb ce vor reusi sa salveze spitalele caci toti cei in stare critica sau grava mor pe capete. Au reusit doar sa le prelungeasca viata o saptamana. Masura transferarii lor in strainatate a adus si ea o serie de decese. Chiar nu stiu daca un bolnav grav poate sa reziste unei aterizari, mai ales ca, sanatos fiind ,ai o stare de disconfort la aterizare. N-am aterizat niciodata fara dureri groaznice de urechi. Romania nu a stiut sa gestioneze niciodata o situatie critica, ca e inundatie, ca e accident la metrou, ca e furtuna sau viscol. Asta pentru ca nimic nu functioneaza cum trebuie. Autorizatiile de functionare se dau pe bani pentru spatii insalubre sau care nu respecta nici norme de igiena, nici de securitate. Clubul ala era o hruba sinistra. Artificiile si alte chestii din astea trebuiesc interzise in spatii inchise. Nici spitalele nu functioneaza cum trebuie ca n-au aparatura, iar medicii au salarii mizerabile care nu-i motiveaza. Dupa accident, ministrul sanatatii a spus ca are situatia sub control si ca sistemul face fata nefericitului eveniment pentru ca ulterior sa aflam ca
    nu este asa si a inceput exportul de raniti. Adica iar o minciuna. Este trista orice moarte, darmite a unui tanar de 20 de ani. In tara asta ajungi sa te simti precum o rama pe care o poate strivi in fiecare moment oricine in picioare. Jeg, coruptie si incompetenta in toate partidele politice. In fruntea bucatelor , la toate institutiile de stat (ca e scoala, ca-i spital, ca-i muzeu sau ce o mai fi), numai oameni agreati de partidul aflat la putere. Mi-e sila!
    • +1 (3 voturi)    
      Total de acord! (Joi, 12 noiembrie 2015, 21:40)

      Kepler [utilizator] i-a raspuns lui Hertha

      Ma intreb daca vor intr-adevar sa invete ceva din aceasta tragedie. Acest `accident' groaznic a fost de fapt provocat de toate aspectele negative ale sistemului social-politic care s-au cumulat in acea hruba a mortii.
    • +1 (1 vot)    
      Pacat (Vineri, 13 noiembrie 2015, 11:12)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui Hertha

      In SUA au murit peste 100 acum 12 ani.Medicii ,in cazurile astea ...nu pot fi Dumnezeu.Au si spus de a doua zi ca numarul victimelor va creste semnificativ.Cine a avut urechi sa auda.Se obtin autorizatiile asa cum se obtin,Totul e praf in tara noastra,dar de ce nu ne protejam si singuri?De ce au acceptat ,saracii,sa stea ca si sardinele in cutia de conserva?
      Trebuie sa aibe mereu ,cineva,grija de noi?
      Pacat de varsta lor,de tineretea lor.
  • +2 (2 voturi)    
    Orice ar zice unii! (Vineri, 13 noiembrie 2015, 8:24)

    mircea [anonim]

    Eu consider vinovați pentru tragedia de la clubul//Colectiv//,pe Ponta,Oprea și Arafat.Lăudăroși și nepăsători.Anarhiști și înfumurați.