Surse: Sorin Cimpeanu, Bogdan Aurescu si Mihnea Motoc, sanse mari sa faca parte din Guvernul Ciolos

de C. Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 11 noiembrie 2015, 22:38 Actualitate | Esenţial

Aurescu, Motoc, Cimpeanu
Foto: Colaj / Sursa foto: Hotnews, Agerpres
Sorin Cimpeanu (ministrul Educatiei) si Bogdan Aurescu (ministrul Afacerilor Externe) au sanse mari sa isi pastreze portofoliile si in Guvernul Ciolos, in timp ce Mihnea Motoc (actual ambasador in Marea Britanie) ar putea prelua Ministerul Apararii Nationale, au declarat pentru HotNews.ro surse convergente.

Laura Stefan (una dintre figurile cele mai cunoscute ale societatii civile) este data de Romania TV ca posibil viitor ministru al Justitiei, dar HotNews.ro nu a putut confirma. In schimb, e cert ca au existat discutii cu Raluca Pruna, inalt functionar in Comisia Europeana, dar nu s-a ajuns la un acord.

Constantin Dudu Ionescu, consilier al presedintelui Iohannis, a fost dat de Mediafax drept posibil viitor ministru de Interne. Surse politice au confirmat pentru Hotnews.ro existenta unor discutii cu Dacian Ciolos, dar nu exista o decizie finala.

Alte nume vehiculate de Romania TV au fost ale altor trei inalti functionari ai Comisiei Europene pe care Ciolos i-a avut colegi sau i-a cunoscut la Bruxelles. Potrivit surselor Hotnews.ro, e putin probabil ca ei sa accepte intoarcerea la Bucuresti: Mihail Dumitru - Ministerul Agriculturii, Daniela Gheorghe - Ministerul Finantelor si Tudor Constantinescu - Ministerul Economiei si Energiei.


Citeste mai multe despre   









9218 vizualizari
  • +11 (19 voturi)    
    Sorin Cimpeanu si Bogdan Aurescu??? (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 22:53)

    R. V. [anonim]

    Pai, atunci, de ce nu si Ponta? De ce nu si generalul Gabi Oprea? Facem o mica rotatie a cadrelor si poporul va aplauda multumit.
  • +10 (16 voturi)    
    STRADA , PREGATESTE-TE ! (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 22:56)

    Susufler0 [utilizator]

    Campeanu si Aurescu... Sa fie ei oare primele compromisuri facute de Ciolos ? Daca Laura Stefan e pe lista Primului Ministru desemnat, atunci merita. Dar pesedistii si penelistii o vor sfasia in Comisii.
    • +1 (1 vot)    
      care strada? (Joi, 12 noiembrie 2015, 10:16)

      catalin060666 [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

      "strada" a iesit cand trebuia si cat trebuia...atat a fost nevoie in momentul asta....asa ca las-o mai moale....
  • +12 (18 voturi)    
    Dezamăgire (Joi, 12 noiembrie 2015, 0:07)

    marki [utilizator]

    Sorin Câmpeanu? Cel care l-a „spălat” pe Victor Viorel Ponta (și pe ceilalți) de plagiat?
    Curată schimbare, monșer! La vremuri noi, tot ei...
  • +11 (15 voturi)    
    Deci nu vom avea invatamant in continuare (Joi, 12 noiembrie 2015, 0:49)

    Gugurila [anonim]

    Liber la doctorate in parlament...
  • +6 (10 voturi)    
    Daca e cu Campeanu, Dudu Ionescu .... (Joi, 12 noiembrie 2015, 0:56)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    sorry, dar e deja batjocura la adresa oamenilor care au demonstrat, a zecilor de morti de la Colectiv- caci a picat un guvern ca sa vina unul tot cu din astia?!
    De cand e Campeanu "tehnocrat"? Adica individual care l-a sustinut pe Ponta si acoperit pt plagiat?! sau Dudu Ionescu? cu multe legaturi suspecte cu niste afaceri cu armament si compania israeliana Elbit Systems?! stim cu totii ca a fost ministru odata, pe vremea Conventiei Democrate si cu niste "rezultate" f dubioase- doar la nivel de afaceri si smenuri personale exceptionale.

    Si Johannis -robotul care i-a luat pe langa el pe Dudu Ionescu, Mihalache etc...sorry, dar e primul care sustine astfel de persoane. Trebuia sa i se ceara sa isi trieze el intai colaboratorii.

    Chiar nu se gasesc unii nepatati si apolitici?

    Iar Parlamentul ne sfideaza pe toti fara probleme-voteaza toti marirea de 10 % la toti bugetarii ( nu zic ca nu au oamenii nevoie, dar ar trebui simultan cu o restructurare, daca ar elimina din sistem toate pillele, amantii, amantele, nepotii, etc, sa ramana cei ce efectiv muncesc, cred ca ar fi bani de dublare salarii, la ce economii de cheltuieli salariale si alte costuri asociate se pot face!).
    Mai mult, ne considera si "slugi"...
    Nu am obtinut nimic, o sa vedeti ca pica si chestia cu 300 de parlamentari din nou.

    Trebuie din nou demonstratii si cerut de asta data sa plece jegosii aia din parlament...sistemul o sa se "ocupe" ca in anul ramas pana la alegeri sa se aleaga praful de cerintele societatii (civile+strada), mai rau, cred ca se vor si razbuna!
  • +4 (10 voturi)    
    La vremuri noi, tot noi! (Joi, 12 noiembrie 2015, 2:13)

    The Real Sasha [utilizator]

    Mai rasfirati, baieti, mai rasfirati...
    Ce cauta serviciile in guvern? Stati acolo unde sunteti acum si lasati pe altii!
    • +1 (1 vot)    
      sunt multi,prea multi naivi... (Joi, 12 noiembrie 2015, 10:08)

      catalin060666 [anonim] i-a raspuns lui The Real Sasha

      serviciile au condus oricum de 25 de ani Romania.....acum depinde care servicii...romanesti, mai de la est,mai de la vest.....cat de naivi sunt unii care ii cred pe cei care tot propovaduiesc accederea in functii inalte de la nivelul UE exclusiv pe merite profesionale.....daca nu esti agreat/inregimentat intr-un serviciu nu ai cum sa ajungi acolo....aaa... ca simplu functionaras poate dar si atunci te verifica macar SIE...asa ca scalvi am fost,sclavi ramanem...dar ne luam tara inapoi in fiecare zi...
  • +5 (9 voturi)    
    Iar pesedisti ?! (Joi, 12 noiembrie 2015, 2:15)

    Dinu [anonim]

    Iar pesedisti ?! Parca trecusera in opozitie... E o pacaleala ?
  • 0 (6 voturi)    
    DACA HN ARE CA SURSE RTV... (Joi, 12 noiembrie 2015, 5:57)

    schroedinger [utilizator]

    M-am lamurit! Mai jos de atat nu se poate!
  • +3 (7 voturi)    
    cum Mihnea Motoc? (Joi, 12 noiembrie 2015, 6:59)

    strul [anonim]

    data trecuta parca ziceati ca nu poate fi ministru pentru ca nevasta lui lucreaza la CEDO si ar fi conflict de interese. S-a schimbat ceva de atunci?
  • +5 (7 voturi)    
    Dacian Cioloș pregătește lista viitorilor miniștri (Joi, 12 noiembrie 2015, 7:17)

    Nicu [anonim]

    De ce au uitat ce a cerut "Strada"? Ce a facut Campeanu sa fie pastrat, in afara de nimic si gafe ", Dar Nica, cate fonduri UE s-au pierdut ? Ce sa caute "elefantul" politician PNTCD in Guvern? Aurescu a facut cate ceva doar cand nu era ministru. Ce realizari a avut Mihail Dumitru la agricultura in afara ca este pretin cu Dacian Ciolos,?De ce sunt omisi Lucian Croitoru pentru finante cel mai bun cunoscator al situatiei reale financiara si economica a tarii, sau Andrei Plesu la cultura care ar impune si respect, demnitate in echipa guvernamentala?
    • -3 (7 voturi)    
      Ce-i aia "Strada"? (Joi, 12 noiembrie 2015, 8:52)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Nicu

      Ia luati si comparati numarul celor din strada cu ceilalti votanti si trageti concluziile,nu exista tara in lumea asta sa se conduca prin strada!!!
      • +2 (2 voturi)    
        ba exista (Joi, 12 noiembrie 2015, 10:14)

        catalin060666 [anonim] i-a raspuns lui xrogo

        ...sunt tarile in care serviciile fac cam tot ce vor....si in Romania chiar ca fac tot ce vor.....manipuleaza,spala creiere....dau impresia ca ne-am luat tara inapoi....colonie am fost colonie ramanem..din cand in cand doar se mai schimba stapanul..
  • +4 (6 voturi)    
    Atentie! Sunt minciuni! (Joi, 12 noiembrie 2015, 8:01)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Nu va lasati pacaliti, in perioada asta se vehiculeaza multe minciuni!

    N-a zis nimeni ca astia garantat ajung in noul guvern!
  • +4 (6 voturi)    
    Dudu Ionescu??? (Joi, 12 noiembrie 2015, 8:38)

    CititorulComentator [utilizator]

    Va linsam bai!!!
  • +6 (8 voturi)    
    rotirea cadrelor prin reprezentanti ai cadrelor (Joi, 12 noiembrie 2015, 9:11)

    prenume [utilizator]

    aurescu si sorin campeanu nu respecta valorile morale de integritate. atat timp cat unul il cheama pe adrian nastase pentru a-i cere sfaturi iar celalat s-a straduit sa ingroape plagiatul lui ponta e clar ca nu au ce cauta intr-un guvern pentru care romanii s-au rasculat.
    ma pis pe integritatea lui ciolos atata timp cat promoveaza tot nesimtiti. si iliescu e sarac si cinstit doar ca a lasat o haita de talhari sa guverneze si sa ne tina in epoca de piatra.
    piata universitatii trebuie permanentizata.
    sa trecem la corturi!
  • +2 (2 voturi)    
    Nu va lasam sa va bateti joc! (Joi, 12 noiembrie 2015, 9:31)

    muvis [utilizator]

    campeanu care a sustinut plagiatul lui ponta, care s-a indoit, s-a aplecat, s-a plecat, fentand acuzele de complicitate la plagiat si incercand sa-l "curete" pe nerusinatul ponta?
    campeanu care a umilit parintii care nu voiau sa-si inscrie copiii la ora de religie, care umileste in continuare copiii care nu sunt inscrisi la religie prin refuzul de a introduce alte optiuni in scoala?
    campeanu care incalca legea educatiei prin acceptarea tacita a supraaglomerarii claselor in scoli?

    Mi-e greata! Abia astept lista de ministrii! De aici incepe totul!
  • +2 (2 voturi)    
    aurescu (Joi, 12 noiembrie 2015, 10:24)

    Gicu_007 [utilizator]

    cu asta in nici un caz nu ma pot impaca. Nu pot uita faza cu nastase.
  • +1 (1 vot)    
    baliverne (Joi, 12 noiembrie 2015, 10:38)

    tenyearsafter [anonim]

    Numele conteaza mai putin poate doar cel de la justitie. Conteaza ce isi propune sa faca intr-un an.
    Importanta este demararea reformei in administratia centrala si cred ca o testare a personalului,cu posibilitatea de a participa si a altora din afara, este nu doar necesara ci obligatorie. Trebuie eliminati toti gugustiucii si cred ca 800000 din 1200000 este ok.
    Lista este la plezneala si Campeanu e acolo doar pt ca se cunoaste cu Ciolos.A facut si el o schita pe care a aruncat-o la cos iar un smecher a vindut-o celor de la Ghita tv.
  • +1 (1 vot)    
    de ce numai cei trei? (Joi, 12 noiembrie 2015, 11:45)

    relu [anonim]

    lasati o, bre, si pe madame Rovana, ca e femeie miloasa...
  • +2 (2 voturi)    
    invatamantul nu-l doreste pe Campeanu (Joi, 12 noiembrie 2015, 11:54)

    mate [anonim]

    Speram ca la ministerul educatiei nu ramane ministru d-l Campeanu. Am vazut ce stie/ poate face, nu a adus suflul necesar; s-a complacut in mediul toxic existent, ba chiar l-a ajutat. Tinerii, elevi studenti, iesiti in strada merita mai mult. Este nevoie de manuale la toate clasele (copii nostri nu mai invata de ani de zile dupa manuale-datorita mafiei licitatiilor; profesorii le spun din start ca nu sunt "bune"), programa aerisita, in universitati profesorii capabili si onesti, ce incearca sa faca stiinta sa fie lasati sa promoveze, inclusiv in posturi de conducere (si sa faca un pas in spate clicile promovate pe criterii administrative de apartenenta politica sau de grup), .... In plus, este perceput de catre populatie ca fiind foarte apropiat de Ponta, Oprea (le-a acoperit repede plagiatul) ...
    http://www.hotnews.ro/stiri-politic-20559991-cine-este-sorin-cimpeanu-cum-ajuns-noul-prim-ministru-interimar.htm