Actualizat acum

Alexandru Pascu, basistul trupei Goodbye to Gravity, a murit. Bilantul tragediei din Colectiv a ajuns la 51 de decese

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 noiembrie 2015, 21:31 Actualitate | Esenţial

Alexandru Pascu, basistul trupei Goodbye to Gravity, ranit in incendiul din clubul Colectiv, a murit, miercuri, in ziua in care a fost transferat in Franta de la Spitalul Floreasca din Capitala, anunta Mediafax. Numarul celor care si-au pierdut viata in tragedie a ajuns la 51.

Alexandru Pascu fusese transferat, miercuri, de la Spitalul Floreasca din Capitala la o unitate sanitara din Franta. Purtatorul de cuvant al Spitalul Floreasca, dr. Bogdan Oprita, a spus ca aeronava cu care este transportat Alexandru Pascu a plecat, miercuri dupa-amiaza, spre Franta.

El a murit insa pe aeroport, la Paris, unde aeronava a aterizat inainte de ora 19.30.

In urma incendiului din clubul Colectiv, Alexandru Pascu (33 de ani), fiul Anei Pascu, vicepresedinte al Federatiei Internationale de Scrima si presedinte de onoare al Federatiei Romane de Scrima, a fost internat, in stare grava, la Spitalul de Urgenta Floreasca.

Familia lui Alexandru Pascu a vrut si saptamana trecuta sa il transfere intr-un spital din Germania, insa starea acestuia s-a inrautatit si exista riscul sa apara complicatii in timpul transportului. Miercuri s-a stabilit ca acesta sa fie transferat la un spital din Franta.

Andrei Galut, solistul trupei Goodbye to Gravity, a fost transferat, in 7 noiembrie, intr-un spital din orasul olandez Beverwijk. Dupa incendiul din clubul Colectiv, Andrei Galut a fost internat in stare grava la Spitalul Elias, cu arsuri pe corp si arsuri de cai respiratorii, fiind ventilat mecanic. Familia lui a facut apel, pe Facebook, la romanii care se afla in Olanda, in masura in care pot, sa o sustina pe mama lui Andrei, Mariana Belean, care se afla alaturi de fiul ei.

Chitaristii trupei Googbye to Gravity, Vlad Telea si Mihai Alexandru, au murit in 30 octombrie, la scurt timp dupa incendiul din clubul Colectiv.

Bateristul trupei, Bogdan Enache, a decedat in 8 noiembrie, dupa ce a intrat in stop cardiorespirator in aeronava care il transporta la o clinica din Elvetia si care a fost intoarsa din drum.

In urma incendiului din 30 octombrie, la clubul Colectiv au decedat 26 de persoane, iar pe drum spre spital a mai murit o persoana. In 12 zile de la tragedie au decedat alte 23 de persoane, numarul victimelor ajungand, miercuri, la 50.

Alte aproximativ 150 de persoane au fost ranite si internate in spitale din Capitala. Dintre acestea, 36 au fost transportate spre unitati sanitare din strainatate, insa sapte au decedat, trei in Marea Britanie, unul in Israel, doi in Olanda si unul in drum spre Elvetia.

Dintre cei 36 de raniti, doi au fost transportati marti seara, la o unitate sanitara din Germania, respectiv Loredana Darescu (29 de ani), care era internata la Spitalul de Arsi din Capitala, si Ioana Panculescu (36 de ani), de la Spitalul "Bagdasar-Arseni".


Citeste mai multe despre   


13404 vizualizari
  • +4 (6 voturi)    
    POLITICA PE SPINARI ARSE (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 21:58)

    mavi [utilizator]

    In timp ce oameni nevinovati mor, un deputat numeste neamul romanesc 'neam de sluga', Ciolos noul premier este la sediul PSD pentru a discuta formarea noului guvern, Piedone iese din arest, cei 588 de parlamentari dau 10% marire de salariu la bugetari.

    Asta se numeste POLITICA PE SPINARI ARSE.
    • +2 (2 voturi)    
      Cand poporul alege lepre (Joi, 12 noiembrie 2015, 7:27)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui mavi

      sa nu se mire ca il mananca pielea.
      Cam asta a facut poporul roman.
      Astora le/a fost frica doua zile; dupa aceea joaca pe mormintele celor morti.
      Politicieni de.....
  • -2 (10 voturi)    
    Incredibil ! (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 22:07)

    Cami2012 [utilizator]

    Au așteptat cu transferurile până când a fost prea târziu ! Chestia că nu au fost transportabili e o super prostie care poată fi crezută doar de naivi , ca sa nu spun altfel. Dacă ai un politraumatism de la un accident rutier îl tratezi pe marginea șoselei sau îl transporți la spital ? Și e mult mai traumatizant transportul cu ambulanța decât cu avionul ! Familia solistului trupei nu a mai așteptat avizul incompetenților Bănicioiu și Arafat , au insistat cu transferul și bine au făcut, Gălut e în stare stabilă și are șanse mari de vindecare . Bănicioiu, Arafat, haideți cu demisia ! Păcat de oamenii aceia care au murit nevinovați.
    • -1 (1 vot)    
      Transportul implică riscuri (Joi, 12 noiembrie 2015, 9:30)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Cami2012

      Pentru Bogdan Enache s-a încercat transferul cam în același timp cu Găluț, și totuși nu a făcut față transportului.
      Când este vorba de situații atât de complicate (arsuri la exterior și pe căile respiratorii, intoxicații în urma cărora organele interne încep să cedeze...) Transportul pe distanțe mari este un risc major, și se face numai când situația pacientului e stabilă.
      Am mai citit undeva „contraargumentul” că răniții sunt totuși transportați la spitale și nu sunt îngrijiți la locul accidentului. Oare chiar gândim când scriem?
  • +1 (1 vot)    
    Dumnezeu sa il odihneasca!!! (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 22:10)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Respect!
  • +2 (8 voturi)    
    deplasarea cu avionul (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 22:15)

    Dem [anonim]

    vad ca toti mor in avion sau la aterizare deci deplasarea nu le face bine, presurizarea, manipularea, cineva ia niste decizii proaste care distrug ultimele sperante ale familiei si ale unei tari intregi
    • 0 (0 voturi)    
      Poate asa scapa de mortii vii?! (Joi, 12 noiembrie 2015, 7:25)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Dem

      Povestea cu strigatul in somn al lui Alex Pascu mi se pare cusuta cu ata alba, ca sa nu existe indoiala ca "traieste".

      Cum poate sa strige in somn un intubat?!
  • +5 (5 voturi)    
    Coruptia Ucide (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 22:32)

    Soso [anonim]

    ONU : România are resurse pentru a scăpa de sărăcie, dar nu există voință politică.

    Astazi a trecut tacit legea pensiilor speciale pentru politicieni.

    Astazi din pacate mai ramane un singur membru in viata din trupa respectiva.

    Concluzia ? ... O tragem cu totii cand ii vedem la tv si cum arunca din nou cate o "gogoasa" de genul "cum sa instalam guvern de tehnocrati(profesionisti) pentru ca populatia se va simti nereprezentata ".
    Nu stiu cati ati apelat la "reprezentarea" ..celor din parlament,cand ei au in maj cazurilor(nu cred ca putem sa-i bagam pe toti in aceeasi oala) propriul buzunar de reprezentat ,dar eu unul ma voi simti pentru prima data reprezentat de niste profesionisti (tehnocrati) in viitorul guvern. Trebuie schimbat urgent ceva.

    Sa incercam sa lasam mizeria din politica acum de o parte.
    Dumnezeu sa-i odihneasca. F trist
  • +6 (6 voturi)    
    Trist (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 22:36)

    Vic [anonim]

    Părerea mea este ca acești părinți fie sunt prost sfătuiți medical, fie inconștienți. Riscurile care apar în timpul transportării unei persoane în stare grava sunt enorme, mai ales pe calea aerului unde implica diferența de presiune atmosferica indiferent de ajustări. Pentru acești pacienți și mișcarea lor 1 cm se face simțită de toate organele interne și ii pot destabiliza, darămite sa ii zdruncini 2 ore în aer plus decolarea și aterizarea care trebuiesc făcute ca un fluture. Soluția pe care o vad eu este dotarea unui spital de la noi de urgenta cu aparatura care ne lipsește, asta pana nu mor toți rămași în viata.
  • +6 (6 voturi)    
    R.I.P. (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 22:43)

    Maniu [utilizator]

    mare pacat de toti acesti oameni.
  • +2 (4 voturi)    
    Degeaba... (Joi, 12 noiembrie 2015, 0:19)

    Soarele [utilizator]

    ... sunt transferaţi oamenii care nu mai au şanse... aici nu e vorba că au murit în Franţa sau oriunde alundeva în străinătate.Este vorba că nu poţi să supraviţuieşti dacă ai mai mult de X% arsuri plus arsuri interne (trahee + plămâni)
  • -2 (4 voturi)    
    Dumnezeu să-l ierte. (Joi, 12 noiembrie 2015, 0:26)

    Soarele [utilizator]

    ... fiindcă are de ce să-l ierte, Despre morţi numai bine, dar vii ar trebui să se gândească bine la ce au greşit (neplata taxelor, plăţile la negru etc)
  • +4 (4 voturi)    
    for the bass.. (Joi, 12 noiembrie 2015, 2:29)

    mache [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=-qYqi-EMErU
    • +2 (2 voturi)    
      Best bass (Joi, 12 noiembrie 2015, 3:05)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui mache

      RIP Alexandru!

      RIP Cliff! ...And Justice For All!!!