Klaus Iohannis a promulgat legea ce instituie Ziua Limbii Maghiare

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 11 noiembrie 2015, 15:18 Actualitate | Esenţial

Limba maghiara 2
Foto: maghiara-cls1-v1.chefmast.com
Presedintele Klaus Iohannis a semnat miercuri decretul privind promulgarea Legii pentru instituirea Zilei Limbii Maghiare, informeaza Agerpres.

Potrivit legii, Ziua Limbii Maghiare este marcata la 13 noiembrie. La aceasta data vor fi prezentate valorile minoritatii maghiare, traditiile si obiceiurile unguresti. 

"Cu aceasta ocazie vor fi organizate manifestari culturale, prezentari de carte, precum si omagieri ale unor personalitati ale comunitatii maghiare, spectacole cultural-artistice, oferind astfel intr-un mod institutionalizat posibilitatea ca reprezentantii altor etnii sa aiba acces la universul cultural maghiar", se arata in expunerea de motive a actului normativ. 

Tot miercuri, seful statului a semnat decretele privind promulgarea Legii pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 144/2008 privind exercitarea profesiei de asistent medical generalist, a profesiei de moasa si a profesiei de asistent medical, precum si organizarea si functionarea Ordinului Asistentilor Medicali Generalisti, Moaselor si Asistentilor Medicali din Romania, a Legii privind stabilirea unor masuri de punere in aplicare a Regulamentului (UE) nr. 236/2012 al Parlamentului European si al Consiliului privind vanzarea in lipsa si anumite aspecte ale swapurilor pe riscul de credit si a Legii pentru completarea art. 10 din Legea nr. 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
9061 vizualizari
  • +5 (11 voturi)    
    köszönöm (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 15:30)

    gogu tigan evreu homosexual [anonim]

    Romania nu are doar etnici romani ortodocsi.
    • 0 (0 voturi)    
      Sigur ca... (Luni, 16 noiembrie 2015, 16:28)

      Anonim@Anonim@Anonim [anonim] i-a raspuns lui gogu tigan evreu homosexual

      Romania nu are doar romani ortodocsi, ci si catolici, greco-catolici (majoritatea fiind in Transilvania), musulmani, ortodocsi pe stil vechi, sectanti,etc.
  • +10 (14 voturi)    
    ... (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 15:34)

    Soljenitin [utilizator]

    Exista similaritate in Ungaria?
    • +10 (12 voturi)    
      probabil ca nu (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 16:15)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Poate sa aiba ziua limbii Romanes (ca si noi de altfel) caci au 3.6% din populatie de etnie roma.

      Minoritatea romaneasca in Ungaria este la nivelul de 0.3% din populatie, cea maghiara in Romania este de 6.50% (date statistice oficiale din 2011).

      Si eu cred ca respectul trebuie sa fie reciproc caci Vadimismele nu ajuta.
      • +4 (4 voturi)    
        Dar... (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 18:59)

        antrax [anonim] i-a raspuns lui VictorS

        Atunci de ce sa nu fie o zi a tuturor minoritatilor? Ca pe langa unguri si tigani mai sunt multe altele (germani, rusi, ucrainieni, sarbi, croati, bulgari, italieni, etc).

        Aia oare nu se simt acuma discriminati in propria tara?
    • +2 (2 voturi)    
      De-abia în România (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 17:27)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      De-abia am stabilit în România data de 30 august ca zi a limbii române, ca să coincidă cu cea din Republica Moldova. Dacă mica comunitate românească din Ungaria o va cere, nu cred că o să fie opoziţie prea mare decât din partea dobitocilor de la Jobbik.
  • +1 (13 voturi)    
    Foarte rau (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 15:38)

    Gila [anonim]

    Ar trebui promulata aceasta lege cand si in Ungaria ar fi promulgata o zi a "Ziua Limbii Romane"
    De ce sa fie ei mai cu mot?
  • 0 (14 voturi)    
    fara sa fiu rau dar... (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 15:51)

    liviu_ [utilizator]

    in ungaria se sarbatoreste ziua limbii romane?!
    • +6 (12 voturi)    
      ok...si ? (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 16:11)

      jijelul , troll platit de ruznaci [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      asta nu ar trebui sa ne opreasca pe noi sa fim mai civilizati si sa facem primul pas, nu ? in felul asta demonstram ca suntem toleranti cand vine vorba de drepturile minoritatilor. un argument in cazul va trebui sa le refuzam alte pretentii...
    • +10 (10 voturi)    
      Şi legătură... (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 16:45)

      CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ...e-n piaţă?

      În Ungaria sunt până-n 10.000 de români. În România sunt vreun milion juma de maghiari. Să facă ei Ziua limbii române e ca şi cum am face noi Ziua limbii tătare (deşi la noi sunt vreo 20k tătari, deci ar fi mai justificat).

      Şi chiar dacă ar 1,5 milioane de români în Ungaria şi nu ar exista Ziua limbii române, de ce trebuie să aşteptăm mereu pe alţii să fie mai civilizaţi decât noi?
      • +4 (6 voturi)    
        Nu e ciudat (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 17:35)

        aqualung [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

        Se sărbătoreşte ziua limbii tătare în România, pe 5 mai (vezi mai ales presa locală constănţeană). De altfel, România e cam principala ţară în care tătarii mai trăiesc liberi, de când Rusia şi-a pus bocancul gros peste Crimeea.

        Cum spuneam mai sus, Ungaria e totuşi o ţară civilizată şi cred că se poate oficializa sărbătoarea dacă o doresc comunităţile locale. Oricum, comunităţile locale nu sunt împiedicate să o sărbătorească, vezi manifestările de 30 august anul acesta de la Micherechi.

        Până la Ungaria, promovarea zilei limbii române ar trebui făcută în Ucraina şi Serbia (ţări cu comunităţi românofone mai importante). Dacă Ucraina s-a mai dat pe brazdă, Serbia admite că româna se vorbeşte doar în Voievodina. În Timok, nu e decât limba vlahă, se ştie, care n-are dreptul nici la o zi festivă, nici la şcoli, nici la publicaţii, nici la nimic.

        Mi se pare remarcabil cum comentatorii naţionalişti de aici au sărit de fund în sus cu reciprocitatea înainte să facă o minimă documentare.
      • 0 (2 voturi)    
        sau in Colentina (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 22:22)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

        Ce treaba are civilizatia cu asta? De ce nu suntem civilizati cu poporul chinez din Colentina in cazul asta?

        Iar in privinta numerelor mari folosite ca "argument", de ce nu mai intai limba rrrrrrrrromilor?
        • +1 (1 vot)    
          Păi (Joi, 12 noiembrie 2015, 10:19)

          CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          În primul rând, există deja o Zi internaţională a limbii romani. Şi-n al doilea, în România sunt mult mai mulţi unguri decât ţigani.

          Iar cu civilizaţie e uşor: dacă o minoritate cere, prin reprezentanţii săi, voie să-şi sărbătorească limba şi cultura, e de-a drept necivilizat să nu le dai voie să facă asta. Cu ce deranjează asta pe cine?
          • +1 (1 vot)    
            bullshit (Joi, 12 noiembrie 2015, 13:09)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

            Asta depaseste pana si political correctess-ul ala de 2 lei, ca si discriminarea pozitiva. E semn de civilizatie sa dau LEGE pentru orice? WTF?

            Ce ne facem cu minoritatea celor nascuti pe 15 decembrie sau 13 iulie? De ce nu dam o lege in acest sens? De ce sa nu fim civilizati?!?


            Nu le interzice nimeni sarbatorirea, dar sa dai o lege in acest sens sau pentru orice si sa consideri semn de civilizatie asta, e aiurea. Ar trebui sa dam legi pentru orice, ca altfel suntem necivilizati. Mda...
  • -1 (5 voturi)    
    Fix 13? (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 16:18)

    D-or [utilizator]

    Daca superstitiosii au dreptate...
  • -9 (15 voturi)    
    Foarte proasta decizie (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 16:32)

    Nevar Maind [anonim]

    Toti care ati votat Iohannis, nu va mai bucurati?
    • +9 (11 voturi)    
      Interesant (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 16:46)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Nevar Maind

      De ce este aceasta decizie proasta:

      .Sunt drepturi incalcate de aceasta simpla sarbatoare?

      .Stiai ca in Romania exista peste un milion de cetateni de etnie maghiara?

      .Cu ce deranjeaza o zi in care vor face targuri si spectacole folclorice?

      Vadim a murit dar mostenirea lui a ramas.
  • -2 (4 voturi)    
    Limba minoritatilor (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 17:09)

    Un roman [anonim]

    Frumoasa initiativa!

    In Finlanda, o tara care are o minoritate de 5,5% de suedezi, limba suedeza este obligatorie pentru 3 ani in scolile primare, in licee vocationale si in universitati vocationale. Multi finlandezi sunt impotriva acestei obligatii, dar majoritatea este de acord ca aceasta masura asigura o mai mare deschidere si toleranta printre tineri, si promoveaza in acelasi timp o mai mare moblitate de munca intre cele doua tari.

    Pe cand, in Romania, limba maghiara este complet ostracizata. Nu numai ca nu exista cursuri de limba maghiara pentru elevii care si-ar dori sa invete aceasta limba (fie sa-si largeasca orizontul cunostintelor, fie ca locuiesc in zone unde exista o populatie mai mare de etnici maghiari), dar nici macar nu exista cursuri facultative de maghiara pentru romani in universitati de prestigiu, cum ar fi Universitatea Babes-Bolyai din Cluj-Napoca.

    In alte cuvinte, daca nu le dam sansa, macar celor interesati, sa cunoasca mai bine aceasta limba si minoritate etnica, segregarea va fi la ea acasa pentru mult timp de acum incolo.
    • +1 (5 voturi)    
      Limba finlandeza (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 19:24)

      Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui Un roman

      Ar fi interesant de stiut daca minoritarii suedezi din Finlanda cunosc limba finlandeza.
      Eu am întâlnit în România destui unguri (16-20 ani) care nu înteleg limba româna, la nivel minimal.
      Când ungurii din România vor cunoaste limba nationala, poate se va pune problema ca si românii sa studieze un pic de maghiara.
  • +2 (6 voturi)    
    Este o decizie nu tocmai buna deoarece: (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 17:38)

    Madalina [anonim]

    Toti magiarii pe care ii cunosc nu vorbesc in romana daca sunt 2 maghiari si un roman intr-o camera/spatiu, de ce aceasta lipsa de respect? Totusi traiesc in Romania.
    Toti maghiarii pe care ii cunosc, isi doresc ca fiul/fiica lor sa aiba ca partener de viata o fata/un baiat de etnie maghiara. De ce oare? Cand am pus aceasta intrebare mi s-a raspus "Ca romanul nu e bun" ;).
    Dintre toti magiarii pe care ii cunosc 1% vorbeste corect limba romana. Atentie! Ma refer la a vorbi, nu la a scrie, care poate fi pardonabil.
    Am intalnit maghiari care nu si-au invatat copilul care era de varsta scolara, sa vorbeasca limba romana, pentru simplul fapt ca exista scoli cu predare in magiara si nu e necesar sa o stie. Desi traiesc in Romania!
    Si cate si mai cate astfel de exemple.
    Si desi sunt sigura ca mi se va raspunde injurios, postarea mea nu vrea sa jigneasca pe nimeni, sunt pur si simplu exemple de care ma lovesc zi de zi traind intr-o comunitate cu o pondere destul de insemnata de maghiari.
    P.S. Am fost in ROMANIA la o benzinarie unde domnul de la ghiseu m-a intrebat ceva in maghiara, eu i-am raspuns in romana si el a continuat pe maghiara ;)
    Concluzia: Traiasca ziua limbii maghiare ;)
  • +2 (2 voturi)    
    Foarte bine (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 23:16)

    hempli [anonim]

    Este un lucru bun pentru etnicii maghiari care tin la istoria si cultura lor, nu are importanta in ce tara e asta pentru ca si sarbatori romanesti sunt mentionate in legile altor tari. Eu sunt maghiar dar nu imi pasa de nici o sarbatoare de nici o natie si nici o etnie, am prieteni unguri, romani si sasi. Sunt tot felul de critici la aceasta chestiune dar mai e un adevar si anume ca daca romanii au ceva cu ungurii ei bine tot romanii au ceva cu romanii si aici ma refer la romanii ardeleni carora niciodata nu le convine de olteni si moldoveni, cei care locuiesc in ardeal stiu asta foarte bine. Brasovul se numeste "iasov" in oltenia popa spune la botez "in numele tatalui al fiului si drumul sibiului" oare dece? Despre romanii ardeleni si banateni am cuvinte de lauda, multe voci ardelenesti spun ca ardealul ar fii mult mai avansata daca s-ar rupe de Bucuresti. Cele mai avansate zone ale tarii sunt banatul si ardealul locuitorii celor doua zone geografice stiu asta, dece cele doua zone au fost mereu diferite de restul tarii? In ardeal si in banat se vede si se simte altfel civilizatia fata de restul tarii si se vede amprenta austro-ungariei.
    • 0 (2 voturi)    
      Asa e: "Foarte bine". (Joi, 12 noiembrie 2015, 7:05)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui hempli

      Puteti sa va vorbiti limba intre voi pana vi se usuca gura, dar cand ai de-a face cu un roman trebuie s-o vorbesti si pe a lui ca voi traiti in tara lui si el n-o s-o invete pe a voastra prea curand pentru ca n-are niciun interes sau pentru ca nu i-ar folosi la nimic, indiferent ca traieste la Botosani sau New York. Noi, romanii, habar n-avem de existenta vostra. Auzim de voi numai cand ne jigniti (cum o faci, destul de abil, in comentariul tau) si de acolo si indiferenta sau ostilitatea noastra, dupa caz.
  • 0 (0 voturi)    
    Cultura (Vineri, 13 noiembrie 2015, 5:37)

    Marian [anonim]

    Da, cultură maghiară e foarte importantă pentru România, mai ales pentru vestul tarii. Semnează: Un roman verde, tist de vardiști la Ploesti
  • 0 (0 voturi)    
    Ziua Limbii Române e pe 31 august, in vacanta?! (Marţi, 17 noiembrie 2015, 0:21)

    Adi [anonim]

    Ziua Limbii Române e pe 31 august, in vacanta?! Toti profesorii de româna si elevii sunt in vacanta de Ziua Limbii Române! Propun mutarea Zilei Limbii Române în timpul anului scolar, ca sa poata fi serbata si in scoli, ca Ziua Limbii Maghiare!
  • 0 (0 voturi)    
    ZID (Miercuri, 12 octombrie 2016, 16:16)

    Dorin [anonim]

    l-ati omorat pe Antonescu ! suportati consecintele V-ati vandut singuri tara tradatorilor .. Voi trebuia sa fiti pusi la zid in nici un caz EL .. popor ingrat