Chirurg de la Institutul de Boli Cardiovasculare din Timisoara, prins in flagrant cand primea mita

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 10 noiembrie 2015, 20:14 Actualitate | Esenţial

Procurorii Parchetului de pe langa Curtea de Apel Timisoara au dispus, marti, punerea in miscare a actiunii penale fata de inculpatul Streian Caius-Glad, medic in cadrul Institutului de Boli Cardiovasculare Timisoara, pentru savarsirea infractiunii de luare de mita, informeaza Agerpres.

Potrivit unui comunicat al Parchetului de pe langa Curtea de Apel Timisoara, medicul a fost prins in flagrant in timp ce lua o transa din banii pretinsi.

"Din probatoriul administrat in cauza pana la acest moment al urmaririi penale a rezultat faptul ca in data de 9 noiembrie inculpatul, in calitate de medic in cadrul Institutului de Boli Cardiovasculare Timisoara, a primit de la o persoana denuntatoare suma de 1.000 de lei pentru a efectua o interventie chirurgicala unui apartinator al sau.

In dimineata de 10 noiembrie, inculpatul a chemat respectiva persoana si i-a comunicat ca starea de sanatate a apartinatorului sau este foarte grava, iar interventia ce urmeaza a fi efectuata este foarte scumpa, astfel ca suma de 1.000 de lei este insuficienta, pretinzand inca 5.000 lei.

Marti dupa amiaza, la solicitarea inculpatului, persoana denuntatoare i-a remis suma de 3.000 de lei din cei 5.000 de lei pretinsi, acesta fiind surprins in flagrant", arata comunicatul parchetului Parchetului de pe langa CAT.

In documentarea activitatii infractionale, procurorii au beneficiat de sprijinul lucratorilor de politie din cadrul D.G.A. Timi


Citeste mai multe despre   









8661 vizualizari
  • +4 (6 voturi)    
    Și pacientul (Marţi, 10 noiembrie 2015, 20:17)

    the obvious [utilizator]

    În ce stare e?
  • 0 (12 voturi)    
    Stirea este (Marţi, 10 noiembrie 2015, 20:50)

    cenzuratul [utilizator]

    ca un medic a fost prins luand mita, nu ca a luat mita, sper ca intelege toata lumea chestia asta.
  • +9 (15 voturi)    
    oh my god (Marţi, 10 noiembrie 2015, 20:51)

    aaa [anonim]

    BRAVO denuntatorului... daca se multumea desteptul ala cu 1000, o ducea mult si bine asa... dar, nu, lacomia e mare.... Domnule "DOCTOR"... o meritati...
  • +13 (19 voturi)    
    Trist (Marţi, 10 noiembrie 2015, 21:14)

    Taras Bulba [utilizator]

    Stiu si eu o poveste la fel de trista, in care o cunostinta, dandu-i-se de inteles ca trebuie sa dea "ceva", a intrebat cam care ar fi suma necesara. I s-a raspuns: "depinde Domnule, depinde cu ce vreti sa mergeti... cu Trabantu, cu o Dacie sau cu un Mercedes?"

    Inteleg ca medicii sunt prost platiti, dar sa conditionezi actul medical (iar in cazul amintit de mine, eficienta lui!) de o spaga mica este inacceptabil.
  • -14 (22 voturi)    
    e inacceptabil (Marţi, 10 noiembrie 2015, 21:22)

    citizen [anonim]

    ca doctorii mai raman sa opereze in romania pe salariile astea;
    meritam sa plece toti, sa lucreze in strainatate in conditii de demnitate si apreciere sociala, fara spagi, si fara risc de sirene de DNA/flagranturi
    iar noi astia mari chibiti (care nu om avea nevoie de doctori intre timp ... ) sa purtam netulburati discutii mai departe daca regimul in care vrem sa ii tinem pe doctori merita sau nu imbunatatit
    sa plece toti, sa isi gaseasca de lucru si nu cred ca vor avea ce sa regrete in afara, poate, de familia lasata prin tara
    • +3 (3 voturi)    
      asa este, (Marţi, 10 noiembrie 2015, 21:45)

      aaa [anonim] i-a raspuns lui citizen

      ...ai dreptate.... insa cei care raman si conditioneaza actul medicat cu aprox 1500E neimpozabili si nu sunt prinsi, castiga de 10 ori mai mult decat un medic respectat si veteran de afara.... de ce oare sa plece? sa-si lase familia si sa plece afara pe salarii de mizerie? mai gandeste-te... si nu vorbesc aici de medici debutanti sau stagiari care-si duc veacul de pe o zi pe alta....
    • +4 (4 voturi)    
      problema este alta (Marţi, 10 noiembrie 2015, 22:00)

      Alor [utilizator] i-a raspuns lui citizen

      Ce face un om care este bolnav, are nevoie de operatie dar nu are cei 5000 de lei pe care ii pretinde medicul .
    • +4 (4 voturi)    
      pai (Marţi, 10 noiembrie 2015, 22:20)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui citizen

      Sa plece, nene, ce-i tinem noi sa nu plece ?
      Medicii sunt complicii sistemului care ii tine in mizerie: ei muncesc pentru spagi nu pentru salarii. SA faca greve, sa-si dea demisia in bloc . N-am vazut asta deci le convine situatia.
  • +3 (3 voturi)    
    Ce noutate? (Marţi, 10 noiembrie 2015, 21:41)

    MaryLu [utilizator]

    Oare nu este stiut ca asatea-s practicile in toate spitalele romanesti?S-a gasit acum infractorul,hai vedeti-va de treaba.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce noutate? (Marţi, 10 noiembrie 2015, 21:46)

    MaryLu [utilizator]

    Oare nu este stiut ca astea-s practicile in toate spitale romanesti?Indiferent de sectie,de medic,spaga e la ea acasa.
  • +3 (5 voturi)    
    HAHAHA! (Marţi, 10 noiembrie 2015, 21:54)

    Aladin [anonim]

    "Eroi in halate"... pff, niste netrebnici.