Basescu, atac la ambasadorul SUA: A dat mesaj destabilizator, trebuia convocat la MAE

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 8 noiembrie 2015, 21:58 Actualitate | Esenţial


Traian Basescu la B1 TV
Foto: captura foto
Traian Basescu l-a atacat pe ambasadorul SUA la Bucuresti in legatura cu mesajul transmis de acesta demonstrantilor care au iesit pe strazi dupa tragedia din Colectiv. Basescu a atacat si declaratiile Laurei Codruta Kovesi despre coruptia ca problema principala in Romania.

"M-a surprins ambasadorul SUA, nu cred ca a avut mandat de mesaj pentru ceea ce a spus despre manifestatii. A dat mesaj destabilizator, a zis ca oamenii sa stea in piata. Nu le-ajunge Moldova, Ucraina, mai trebuie si Romania destabilizata", a spus Basescu la B1 TV, adaugand ca ambasadorul trebuia convocat urgent la Ministerul de Externe pentru a da explicatii.

  • Declaratia ambasadorului SUA, Hans Klemm, in timpul protestelor din Bucuresti (5 noiembrie, sursa: Ambasada SUA): „Ultimele zile au fost atât dinamice, cât şi foarte emoţionante. Transmitem din nou condoleanţe pentru decesele tragice din data de 30 octombrie şi din zilele care au urmat. Aplaudăm exercitarea paşnică a libertăţii de exprimare şi întrunire şi îi încurajăm pe toţi românii să rămână implicaţi în procesul civic. Statele Unite ale Americii şi România sunt aliaţi care au un parteneriat strategic puternic şi plin de energie. Aşteptăm cu nerăbdare să colaborăm cu preşedintele Iohannis, prim-ministrul interimar, Sorin Cîmpeanu, şi cu guvernul interimar în domeniile prioritare comune. În definitiv, relaţia SUA-România este puternică datorită valorilor noastre democratice comune, angajamentului nostru faţă de securitatea colectivă a cetăţenilor noştri şi dorinţa noastră de a asigura prosperitatea comună a ambelor noastre ţări.”

In legatura cu Kovesi, Basescu a spus: "Pai tu ce ai facut 6 ani ca procuror general si 3 ani ca procuror-sef DNA daca in Romania cea mai mare problema e tot coruptia?".

Fostul presedinte a acuzat si un presupus atac al procurorilor la companiile romanesti, atac care ar favoriza companiile straine. Este o teza lansata in premiera de Sebastian Ghita si reluata de Elena Udrea si alti lideri politici si economici cu probleme penale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















25387 vizualizari

  • +31 (113 voturi)    
    saracu' (Duminică, 8 noiembrie 2015, 22:03)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    mic, pitic, basescu nu mai reprezinta nimic...pentru udrea a ajuns un mare zero: sper sa merite :))
    • -10 (64 voturi)    
      aberezi (Duminică, 8 noiembrie 2015, 22:15)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Traian Băsescu spune lucrurilor pe nume și comuniștii mor de ciudă. Bravo, domnule Președinte!
      • +4 (8 voturi)    
        marea revelatie (Luni, 9 noiembrie 2015, 12:55)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Mazeta era Basescu!
    • -18 (60 voturi)    
      sunt antibasist din nastere (Duminică, 8 noiembrie 2015, 22:18)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Dar sunt obiectiv (si modest, ca sa nu mi-o ziceti voi). Aici are dreptate. Stabilitatea este importanta. O traim pe pielea noastra, a scazut leul din cauza instabilitatii din tara. Buget nu avem pe anul viitor, toate masurile economice sunt puse in pericol. Codul fiscal nu a fost ajustat cu masurile pentru firme mici, desi bugetul o permitea si ar fi fost foarte bine venite (da, am firma mica de IT de cateva luni)
      Cat despre Kovesi, mai direct nu putea sa o zica. Daca coruptia e cea mai mare problema dupa atatia ani in care ea trebuia sa lupte impotriva coruptiei, probabil ca e momentul sa isi dea demisia si sa lase pe cineva competent.
      • +2 (2 voturi)    
        sa ne numere anii (Luni, 9 noiembrie 2015, 9:23)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui numaiamnume

        `6 ani procuror general plus 3 ani sefa de DNA = 9 ani de insuccese !` .....zise nenenea care fuse presedinte in toti acei 9 ani. Demonstrantii trebuie sa ramana in strada atat timp cat este necesar pentru a se dovedi ca Iliescu , care castigase alegerile cu 70 - 80 % in 1990 nu a avut alte optiuni in contra anarhistilor.
        Daca ai de-a face cu persoane carora li se pun piticii cand vine vorba de respectarea votului democratic nu prea poti evita utilizarea parului, chiar daca dupa 25 de ani risti sa apara vreun expert penalist etilist care sa zica ca niscai bastoane pe spinarile frumoase si libere ar fi crime impotriva umanitatii. De vazut filmuletele cu politia britanica in actiune, inclusiv prestatiile demonstrantilor britanici care cand contesta, apoi chiar contesta contondent, nu ca falfaitorii de tricoloruri si delicatele purtatoare de pancarte cu NEAM saturat de gramatica. PS. Hop si un mesaj de chemare la lupta din partea Majestatii. Noroc ca stim cu totii ca e in coma indusa si ca prostiile astea le scrie Dudă.
      • +8 (10 voturi)    
        obiectiv... (Luni, 9 noiembrie 2015, 10:31)

        Ana Armanca [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        Alte țări au adoptat bugetul din anul precedent și au mers mai departe.
        Cât despre Kovesi, a spus mereu același lucru. Și prin simetrie că a fost zece ani la butoane, și Băsescu a fost zece ani președinte!
        Dar dacă totuși, dle colonel corupția este chiar mai mare decât spune Kovesi?
      • +4 (8 voturi)    
        Hmm (Luni, 9 noiembrie 2015, 11:01)

        robert.b [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        Nu poti fi antibasist din nastere. Poate prost, asta da!
    • +4 (44 voturi)    
      E denaturat comentariu! (Duminică, 8 noiembrie 2015, 22:22)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      A spus ca SUA a facut enorm pentru Romania si nu e bine sa se implice intr-o situatie in care strada a facut proteste spontane. Stim ca HotNews sunt de partea M10, desi acest apendice al USL nu mai conteaza demult.
      • +10 (16 voturi)    
        declaratie base : (Luni, 9 noiembrie 2015, 7:56)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        " A dat mesaj destabilizator, a zis ca oamenii sa stea in piata."
        declaratie ambasador : "Aplaudăm exercitarea paşnică a libertăţii de exprimare şi întrunire şi îi încurajăm pe toţi românii să rămână implicaţi în procesul civic."
        sa-mi explice base de unde reiese ca ambasadorul ar fi cerut romanilor sa stea in strada?
        continuarea in implicarea in procesul civic nu inseamna ramanerea in strada.
      • +7 (11 voturi)    
        M10 este apendice al USL ? (Luni, 9 noiembrie 2015, 8:40)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        1) e vorba de PSD si punct. restul atasamentelor, izmene, antene, motociclene... reprezinta un mare zero.
        2) daca si M10 este inhaitat cu PSD atunci cine nu este ?
      • +5 (11 voturi)    
        M10 apendice USL? (Luni, 9 noiembrie 2015, 11:18)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        de unde ai scos aberatia asta?
    • +4 (40 voturi)    
      Of, inimioară... (Duminică, 8 noiembrie 2015, 23:00)

      Radu I [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Udrea îl ridică, Udrea îl coboară... :) :)
      • 0 (2 voturi)    
        asa (Luni, 9 noiembrie 2015, 11:57)

        Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Radu I

        vi s-au aplatizat circumvolutiunile ....
    • +1 (5 voturi)    
      expirat (Luni, 9 noiembrie 2015, 9:14)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      de ce tot il aratati pe expiratul asta !!!... a aratat ce putea face... a fost presedinte... a avut majoritate si premier... a avut tot ce se putea... si din cauza lui a iesit lumea in strada
    • 0 (2 voturi)    
      vorbe (Luni, 9 noiembrie 2015, 11:54)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      texte anteniste
  • +12 (60 voturi)    
    covesi (Duminică, 8 noiembrie 2015, 22:05)

    anton maria [anonim]

    Domnia ta, Basescule, ce ai facut 10 ani la Cotroceni? Nmic, Covesi a facut cate ceva, De ce iti este frica? Si am dreptul sa te critic. Te-am tot votat, am ales raul cel mai mic. Dar se pare ca nu era asa de mic.
    • +4 (42 voturi)    
      Tu vorbesti serios? (Luni, 9 noiembrie 2015, 0:23)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui anton maria

      Sa le luam in ordine: Ne-a bagat in UE. A infiintat DNA prin numirea Monicai Macovei si sustinand reformarea justitiei. A adus americanii la Deveselu. A dat libertate mass-mediei sa-l injure cat vrea. Ne-a aratat mizeria politica in care traiam. Daca nu intelegi nici acum cat a facut omul asta pentru Romania, iti desenez...
      • +3 (33 voturi)    
        covesi (Luni, 9 noiembrie 2015, 3:25)

        maria anton [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Pe langa toate i-a patronat pe cei din PDL in hotii, ne-a taiat salarile si pensile sa aiba Nuti bani de posete. Stiu, a facut multe, nu am votat la referendumul pentru demitere. am votat mreu cu el. Dar sa zici de Covesi ca nu a eradicat coruptia e prea mult, Intradevar numai a scormonit-o un pic si a ajuns si la nasul lui,
        • +2 (10 voturi)    
          IQ-ul nu ti l-a taiat Basescu ! (Luni, 9 noiembrie 2015, 8:42)

          math_2 [utilizator] i-a raspuns lui maria anton

          Probabil pentru ca nu se pot face posete din neuroni.
        • +4 (6 voturi)    
          despre Kovesi (Luni, 9 noiembrie 2015, 10:33)

          rco [utilizator] i-a raspuns lui maria anton

          nu Basescu zice despre coruptie ca e cea mai mare problema din tara ci Kovesi! Basescu nu o ataca pe madam Kovesi, mai degraba e ofticat de afirmatia ei care strica imaginea Romaniei in exterior, pentru ca vede toata lumea ca totusi DNA-ul isi face treaba, cat poate, multi au ajuns acolo unde trebuiau sa ajunga demult (ca le da drumu mai repede ca s-au apucat de scris poezii, asta nu mai are dna-ul ce face)
      • +1 (7 voturi)    
        no shit? (Luni, 9 noiembrie 2015, 9:03)

        invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Am mai citit aberatia cum ca "ne-a bagat in UE". Negocierile cu UE erau deja terminate de mult si era stabilita chiar si data aderarii cand a castigat Basescu primul mandat. Sau altfel zis negocierile s-au terminat in mod oficial pe 17 decembrie 2004 iar Basescu a castigat primul mandat in 21 decembrie 2004.

        Cat despre DNA, a fost infiintata in 2002.
      • 0 (4 voturi)    
        pe bune ? (Luni, 9 noiembrie 2015, 9:09)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        tu crezi asta? : "Basescu .... Ne-a bagat in UE"

        daca lumea a ajuns sa creada asta atunci e clar ca nu m-ai avem sanse
        • 0 (0 voturi)    
          aberatii, aberatii (Luni, 9 noiembrie 2015, 15:29)

          minos [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

          ca si cea cu Nastase si Ileiscu ne-au bagat in NATO.
          Corect este faptul ca toata clasa politica, inclusiv extermistii(Vadim si Funar) s-au inteles in 96 intr-o intrunire celebra la Snagov, ca indiferent de opiniile politice diferite, cu totii sa traga spre vest si integrarea euro-atlantica. Acesta este singurul lucru bun, pe care l-au facut politicienii nostrii, si de care s-au tinut pana acum. Asta a venit si in intampinatrea celei mai amri parti a populatiei. Sentimentul anti-american si anti european al unora, putini deocamdata, a aparut mai tarziu. Acum exista o presiune ideologica din partea Rusiei si care se pare ca are un relativ succes printre naivi.
      • +2 (6 voturi)    
        politica amibguitatii morale.. (Luni, 9 noiembrie 2015, 10:02)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Sa nu uitam ca Basescu este produsul FSN.. Reformele din 2005-2006 au fost intr-o conjuctura internationala fericita pentru Romania. Daca Macovei nu era lasata sa faca reforma in justitie, nu intram in UE.
        Cu bune si rele, Basescu a fost clar o varianta mai buna decat Nastase la momentul respectiv. Dar acum? Acum incearca disperat sa revina in politica si scoate perlele necesare ca sa fie bagat in seama. Atat.. cateva voturi pentru PMP, voturi cu care sa poata negocia mai tarziu niste favoruri pentru el sau pentru cei apropiati.
      • 0 (6 voturi)    
        in UE si NATO ne a bagat coruptul nastase (Luni, 9 noiembrie 2015, 11:13)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        paradoxal, dar chiar el a facut-o. Basescu a luat treburile deja facute. Base numai a semnat ca primarul.
    • +1 (3 voturi)    
      Basescu (Luni, 9 noiembrie 2015, 12:00)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui anton maria

      stii ce a facut Basescu timp de 10 ani?

      Intreaba piata si reprezentantii societatii civile, care au transmis politicienilor tot ceea ce a sustinut Basescu 10 ani si a fost impiedicat sa puna in aplicare...

      A facut munca de apostolat cu Constitutia in mana...
      A inarmat clasa mijlocie.... asta a facut....
  • +35 (41 voturi)    
    Basescu (Duminică, 8 noiembrie 2015, 22:13)

    nimrod [utilizator]

    M-am supărat pe Băsea. Păi cum adică ce-a făcut Kovesi în ultimii cinci ani? A ctitorit Beciul Domnesc! Că dacă nu era onor dânsa...
    • +2 (8 voturi)    
      Dar ... (Luni, 9 noiembrie 2015, 7:46)

      Diletant [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

      ... a dat-o cotita cu dosarul revolutiei, cel mai important dosar care trebuia rezolvat. Nu sunt sigur ca e neputinta! Cred ca structurile vechii securitati (cea care l-a infundat si pe Ceausescu) sunt si acum la putere!
      AR TREBUI CERUTA IN STRADA REDESCHIDEREA DOSARULUI REVOLUTIEI!
      Se ascunde ceva acolo si Basescu stie asta!
      De asta l-au si impuscat pe Ceausescu asa repede, iar pe Basescu il linseaza madiatic.
      Haideti sa fim foarte atenti la asta!
      • +1 (3 voturi)    
        Dosarul revoluției a fost (Luni, 9 noiembrie 2015, 12:04)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Diletant

        înmormântat de procurorul general Tiberiu Nițu, nu de DNA.
  • +18 (40 voturi)    
    aha (Duminică, 8 noiembrie 2015, 22:23)

    NewLevel [anonim]

    L-am votat, l-am aparat, m-am certat cu prietenii si familia pentru el dar in urma unor astfel de declaratii nu mai vede de la mine nici un sfert de vot.
    Cu discursul asta nu mai are sanse nici la sefia PSD-ului, poate a PRM-ului.
    • +1 (5 voturi)    
      Omul poate exagereaza. (Luni, 9 noiembrie 2015, 8:46)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui NewLevel

      A mai facut-o de multe ori. Si poate sunt scoase din context.... Asa cum sunt redate aici, par lucruri aberante.
      Eu nu cred ca il mai votez vreodata, pentru ca are un partid de doi lei, se inconjoara de oameni complet irelevanti.
  • +18 (34 voturi)    
    frica e mare (Duminică, 8 noiembrie 2015, 22:24)

    mavi [utilizator]

    frica e mare, nu cumva sa se schimbe ordinea in tara si sa nu mai fie interlopii la putere. Baselu seamana acum cu Tariceanu care cerea inchiderea ambasadei Americii. Si ce mai latra Baselu pe atunci ....
  • -9 (29 voturi)    
    bravo (Duminică, 8 noiembrie 2015, 22:28)

    10nas [anonim]

    În sfârsit, cineva are puterea sa puna punctul pe "j"
    Primavara araba, "revolutia" din Ucraina, decapitarea regimulului in Irak si Siria, independenta Kosovo, dictatura militara din Egipt (unde armata a rasturnat presedintele ales democratic de catre 60+% din populatie) - cam asta e rezultatul imixtiunii serviciilor secrete americane. România nu are nevoie de asta.
  • +19 (31 voturi)    
    Nepoții, tataie (Duminică, 8 noiembrie 2015, 22:28)

    taranistu [utilizator]

    cică erea unu de zicea că vrea să-și smotocească mâțele în fața nepoților, dacă termină mandatu. În schimb, smotocește în continusre la leana
    • +3 (5 voturi)    
      Vulgar! (Luni, 9 noiembrie 2015, 7:47)

      Diletant [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

      Vulgar de-a binelea! ... La comentariu ma refer!
  • +15 (35 voturi)    
    Basescu (Duminică, 8 noiembrie 2015, 22:32)

    MPop [utilizator]

    Dl Basescu, v-am votat si sustinut atatia ani!

    Acum insa cand si noi avem nevoie de sustinerea dumneavoastra se pare ca o preferati pe blonda...pacat!

    Cu experienta dumneavoastra ar fi de dorit sa veniti cu solutii ce pot fi aplicate si cu observatii pentru viitor.

    Dar traim in Romania unde unitatea nu existat...toti sunt intr-un razboi continuu cu altii trecand cu privirea problemele reale.

    Sper ca sub presiunea strazii sa fie fortati sa revina la realitate si sa isi aduca aminte ca in Romania traiesc oameni nu numere care au nevoi.
    • -1 (5 voturi)    
      Ce tot aveti cu Udrea? (Luni, 9 noiembrie 2015, 7:52)

      Diletant [utilizator] i-a raspuns lui MPop

      E ca iaia cu halatul!
      Basescu nu mai zice nimic de ea!
      Eu as intreba-o pe Kovesi de ce s-a inchis dosarul revolutiei! Asta cu mineriada e doar praf in ochi!
      Acolo in dosarul revolutiei se regasesc facatorii de rau ai Romaniei de azi si parintii lor!
  • +26 (34 voturi)    
    Ce a facut Kovesi???? (Duminică, 8 noiembrie 2015, 22:32)

    Lucky1 [utilizator]

    Pai, Laura Kovesi nu a avut timp sa aresteze cati corupti ati numit tu, PDL-ul, PSD-ul si PNL-ul in Guvern si in administratiile locale...

    Si ce este rau in declaratia Excelentei sale Hans Klemm? De ce sa nu incurajeze societatea civila? Clasa politica romaneasca este nu un Zero ci un Urias Minus. Nu mai scapam de ea, ne trage pe toti in mormant.
    Ati guvernat, aceeasi indivizi, ahtiati dupa functii si privilegii dar lipsiti de pricepere in a face lucuri bune, astfel incat, astazi, Romania nu are un sistem de Invatamant competitiv, nu are un sistem Medical, nu are drumuri si sosele, infrastructura este zero, investitorii straini, asa putini cati au fost, au fugit ca iepurii de legile voastre idioate si corupte...

    Va credeti buricul pamantului si solutia la toate problemele. Numai ca poporul a inceput sa vada ce sunteti in realitate: nu Solutie ci Problema, de care nu putem scapa decat aruncandu-va gramada la gunoi.
  • -4 (38 voturi)    
    Puncteaza corect din nou! (Duminică, 8 noiembrie 2015, 22:33)

    ge_neo [utilizator]

    Din nou Basescu are un discurs corect, realist si pare singurul politician care isi asuma. Printre atele considera:
    - este utopic un guvern de tehnocrati, au nevoie de sustinere politica;
    - este pe placul Rusiei ce se intampla in Romania;
    - avem nevoie de parlament, nu putem fara;
    - majoritatea institutilor din Romania, printre care scoli, biserici, spitale nu au aviz ISU;

    Asta inseamna sa spui lucrurilor pe nume indiferent de presiunea strazii. Bravo Basescu!
    • +17 (21 voturi)    
      da, dar... (Luni, 9 noiembrie 2015, 0:44)

      NewLevel [anonim] i-a raspuns lui ge_neo

      1/ e utopic un guvern de tehnocrati pentru ca parlamentarii sint niste jigodii. Ei ar trebui sa aprobe sau sa respinga niste legi pe baza constiintei, nu pe criterii politice sau pentru ca asa le dicteaza partidul. Daca vine tehnocratul si zice: "hai sa scadem salariile pentru ca nu sint bani" parlamentarul nu ar trebui sa zica: "nu le scadem, nene, ca eu sint de stinga" ci "ia da incoace sa vedem cifrele";
      2/ nu conteaza ce e pe placul Rusiei sau al SUA, ci ce e corect;
      3/ nu putem fara Parlament asa cum nu putem fara soferul de taxi. Dar daca soferul de taxi ne duce in prapastie sau pune manele avem tot dreptul din lume sa luam alt taxi. Plus ca sint 600 de parlamentari, nu 300.
      4/ pai hai sa le aducem in ordine, fara spaga, fara mita, fara "merge si asa", cu legi clare, concise, fara "regulamente de aplicare".
      • +10 (14 voturi)    
        cu asa raspuns (Luni, 9 noiembrie 2015, 3:33)

        mavi [utilizator] i-a raspuns lui NewLevel

        inca sunt sanse. Trebuie sa iesim in strada si sa protestam. peste tot si tot timpul.
      • -1 (5 voturi)    
        Nu e chiar asa (Luni, 9 noiembrie 2015, 10:54)

        Timex [anonim] i-a raspuns lui NewLevel

        Esti foarte aprope de discursul unui politician, spui generalitati, platitudini si generalizezi speculand intens nemultumirea maselor.

        Reiau ca sa nu se uite, mesajul manifestarilor a fost contra coruptiei care a fost unul din factorii majoricare a generat tragedia de la Colectiv.

        Protestele trebuie continuate pentru a intarii si a consolida mesajul anticoruptie. Trebuie sa ramanenm consecventi in ceea ce cerem, pentru ca sa nu cadem in penibil cu mesaje generaliste si deziderate care nu se pot aplica.

        Schimbarea trebuie sa inceapa cu noi, fiind primii care nu o sa mai dam mita sau atentii chiar daca este vorba de chirurgul care ne opereaza intr-un spital de stat sau functionarul care ne amenita cu amenzi record daca nu bagam mana in buzunar.
    • -1 (3 voturi)    
      asta inseamna (Luni, 9 noiembrie 2015, 9:56)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui ge_neo

      sa fii duplicitar. asta inseamna ca justitia e buna numai cand lovesti in ceilalti, ca parlamentul e rau numai cand te demite, ca america ne destabilizeaza oricand nu ii sustine pe ai tai.
  • +11 (47 voturi)    
    trist (Duminică, 8 noiembrie 2015, 22:34)

    Mihai-G [utilizator]

    Un individ care a facut mult lucruri bune pentru aceasta tara dar care se confunda in nimicnicie pe zi ce trece.
  • -3 (13 voturi)    
    Ei toti trăiesc din timp împrumutat (Duminică, 8 noiembrie 2015, 22:35)

    123_utilizator [utilizator]

    Blaga, Oltean, Flutur, Boagiu la DNA urmare dezvăluirilor Elenei UDREA. Probabil ca multi bani sau transmis cu geanta neagră si sunt greu de dovedit aku altfel decât prin averi nerusinate. S-or găsi totuși si niște facturi de geci, pixuri, afișe, cizme ... decontate prin alte firme. Trebuie doar un pic de răbdare. Rapoartele existente spun ca pentru campaniile electorale din 2010-2012 cheltuielile declarate de partide sunt de 5 ori mai mici decât cele rezultate din numărarea de afișe, bannere, etc... In curând o sa spună TB ca nu el se ocupa de cheltuielile lui de campanie si ca nu știa nimic. Trăiesc toti din timp împrumutat .... De la puscatie
  • +2 (18 voturi)    
    Anti-Udrea pana la capat! (Duminică, 8 noiembrie 2015, 22:37)

    Marionette [utilizator]

    In conditiile in care sunt un anti-udrist convins nu pot sa nu imi pun anumite intrebari:
    -In incendiul Station Club din SUA au murit 100 de oameni. La ei nu a cazut presedintele, nu a cazut guvernul, nu a fost demonstratie anticoruptie. De ce ambasadorul SUA ne arunca in zona Moldova-Ucraina prin declaratiile sale?
    -pe cat de mult si organic il uram pe CP Piedone pe atat de mult si organic ma sperie DNA si Justitia care i-au facut instantaneu vinovati ca "asa a vrut poporul". Deja mi se pare ca se tinde catre un stat politienesc intrucat se fac abuzuri impotriva cui crede poporul ca ar fi ok sa se faca. Da, si eu cred ca Piedone era un p-rc nesimtit si incult, dar daca nu ai dovezi nu il bagi la mititica, pentru ca peste 5 ani o sa fii si tu bagat la mititica fara dovezi.
    -Cluburile si pub-urile erau o felie din firavul capital romanesc. Sa il inchizi in masa in cateva zile mi se pare iarasi un abuz.

    Modul de gestionare a situatiei actuale de catre justitie+dna m-a facut sa ma gandesc la High Sparrow si uneori, cand le inchidea afacerile in masa la astia la ISIS. Astept cu interes si decapitari pentru ca asa i-ar placea poporului!
    • +4 (6 voturi)    
      Cand o aresteaza pe udrea ... (Luni, 9 noiembrie 2015, 8:52)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      ii iubesti asa-i ? Altfel cu ponta si piedone e un stat politienesc ?
      De unde stii tu motivele anchetelor si dovezile existente ? In afara de ce auzi la gadea si ciuvica mai ai vreun argument ?
      • +1 (1 vot)    
        Nu cred ca ai inteles. (Luni, 9 noiembrie 2015, 13:13)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui math_2

        In rezumat ziceam ca mai bine sunt liberi hoti care stiu sa fure foarte bine, fara urma si pe care toti ii banuim de furt decat sa fie condamnati acei hoti pe care toti ii banuim fara dovezi, prin abuz. Eu o banuiesc pe Udrea de jaf la drumul mare, vezi Vuitoanele de pe ea, despre Piedone stiu ca este o nonvaloare care probabil nu isi poate justifica averea, Nastase este deja cu patalama, Ponta nu stiu exact ce a furat, in afara de proprietate intelectuala, nu ca asta ar fi bine.
        Esenta era insa: mai bine hoti neprinsi intrucat au furat bine decat hoti condamnati pentru ca "toata lumea ii banuieste de furt".
        In zilele astea am vazut ca se da inspre al doilea scenariu. Si asa ajungem in comunism sau in nazism. Pentru ca astia bagati la zdup sunt hoti, ok, dar cat timp vor fi lucizi cei care decid vinovatul? Cat vor fi luminati? Deci nici o diferenta intre Udrea si Piedone, ambii sunt abuzati si o parte din mine se bucura si o parte din mine se teme.
    • +3 (3 voturi)    
      inițiativa (Luni, 9 noiembrie 2015, 10:35)

      Ana Armanca [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Da, inițiativa privată a primit o grea lovitură, nu știu cine se va mai apuca de afacerea aceasta știind ce riscă. Dar în situația de față ce trebuia să facă procuratura? Nu mai arestăm vinovații, căci și neglijența în serviciu este o vină.
    • +1 (1 vot)    
      Pentru toți postacii de mai sus (Luni, 9 noiembrie 2015, 10:42)

      Radu I [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      ...care au căpătat, subit, „orbul găinilor”: ați atins limita superioară a penibilului!
  • +2 (18 voturi)    
    Ehe (Duminică, 8 noiembrie 2015, 22:37)

    Hohey [utilizator]

    Daca nu era ambasadorul american in 2012...S-AR FI TRMINA ATUNCI!. Cum era sa se fi spus aceste "adevaruri" ATUNCI?!
  • -9 (19 voturi)    
    Basescul (Duminică, 8 noiembrie 2015, 22:38)

    sentenced [utilizator]

    Basescule, cand erai presedinte erai un slugoi si acum esti tare in clanta. E usor, cand esti spectator.
  • +13 (15 voturi)    
    da (Duminică, 8 noiembrie 2015, 22:44)

    I [utilizator]

    ce nu pricep multi oameni este ca tot timpul va fi o problema cu coruptia. Tentatiile sunt multe si se vor gasi destui care sa se lase sedusi. Important este recuperarea banilor. La noi asta este pe planul 2.
  • +16 (26 voturi)    
    ... (Duminică, 8 noiembrie 2015, 22:45)

    flavius [anonim]

    De cand si-a terminat mandatul , nu il mai recunosc . Ce e cu declaratia asta ?! E o declaratie care seama cu Iliescu 90` . Nu ati vrea dmnule sa chemam minerii sa stabilizam tara si sa o protejam de actiunile agenturilor straine ?

    Cat timp nu exista violenta si insubordonare civica in strada , nu vad care e problema .Protestul , din ceva superb si autentic asa cum a fost in primele doua zile devine acum ceva penibil , cu revoutionari A3 si grupuri dubioase gen ND . Dar chiar si asa , nu il pot vedea ca pe ceva rau cat timp se manifesta pasnic . A dat societatea aflata in moarte clinica un mic semn de revenire ? Hai sa il daramam .

    Ce e cu atacurile la adresa justitiei ?! De unde sustinerea oarba pentru Udrea ?! Ce a patit omu` asta ?! Sau am trait eu intr-o bula sustinandu-l atatia ani ?!

    Din simpatizant al lui , am ajuns sa il vad drept un fel de Dragnea .

    PS> Draga domnule , protestele sunt destabilizatoare ? Ambasadorul SUA instiga la destabilizare ? Eu cred ca actuala clasa politica e destabilizatoare si instiga prin actiuni sau lipsa de actiuni la destabilizarea Romaniei . Poporul nu poate fi decat o masa reactionara .
    • +11 (13 voturi)    
      s-a schimbat (Luni, 9 noiembrie 2015, 0:49)

      mavi [utilizator] i-a raspuns lui flavius

      ... daca a fost vreodata altfel.

      Interlopii mai voi inca 26 de ani de furaciuni. Iesim si blocam autostrada, strada, gara, aeroport si vor trebui sa asculte, vor trebui sa plece. E o greseala sa asteptam ceva de la Iohannis, e din aceeasi gasca.
    • +2 (4 voturi)    
      Mai ganditi-va ... (Luni, 9 noiembrie 2015, 7:57)

      Diletant [utilizator] i-a raspuns lui flavius

      ... pana nu e prea tarziu!
      In rezumat Basescu spune ca trebuie sa existe o masura in toate.
      Eu am trait cu securitatea la putere si va spun ca in acel moment orice manifestatie devine imposibila fara foarte multi morti.
  • +9 (45 voturi)    
    mai nene ! (Duminică, 8 noiembrie 2015, 22:50)

    CRMS [utilizator]

    Ne-am saturat de "zicerile" lui Basescu asa cum ne saturasem pe vremea lui de cele ale lui Iliescu.
    Mai lasa-ne, nene si vezi-ti de nepoti !
    Vremea ta a trecut !
    Foarte bine ca a cerut ambasadorul ca oamenii sa ramana in Piata: altfel politicienii o iau de la capat. Numai miscarile de starda ii mai sperie
    Uita-te la tine: de frica strazii ai ramas fara Boc si apoi fiindca strada v-a lasat in pace v-ati inchinat la Ponta 3 ani de zile. Nu mai zic ca tu l-ai "uns" PM pe Ponta asa ca esti cel putin autor moral la tot ceea ce a facut el!
    • -1 (15 voturi)    
      CORECT (Duminică, 8 noiembrie 2015, 23:32)

      mavi [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      perfect de acord
  • +19 (39 voturi)    
    Ce-a patit, saracul? (Duminică, 8 noiembrie 2015, 22:51)

    skanda7 [utilizator]

    Nu-l recunosc pe Basescu, e o umbra palida a cea ce a fost. Antenistii ar trebui sa fie fericiti, Base vorbeste aceeasi limba ca si Gadea si Badea.
    • +8 (16 voturi)    
      le e frica (Luni, 9 noiembrie 2015, 1:25)

      mavi [utilizator] i-a raspuns lui skanda7

      le e frica, exista riscul sa nu mai fie gasca de interlopi la putere, gasca formata din PSD PNL PDL UDMR PC PRM UNPR. Se unesc ca sa mai fure inca 26 de ani. Iesim in strada si pana la 1 Decembrie schimbam tot, recastigam tot.
      • -1 (3 voturi)    
        Asa ... (Luni, 9 noiembrie 2015, 7:59)

        Diletant [utilizator] i-a raspuns lui mavi

        ... si ce se poate pune in loc?
        • 0 (0 voturi)    
          OAMENI COMPETENTI (Luni, 9 noiembrie 2015, 22:45)

          mavi [utilizator] i-a raspuns lui Diletant

          si da, chiar e simplu. sunt atatia profesori care antreneaza olimpici internationali si care sigur stiu ce lipseste sistemului educational. Nu e obligatoriu sa fim condusi de niste semianalfabeti (Banicioiu: pronostic rezervat in loc de prognostic rezervat). si asta e doar un exemplu.
  • +10 (28 voturi)    
    trist (Duminică, 8 noiembrie 2015, 22:54)

    amanda13 [utilizator]

    Ce iesire urata din politica! Sincer nu pricep cum a meritat tanti udrea sa-ti distrugi in asa hal imaginea. Ce buna era ambasada SUA cand te apara pe vremuri. Imi pare rau de tine
    • +1 (3 voturi)    
      da (Luni, 9 noiembrie 2015, 10:58)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      Nimeni nu pricepe fixatia asta a lui pentru Udrea.
  • +8 (22 voturi)    
    Pacat (Duminică, 8 noiembrie 2015, 23:03)

    Andrei [anonim]

    Am fost fan Basescu in timpul celor doua mandate. Dar de cand nu mai e presedinte, m-a dezamagit total prin declaratiile facute. Numai in seara asta a scos macar doua ineptii imense. Pacat de lucrurile bune pe care le-a facut ca presedinte.

    Daca ar fi continuat in linia celor doua mandate, l-as fi votat in continuare, dar asa, no way!
  • -2 (8 voturi)    
    Crokodilul Basescu (Duminică, 8 noiembrie 2015, 23:03)

    SkyDan [utilizator]

    Da din coada si bate apa, poate poate mai inghite pe cineva. Un nenorocit!
  • +6 (6 voturi)    
    Votul politic si imunitatea blocheaza anchetele (Duminică, 8 noiembrie 2015, 23:06)

    clau [anonim]

    "AGERPRES: Cum vedeți rezolvat impasul creat în urma respingerii cererilor de ridicare a imunității în cazul unor parlamentari sau miniștri? Unele anchete s-au oprit iar în altele procurorii nu au mai putut să ia anumite măsuri.
    Laura Codruța Kovesi: Din păcate, este un vot politic care blochează o anchetă judiciară, lucru care nu ar trebui să se întâmple. Și poate că nu se întâmplă în alte țări din Uniunea Europeană. Cred că o modificare legislativă ar fi extrem de importantă. Dacă ar fi să ne raportăm la persoane care au anumit statut în România — și dacă m-aș referi la statutul magistraților, și ei beneficiază de imunitate — trebuie obținut un aviz înainte de a fi percheziționați, reținuți sau arestați preventiv. Însă, dacă mă refer la imunitatea pe viață pe care o au miniștrii sau foștii miniștri, aceasta este unică. Nu poți să anchetezi un ministru sau un fost ministru în lipsa unei aprobări din partea Parlamentului, spre exemplu, dacă acel ministru deține și calitatea de parlamentar. În aceste situații, anchetele se blochează și nu pot să-și urmeze cursul. Spre exemplu, sunt situații în care foști miniștri dețin în continuare bunurile despre care există suspiciuni că ar fi fost obținute cu titlu de mită. Pentru nicio persoană din România nu există o astfel de imunitate. Nici măcar pentru magistrați sau parlamentari, care se bucură de imunitate doar în ceea ce privește arestarea și percheziționarea. Deci, cred că o modificare legislativă cel puțin în a echilibra într-un fel aceste imunități este necesară. "


    http://www.agerpres.ro/justitie/2015/09/30/interviu-kovesi-un-cetatean-ne-a-cerut-un-ghid-de-prindere-a-coruptilor-video-11-14-11
  • +10 (38 voturi)    
    Ma! (Duminică, 8 noiembrie 2015, 23:07)

    Droopy [anonim]

    Hotomanule, cu mana ta l ai pus de doua ori pe Ponta prim-ministru, acum ai probleme cu libera exprimare si anticoruptia? Mai spui si ca a plecat demn? Nu -ti mai convine nimic, vad, de cand o haituiesc astia pe Nutzi!!! Si cu noi cum ramane, Basescule, ca tu ne ai spus ce buna e anticoruptia si ce buni sunt americanii!?
    • 0 (4 voturi)    
      sa si apere mandate. motivul reintoarcerii (Luni, 9 noiembrie 2015, 11:26)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Droopy

      a zis-o chiar el. Nu ca ar vrea sa faca si sa dreaga, se intoarce ca sa se apere pe el, adica matrapaslacurile facute in timpul presedentiei. Pacat. Il invinetisem la cate stampile pusesem pe el.
      Prin urmare, ce legatura avem "noi" cu asta? Cu noi ramane asa cum a fost si pe timpul mandatelor lui: inca n-am inceput sa traim bine.
  • +4 (26 voturi)    
    Baselu (Duminică, 8 noiembrie 2015, 23:11)

    Hopa Mitica [anonim]

    Parca vad ca peste 2 - 3 ani,cu actuala prestatie a clasei politice, o sa-l votam in draci pe Basescu!
    Traim si mai vedem.....
  • +4 (12 voturi)    
    Singurul politicean adevarat din Romania (Duminică, 8 noiembrie 2015, 23:18)

    ty [utilizator]

    Evident ca nu le convine coruptilor.
    De cand cu manifestatia majoritatea celor care isi zic politicieni sau cam ascuns.
  • +7 (21 voturi)    
    Adica tradus asa: " taceti, ca sa fie liniste"! (Duminică, 8 noiembrie 2015, 23:20)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    "Linistea" de 25 ani, in care ei fura pe rupte. si noi sa tot inghitim. Ca altfel, se 'destabilizeaza" tara! oare coruptia aia nu o destabiliza?! ca eu cred ca e mai mare pericol coruptia decat solicitarea oamenilor pt o democratie autentica, clasa politica competenta si cinstita samd?!

    S-a ramolit in ritm accelerat de peste un an, iar de cand cu Leana lui luata in vizor pt caracatita pastorita, si-a pierdut si uzul ratiunii. Offf, ce face dragostili din om...!
  • +4 (12 voturi)    
    fostul presedinte (Duminică, 8 noiembrie 2015, 23:27)

    irina [anonim]

    Evident , dl Basescu traieste niste zile de frustrare . In general adreseaza doar critici . L-am agreat ca presedinte , i-am dezaprobat "prieteniile " , dar acum este un fost presedinte care vine doar cu critici . Ar fi mult mai util sa exprime idei constructive , daca le are ...
  • +9 (25 voturi)    
    Sinuciderea continua (Duminică, 8 noiembrie 2015, 23:36)

    xolv [utilizator]

    Din aprilie, de la primul atac asupra justitiei, Basescu a imbracat haina persecutiei de dragul lui Nuti. Nu inteleg la ce "companii" romanesti se refera ... La capusele acolitilor politici ai lui Ghita ?
  • -3 (15 voturi)    
    Dar d-ta ce-ai facut... (Duminică, 8 noiembrie 2015, 23:46)

    blackarrow [utilizator]

    d-le Basescu timp de 10 ani , de e tara in halul asta ? se baga prea mult in seama nea caisa asta , a uitat multe din tampeniile pe care le-a facut , el care l-a girat pe Ponta si dupa aia se minuna ca "pisoiasul" habar n-are ce e ala MTO , si multe altele .
  • +8 (16 voturi)    
    Da mai bunicutzule (Luni, 9 noiembrie 2015, 0:04)

    Anton din Pana Mea [anonim]

    pe care te-am sustinut!

    Vezi ca ambasadorul ala de care zici, a afirmat ca "romanii sa ramana implicati in procesul civic".
    Ceea ce e cel mai bun sfat in ultimii ani, sfat pe care nu l-a, auzit vreodata de la politicienii romanasi.

    Acum incepe sa prinda contur organizatiile civile, iar politiculromanesc nu mai poate de frica!
    Toti, fara exceptie, indiferent de culoarea politica.

    Tremura pt ca generatia 25-40, neatinsa de mizerii, plus generatia 40-60 careia i lehamite s-a trezit!!!

    Si cum suntem noi romanasii, sa stiti ca ramanem treji, tui mama ei de treaba ... fratilor.
    Deci "game over" angry birds!
    • +1 (3 voturi)    
      exceptie Monica Macovei (Luni, 9 noiembrie 2015, 13:04)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Anton din Pana Mea

      la ..."sfat pe care nu l-a, auzit vreodata de la politicienii romanasi"
  • -3 (13 voturi)    
    Basescu comentariu (Luni, 9 noiembrie 2015, 0:10)

    garbovan [anonim]

    De data aceasta sunt de acord cu părerea fostului presedinte Basescu despre ambasadorul SUA: "A dat mesaj destabilizator, trebuia convocat la MAE"
    Il bănui însă, in continuare, a fi acel Basescu ipocrit, slugarnic si oportunist! In cei zece ani, cat a fost presedinte, a avut zeci de ocazii in care unii foști ambasadori ai USA ar fi trebuit sa fie chemați la MAE pentru declaratii ce lezau interesele si suveranitatea statului Roman! Atunci însă se justifica cu preferința " de a ....la Licuriciul cel mare"
  • -6 (10 voturi)    
    ... (Luni, 9 noiembrie 2015, 0:37)

    klaudyuxxx [utilizator]

    Cine este acest Basescu si ce a facut el pozitiv pentru Romania?
  • +8 (16 voturi)    
    INCREDIBIL (Luni, 9 noiembrie 2015, 0:54)

    Adrian [anonim]

    Ce spune Basescu acum pe post e de necrezut:
    "Ponta a plecat demn"
    Incep tot mai mult sa cred ca de fapt e o mare prietenie intre toti politicienii nostri. Bine, stiam asta dar parca nu ma asteptam ca si de la Basescu sa vad o atat de ferma admiratie pentru manevar politica a lui Ponta
    "Ce-ai facut tu ca DNA atatia ani daca tot coruptia e problema?"
    Pai o caracatita infiltrata ca un cancer o scoti in 3 ani? Mi se pare o afirmatie izvorata fie din frica (o sti el ceva), fie din ranchiuna pe DNA ca s-a legat de Udrea
    "Guvern de tehnocrati e pentru tara bananiera"
    Pai Romania din perspectiva responsabilitatii clasei politice pe acolo e. Basescu e cel care destabilizeaza cu astfel de afirmatii lasand in subtext sa se inteleaga ca nu exista alte optiuni. Probabil e vorba si de disperarea ca nu va fi creditat ca un salvator cu micul PMP si politicienii refurbished chiar nu mai prezinta interes. Sigur...ce i-ar mai fi placut sa o faca pe salvatorul, dar exact cu astfel de afirmatii se dcredibilizeaza grav. GRAV
    "Ambasadorul american destabilizeaza..."
    Fugi d'aci? Chiar asa? Pentru ca sprijina o actiune deocratica? Hai pe ei cu pumnu'n gura eventual.
    In concluzie, ma intristeaza ce vad....
  • +6 (20 voturi)    
    Rugaminte (Luni, 9 noiembrie 2015, 1:11)

    io [anonim]

    Am o rugaminte la Hotnews: nu ne mai relatati ce spune aceasta relicva politica.

    Nu vreau sa intru in detalii si analize legate de realizarile sale ca presedinte, desi as inclina sa spun ca a fost cu mult peste precedentii, insa T.B. este in acest moment o epava politica. Este depasit. Nu este cu nimic mai presus decat Ion Iliescu sau Victor Ponta. Credibilitatea lui este zero.

    Iar declaratiile sale, atat legate de piata, cat si de viitorul guvern, cat si de Iohannis, ne lovesc ca un palos peste teasta - ne dam seama totusi cat de mult am evoluat, de un an incoace, de nu mai avem parte de asemenea iesiri din partea unui om de stat.

    Repet, va rog frumos, nu mai il mediatizati. Omul nu face altceva decat sa creeze in acest moment zazanie in randul care intr-adevar vor schimbare. Probabil spera la un viitor loc de parlamentar. Voi chiar vreti sa i-l dati?!
  • -7 (25 voturi)    
    Bravo, Băsescu! (Luni, 9 noiembrie 2015, 2:07)

    Nyk1 [utilizator]

    Un om care știe cum să spună lucrurilor pe nume!
    • +1 (3 voturi)    
      stie, dar o face numai in folosul lui (Luni, 9 noiembrie 2015, 11:28)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      pentru portofelul lui.
  • -9 (17 voturi)    
    Sub Presidentia lui Basescu sa triplat Coruptia! (Luni, 9 noiembrie 2015, 2:34)

    Basescu devine sustinator de CORUPTIE ! [anonim]

    Sub Presidentia lui Traian Basescu sa triplat CORUPTIA !

    Udrea -Cocos -Mondial si jumatate din familia fostului Presedinte sa afla cu DOSARE PENALE la DNA .

    Acuma ataca Presedintele Mafiot (Udrea il are la mana si nu va face singura 25 de ani de Puscarie ) DNA -SRI-ANI-ICCJ si Statele Unite al Americii in lupta lor inpotriva SUPER CORUPTIEI KGB !

    Traian Basescu sa vandut din nou si isi pierde ultima credibilitate .
  • +1 (5 voturi)    
    Mai Base mai, (Luni, 9 noiembrie 2015, 7:18)

    emil bobu [utilizator]

    ce ai tu cu Udrea de o aperi in halul asta, mergand pana la atacuri impotriva ambasadorului, a carui singura vina e ca e portavocea americanilor?

    "îi încurajăm pe toţi românii să rămână implicaţi în procesul civic"

    Deci Base vrea ca romanii sa stea acasa, de preferat uitandu-se la el la B1?

    Base, ia-ti o vacanta!
  • 0 (6 voturi)    
    I-a scapat pasarica? (Luni, 9 noiembrie 2015, 8:37)

    Desteptarea [anonim]

    A fost refuzat de americani si ataca din disperare?

    Categoric NU.

    A fost foarte atent calculata.

    La experienta lui, asta nu poate fi o scapare sau o gafa. Chestiunea cu ambasadorul SUA a fost gindita la rece, dinainte. Basescu a aflat ceva ce lumea inca nu stie si s-a pozitionat.

    Baieti, la W-D.C. e haos si degringolada. Un singur exemplu: uitati-va la inregistrarea asta (October 27, 2015)

    http://www.c-span.org/video/?c4557020/senator-lindsey-graham-us-strategy-syria

    si fiti atenti la raspunsurile lui Ashton Carter (Defense Secretary) si ale Generalului Joseph Dunford (Joint Chiefs of Staff Chair). Toate sint de genul: we don't know, perhaps, I don't know, maybe, don't know, could be, who knows.

    Stie toata lumea, chiar si voi, astia care va indepliniti o sarcina de serviciu dind ochii peste cap in comentariile de mai sus vis-a-vis de spusele lui Basescu cum ca "Nu le-ajunge Moldova, Ucraina, mai trebuie si Romania destabilizata", ca ASTA E ADEVARUL. Doar ca, la fel ca si in cazul lui Ceausescu, serviciile vor bascula abia in ultimul moment. Pina atunci o vor tine langa cu vechea poveste a aliantei strategice in care nu mai cred nici macar coafezele din Tecuci.

    Si uite-asa, conform traditiilor locului, Romania se pregateste (in mare taina deocamdata) sa intoarca inca o data armele a doua zi dupa ce Deveselu si celelalte vor fi abandonate de amicii de peste ocean.

    Dupa care va veni, in lunile urmatoare, si colapsul UE.

    Abia atunci, ramasi singuri pe lume, vom recunoaste cit am mintit (dar de frica americanilor, ca altfel noi sintem curati si cinstiti) si ca, de fapt, noi nu am fost niciodata anti-rusi, iar pentru Putin nu am avut niciodata alt sentiment decit o stima deosebita.

    Si da-i si lupta...
  • -5 (7 voturi)    
    sobolan securist (Luni, 9 noiembrie 2015, 8:38)

    adi [anonim]

    ce, ti-era frica ca vei fi ras si tu? ai fost curajos a naibii, abia dupa ce au mai ramas in piata 2000 de oameni ai deschis gura. cum ar zice parazitii, voi puteti fi vindecati prin impuscare, scursuri ale societatii!
  • 0 (6 voturi)    
    ! (Luni, 9 noiembrie 2015, 9:01)

    kpriciu [anonim]

    Ciocul mic, Base, ești la fel ca ceilalți politicieni, un CORUPT!
  • 0 (0 voturi)    
    hopa! (Luni, 9 noiembrie 2015, 9:30)

    PaoloCorbera1 [anonim]

    Băsescu s-a trezit. Unde e axa Washington-Londra-București? Pentru americani, Ucraina, Moldova, România, în curând Polonia (vezi doamne acolo au venit niște conservatori crunți la putere, imediat o să auzim de corupția și înapoierea mentalităților poloneze...), Balticele sunt carne de tun în războiul perfid și furibund împotriva Rusiei.
  • +3 (3 voturi)    
    Asa se face Manipularea. (Luni, 9 noiembrie 2015, 9:43)

    mcv [utilizator]

    Se extrag cateva propozitii/fraze(nici alea intregi), cele care DAU bine pentru multime, dintr-o discutie de doua ore, se face un titlu si se arunca in piata.
    SUA, Kovesi, Companiile romanesti corupte(asta adaugati voi), si ni-l oferiti pe Basescu bun de prajit.
    Am ascultat tot ce a spus Basescu aseara si m-am si uitat(ca nu-i acelasi lucru!).
    Tot ce a spus Basescu sunt lucruri de bun simt si reale.
    Cum ar fi sa fie o revolta in SUA, iar ambasadorul Romaniei sa iasa cu un comunicat in care sa aplaude multimea revoltata si sa o invite la protest? Asta, inaite de-a deschide gura, seful statului?
    Se face? Ce tara suntem noi? Cum suntem noi perceputi? SUA da astfel de mesaje in tarile bananiere, unde manifestantii sunt anihilati prin forta. Este Romania in aceasta situatie?
    Mai mult, Iohannis ii preia cuvantul cheie(nici macar n-a fost in staresa gaseasca un alt cuvant, sa para macar ca ideea ii apartine: "implicati".
    Apoi, de Kovesi. Ce anume nu-i adevarat din ceea ce a spus? A gresit cumva nr. de ani in care a fost la butoanele institutiilor anticoruptie? Nu este adevarat ca in interviurile pe care le da vorbeste despre cat de corupta estetara ei? Se face? Ati luat interviuri de la procurorii din altetari in care sa anunte omenirea desprecat de corupta e tara lor?
    Apoi, legat de companiile romanesti. Basescu a spus ca sunt decapitate. Voi spuneti ca este vorba de cele corupte, pe care el le-ar apara, cot la cot cu Ghita si Udrea.
    Dece este atat de important pentru voi sa-l SCOATETI DIN CIRCULATIE PE BASESCU?
    Nu-mi bat capul cu asta, dar stiu precis care este rezultatul: reusiti sa STRICATI oamenii buni. Eu sunt unul dintre ei. M-am hotarat sa o iau de la zero, sa nu mai am nicio preferinta pentru cineva anume, ci doar pentru ideile bune. Dar nu ma lasati.
    Si rau faceti! V-am mai spus: cei pentru care scrieti voi, sunt oamenii care circula si pe internet si pe aiurea. Nu sunt prosti si nici nu au nevoie de gandirea cuiva, care sa o inlocuiasca pe a lor.
  • 0 (4 voturi)    
    Dle T.Basescu... (Luni, 9 noiembrie 2015, 10:05)

    astronaut [utilizator]

    de o perioada de timp , mai precis de cand ''vedeta blonda'' , este anchetata , domnia voastra nu incetati sa atacati orice si pe oricine , contrar principiilor pe care le-ati promovat cat ati ''fost'' si le-ati sustinut , acum e devina America , americanii , DNA ,SRI, SIE, nitu , kovesi ,mai nou Johannis, cerul, pamantul ,tot si toate , numai dta nu si bineinteles ''EVA cea razboinica si loaiala ! Daca va simtiti ca sunteti'' facatorul '', de ce nu v-ati dus Dvs , in piata sa luati pulsul si sa vorbiti protestatarilor ? iata intrebarea ?
  • -2 (4 voturi)    
    Cat e halatu'? (Luni, 9 noiembrie 2015, 10:18)

    devis [utilizator]

    Aceasta declarație il pune pe Base de partea Rusiei (aia de unde au venit vagoanele de bani pentru tranzacțiile biroului notarial unic).
    Vasăzică, protestele societății civile cu cocktailuri Molotov din Kiev "e de bine", atât timp cat sunt împotriva Rusiei, haos si coaliții ale "comunitații internaționale" aruncătoare de bombe e "intru democrație", cu o singura condiție: sa nu fie la noi sau asa cum nu ne convine.
    Corupția trebuie data jos indiferent de steagul fluturat.
    Muntenegrul, de exemplu, a protestat împotriva corupției, dar si a aderării la NATO. Rezultatul? Protestele au fost exprimate pe motiv ca e "mana lui Putin si a sârbilor", nu e legitim protestul.
    Deci, jos corupția, fara nuanțe de genul "corupții voștri, corupții nostri".

    Întrebare de baraj: Arabia Saudita cum sta cu democrația si statul de drept? Decapitări la ordinea zilei.
    Dar de, sunt "parteneri strategici".

    Base "pune punctul pe i" sa fie băgat in seama, acum ca nu mai e "la butoane". Cand era la putere, lua lumina di se închina la cei pe care acum ii critica.

    Tipic mioritic.
  • 0 (8 voturi)    
    Vrem, nu vrem... (Luni, 9 noiembrie 2015, 10:18)

    hotnewsfil [utilizator]

    Iar are dreptate Traian Basescu. Inteligenta, claritatea mintii (clarviziune), pragmatism, imensa experienta pe care a dobandit-o trecand, toata viata, prin incercari foarte grele, cinstea de a-si recunoaste greselile si capacitatea de a invata din toate, naturaletea care il face popular (cu acces la sufletul si la mintea oamenilor din toate categoriile), stiinta de a lua rapid decizii, si in situatii foarte grele si complexe (fost capitan de vapor de foarte mare tonaj), limbajul simplu, pe intelesul tuturor, esentialul, aproape exclusiv, din discursul lui, timbrul agreabil de bariton, etc., toate acestea i-au asigurat un acces imediat la multe surse de informatii, ajungand azi 'un om foarte bine informat, respectat, chiar daca nu indragit unanim, si de intelectualii onesti, precum si de conducatorii tarilor cu care a fost in contact foarte apropiat, cat timp a fost presedintele tarii.
  • -4 (6 voturi)    
    Un politician in cadere abrupta (Luni, 9 noiembrie 2015, 10:38)

    dANIEL [anonim]

    Omul asta este intr-o cadere abrupta. Politicianul din el iese afara si vrea sa-si apeare sleahta de hoti.

    Ceea e face Basescu acum este doar demagofgie ieftina si praf in ochi, adica exact politica.Iar eu urasc politica si politicienii! Cat a facut Kovesi si DNA in ultimii ani nu s-a mai facut in Romania de 100 de ani!

    Si doar asa, ca idee: daca este sa aleg intre Basescu si Kovesi, oricand consider ca 10% din Kovesi este deja mai bun decat Basescu!
  • +1 (9 voturi)    
    nu mai sunt "aliati". base nu mai are ce oferi. (Luni, 9 noiembrie 2015, 11:10)

    jackalphonse [utilizator]

    1. base o ataca tot mai des pe Kovesi pentru ca s-a luat de Udea. Ar trebui sa fie multumit ca face pe oarba si nu-l cheama pe bese nici macar ca martor desi Udea a spus ca banii erau pentru partid si pana si un tanc stie ca partidul era basescu.
    2. Il ataca pe ambasadorul usa pentru ca nu-l mai apara el, "el base". Deh...Gitenstein a primit cadou o sefie la Fondul Proprietatea pentru ca l-a aparat pe Base cu referendumuol de demitere. Acum vede si el ca sluhgareala din timpul presedentiei nu mai foloseste. americanii sunt pragmatici ca intotdeauna.
    Dupa Base, USA este tot atat de vinovata ca Rusia pentru Ucraina si Moldova.
    Dupa mandatele de presedinte:
    1. Justitia este rea
    2. Americanii sunt rai
    4 Statul de drept n are nicun drept daca nu este el statul.
    Si cand ma gandesc ca l-am votat de fiecare data...
  • -1 (3 voturi)    
    hei (Luni, 9 noiembrie 2015, 11:54)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    manipulati!

    Despre ambasador a spus ca nu incurajezi/nu este democratic o manifestatie fara aprobare...etc...

    Despre Kovesi si Nitu a spus ca nu se face sa declare in presa straina ca tara in care ei fac curat este corupta cna dansa a fost procuror general si proc DNA mai bine de 6 ani...

    Poate ganditi si cu capul vostru...
  • -1 (3 voturi)    
    mai mai (Luni, 9 noiembrie 2015, 12:13)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    impotriva manipulatorilor...

    -piata a preluat toate mesajele lui Basescu
    -reprezentantii societatii civile la Cotroceni au transmis mesajele lui Basescu

    acest articol manipulator are peste 20 800 vizualizari, ceea ce inseamana ca NE INTERESEAZA CE SPUNE BASESCU , si il sustinem cum vrem noi... ca in piata... pro si contra...
  • -1 (5 voturi)    
    BASESCU ARE INCA MULTE DE OFERIT ! (Luni, 9 noiembrie 2015, 13:24)

    Susufler0 [utilizator]

    Intrebati-l pe ambasador, daca intr-un oras din SUA se ocupa principalul Bulevard in afara oricaror reguli si se striga pt democratie, politistii americani ce fac? Nu militez pt interventia politiei la noi, nu .Vreau sa arat cat de ipocrit este acest ambasador si cat de naiv a fost Marele Mut ca a facut declaratii dupa ce vorbise americanul, asa incat, pe buna dreptate, ne putem pune intrebarea, ce facea Presedintele daca Ambasada SUA tacea ? Este bine stiut ca principalele mesaje interne din toamna asta Iohannis le-a dat dupa ce , de fiecare data mai inainte era invitat Basescu la TV sa-si spuna parerea in chestiunile importante de politica externa si interna. Iohannis sa ne spuna ce poate face cu puterile lui, fara sa-i zica unul sau altul fa aia sau fa aia. Daca a incurajat pe oameni sa stea in Piata ca o sa vina sa-i vada si sa vorbeasca cu ei, in afara de o chestiune de imagine, a mai rezolvat ceva ? Il huiduiau unii si le-a strigat sa aiba rabdare ca o sa vina sa vorbeasca cu ei. S-a dus pana n-a mai putut.Eu nu afirm ca trebuia sa o faca, poate SPP-ul nu l-a lasat dar in situatia asta nu spui ceea ce nu poti sa faci . Piata a contabilizat cu ocazia asta o prima promisiune neonorata. Daca tot era cu o armata de sepepisti trebuia sa incerce sa dialogheze cu contestatarii sai. Toti fostii presedinti ai romaniei au facut-o si parca toti sunt mai pispirei ca el. Presedintele actual inca bajbaie, inca nu stie foarte sigur cand trebuie sa actioneze, cum trebuie sa actioneze si cat trebuie sa actioneze. De aceea e nevoie de voci ca a lui Basescu, a Monicai Macovei, a IPP, care sa-l mai critice din cand in cand si sa-l scuture de "Cezarismul" in care s-a invaluit si la sfatul gresit al unora. Iohannis nu este un Cezar ci un Presedinte de tara care trebuie sa transpire si sa faca nopti albe (si in weekend-uri, daca este nevoie) pt tara lui. Asa cum a facut mult hulitul Basescu !