Banicioiu: Am sa imi reprosez foarte multe; eu nu am spus niciun moment ca nu avem nevoie de ajutor

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 16:20 Actualitate | Esenţial


Ministrul Sanatatii, Nicolae Banicioiu, a declarat sambata ca are sa isi reproseze "foarte multe, la fel ca toti cei care trebuiau sa faca foarte multe lucruri pentru sistemul de sanatate romanesc" si a precizat ca el nu a spus "niciun moment" ca nu este nevoie de ajutor, transmite Agerpres.

"Da. Am sa imi reprosez foarte multe, la fel ca toti cei care trebuiau sa faca foarte multe lucruri pentru sistemul de sanatate romanesc. Foarte multi oameni trebuiau sa faca foarte multe lucruri. Vreau sa va spun, asa cum ati spus dvs, ministrul apartinand unui guvern demisionat, ca, pana in ultimul moment in care pot sa ajut, voi ajuta si voi fi alaturi de aceste echipe de interventie, intentia mea este de a salva cat mai multi oameni si de a face tot ceea ce este posibil pentru a salva cat mai multi oameni", a spus Banicioiu, intrebat de ziaristi daca are ceva sa isi reproseze in ce priveste gestionarea situatiei de dupa Club Colectiv.

El a precizat ca a spus, din primele minute dupa tragedie, ca orice ajutor este acceptat.

"Eu, din primele ore ale accidentului, am fost alaturi si de dl. profesor Lascar, dar si de ceilalti colegi ai mei. Eu nu am spus niciun moment ca nu avem nevoie de ajutor, eu am spus tot timpul ca noi asiguram tot ceea ce este necesar pentru fiecare etapa de tratament, eu asta am spus si la spitale, in noaptea respectiva si a doua zi, si dupa, am spus, da, avem medicatie, aducem medicatia de nivel european. Doamna, nu am spus niciodata si nu imi rastalmaciti cuvintele, cum am vazut ca s-a intamplat zilele trecute, ca am spus ca este in Romania mai bine ca in Germania. (...) Eu, din primul moment, am spus ca asiguram si ca avem pe stocuri si aducem catre spitale tot ceea ce au nevoie si tot ceea ce cer medicii. De asemenea, am spus, la fel de clar, cred ca din primele minute, am spus ca acceptam orice ajutor", a punctat Banicioiu.

Ministrul Sanatatii a adresat rugamintea catre medici de a comunica in continuare si de a le explica oamenilor exact starea reala a pacientilor.

"Stiu ca poate, pe alocuri, se inregistreaza si oboseala si o destul de mare greutate in a comunica cu apartinatorii, insa rugamintea mea catre toti, si veti avea si tot sprijinul din partea noastra aici, este aceea de a comunica in continuare si de a le explica oamenilor exact starea reala a pacientilor, ceea ce stiu ca ati facut pana acum, evolutia predictibila, bineinteles cu situatiile care pot interveni. Adica oamenii sa stie in orice moment situatia copiilor lor", a declarat Banicioiu, intr-o conferinta de presa sustinuta la Palatul Victoria.

El a precizat sambata, la conferinta la care au luat parte si managerii de spitale unde sunt internati ranitii din clubul Colectiv, ca urmeaza sapte zile dificile.

"De asemenea, acolo unde este nevoie de ceva sau mai intervine o nevoie de ceva, ca si pana acum, ne informati rapid. Cum am spus-o inca din primele ore ale accidentului, acceptam orice ajutor pe care ni-l poate oferi oricine. Sunt binevenite si echipele internationale, si oamenii nostri au lucrat foarte bine cu ele pana acum. Stim ca faceti minuni si, in continuare, speram ca vestile astea rele sa lase loc si de vesti bune in zilele urmatoare. Dar, din pacate, cele sapte zile care urmeaza, incepand de astazi, asa cum spuneau domnii profesori, reprezinta o perioada dificila, poate cea mai dificila din acest tratament", a punctat Banicioiu.

El a adaugat ca in continuare principala activitate care se desfasoara in spitale este aceea de a stabiliza pacientii aflati in stare critica si de a incerca sa tina situatia sub control.

"Practic, oamenii acestia fac tot ceea ce este omeneste posibil. Multumesc pentru cooperarea si sprijinul extern pe care il avem. Este, intr-adevar, o cooperare multipla si internationala si cred ca este de folos si este in folosul pacientilor. Stiu ca este o situatie dificila", a spus Banicioiu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4274 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    demisia (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 16:29)

    xanti [utilizator]

    Rapid puneti-l pe Adrian Despot in locul lui sau pe TudorChirila.
    • -11 (13 voturi)    
      fac pariu (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 17:55)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ca habotnicii basisti sau iohanisti de pe HN te vor umple de plusuri. E cam greu cu sesizarea unor nuante ironice.
      Banicioiu este cel mai bun ministru al sanatatii pe care l-a avut Romania dupa revolutie, cu toate conditiile de rahat si subfinantarea de care are parte sanatatea.
      • +8 (10 voturi)    
        Ia mergi la spital (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 18:13)

        Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        Prefa-te ca esti bolnav, grav...o sa vezi cat de bun e Banicioiu.
      • +1 (3 voturi)    
        habotnicii,....... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 22:01)

        Zi-i Vasile zi-i, [anonim] i-a raspuns lui Gustav666

        Draga d-le Gustav 555, te asigur ca esti in eroare totala,asa-i cind sustii niste cocalari, implicati in procese cu minore,in functii supreme in stat, dar a-i omis de pe lista si supermanul Arafat, care a facut minuni in sanatate!,
      • +1 (1 vot)    
        Prea bun,prea iubit contra cost de fetitze (Duminică, 8 noiembrie 2015, 9:07)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        Ar fi trebuit cerut ajutor internaţional imediat pentru gestionarea crizei victimelor Colectiv ?
        Bănicioiu, declara pe 4 noiembrie că nu s-a făcut un demers în acest sens !!!
  • +6 (10 voturi)    
    "va ASIGUR ...ca in Germania..." (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 16:43)

    lili [anonim]

    "Pe 31 octombrie, ministrul Sănătăţii se lăuda că avem de toate şi nu este nevoie de ajutor extern:

    "Eu vreau sa va asigur ca tot ce se poate face in Germania facem si noi aici, pentru toti. Iar de aici dumneavoastra trageti concluziile, da? Nu cred ca au ingrijire mai buna decat aici", a spus Bănicioiu.

    Ieri, după demisia lui Ponta, situația s-a schimbat. Arafat și Bănicioiu și-au dat seama că se impune transferul unor pacienți în străinătate.

    "Avem Belgia - 8, din care 3 foarte grav, 5 intermediar, neventilati, Olanda, 4 la terapie intensiva, ventilati, 3 mai putin grav, dar care necesita terapie pentru arși, în Olanda și în alte centre, vorbim de Germania - o să aflăm câte paturi ne pun la dispozitie", a declarat Raed Arafat, secretar de stat în ministrul Sănătăţii.

    Medicii străini francezi, britanici și israelieni au decretat la unison: medicii români sunt excepționali DAR paturile, aparatura medicală și materialele ar fi mai bune în țările lor, oferindu-se să preia pe unii dintre răniți.
    Cretinii care s-au opus să înfunde pușcăria pentru că aici se face diferența între viață și moarte, între mutilare și un oarecare chip!"

    http://www.curentul.info/actualitate/12797-dupa-demisia-guvernului-incompetentul-banicioiu-incepe-sa-transfere-tinerii-arsi-in-strainatate

    Asta spunea incompetentul asta pe 31 Octombrie!
    Azi, el spune ca presa i-a rastalmacit vorbele!
    DEMISIA!
    Dati-i inregistrarile, voi jurnalistii prezenti!!
    SILA!
    • 0 (0 voturi)    
      Ai perfecta dreptate! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 20:29)

      CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Si eu l-am auzit pe Banicioiu spunand ca avem de toate si ca nu avem nevoie sa transferam pe nimeni in strainatate si acum miorlaie ca el nu a spus asa ceva. Rusine si lui si lui Arafat. Nu au stiut sa spuna decat ca vor mai muri oameni, dar nu s-au obosit sa caute ajutor si in alta parte.
      Niste incompetenti!
      Banicioiu e poate cel mai bun dintre incompetentiinpe care i-am avut pana acum, dar tot la fel cu ei este!
  • +9 (13 voturi)    
    pe cine minti ///?! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 16:59)

    liviu_ [utilizator]

    ai spus foarte clar ca spitalele au tot ce le trebuie!
    tot ce le trebuie inseamna (in caz ca esti rpea //// sa pricepi): paturi, aparatura, medicamente, pansamente, personal medical etc....

    ar trebui sa zbori de la minister DE URGENTA !!! nici un drum pe la dna nu ar strica. te-ai grabit repede sa urlii ca avem ce ne trebuie pentru ca iti era teama ca vin protestatarii peste tine
  • +9 (13 voturi)    
    Ministru iresponsabil (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 17:07)

    Venier [utilizator]

    Stiati de lacunele din sistemul medical,stiati ca spitalele din tarâ nu au capacitatea de a trata acesti pe acesti raniti gravi,
    De ce nu au fost trimisi la spitalele din occident încâ de la începutul acestei sâptâmâni ?

    Sunteti criminali si veti avea pe constiintâ(dacâ o aveti) pe toti cei care mai aveau o sansâ de salvare.
    ///
    • 0 (0 voturi)    
      terminati cu prostiile (Duminică, 8 noiembrie 2015, 4:27)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Venier

      Oamenii aia erau intr-o stare foarte grava. Transportul unor asemenea raniti, inainte de a fi stabilizati, implica niste riscuri enorme.

      Germania, Olanda, Belgia nu au suflul divin pe care sa il toarne asupra ranitilor. Ei aveau nevoie de mediu steril, ventilatie si antibiotice. Pe care le-au primit aici. For better or worse. Din pacate, unii s-au dus.

      Banicioiu e relativ incompetent, Dar cand citesc "rusine, Arafat" ma chiar supar. Daca nu era "rusine-Arafat" nu exista Smurdul sa salveze ce s-a putut salva la Colectiv. Poate doar niste pompieri.

      De ce nu i-au mutat mai devreme? Pai nu e chiar ca si cum iti suni o prietena ca dormi la ea in seara asta. Au si aia urgentele lor, transporturile unor asemenea cazuri sunt super-delicate, nu chemi avionul cu aplicatia de taxi. Si, inca o data, ranitii sunt mai intai stabilizati, si abia apoi transportati.
  • +8 (12 voturi)    
    "ACCEPTAM ORICE AJUTOR" ! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 17:12)

    Susufler0 [utilizator]

    Si daca ajutorul consta in roabe, nuci de cocos si umbrele ? Deci nu a cerut niciun ajutor ! Banicioiule, ne crezi tampiti ? Vezi ca a mai fost unul care tot asa zicea ca e "smecher" si "acoperit" de hartii si acu-i la Beciul Domnesc !
  • +8 (12 voturi)    
    Bye bye baietica, esti incompetent (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 17:13)

    Savitar [utilizator]

    Lasa pe altul, unul bun.
  • +11 (13 voturi)    
    Mandria de a fi roman-ucide! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 17:16)

    Toni [anonim]

    Iata ca pana si "Mandria de a fi roman" ucide. Nu e vorba numai de inconstientul Ponta. E vorba ca avem un Comisar european, numita Cretu care ar fi trebuit sa stie de centrul de situatii speciale ale Comisiei, de medicii care au zis ca stiu tot, de acest Arafat, de cei doi consilieri de la Cotroceni care au lucrat in Comisie, de euro-parlamentari si multi altii. Corina Cretu era insa foarte interesata de soarta lui Oprescu, cel cu care acum o luna lua masa intr-o comuna marginala din Bruxelles. Inca o dovada daca mai era nevoie cat de integrati suntem in Europa si cata importanta acordam acestei relatii. Dupa cele 3 miliarde euro cheltuite pentru refacerea scolilor avem inca 70% neautorizate dar cu oameni obligati sa predea acolo. Dumnezeu e sus si ii vede pe toti.
  • +3 (5 voturi)    
    Pai scopul nu era sa salvezi vieti, (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 18:10)

    emil bobu [utilizator]

    era sa privatizezi ilegal spitalele de stat, pe un pret de nimic.

    Ajungi si tu la DNA, nicio grija.
  • +2 (4 voturi)    
    Off topic! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 18:21)

    David [anonim]

    In aceste zile cand guvernantii se cauta in buzunare sa salveze niste romani arsi ce credeti ca finanteza ICR? Ei bine in capitala europeana - orasul Mons din Belgia - se serbeaza sub egida ICR, victoria Marii Revolutii de la 7 noiembrie din Rusia. Mai exact s-a serbat ieri, vineri. Deci il glorificam pe Stalin si spunem ca suntem tara NATO si UE? Evident ca MAE stie dar daca e ordin cu placere. Cine face de fapt politica culturala a RO? Se numeste cumva PSD sau poate ii guverneaza altii?
  • +2 (4 voturi)    
    La DNA cu tov Banicioiu! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 19:22)

    George [anonim]

    Si pe tovarasul Banicioiu ar trebuie ca DNA sa-l ia la intrebari... Din cauza actiunilor sale de PR, oiresponsabile, este posibil sa fi murit multi dintre ranitii in incendiul de la Colectiv. L-as adaguga pe lista DNA si pe incompetentul Arafat. De a carui gargara sterile deja m-am saturat. Sa faca bine sa ne explice Arafat care este motivul pentru care a mintit privind faptul ca ISU nu avea cunostinta de existenta clubului Colectiv.
  • +2 (4 voturi)    
    DNA mai are musterii de incatusat (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 19:25)

    George [anonim]

    Atat Arafat cat si Banicioiu au mintit cu obraznicie opinia publica. Pentru asta e obligatoriu sa raspunda penal.
  • +1 (1 vot)    
    Tupeu de pesedist. (Duminică, 8 noiembrie 2015, 9:04)

    mircea [anonim]

    Când au recunoscut //șmecherii//din psd că sunt vinovați.Din 25 de ani de democrație,21 de ani a guvernat psd direct sau în alianțe și ei nu au nici-o vină pentru dezastrele produse!Ponta a fugit mișelește când a văzut că nu-i mai țin minciunile.Au furat și au lăsat totul în paragină.Au preferat să distrugă în loc să mențină în funcțiune sau să restituie foștilor proprietari.Ăsta este partid de hoți nu social-democrat.