Coalitia de ONG-uri condusa de Alexandru Cumpanasu, neinvitata la Cotroceni, refuza acum "orice intalnire cu liderii politici si presedintele"

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 6 noiembrie 2015, 15:45 Actualitate | Esenţial


Coalitia de ONG-uri condusa de Alexandru Cumpanasu, care joi ceruse sa ia parte la consularile Presedintiei cu societatea civila, dar nu a fost invitata in cele din urma, spune acum ca refuza "orice intalnire cu liderii politici si Presedintele Romaniei din cauza modului haotic si impropriu al procedurii". Intr-un comunicat publicat vineri pe site-ul sau, Coalitia Nationala pentru Modernizarea Romaniei anunta ca refuzul e valabil "pana la gasirea unei formule stabile de guvernare".

CNMR, care spune ca reprezinta sute de mii de profesori, zeci de mii de companii, sute de mii de membri de sindicat sau patronat, administratie publica locala, "intregul mediu universitar" si asociatii de tineri si studenti, numara in randul sau multe ONG-uri controversate, implicate in lupta politica si care de multe ori au servit interesele guvernului Ponta. Vezi lista lor aici

Joi, CNMR ceruse sa ia parte la consularile organizate de presedinte cu societatea civila - detalii aici

In noul comunicat de presa, CNMR arata:
  • "Din pacate, procedurile haotice, improprii si politizate privind procesul de consultare cu partidele politice si Presedintele Romaniei ne obliga sa ne retragem din acest proces, desi chiar CNMR a propus, inca de miercuri, 4 noiembrie a.c., astfel de intalniri consultative atat cu liderii politici, cat si cu Presedintele Romaniei."
  • "Insa de ieri, 5 noiembrie, pana astazi, 6 noiembrie, CNMR a constatat o politizare excesiva a acestor demersuri, lipsa regulilor clare si a cadrului institutional necesar, precum si riscul politizarii demersului civic exprimat in strada."
  • "CNMR ramane un actor public important si un observator atent al intregului proces, dar nu mai considera utila, in acest moment, participarea la acest tip de consultari cu partidele politice si Presedintele Romaniei."






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13023 vizualizari

  • +25 (25 voturi)    
    :) (Vineri, 6 noiembrie 2015, 15:48)

    Marius Ogrean [anonim]

    Noi sa fim sanatosi :)
    • +17 (17 voturi)    
      Pai nu se dadeau bani (Vineri, 6 noiembrie 2015, 16:01)

      Bokila [utilizator] i-a raspuns lui Marius Ogrean

      Ce sa caute de-alde Cumpanasu?
      • +10 (10 voturi)    
        Corect (Vineri, 6 noiembrie 2015, 17:27)

        Virgil S.Magureanu [anonim] i-a raspuns lui Bokila

        Cumpanasu asta este un tip suspect.El vrea sa se duca la Cotroceni ca reprezentand "zeci de mii" de firme pentru ca el este cu o fantomatica asociatie in asociere cu Camera de Comert si ca prin efect cei care sunt membrii acolo sunt reprezentati vrei nu vrei de acest Cumpanasu.Un fanfaron.Camera de Comert este prima organizatie acoperita formata de Securitate dupa 1990 si reprezinta interesele fostilor securisti.Cat mai poate.Cumpanasu se lauda cu asta.E si el cu ei.L-au luat si pe el in caruta.Un arogant fanfaron.Umbla numai dupa bani.Face pe desteptul.
    • +26 (26 voturi)    
      oamenii de calitate se jeneaza (Vineri, 6 noiembrie 2015, 16:26)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Marius Ogrean

      chiar cand sunt invitati,
      jigodiile se bosumfla neinvitate...
      • +13 (13 voturi)    
        oooo (Vineri, 6 noiembrie 2015, 16:39)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui rov

        da ce bine ai zis-o p'asta!
      • +5 (5 voturi)    
        comentariul asta (Vineri, 6 noiembrie 2015, 18:07)

        Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui rov

        comentariul asta sumarizeaza cred cel mai bine articolul.
    • +4 (4 voturi)    
      exact (Vineri, 6 noiembrie 2015, 17:31)

      verdeata [utilizator] i-a raspuns lui Marius Ogrean

      Noi sa fim sanatosi. Apa trece (cu nimicuri cu tot), pietrele raman.
  • +17 (17 voturi)    
    lasa-ne ca avem treaba (Vineri, 6 noiembrie 2015, 15:50)

    Dedalus [anonim]

    Intr-adevar, singurul raspuns Coalitei Musca la Arat este cel de mai sus: 0 comentarii.
  • +13 (21 voturi)    
    mda (Vineri, 6 noiembrie 2015, 15:51)

    Mazeta [utilizator]

    Nici pe mine nu m-au invitat.
    • +6 (8 voturi)    
      poate te cheama fhurtin (Vineri, 6 noiembrie 2015, 16:21)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      stai mereu in pozitia "drepti"...
      • +2 (2 voturi)    
        Ai ceva simt al umorului... (Vineri, 6 noiembrie 2015, 16:53)

        rasputin [anonim] i-a raspuns lui rov

        da´nu-mi fac cont sa-ti dau plusuri din an in paste
  • +28 (28 voturi)    
    Cumpanasu acest Gabriel Oprea al societatii civile (Vineri, 6 noiembrie 2015, 15:51)

    SarbaLUIGhitza [utilizator]

    Coalitia de ONG condusa de doamnele Șandru și Dragotescu
  • +15 (15 voturi)    
    WTF e asta? (Vineri, 6 noiembrie 2015, 15:52)

    Robotron [anonim]

    N-a auzit nici dracu de ONG-ul asta. De ce il promovati/bagati in seama?
    • +10 (10 voturi)    
      e important, vezi comentariile (Vineri, 6 noiembrie 2015, 16:02)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Robotron

      Nu e o stire intamplatoare. Este o reactie haioasa a unei coalitii de ONG-uri foarte importanta, care a fost refuzata de la negocieri pe foarte buna dreptate si este o bila alba URIASA pentru Iohannis ca i-a refuzat.
  • +18 (18 voturi)    
    La felul cum se prezinta... (Vineri, 6 noiembrie 2015, 15:53)

    Cosmin [anonim]

    zici ca sunt o asociatie nord-coreeana! :))
  • +22 (22 voturi)    
    Cine e Alexandru Cumpanasu (Vineri, 6 noiembrie 2015, 15:55)

    dac [anonim]

    Cine e Alexandru Cumpanasu - cel care a primit de la MAI 900 000 de euro - http://www.cotidianul.ro/alexandru-cumpanasu-isi-continua-dezinformarea-ca-ziarist-la-realitatea-tv-258931/. Nu avem nevoie de astfel de oameni.
  • +13 (13 voturi)    
    Un lingau al coruptilor de la putere (Vineri, 6 noiembrie 2015, 16:11)

    SergiuPanait [utilizator]

    foarte bine au facut, n-avea ce sa caute sclavul asta acolo...
  • +16 (16 voturi)    
    comanda gresita (Vineri, 6 noiembrie 2015, 16:16)

    mike_the_hunter [anonim]

    Domnule Maior Cumpanasu,

    Nu aveti ce cauta la Cotroceni azi. Nu sunt consultari cu SRI sau SIE . Azi vine societatea civila, "golanii" din piete. Luni la ora 14 va astept cu seful Dv de la unitatea UM 001 "Ochiul si timpanul lui Stefan cel Mare"

    Klaus Iohannis,

    Presedinte al Romaniei
  • +14 (14 voturi)    
    CUMPANASU ?!!!!!-RUSINE (Vineri, 6 noiembrie 2015, 16:21)

    sun [anonim]

    Pai asta este ca Dogaru ! un pesedist mai inrait ca parlamentarii partidului ! un oportunist ce poate produce voma
  • +16 (16 voturi)    
    Alex Cumpanasu ,Sandru fosta Valcov si Dragoteasca (Vineri, 6 noiembrie 2015, 16:22)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Fripturistii PSD- isti ,deghizati in reprezentanti ai societatii civile ! Cumpanasu ,prietenul lui Ponta ,Sandru a ramas cu ceva bunuri de la infractorul Valcov ,iar Dragotescu a primit un post in consulatul din SUA.Toti trei au sprijinit USL-ul si au contribuit la lovitura de stat din 2012 !
  • +9 (9 voturi)    
    sper (Vineri, 6 noiembrie 2015, 16:24)

    za_omu [utilizator]

    sa nu planga prea tare in seara asta :))
  • +12 (12 voturi)    
    Nicidecum ... ai societății civile, ci ”în civil” (Vineri, 6 noiembrie 2015, 16:26)

    Bogdan [anonim]

    Aceste ONG-uri nu sunt reprezentanți ai societății civile, ci sunt doar reprezentanți ”în civil” ai SRI & Co.
    • +1 (1 vot)    
      aaaa (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 11:06)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      sper ca vorbiti despre Cumpanasu & co... altfel sunteti pe dinafara....
  • +12 (12 voturi)    
    hahaha (Vineri, 6 noiembrie 2015, 16:33)

    prtp [anonim]

    pai intrai pe linkul ala din articol curios sa vad cine sunt aceste ONG-uri
    nr. 2 dupa Cumpanasu: Razvan Theodorescu..
    mi-a fost deajuns... am iesit imediat..
  • +11 (11 voturi)    
    PE REALITATEA TV (Vineri, 6 noiembrie 2015, 17:26)

    sun [utilizator]

    Acum pe relitatea tv respectivul activist rage de o jumatate de ora( la cererea lui gusa ) cine este el si cine sunt popandaii din piata care vor destabilizarea sistemului din care face parte el si sleahta lui ! nu se respecta democratia , democratia este data doar de aceste partide corupte! hai sitir pe romaneste
    • +7 (7 voturi)    
      asa e (Vineri, 6 noiembrie 2015, 17:49)

      Dedalus [anonim] i-a raspuns lui sun

      Unii oameni cred ca fara ei krapa tzarishoara... :-).

      Doar ca, intr-adevar, nu prea mai tine cu cioace. Internetul a schimbat totul si nu se mai poate sa pacalesti asa.

      In urma cu niste ani, si cu niste dinozauri pentru care internetul e ala unde se joaca nepotelul, mai mergea. Acum - gata!

      Oricine poate in cateva minute sa afle o gramada de lucruri despre aceasta asociatie si, din cate se vede, lucrurile astea nu sunt deloc de bine.
    • +2 (2 voturi)    
      pacat (Vineri, 6 noiembrie 2015, 18:11)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui sun

      se uita copii la tv acuma, ca tare as mai da si eu pe realitatea sau pe a3 mai bine. Imi place tare sa vad pe ce araturi mai sburda astia la evenimente important :))
  • +8 (8 voturi)    
    o m g (Vineri, 6 noiembrie 2015, 17:45)

    Radu [anonim]

    Domnul Cumpanasu face politica. De ani buni. Ce sa caute, unde? Pe cine reprezinta dansul? Interesul propriu, stiu sigur, pe altii? Nu cred.
  • +4 (4 voturi)    
    Realitati . (Vineri, 6 noiembrie 2015, 19:38)

    Marx [anonim]

    Dupa Revolutie , tot peisajul politic era in mare parte ocupat de ingineri agronomi care ramasesera fara obiectul muncii dupa desfiintarea ceapeurilor . Intre timp , lucrurile au evoluat . Cei care nu si-au mai gasit locul pe undeva , s-au aciuat in ONG -uri . Ca sa nu spun ca slujba asta este perfecta pentru cei cu vocatie de taietori de frunze . Basca faptul ca vinzi gogosi la orice colt fara sa ai cumparatori iar sponsori interesati sau nu , inca se mai gasesc . Asa si cu alde Cumpanasu si ceilalti care au prins intrarea . Feriti-va de ei , oameni buni , ca nu urmaresc decat portofelul propriu si vand numai iluzii . Chiar nu vreti sa invatati nimic din istorie ?
  • +5 (7 voturi)    
    d'ale cumpanasului (Vineri, 6 noiembrie 2015, 19:42)

    gik [anonim]

    Cumpanasu face meserie la cuibul de securisti de la Realitatea TV , ce va mira?
  • +3 (3 voturi)    
    cumpanasu (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 11:02)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ... normal ca s-a suparat dupa cat "a luptat" alaturi de Realitatea .....pentru si in numele "impartialitatii"...
  • 0 (0 voturi)    
    aid (Duminică, 8 noiembrie 2015, 21:43)

    cucu bau [anonim]

    Cumpanasi ar trebui sa iti fie rusice dupa afirmatiile facute referitor la victimele din colectv!
    Acum ai tupeul sa fi reprezentatul strazii?!?