Patriarhul Daniel: Am respectat reculegerea. Cand se arata ostilitate si ura fata de Biserica, ne retragem/ Preotii care cer bani la saraci pentru inmormantari sunt sanctionati

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 3 noiembrie 2015, 20:15 Actualitate | Esenţial


Patriarhul Daniel
Foto: Rompres
Biserica Ortodoxa a respectat reculegerea in tacere, iar cand Biserica nu-i dorita in spatiul public si i se arata ostilitate si ura atunci se retrage in spatiul liturgic, a declarat PF Daniel, dupa slujba de inmormantare a uneia dintre victime, adaugand ca nu toata lumea a dorit slujbe cu preoti, transmite Mediafax.

"Avem nevoie de rugaciune mai multa, de calm, pentru ca exista acum un fel de tulburare care nu bucura sufletele celor trecuti la Domnul. Pentru ca sa se odihneasca in pace, noi pe pamant trebuie sa ne rugam in pace, nu in tulburare si in agitatie. Dar se vede ca traim in agitatie mai mult decat in pacea interioara, si atunci noi ajutam cu rugaciunea, dar si cu fapta buna", a spus Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane.

Inaltul ierarh a declarat ca BOR a decis sa imparta ajutoare financiare, alimente si alte bunuri familiilor victimelor, dupa nevoi, adaugand ca unele familii mai instarite nu au primit ajutorul financiar spunand ca au nevoie doar de rugaciune.

"Altii, cum au fost acesti cinci copii ai doamnei Maria Ion (n.r. - angajata localului, vaduva, mama a cinci copii, care si-a pierdut viata in incendiul din Colectiv), la care am fost mai de dimineata, sunt foarte necajiti si saraci si atunci le oferim aceste ajutoare, acum, dar si in fiecare luna, pentru cei care au nevoie de acest ajutor", a mai spus PF Daniel.

Intrebat despre cati bani este vorba, Intaistatatorul BOR a spus ca vor fi dati in functie de nevoile fiecaruia.

"Concret, o sa ajutam cu bani, dupa cum este nevoie, dupa ancheta sociala la fiecare caz. Televiziunile sunt interesate numai de sume, pe noi ne intereseaza persoana. Pentru ca sunt persoane foarte sarace si persoane mai instarite si nu dam tuturor aceeasi suma, pentru ca nevoile sunt diferite", a mai spus Patriarhul BOR.

PF Daniel a explicat ca ajutoarele financiare vor fi date dupa o ancheta sociala facuta asupra starii fiecarei familii, in functie de numarul de copii, de salariati, de "cat sunt de instariti oamenii".

"Daca sunt someri, familii sarace, atunci acestora trebuie sa dam ajutor mai mult, si nu doar un ajutor, cum e in cazul copiilor. Copiilor acestora, care sunt minori, trebuie sa le dam cate o bursa in fiecare luna, nu doar o data, acum, si pe urma ii uitam. Avem deja o colecta de bani, am dus acolo sume. Ajutam fara sa intram in detalii. Trebuie pastrata si o anumita decenta si un anumit respect pentru persoane", a spus Patriarhul.

Intrebat daca stie ca Arhiepiscopul Romano Catolic, IPS Ioan Robu, s-a rugat, luni, la locul tragediei, PF Daniel a raspuns afirmativ.

"El s-a rugat... A trecut perioada de doliu national. Noi nu ne-am dus pentru trei motive. Mai intai, ca este spatiu public, nu e spatiu bisericesc si i-am lasat pe oameni, in tacere, sa se reculeaga. Unii chiar au spus ca nu e nevoie aici de spectacol sau de slujbe, ci de reculegere in tacere. Azi dimineata, insa, dupa ce a trecut doliul national si a ajuns ziua inmormantarii celor decedati au fost preoti acolo de dimineata, au facut o rugaciune. Si acum, noi, in Biserica, si apoi la cimitir. Locul in care noi pomenim nu sunt strazile sau locul unde a murit cineva, ci biserica sau cimitirul, la mormant. Acolo este prezenta persoanei in modul cel mai intens", a spus PF Daniel.

Patriarhul a spus ca nu toata lumea a dorit slujbe.

"Am respectat reculegerea. Nu toata lumea a dorit slujbe cu preoti si, cand Biserica nu-i dorita in spatiul public, in care i se arata ostilitate si ura, atunci noi ne retragem in spatiul liturgic al nostru. ca in timpul prigoanelor vechi, deci cand biserica nu este dorita in spatiul public, nu vrem sa deranjam, sa ne impunem. De aceea, nu am vrut sa deranjam marsul tacerii cu slujbe preotesti. Ar fi fost deranjati ca de la inceputul marsului tacerii au avut lozinci potrivnice bisericii si atunci nu dorim sa-i suparam si mai mult cu prezenta preotilor", a mai spus Patriarhul BOR.

Marti, la Catedrala Patriarhala, din Bucuresti, a fost oficiata o slujba de pomenire pentru cei 32 de tineri care au murit in urma incendiului din clubul Colectiv.

Cu o zi in urma, Arhiepiscopul Romano-Catolic, Ioan Robu, a mers la clubul Colectiv, a aprins o lumanare si s-a rugat, spunand apoi ca i-a cerut iertare lui Dumnezeu pentru ce s-a intamplat si ca ar trebui sa ne fie rusine tuturor, inclusiv Guvernului, institutiilor statului, bisericilor.

Numarul persoanelor care au decedat in incendiul din clubul Colectiv a ajuns la 32, dupa ce marti dimineata o alta tanara, in varsta de 28 de ani, a murit la Spitalul "Sfantul Pantelimon". Alte aproximativ 130 de persoane sunt internate in mai multe spitale din Bucuresti, peste 50 fiind in stare critica sau grava.

  • PF Daniel: Preotii care cer bani la saraci pentru inmormantari sunt sanctionati
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, PF Daniel, a declarat, marti, presei, dupa slujba de inmormantare a uneia dintre victime, ca preotii prinsi cerand bani unor persoane sarace la inmormantari sunt sanctionati, el adaugand ca astfel de cazuri negative pot exista peste tot.

"Deci daca si in cazul asta (n.r. - cazul femeii de serviciu care lucra la negru in Clubul Colectiv si care a murit in incendiu) ar mai fi cerut cineva bani inseamna ca am fi cu totul in afara misiunii preotesti. Este hotararea Sfantului Sinod ca in cazuri din acestea de mare durere si intristare, si moarte groaznica, si familii sarace este interzisa cererea de bani. In cazul acesta trebuie sa ajutam, nu sa luam bani de la familii sarace, ci sa le oferim noi", a spus PF Daniel, potrivit Mediafax.

Patriarhul Daniel a afirmat ca daca se intampla astfel de cazuri in care preotii sa ceara bani pentru inmormantarea unor saraci atunci preotii vinovati sunt sanctionati, fiind avertizati sau transferati in alte locuri.

"Pai, daca se intampla un astfel de caz, cum se intampla si la dumneavoastra sute de cazuri, pentru ca toate institutiile au si cazuri negative, nu sunt toate pozitive, cei vinovati sunt sanctionati. Noi nu facem acum ancheta, dar cand sunt cazuri s-a facut ancheta si au fost unii avertizati, altii transferati in alte locuri", a spus PF Daniel.

Referindu-se la acuzatiile din ultimele zile ca in Romania ar fi mult mai multe biserici decat spitale, Patriarhul BOR a spus ca numarul tuturor unitatilor medicale din tara este mai mare.

"S-a spus ca sunt 18.000 de biserici si 400 si ceva de spitale. Pai sunt peste 20.000 de unitati medicale in tara, cu tot cu cabinete, si asa mai departe. Deci este intotdeauna o ostilitate fata de biserica, foarte greu de inteles. S-a ajuns la aceasta situatie pentru ca o mare parte din aceasta ostilitate este comandata si numai fata de biserica majoritara, nu fata de toate cultele. Dumneavoastra faceti ancheta si veti vedea", a mai spus PF Daniel.

Patriarhul BOR a facut aceste declaratii, marti, dupa slujba de inmormantare a uneia dintre victimele accidentului, o femeie de 38 de ani, vaduva, cu cinci copii si cu un tata paralizat.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14679 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Corect, nu face bine la business :) (Marţi, 3 noiembrie 2015, 20:18)

    rewrw [anonim]

    Vocea clientului trebuie respectata.
    • +3 (3 voturi)    
      dar la oamenii normali de ce sa le ceara (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 1:00)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui rewrw

      Dar la oamenii normali, cei de conditie medie, cei care nu sunt nici bogati, nici saraci, de ce sa le ceara mai Daniel bani? Nu sunt preotii deja platiti, cu salariu din taxele si impozitele pe care ei le dau la stat?
  • -8 (10 voturi)    
    iarta-i PreaSfintia Ta (Marţi, 3 noiembrie 2015, 20:20)

    xanti [utilizator]

    Ca nu stiu ce fac.
    • +2 (2 voturi)    
      Cum nici tu nu stii ce postezi (vorbesti) (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 8:28)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Dar iertarea nu e potrivita. Mai curand ignorarea.
      • 0 (0 voturi)    
        APEL!!!!! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 9:45)

        Persuasive [anonim] i-a raspuns lui Bogdan_100

        NU ii mai bagati in seama pe acesti postaci!!!
  • +5 (9 voturi)    
    cata modestie, cata bunatate... (Marţi, 3 noiembrie 2015, 20:20)

    __alex__ [utilizator]

    Sa-mi dea lacrimile, nu alta! Parca-i iliescu in 89 cand facea apel la 'consens'.

    Da-ti si tu demisia, barbos ticalos, ca esti pe masura lui oprea, ponta si gasca.
  • +6 (10 voturi)    
    Unde este prigonirea? (Marţi, 3 noiembrie 2015, 20:22)

    aniod [utilizator]

    In neplata taxelor de catre biserica?
    In impunerea religiei in scolile unui stat laic?
    In cimitire integral ortodoxe?
    In averile adunate de biserica?
    In turismul religios fara taxe?
    In construirea atator biserici, cand nu sunt spitale si scoli?
    Unde sunt banii primiti de biserica? Unde sunt proiectele de ajutorare ale bisericii ortodoxe?
    • 0 (0 voturi)    
      Casa de marcat in magazinele bisericii (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 8:35)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Cea mai mare evaziune fiscala se petrece in magazinele pastorite de biserica. Daca nu exista casa de marcat, cum poti sa stii ce se face cu banii incasati? Totul e cash, fara evidente. Sume enorme de bani sunt manevrate de acesti supermafioti. Mai mult, ia incercati sa vindeti o iconita intr-un spatiu public. In 5 minute va inhata politia. Credeti ca burtosii astia ar veni daca n-ar ciuguli si ei ceva din acest comert? N-am nimic ca oamenii sa dea bani la biserica, dar sa existe evidenta acestor bani, nu sa-si incalzeasca fundul preafericitul pe scaunul Mercedesului, in coloana cu antemergator si girofar.
  • +5 (9 voturi)    
    hai sictir!!! (Marţi, 3 noiembrie 2015, 20:24)

    lili [anonim]

    Rusine, sa va fie rusine, sunteti pres in fata lui Ponta, el va da bani pentru biserici si Catedrale, voi ii aducati voturi de la amaratii aia multi si saraci ai Romaniei, de la ia peste 5 milioane de saraci si votanti ai PSDpe care-i manipulati si prostiti cum vreti voi sa voteze aceasta mizerie politica ce ne-a distrus vietile de 25 de ani si care omoara tineri nevinovati!!
    Rusine!
    • +1 (1 vot)    
      Compromiterea bisericii. (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 8:33)

      Iris [anonim] i-a raspuns lui lili

      daca ne admonestati f.crestineste, sa nu invatam biserica....sa nu mai cereti bani ca un clan de cersetori/camatari , ptr. catedrala voastra, ca neam cu mine, nu esti maestre, si bani ptr.bisericile/ SRLuri care le-ati imprastiat prin tara. Reintra in criogenie, ca te sculam noi, cind om avea nevoie de voi! Noi vorbim de functionarii, care popesc si nu preotesc, nu de Dumnezeu si credinta noastra, pe care ati cam pus-o la vinzare intr-o vitrina nedemna!
  • +4 (8 voturi)    
    va retrageti spui... (Marţi, 3 noiembrie 2015, 20:26)

    unul [anonim]

    Sa va retrageti din scoli, sa va retrageti cererile de bani cu care nu stie nimeni ce faceti, sa va retrageti din viata politica. Macar de ar fi asa.
  • +3 (7 voturi)    
    pf Daniel... (Marţi, 3 noiembrie 2015, 20:27)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Patriarhul Romaniei vorbeste despre sine la plural de parca ar fi regele...!!?? Are pretentia sa se compare cu Majestatea Sa..!!??
  • +7 (9 voturi)    
    preafericite (Marţi, 3 noiembrie 2015, 20:32)

    jinx [anonim]

    va retrageti de unde?
    din mijlocul celor pe care aveti datoria morala sa ii indrumati?

    retrageti-va toti cei care ganditi asa in munti, mergeti sa fiti mai aproape de Dumnezeu, lasati aurul poleit pe pe care il purtati pe haine, in buzunare,pe icoane si biserici.
    aurul ala va otraveste sufletul.
    v-ati vandut sufletul pentru cativa talanti.
    • 0 (0 voturi)    
      Casa de marcat este primul pas.... (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 8:45)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui jinx

      pentru asanarea morala a bisericii. Cea mai bogata institutie din Romania isi desfasoara afacerile la negru. Nu vreau sa plateasca taxe, deocamdata (desi in acest fel il concureaza pe cel care exploateaza paduri, sa spunem, legal si care trebuie sa plateasca zeci de impozite-biserica nu) dar sa existe casa de marcat, sa existe trasabilitatea banilor, sa existe control laic a ceea ce se intampla cu banii cetatenilor acestui stat. Casa de marcat si control laic, casa de marcat si control laic, casa de marcat si control laic,casa de marcat si control laic,............
  • +3 (7 voturi)    
    Ce scarbe (Marţi, 3 noiembrie 2015, 20:35)

    Crestin ortodox. [anonim]

    Am auzit ca patriarhia ar vrea sa organizeze un concert de rock invitand cateva trupe, dupa ce au dat cu muci în fasole și au aratat cat de medievali sunt în gandire, e nevoie si de o reforma în biserica ortodoxa.
  • +4 (8 voturi)    
    Patriarhul Daniel face confuzii. (Marţi, 3 noiembrie 2015, 20:36)

    mircea [anonim]

    Confundă instituția cu persoana.Obicei comunist folosit de politicieni corupți,hoți,plagiatori.Păcatul lui Daniel că se asociază comportamental cu asemenea indivizi.
  • +4 (6 voturi)    
    BOR decide ce (Marţi, 3 noiembrie 2015, 20:52)

    andreitr [utilizator]

    se dă și cui se dă. Dar să ne bucurăm. Dacă suntem săraci ne îngroapă pe gratis...
  • +3 (5 voturi)    
    si cine hotareste (Marţi, 3 noiembrie 2015, 20:52)

    ostrogotul [anonim]

    cine este sarac, si nu e voie sa i se ceara bani?
  • +5 (7 voturi)    
    morții din club erau înstăriți și (Marţi, 3 noiembrie 2015, 20:54)

    visio [anonim]

    nu aveau nevoie de banii bisericii...dar stai, preafericitul daniel știe prea bine treaba asta!
  • +5 (7 voturi)    
    pe ce planeta (Marţi, 3 noiembrie 2015, 20:54)

    keiser_soze [utilizator]

    traiesti Cearceaf Alb ?
    Nu reusesc sa inteleg aberatiile care le debiteaza asta !!!!!!! marsh, ma !
  • +3 (7 voturi)    
    Interesant (Marţi, 3 noiembrie 2015, 20:57)

    John [anonim]

    Daca valul de nemultumire impotriva clasei politice il inteleg perfect in aceste momente, nu prea inteleg de ce fix acum toata lumea indreapta tunurile spre biserica. Ce ne iese in afara de o divizare a societatii? Habotnicii care au exagerat pe net zilele astea nu cred ca au dat prea des pe la un preot obisnuit, asa ca cei ce ii asociaza cu marea majoritate a oamenilor care dau prin biserica, gandesc ... limitat.

    Eu stiu clar ce vreau de la biserica si asta nu s-a schimbat dupa tragedie. Nu mai vreau opulenta, vreau ca biserica sa ajute societatea, vreau ca biserica sa plateasca taxe, etc. Stiu ca asta se va intampla doar cand biserica va fi condusa de copiii nostri, invatati (sa speram) sa gandeasca echilibrat, pragmatic si curatati de valul de ura ce cuprinde generatia din care fac parte si eu.

    Totusi e datoria noastra sa ne crestem copiii intr-o cultura in care ii respectam pe cei din jur, nu doar pe cei cu opinii asemanatoare - ceea ce nu prea observ din pacate. Aceasta cultura a respectului va schimba si clasa politica.

    Legat de patriarh, indiferent ce comenteaza lumea, omul a fost prezent la o inmormantare si a anuntat niste ajutoare pentru familiile indoliate. Apreciez gestul asta si ii urez sa faca cat mai multe.
    • +2 (2 voturi)    
      De ce valul de nemultumire? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 1:12)

      wadirum [anonim] i-a raspuns lui John

      Stiti de ce?
      Pentru ca preotii care sunt oameni sunt minoritate. Si cei care jupoaie fac majoritatea. Un exemplu concret: preotul in comuna Ungureni, Judetul Botosani. Mi-as dori ca cineva sa filmeze pe ascuns ce face el cu pomenile pe care oamenii din sat, vai de capul lor multi, le aduc la biserica. Stiti ce face? Le da la animale, da la anumalele domniei sale si nu ianpoi la oameni. RUSINE!
      • 0 (0 voturi)    
        Am stat intr-o casa langa un dascal (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 8:49)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui wadirum

        Tinea porcii preotului si cu credeti ca ii hranea? Cu colacii si coliva primite. Mai tinea si porcii lui pe langa a preotului, toata lumea multumita.
  • +2 (4 voturi)    
    Poruncile, popo! (Marţi, 3 noiembrie 2015, 21:00)

    gigiduru [anonim]

    Sa mori tu, popo?
    POPO, nu mintiiii!!
  • +1 (3 voturi)    
    Iarta-l Doamne ca nu stie ce spune ... (Marţi, 3 noiembrie 2015, 21:03)

    bubalacap [utilizator]

    Prea-uratitule, cat rahat mananci ..... Tu si institutia ta ati pus monopol pe credinta?
    Vad ca nu va mai ajung lumestile averi!
  • +2 (4 voturi)    
    mucles (Marţi, 3 noiembrie 2015, 21:07)

    torna_fratre [utilizator]

    Si cum stabilesti mai ,fata de cearceaf,cine este sarac?
    le ceri adeverinta de salariu ca la banca?
    nesimtire multa si credinta IOC!
  • +3 (5 voturi)    
    daniel (Marţi, 3 noiembrie 2015, 21:10)

    jaz [utilizator]

    cum ar fi sa-ti dai si tu demisia
  • +2 (4 voturi)    
    Fatarnicule! (Marţi, 3 noiembrie 2015, 21:17)

    Liviu [anonim]

    Nu vrei sa deranjezi s te retragi? Ce-ar fi sa iti retragi si labele din taxele platite de romani la Stat???
  • +7 (13 voturi)    
    Patriarhul Daniel (Marţi, 3 noiembrie 2015, 21:17)

    yams [anonim]

    face o greseala sa se apere in felul asta, mai mult rau face.
    Deocamdata pare mai indurerat Papa Francisc decit Patriarhul Daniel, si am impresia ca Papa Francisc e si mai iubit in Romania decit patriarhul nostru.
    • -5 (9 voturi)    
      Minus absolut (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 0:06)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui yams

      ambii sunt farisei , numai banul le prieste, unul aproape necunoscut are curajul sa iasa la o nenorocire , care chiar prinde, celalalt , sta ascuns de frica linsarii...
  • +4 (8 voturi)    
    tupeu (Marţi, 3 noiembrie 2015, 21:19)

    radu [anonim]

    Este hotararea Sfantului Sinod ca in cazuri din acestea de mare durere si intristare, si moarte groaznica, si familii sarace este interzisa cererea de bani. In cazul acesta trebuie sa ajutam, nu sa luam bani de la familii sarace, ci sa le oferim noi", a spus PF Daniel, potrivit Mediafax.

    Deci inteleg ca in afara famililor sarace pot sa ceara bani de la oricine.Ce declaratie!!!!!NO COMMENT
  • +4 (6 voturi)    
    Opinie (Marţi, 3 noiembrie 2015, 21:19)

    Adrian Popescu [anonim]

    Ura fata de Biserica ??? Ura se manifesta fata de anumiti preoti care fac Biserica si preotia de ocara . Iar Patriarhia ii tine in brate . Preotii vor sa aibe o viata indestulatoare din taxele percepute enoriasilor ? La munca !
  • +6 (8 voturi)    
    ancheta sociala (Marţi, 3 noiembrie 2015, 21:28)

    grongobar [utilizator]

    "dupa ancheta sociala la fiecare caz".adica doamne-fereste sa dam vreun ban in plus,ca S klasse consuma mult,iar tapiteria nu se curata cu orice.oare Claudiu Petre si Adrian Rugina au facut ancheta sociala inainte sa intre in club sa salveze necunoscuti ? gunoaie in sutana,criminali de suflete,sunteti inchizitia secolului 21!
  • +6 (8 voturi)    
    minciuni, mult preafericitule (Marţi, 3 noiembrie 2015, 21:32)

    toma [anonim]

    n-ati fost acolo pentru ca ati fost prin cimitire, la "luminatie"
    se plimbau preotii pe alei ca prostituatele pe centura doar, doar i-o chema cineva la morminte, sa faca si ei ceva banuti
    la "colectiv" era pe gratis...
  • +7 (9 voturi)    
    cum se numeste asta (Marţi, 3 noiembrie 2015, 21:32)

    MoemBius [utilizator]

    si care e limita de saracie acceptata pentru sanctionarea alora?
    daca tot e adevarat sa spuna si niste cifre ceva
  • +6 (10 voturi)    
    Bani dati la preoti (Marţi, 3 noiembrie 2015, 21:51)

    Carmen [anonim]

    Preotii nu ar trebui sa ceara bani nimanui - ei deja iau bani din salariile noastre fiind platiti de la bugetul statului.
  • +6 (10 voturi)    
    Hehe (Marţi, 3 noiembrie 2015, 21:55)

    naenae [utilizator]

    "Preotii care cer bani la saraci sunt sanctionati" Inteleg ca cei care cer bani oamenilor cu venituri medii, sunt ok, nu?
  • +1 (9 voturi)    
    Decent (Marţi, 3 noiembrie 2015, 21:56)

    juliuss [anonim]

    Un raspuns decent.
  • +4 (6 voturi)    
    Cui ii trebuie Catedrala Neamului (Marţi, 3 noiembrie 2015, 22:17)

    me [anonim]

    Cand 130 de raniti au blocat tot sistemul sanitar din Capitala? Jumatate de miliard de euro donati din taxele romanilor pentru vanitatea si megalomania conducerii BOR.

    Pacat ca aceasta conducere a BOR care umbla numai in Mercedesuri si incaseaza bani fara chitante pateaza imaginea si eforturile a mii de preoti cinstiti care slujesc cu credinta comunitatile locale.
  • +4 (6 voturi)    
    fariseule (Marţi, 3 noiembrie 2015, 22:34)

    anonim [anonim]

    Sper ca Dumnezeu din ceruri sa te judece pentru coruptia, fariseismul si lipsa ta de umanitate. Ti-ai pierdut harul si vocatia, ti-ai pierdut calea si nu reprezinti decat topul ciocoimii si nesimtirii din tara asta. Bine ca a transmis Papa Francisc mesaje de condoleante, dar conducatorul Bisericii Romaniei nu a fost in stare sa reactioneze decent (nu trebuia sa dea ajutor, trebuia doar sa arate COMPASIUNE, atat si nimic mai mult) fata de sarmanii aceia care au murit atat de tineri. Ascult muzica rock si sunt un om credincios. Biserica Ortodoxa Romana, prin inaltii ei reprezentati, trebuie sa inceapa sa se intoarca din nou la oameni. Uite-te in oglinda Preafericitule! Uite-te si vezi micimea sufleteasca, ura si fanatismul de care esti in stare. NU esti preot! Coruptia nu inseamna har! Puteam fi si eu in acel club, as fi putut si eu fi victima nesimtirii si intolerantei tale.
  • +3 (7 voturi)    
    daramati noua constructie (Marţi, 3 noiembrie 2015, 22:36)

    CocoMuc1 [anonim]

    si faceti un spital.

    Abia atunci veti avea respectul oamenilor!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Curat ostilitate, coane Fănică! (Marţi, 3 noiembrie 2015, 22:48)

    Nautilus [anonim]

    Dacă ar fi un singur incident, atunci e corect să te plângi de ostilitate.

    Dar 2015 e al zecelea an de când Sfinţiile-lor au început şirul măgăriilor. (Imediat după Tanacu au făcut-o, în vara 2005. Şi-au pus singuri mâna în mitră, fiindcă altfel nu i-ar fi putut implica pe ei, în Bucureşti şi Iaşi, fapta unui nebun dintr-un sat uitat de lume.) Şi nu dau semne că se opresc, sau că stau măcar pe gânduri şi zic: dacă 20 de milioane de oameni văd că nu-i bine, hai, măcar, să vedem de ce.

    Se vede că, din moment ce poporul plătitor de impozite reacţionează abia după 10 ani, e un popor cu adevărat creştin şi ortodox. Are o răbdare creştinească.
  • +6 (6 voturi)    
    de la (Marţi, 3 noiembrie 2015, 22:59)

    Mihai [anonim]

    Preotii care cer bani DE la saraci pentru inmormantari sunt sanctionati - typo
  • +4 (6 voturi)    
    Preotii care cer bani la saraci pentru .... (Marţi, 3 noiembrie 2015, 23:02)

    Fileu_de_Poveste [utilizator]

    Preotii care cer bani la saraci pentru inmormantari sunt sanctionati .... cu 20% din suma primita.

    Il inteleg ca a stat cu capul la cutie, dar de acolo pana sa zici ca sunt vremuri de prigoana pt biserica... cu masinile lor si luxul lor nu prea ma conving. Taxeaza oamenii din orice.

    Inmormantarile ar trebui sa fie gratuite la toata lumea, doar am cotizat o viata intreaga prin taxe la stat.

    Daca el numara si cabinetele medicale, atunci si eu numar si crucile din intersectii - nerusinatul
  • -1 (5 voturi)    
    Mesajul lui Iohannis (Marţi, 3 noiembrie 2015, 23:14)

    mavi [utilizator]

    Mesajul ** " Am înțeles că se cere și se așteaptă, pe bună dreptate, ca cineva să-și asume răspunderea politică."** nu este facut pe genunchi, este bine, bine tintit. Iohannis, prin aceasta interpretare a protestelor, deturneaza cerintele cetatenilor: schimbarea totala a politicienilor. De la A la Z. De la sat la oras. Din toate institutiile. Protestele nu sunt indreptate catre un "politician care trebuie sa isi asume raspunderea", cu asa rezolvare nu se schimba nimic. Iohannis, acelasi politician de tip gunoi ca toti ceilalti.
    ps. prea fericitu sfintitu a fost turnator la Securitate. google it
  • +3 (5 voturi)    
    nesmtire (Marţi, 3 noiembrie 2015, 23:20)

    nae securistu [anonim]

    Ostilitate fata de biserica nu exista tov. gradu'! Ostilitatea este impotriva purtatorilor de sutana lacomi, verosi, perfizi, purtatorilor de epoleti sub acoperire care au transformat biserica in srl,cu alte cuvinte anticrestini. Vad preanefericitule ca incepi sa cantaresti ostilitatea fata de biserica in numar de spitale contra numar de biserici. Jalnic bai generale!
  • +4 (6 voturi)    
    intrebare (Marţi, 3 noiembrie 2015, 23:29)

    feisbuk [anonim]

    De la ce suma in sus se pot cere bani la inmormantari mult prea $ericitule? Cam cat de sarac trebuie sa fiu pt gratuitate?
  • +2 (4 voturi)    
    mda (Marţi, 3 noiembrie 2015, 23:53)

    djd [anonim]

    Ba, voi sinteti oamenii diavolului ma, nu ai lui D-zeu!!!
  • +1 (3 voturi)    
    S I L A (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 0:41)

    popic [anonim]

    Mi.e greata cand il vad pe barbosul asta..mi se ridica tensiunea. Pai cum sa va contacteze cineva cand voi pentru orice eveniment fericit sau nu taiati chitante si mai cereti si pe langa ( cica altfel nu mai vine pana la groapa sa ii cante si acolo). Mai animal cu barba, nu ti.e rusine rapper.ule, ca te.ai umplut de aur mai ceva ca fisiunea de neutroni.
    Ridica.ti palatul..catedrala neamului TAU, ca nu era deajuns cat primesti de la fiecare mitropolie...fiecare cult, ai vrut sa dai lovitura si sa ramai in istorie. Tu si Ceausescu. Sincer, as vrea sa te vad murind in foc si sa.ti mearga preotii in spate. Nu iti imaginezi cate cuvinte imi vin acum in minte..mi.e atat de ciuda ..am atata ura in mine pe tine..de as fi in stare sa fac 25 de ani de puscarie..numai sa te vad plecat dintre noi.
    N.am urat pe nimeni mai mult pe lumea asta cum te urasc pe tine. Auzi...s.a intors lumea impotriva bisericii. Dobi.tocule..lumea inca e credincioasa..doar ca nu mai crede in voi hotilor.
    Hai marsh ..zeflemist cu barba mucegaita
  • +3 (3 voturi)    
    Mesaj (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 0:53)

    Nae [anonim]

    MESAJ CATRE SECURISTUL FARISEU Daniel:

    "Locul in care noi pomenim nu sunt strazile sau locul unde a murit cineva, ci biserica sau cimitirul, la mormant." Bai Ciubota cu trei straturi de grasime pe ceafa, locul preotilor este alaturi de crestini acolo unde este nvoie si cand este nevoie.
    "cand Biserica nu-i dorita in spatiul public, in care i se arata ostilitate si ura, atunci noi ne retragem in spatiul liturgic al nostru. ca in timpul prigoanelor vechi".
    Cine dreacu va prigoneste fariseilor???
  • 0 (0 voturi)    
    Critici (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 4:34)

    Setalcott [utilizator]

    "For not only (as I understood) had Christianity the most flaming vices, but it had apparently a mystical talent for combining vices which seemed inconsistent with each other. It was attacked on all sides and for all contradictory reasons. No sooner had one rationalist demonstrated that it was too far to the east than another demonstrated with equal clearness that it was much too far to the west. No sooner had my indignation died down at its angular and aggressive squareness than I was called up again to notice and condemn its enervating and sensual roundness...
    This began to be alarming. It looked not so much as if Christianity was bad enough to include any vices, but rather as if any stick was good enough to beat Christianity with. What again could this astonishing thing be like which people were so anxious to contradict, that in doing so they did not mind contradicting themselves?...
    And then in a quiet hour a strange thought struck me like a still thunderbolt... Perhaps, after all, it is Christianity that is sane and all its critics that are mad - in various ways."

    GK Chesterton - Orthodoxy

    http://www.biblestudytools.com/classics/chesterton-orthodoxy/the-paradoxes-of-christianity.html
  • 0 (0 voturi)    
    ipocrizie (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 6:58)

    ioana [anonim]

    domnule preot am puternica convingere ca locul dvs si a prelatilor e in biserici nu in media.
    de ce nu folositi puterea exemplului??
    ma uit la preoti , politisti, militari, politicieni si majoritatea au fete bovine si porcine cu burdihane hilare, aroganti etc
    ascetismul nu-l regasesc in breasla dvs, milostivenia etc.
    in cluj exista ..cate biserici? dar cantine pt saraci?

    mda si eu stiu sa scriu si sa vorbesc
    ca mine sunt mai multi decat popii, politistii, politicienii de rahat etc!!
  • 0 (0 voturi)    
    no shit! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 8:05)

    ioana [anonim]

    sa mori tu! nu-i asa ca voi veniti numa` invitat? :))
  • 0 (0 voturi)    
    Face o greseala esentiala (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 8:30)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Confunda Biserica cu persoana sa. E un mare pacat de trufie acest lucru. Faptul denota ca s-a instrainat mult de la misiunea sa de fruntas BOR.
  • 0 (0 voturi)    
    ipocrizia manuitorului de trafalet (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 8:38)

    pid os nicu [anonim]

    Cand se arata ostilitate si ura fata de Biserica, ne retragem...

    ... si atacam pe la spate
  • 0 (0 voturi)    
    reset (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 9:11)

    Dedalus [anonim]

    ATUNCI trebuiau sa fie preoti ACOLO.

    Prea putin intereseaza slujbele facute acum

    Nu e o problema de ritual, asta vad ca nu inteleg oamenii astia deloc.

    E o problema de omenie, oamenii aia arsi, muribunzii, parintii celor morti si raniti aveau nevoie de alinare. Atunci si acolo.

    Nu zic ca e rau ca fac acum slujbe. E bine. Dar mi-e teama ca nu indreapta cele intimplate.

    Ma asteptam la o scuza, nu la iesiti violente si apoi tacere + slujbe.

    Preotii onesti inteleg probabil bine ce sun eu aici si sper ca vor avea taria si energia sa reseteze ortodoxia romaneasca.
  • 0 (0 voturi)    
    Piei Satana în sutană. (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 9:13)

    mircea [anonim]

    Să învățăm de la pf.Daniel.//Când ești primit cu ostilitate și ură te retragi.//Nu de asta nu merg tinerii la biserică?Că sunt primiți cu ostilitate și ură!Putem spune că pf.Daniel știe dar nu face nimic să se apropie de tineri.Îl are pe Ponta și îi ajunge.Nu înțelege că tinerii nu vor să stea alături de asasini,hoți,plagiatori și mincinoși.
  • 0 (0 voturi)    
    Ostilitate si ura . . . . (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 10:31)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . se manifesta nu impotriva bisericii ci a popilor cei hrapareti in frunte prea-jigodeala ta. De cand ai venit in fruntea ei ai transfprmat biserica in pravalie ce vinde religie la tejghea. Sunteti mai rai decat fiscul. Norocul oamenilor ca nu au de-aface cu voi decat de cateva ori in viata ca altminteri ati lua si pielea de pe ei. Si daca nu ar fi frica asta de necunoscutul de dupa moarte fiti siguri ca v-ar da oamenii un sut in fund de v-ati duce direct in fundul iadului. Negustori de credinta, asta sunteti!
  • 0 (0 voturi)    
    Chiar asa? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 11:37)

    Anonim [anonim]

    Chiar sunt sanctionati? Ma tem ca nu am auzit niciodata ca un popa a fost sanctionat ca e ghiolban si nu se gandeste decat la buzunarul lui...
    Imi pare rau, dar din cauza unora ca tine am incetat sa mai calc intr-o biserica ortodoxa...
    Succes in continuare, cred ca mai sunt creduli in tara asta sa va faca voua burta mare!
    • 0 (0 voturi)    
      Hahaha... (Luni, 9 noiembrie 2015, 15:32)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Si ca dovada ca am avut dreptate mare majoritate pe aici...si-a dat demisia si hotul asta.
      Bravo! Felicitari! Era si cazul!
  • 0 (0 voturi)    
    hmmmm (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:41)

    liviu_ [utilizator]

    de la cersit bani cand va retrageti?
    si prin cersit inteleg: guvern, oameni, sarbatori, nunti, botezuri etc...
  • 0 (0 voturi)    
    Nedumerire, indignare si consternare! (Joi, 5 noiembrie 2015, 12:53)

    Ioan Gheorghe Vasile [anonim]

    In timp ce tara fierbe, unii dintre noi isi plang mortii pentru ca nu mai sunt, iar altii se roaga pentru victimele aflate pe paturile de suferinte ale spitalelor bucurestene, iar altii dintre noi alearga pe la centrele de recoltare pentru a dona sange, Episcopul Ortodox al Oradiei - Sofronie Drincec isi serbeaza/aniverseaza, cu pompa si fast, ziua de nastere!... Ce vreti mai mult?!

    http://ziarullumina.ro/aniversare-in-episcopia-oradiei-106744.html


    http://basilica.ro/preasfintitul-parinte-sofronie-al-oradiei-la-aniversarea-zilei-de-nastere-110364.html


    http://eparhiaortodoxaoradea.ro/stiri/preasfintitul-parinte-episcop-sofronie-al-oradiei-la-aniversarea-zilei-de-nastere
  • 0 (0 voturi)    
    Nedumerire, stupoare, indignare... (Joi, 5 noiembrie 2015, 13:15)

    Ioan Gheorghe Vasile [anonim]

    In timp ce tara fierbe, unii dintre noi isi plang mortii pentru ca nu mai sunt, iar altii se roaga pentru victimele aflate pe paturile de suferinte ale spitalelor bucurestene, iar altii dintre noi alearga pe la centrele de recoltare pentru a dona sange, Episcopul Ortodox al Oradiei - Sofronie Drincec isi serbeaza/aniverseaza, cu pompa si fast, ziua de nastere!... Ce vreti mai mult?!

    http://ziarullumina.ro/aniversare-in-episcopia-oradiei-106744.html


    http://basilica.ro/preasfintitul-parinte-sofronie-al-oradiei-la-aniversarea-zilei-de-nastere-110364.html


    http://eparhiaortodoxaoradea.ro/stiri/preasfintitul-parinte-episcop-sofronie-al-oradiei-la-aniversarea-zilei-de-nastere