Clubul Expirat din Bucuresti se va inchide, anunta proprietarul: De astazi nu mai pot sa-mi asum vieti. Sau poate pot. Om vedea / Nu a murit, nu a patit nimeni nimic grav in acesti ani

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 2 noiembrie 2015, 9:30 Actualitate | Esenţial

Club Expirat
Foto: Facebook - Expirat
Omul de afaceri Andrei Sosa anunta, intr-o postare pe Facebook, ca va inchide Clubul Expirat din Bucuresti, in urma tragediei de vineri din Clubul Colectiv. "Imi cer scuze si imi asum, din 2003 am pus viata a mii de oameni in pericol. Weekend de weekend. Si cate-odata si in timpul saptamanii", isi incepe Andrei Sosa postarea in care isi anunta demisia si inchiderea clubului.
"Imi cer scuze si imi asum,

Din 2003 am pus viata a mii de oameni in pericol. Weekend de weekend. Si cate-odata si in timpul saptamanii.
Poate, sa-mi cumpar un G-Klasse, poate ca mai mult de atat nu m-a dus capul sa fac... Am terminat o facultate tehnica, as fi putut fi un bun inginer pentru patrie... M-am esuat in "meseria" asta de carciumar. Mi-am asumat cunoasterea in amanunt a tuturor legilor. Chiar daca eu ar fi trebuit, dupa calificarea mea sa vad cati amperi sunt in tabloul de sigurante si daca poate sa ia foc vreun cablu. Nici macar asta n-am facut suficient de bine. Am avut destule "avarii: electrice in astia 14 ani. Si mult improvizatii...

Cred ca alaturi de Fire si Club A suntem cei mai vechi care inca mai functionam in Bucuresti.
Sunt prieten cu unul din patronii de la Colectiv. Stiu ca o sa faca multi ani de puscarie. Ar fi trebuit sa ma ia si pe mine.

Chiar daca, pana la experienta actuala, cred ca am facut aproape tot ce ma ducea capul.
In alt context am facut un bilant al taxelor pe care le-am platit la statul Roman doar in ultimii 5 ani - 2.700.000 lei
Ce /// a facut statul cu banii astia? Banii astia sunt banii platiti de fiecare care a baut o bere prin Expirat...
Am functionat pe "propria raspundere" de 14 ani...
Ne-a "tras cineva de urechi" in anii astia?

Stiu si vad ca functionarii statului stau pe salarii de 2 lei si ar trebui sa-si asume multe. Stiti care e paradoxul - cladirea in care e Expiratul si Energiea este construita in 1913 ca o investitie privata de un doctor - Leonte Anastasievici. Este numele strazii pe care am parcat masina la al 4-leal spital cautandu-l pe Rugina - Spitalulul Municipal. Va dati seama "cati bani facea" un medic acum 100 de ani?

Stiti cum se obtine autorizatia de functionare de la primarie? Depui in ianuarie un teanc de acte, pe care oricum le ai - CUI, contract de inchiriere, contract de gunoi, de dezinsectie, o taxa etc. Si prin aprilie se elibereza autorizatia. Credeti-ma ca un om cu 12 clase in maxim 20 minute poate sa analizeze si sa dea o autorizatie pe baza actelor cerute. Treaba de 20 minute in 4 luni...
Nimeni nu isi asuma responsabilitati.
Si ma repet si ma pun in capul listei.

Vrem demisii si asa ar trebui sa faca niste oameni normali la cap.

Inca nu constientizam conceptul de demisia de onoare.

Nu implica asumarea vinovatiei, ci asumarea unui sistem in care esti si care nu functioneaza cum trebuie, nu neaparat din vina ta. Dar in care, la un anumit dat nu a functionat.

Eu imi dau demisia.

Expirat-ul din Bucuresti se inchide.

De astazi nu mai pot sa-mi asum vieti. Sau poate pot. Om vedea.

P.S. A venit mult anuntatul control de la Ponta. 20 de uniforme de la Politia locala. O singura domnisoara de la ISU. Luni dimineata, inainte sa merg la Rugina o sa trec sa vad daca am gresit in "declaratia pe propria raspundre". Eu zic ca nu. Nu a murit/ sau nu a patit nimeni nimic grav in acesti ani.
Din partea politiei locale, dupa toate actele cerute am primit amenda 1000 lei ca mai aveam terasa deschisa (afara erau 8-10 grade). Principiul romanesc al oricarei autoritati ca trebuie sa dam oricum amenda.

P.S.2 In sectorul 4 primarul zice ca nu stie si nu isi poate asuma nici-o vina. In sectorul 5, nu mai avem primar - cred ca stiti...

P.S.3 Din pacate statul este dusmanul "de clasa" al oricarui "mic/ mediu" comerciant. Ala mare are lobby, noi suntem "mici/medii spagari"
Pardon!!! Bre... Ar trebui sa ne fie partener... dar asta e o alta discutie

P.S. 999 Atatea astea am vorbit atat de des cu Rugina pentru ca am stiut/ vazut/ criticat/ dezbatut degeaba la un spritt...

Si"


Citeste mai multe despre   






















47582 vizualizari

  • -21 (47 voturi)    
    shocked (Luni, 2 noiembrie 2015, 9:47)

    987984631 [anonim]

    sa pui viata a mii de oameni in pericol pentru un G-Klasse !?
    atit te-a dus capul?
    cata nonsalanta.
    • +12 (32 voturi)    
      .... (Luni, 2 noiembrie 2015, 10:16)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui 987984631

      Mie asta mi se pare mai.... "De astazi nu mai pot sa-mi asum vieti. Sau poate pot. Om vedea."
      Adica inchide acum ca sunt controale si eventual redeschide cand se vor calma spiritele?
      • +13 (19 voturi)    
        o hazna ca multe altele (Luni, 2 noiembrie 2015, 11:08)

        rares [anonim] i-a raspuns lui tirolez

        acest expirat in care am fost si eu de multe ori. Patronul ar inchide oricum pt ca vin controale, asa prefera sa inchida da bunavoie fara sa plateasca amenzi. Daca ar veni intai controlul ar plati si amenzi si ar si inchide. Cata ipocrizie sa spui ca o faci benevol.. incredibil.
        • +1 (13 voturi)    
          10.000 euro taxe lunar (Luni, 2 noiembrie 2015, 11:38)

          base wannabe [utilizator] i-a raspuns lui rares

          asta care are un restaurant ci un club a platit 10.000 de euro taxe lunar. faceti voi calculul daca e mult sau putin.
          se intreaba ce face statul cu banii? pai plateste ingrijirea victimelor prietenului sau, costuri estimate la mai multe sute de mii de euro pentru fiecare pacient din cei 90 aflati in stare grava.
          • +3 (3 voturi)    
            si ce daca a platit? (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:57)

            ion [anonim] i-a raspuns lui base wannabe

            aia sunt bani murdari, pe sume declarate mai mici. N-am primit niciodata bon in expirat pt mii de shoturi consumate (cu ani in urma, poate acum sa fie altfel).
            La betie nu mai sta nimeni sa ceara bon, si uite asa infloreste segmentul asta de "entertainment "
            • 0 (0 voturi)    
              tu ai citit ce am scris? (Luni, 2 noiembrie 2015, 19:53)

              base wannabe [utilizator] i-a raspuns lui ion

              probabil nici tu nici multi altii nu ati citit.
              am spus ca a platit foarte putin, ca a facut evaziune enorma
        • 0 (0 voturi)    
          control (Marţi, 3 noiembrie 2015, 10:37)

          Iulia [anonim] i-a raspuns lui rares

          Spune la final ca a primit controlul respectiv.
      • +3 (3 voturi)    
        nu inteleg (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:45)

        987984631 [anonim] i-a raspuns lui tirolez

        "de astazi nu mai pot sa-mi asum vieti".

        pur si simplu nu inteleg fraza asta.
        sunt un prost, un naiv.
        nu inteleg.

        -pina acum si-a asumat el vietile altora ?
        -stia ca expune consumatorii cu buna stiinta?
        -a fost el stapin pe vietile alora care au intrat in clubul lui si isi asuma faptul ca aia puteau scapa de acolo ca asa vroia?
        -ce e aia sa iti asumi vieti?
        -cine poate spune asa ceva despre viata unor necunoscuti, ca isi asuma vietile lor, dupa ce ii baga bani in buzunar si face profit de pe urma lor?
        -cum poate cineva macar sa gandesca asta...daramite sa mai si spuna in gura mare.

        nu inteleg,

        hai luminati-ma, va rog,
        sunt un prost si un naiv.
        • 0 (0 voturi)    
          ce nu e clar (Marţi, 3 noiembrie 2015, 1:06)

          base wannabe [utilizator] i-a raspuns lui 987984631

          spune clar ca a avut avarii electrice, adica scurt-circuite care in alte cazuri au generat incendii
          omul voia GL asa ca....
    • +9 (21 voturi)    
      Este bine ca intelege (Luni, 2 noiembrie 2015, 10:21)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui 987984631

      Ai fi surprins in Romania cat ii duce pe oameni capul.

      Te-ai intrebat cate blocuri vechi sau noi-noute au o structura rezistenta la cutremur? Sau cati zeci de mii de oameni au murit pentru ca nu avem autostrazi, semnalizare si intersectii gandite bine?
    • -12 (30 voturi)    
      asa zic si eu... (Luni, 2 noiembrie 2015, 10:29)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui 987984631

      nu statul e principalul vinovat ca nu a facut controale, ci ei, patronii, pentru lacomia lor, care a omorat oameni.
      • +6 (10 voturi)    
        si a noastra (Luni, 2 noiembrie 2015, 11:10)

        ion [anonim] i-a raspuns lui bancher

        a celor care, desi vedem despre ce e vorba inauntru, ne riscam vietile in aceste subsoluri jegoase si insalubre. Daca nu invatam sa ne asuman si noi responsabilitatea, astfel de tragedii se vor repeta, indiferent cate controale si autorizatii vor fi necesare. Un nebun se va gasi oricand sa faca ceva gresit, si nu-l va putea opri nimeni.
      • +5 (7 voturi)    
        La fel si bancherii! (Luni, 2 noiembrie 2015, 11:15)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Ar trebui sa nu le mai plateasca nimeni ratele sa dea faliment cu toti ca sunt lacomi!
      • +13 (17 voturi)    
        greșit (Luni, 2 noiembrie 2015, 11:19)

        PetreManole [anonim] i-a raspuns lui bancher

        amice, faci o greșeală comună. Dacă mie-mi dă prin cap să amplasez un cuib de mitralieră în Piața Universității e problema mea, că-s diliu. Dacă reușesc s-o fac e problema statului, care nu funcționează.
      • +1 (3 voturi)    
        Ba sa avem pardon (Luni, 2 noiembrie 2015, 12:41)

        sile [anonim] i-a raspuns lui bancher

        Omul e lacom ca asa e natura lui. Nu toti, dar o buna parte. Tocmai de aia platim statul, sa-i verifice pe lacomi sa nu ne puna viata in pericol. Statul incaseaza taxe ca sa asigure (si) acest serviciu.
        Altfel, daca plecam de la premisa ca toti oamenii sunt corecti, cinstiti si altruisti in afaceri, am desfiinta toate organismele de control.
    • +10 (20 voturi)    
      Tu asta ai inteles din ce-a zis el? (Luni, 2 noiembrie 2015, 10:29)

      s [anonim] i-a raspuns lui 987984631

      Tu asta ai inteles din ce-a zis el?
      • +4 (10 voturi)    
        dar tu (Luni, 2 noiembrie 2015, 11:23)

        jxh [anonim] i-a raspuns lui s

        ce-ai inteles din mesajul postat de unul care 14 ani a pus viata in pericol la mii de oameni si acuma ca o floricica , brusc, se da pe spate si de frica isi face "mea culpa"?
        ca tot il intrebi pe ala.

        mai scria sosa mesajul asta daca nu se intampla grozavia aia?

        cum e sa functionezi 14ani pe proprie raspundere?

        te apuca regretele cand sesizezi cum o incurca si altii ca tine , care zi de zi au pus viata unor tineri in pericol?

        ai vazut pericolul si te-au sunat cei care te-au acoperit 14 ani si ti-au spus sa inchizi ca e mai bine???

        io zic ca e doar ipocrit si cinic pe deasupra.
        are o mare durere in /// despre tot.

        nu cred in regretele lui.
        • +8 (10 voturi)    
          cred ca frica de puscarie e mare (Luni, 2 noiembrie 2015, 11:54)

          base wannabe [utilizator] i-a raspuns lui jxh

          a realizat ca putea fi el cel care merge la puscarie
          ca faptul ca nu a murit nimeni in clubul lui a fost doar noroc chior
    • +5 (15 voturi)    
      greu (Luni, 2 noiembrie 2015, 10:33)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui 987984631

      cu cititul printre randuri.
    • +7 (9 voturi)    
      multe vieti sunt in pericol (Luni, 2 noiembrie 2015, 10:38)

      omul de pe strada [anonim] i-a raspuns lui 987984631

      Sunt multi patroni, nu doar de cluburi, care pun viata in pericol, ca sa isi ia un G-Klasse, sau Q7, sau alte "jucarii" din acestea pentru baieti mari...
  • +4 (6 voturi)    
    Patronul de la Expirat injura in postare (Luni, 2 noiembrie 2015, 9:50)

    Marian [anonim]

    Injuratura

    Multumim, am corectat!

  • +5 (21 voturi)    
    ... (Luni, 2 noiembrie 2015, 10:09)

    klaudyuxxx [utilizator]

    Fenomenal, am varsat si-o lacrima. Normal ca-si permite sa inchida clubul dupa ce s-a umplut de bani in toti anii astia. A realizat ca daca ar fi sa continue cu el trebuie sa investeasca mult prea mult ca sa-l aduca la standarde de siguranta. Toti suntem vinovati in treaba asta, de la consumatori care accepta si se duc in toate cocinele, la patroni care sunt avari dupa bani si taie din costuri, la autoritati (desi ISU si-a facut datoria si nu a acordat autorizatie clubului). Suntem o tara saraca, cu venit mic pe cap de locuitor. Vrem distractie ieftina in conditii de siguranta. Vrem spitale ca-n afara, cu salarii de Romania. Aveti voi impresia ca in afara nu exista coruptie?! Exista domnilor, si inca multa, la nivele la care nici Udrea nu viseaza. Dar coruptia din afara nu se simte, ca aia au bani cu nemiluita.
    Ne permitem noi sa ne comparam cu tari precum Franta si Germania care au pib/cap de locuitor de ~40kEuro pe an...
    Vrem multe, dar nu ne vedem de lungul nasului. Ne intindem mai mult decat ne e plapuma.
  • +18 (22 voturi)    
    dreptate dar si ipocrizie (Luni, 2 noiembrie 2015, 10:10)

    sampras [anonim]

    Asta inchide clubul pt ca stie ca altfel ii va fi inchis, dar si cu plata a ceva amenzi. Are sigur informatii ca vor urma controale serioase.
    Daaaar...are perfecta dreptate in ceea ce spune: organizarea statului e un dezastru, spagile sunt singurele care functioneaza perfect, iar despre eficenta nu poate fi vorba.
    Interesanta remarca aia cu cladirea construita de un medic. Intr-adevar trebuie sa ne puna pe ganduri faptul ca acum 100 de ani un medic putea avea bani sa construiasca o asemenea cladire in centrul Bucurestiului, iar acum, fara spaga nu are bani de facturi
    • +8 (10 voturi)    
      .... (Luni, 2 noiembrie 2015, 11:20)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui sampras

      Medicii proveneau din familii instarite pentru ca nu oricine isi permitea sa dea copilul la studii si de cele mai multe ori se insurau cu dre cu zestre mare. Vedem muzeul Enescu de pe Calea Victoriei, dar era mostenit de sotia sa, Maria Cantacuzino, de la fostul sot.
  • +4 (8 voturi)    
    Atentie la limbaj! (Luni, 2 noiembrie 2015, 10:16)

    2vest [utilizator]

    Chiar daca ati luat cu copy paste de pe pagina de facebook, editati mesajul cu "Ce p... m.." !!!

    Nu este civilizat!

    Am editat. Va multumim pentru observatie

  • +3 (17 voturi)    
    Doar atat? (Luni, 2 noiembrie 2015, 10:17)

    dandra [utilizator]

    Baiatul asta crede ca daca isi face mea culpa pe facebook o sa scape? Nu, tati, el trebuie anchetat pentru tenvativa de omor si pentru faptul ca a pus viata in pericol a mii de oameni in toti acesti ani. El trebuie sa fie anchetat si sa faca dezvaluiri la DNA cu privire la coruptii din adm locala carora, probabil, le-a dat ca sa scape de amenzi mai mari. Daca vrea sa-si faca mea culpa ar trebui ca acum, in al 20 lea ceas, sa ajute DNA ul pentru a taia courptia de la radacina. Poate doar atunci va fi iertat.
    p.s. nu inteleg de ce inchide clubul si nu il modernizeaza la standardele necesare.
  • +10 (20 voturi)    
    "v am luat banii... (Luni, 2 noiembrie 2015, 10:20)

    Gicu2 [utilizator]

    ...12 ani. tone de bani. acu ma retrag ca oricum era o bomba. o sa mi fac o firma de constructii ca tot sunt inginer"

    incredibil cat tupeu....
    • +7 (9 voturi)    
      ... (Luni, 2 noiembrie 2015, 11:06)

      klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui Gicu2

      E un pic si prostut patronul asta. S-a autodenuntat ...
  • +11 (17 voturi)    
    Romania - Prostitutie generalizata! (Luni, 2 noiembrie 2015, 10:32)

    SkyDan [utilizator]

    Sosa expune tragedia unei clase profesionale de elita. Probabil ca este Electrical Engineer.
    Multi au fugit din Romania sa evite prostitutia si sa-si faca meseriile pe care le-au visat cand erau copii, altii folosindu-se de mintea agera au intrat in tot felul de gainarii cum sunt aceste cluburi mizerabile, aceste underground-uri insalubre, infecte si periculoase.
    La fel si medicii - cei care au ramas - lucreaza pe salarii de rahat si trebuie sa se prostituieze luand un plic de la un alt nenorocit, profesorii se prostitueaza si ei, meseriasii la fel. Bine ca acesti copii de elita se cara si-si salveaza sufletul si mintea.

    Ce mai ramane din Romania dupa plecarea celor inteligenti si priceputi? O masa de manevra speriata, abulica, betiva si emotionala buna de condus de catre acesti mafioti numiti pompos " clasa politica", ei fiind in fond niste semi-analfabeti, grobieni si schizoizi duplicitari.

    Daca puterea nu va fi luata de oameni care au dovedit deja ca pot performa in vest, care au educatie in vest, nu vom putea progresa la ritmul cerut. Carol I nu accepta ca in ministere sa existe vre-un director care nu avea doctorat la Roma, Paris sau Berlin in domeniul lor. Uitati-va in Bucuresti doar ce s-a construit in timpul lui; CEC-ul, Banca Nationala, Ateneul, etc.
    Acum? Lepre cu doctorate copiate 100% ! - vz. Oprea, Ponta si restul camarilei de escroci. Pana si fosti fierari-betonisti sau scalpers ( re-vanzatori de bilete) au doctorate, ei necitiind nici o carte in viata lor, fiind incapabili sa o faca.
    Sa nu mai amintesc de puscariasii care scriu cate 4-5 carti in 2 ani de celula. Behecali, Copos, G Popescu, Niculae, etc.
    Dumnezeule ce tara ! Haznaua lui Dumnezeu nu gradina lui!
  • -1 (17 voturi)    
    Bravo (Luni, 2 noiembrie 2015, 10:34)

    ipsilon [utilizator]

    E bine sa mai fie astfel de exemple, de oameni care, chiar daca au gresit in trecut, isi dau acum seama, la timp, ca nu e bine ce fac ... faptul ca are curaj sa spuna toate astea si sa renunte la afacere pentru ca acum a constientizat ca e periculoasa, eu zic ca il face OM, spre deosebire de multi altii care stiu doar sa acuze, da' au facut petreceri de Halloween prin cluburi si au zis ca "doar nu i-am omorat eu, care-i problema?!" ...
    In fine.
    • +5 (9 voturi)    
      ... (Luni, 2 noiembrie 2015, 11:05)

      klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui ipsilon

      scapi din vedere ca acest "exemplu" ramane cu o multime de bani castigati pe nedrept riscand viata atator oameni
      • +7 (7 voturi)    
        hai ca sarim calul (Luni, 2 noiembrie 2015, 11:35)

        ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

        Vanatoarea de vrajitoare nu e ok, zic eu, important e sa rezolvam niste probleme structurale ale societatii, si asta nu se face doar punand oameni la zid ... raman la parerea ca e foarte important sa se trezeasca la fel si muuulti altii, in toate zonele economice, nu numai in cazul particular al cluburilor, si sa repare tot ce-a fost gresit pana acum. Daca doar facem show cu vinovati la TV, ce rezolvam?
        Nu stiu daca s-a imbogatit ilegal sau nu, pana la urma urmei a avut niste clineti care au consumat, s-au distrat, ce-or mai fi facut acolo, n-au fost adusi cu forta ... omult sincer spune ca nu si-a dat seama pana acum ca e periculos, e vinovat, probabil, dar la fel de vinovat e si sitemul care nu face nimic sa ne protejeze de astfel de erori, poate ca el e prost, ca patron, cum zice el, atat l-a dus capu', dar legile si normele de aplicare emise de statul romana ar trebui sa regleze astfel de nereguli, prin control, amenzi, apoi lacat pe usa! Deci, ramane vesnica dilema, cine e mai vinovat, cel care da mita sau cel care inchide ochii si o primeste ?!
  • +1 (19 voturi)    
    Tupeu de borfas! (Luni, 2 noiembrie 2015, 10:41)

    transalpinarum [utilizator]

    Cat tupeu in "patronul" asta!! E bine de stiut si ca ISU trimite domnisoare in control...
  • -1 (9 voturi)    
    Un om cu suflet si constiinta! (Luni, 2 noiembrie 2015, 10:48)

    Mirela [anonim]

    Un om cu suflet si constiinta! Ar trebui si patronii celorlalte cluburi sa faca la fel: Fire, Mojo, Fabrica, b52, club a.
  • -6 (12 voturi)    
    din 2003 (Luni, 2 noiembrie 2015, 10:57)

    millenium [anonim]

    Pana acum a furat de a rupt,protejat de PDL ,Boc,Basescu,Udrea...
    Acum se retrage de frica
  • +6 (12 voturi)    
    J'accuse (Luni, 2 noiembrie 2015, 11:05)

    Trojan.H [utilizator]

    Omul nu-si cere scuze, ci acuza. Sper ca toti cei care - din ce in ce mai multi - acuza Sistemul Mafiot sprijinit de la Moscova sa iasa in strada. Cu lacomia si ipocrizia nu rezolvam lucrurile.
  • +6 (6 voturi)    
    amendat (Luni, 2 noiembrie 2015, 11:22)

    rere [anonim]

    Chiar în zorii zilei de 2 Mai, în timp ce petrecerea era în toi, inspectorii Fiscului au descins în birourile Clubului Bamboo din Mamaia. După câteva ore de verificări, timp în care au constatat că pur şi simplu nu existau case de marcat fiscale, organele de control au decis să închidă clubul, astfel că în seara următoare potenţialii clienţi au găsit lacătul pe uşă.
    gagiul a luat amenda in 2010 pentru hotia de pe litoral.
    În aceeaşi situaţie s-au aflat alte opt cluburi de pe litoral, printre care "Expirat" şi "La Piraţi" din Vama Veche, "The Mission" din Mamaia şi discoteca Ring din Costineşti. Deoarece casele de marcat existau, dar nu erau folosite, pentru acestea din urmă s-a dispus oprirea activităţii timp de trei luni de zile, adică vor "rata" aproape toată vara, iar în cazul Bamboo măsura a fost aplicată "până la rezolvarea problemelor", au declarat pentru Gândul surse din cadrul Autorităţii Naţionale de Administrare Fiscală (ANAF).
    • 0 (4 voturi)    
      Normal (Luni, 2 noiembrie 2015, 13:53)

      Stefan85 [utilizator] i-a raspuns lui rere

      E normal, daca vrei muzica de calitate, trupe noi, baututra ieftina, patronii nu pot plati si taxe, sa aiba si toate autorizatiile de functionare. Ori una ori alta, ce pana mea!

      In Ro oricand gasim o scuza, iar in situatia de fata Gogu cu al lui Extirpat (un jeg de altfel) vrea sa arunce - TOATA - vina la autoritati si clienti.
  • +8 (10 voturi)    
    despre foc (Luni, 2 noiembrie 2015, 11:26)

    nesincer [anonim]

    Acum 5 ani mergeam la o sala de fitness din zona Vitan. Luase foc panoul de sigurante, ardea cu flacara si fum. 2 baieti se uitau cu luare-aminte si discutau iar singura persoana care s-a oprit din "pedalat" era cea careia i se stricase bicicleta si provocase scurt-circuitul. Noi nu prea intelegem cum e cu siguranta, ne fascineaza luminile si chestiile lucioase. Avem nevoie sa vina altii sa ne invete sa ne punem centura, sa nu vorbim la telefon la volan, sa nu facem focul in casa si sa folosim materiale ignifuge si cabluri groase prin pereti.
  • +11 (11 voturi)    
    In atentia Stapanului Expirat & Other Side (Luni, 2 noiembrie 2015, 11:42)

    FaneManaCalda [anonim]

    E doar parerea mea sau transformam gresit anumiti jupani in EROI ?!
    In loc sa dea bir cu fugitii ilegalisti, de ce nu anunta schimbarea locatiei ?!
    De ce nu anunta montarea unui sistem de sprinkle-re ?! De ce nu se modifica spatiul existent pentru inflorirea comunitatii pe care el/ei a/u crescut-o ?
    Din suficienta evaziune facuta pana acum... (caci, da, eu nu tin minte sa fi vazut la fata bon fiscal de Expirat / Other Side - nici macar de la intrare - da, se plateste bilet de acces)
    In atatia ani nu faci decat sa ne confirmi temerile cu care-ti calcam pragul beciului ?! Este imposibila intrarea in legalitate ?! crearea unei locatii decente pt distractii cat si atragerea unui demografic interesat de asta plus un exercitiu de marketing exceptional ?!

    Mbine, o iau altfel, avand in vedere declaratia ta... Dosarul pentru colectiv urmareste savarsirea OMORULUI CALIFICAT... cumva, cineva, in lumea asta, te va cerceta pentru tentativa de omor ? forma continuata ?

    asta este normalitatea ? realitatea pe care o vezi tu ???
    • +2 (6 voturi)    
      Pt Fane (Luni, 2 noiembrie 2015, 12:54)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui FaneManaCalda

      Fane, in speluncile infecte din Bucuresti nu se pot monta spriklere pt ca in toate SE FUMEAZA !!!
      Daca incalci prima regula elementara, aceea de a nu fuma sau de a nu permite fumatul intr-un spatiu public, apoi automat o incalci si pe a doua, si pe a treia etc.
      De acea cluburile din Bucuresti sunt niste spelunci infecte.
      • +2 (2 voturi)    
        ba se poate (Luni, 2 noiembrie 2015, 13:55)

        Stefan85 [utilizator] i-a raspuns lui Marius

        Sunt mai multi senzoni, de fum, de foc de caldura. Suntem in 2015 cu siguranta solutie exista insa COSTA.
        • +4 (4 voturi)    
          se poate (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:05)

          instalatorul gel [anonim] i-a raspuns lui Stefan85

          intra-devar, si costa ca sa ai ceva care sa reziste la fum si sa se declanseze la fum+caldura mare+gaze fierbinti.
          se poate face sa o declansezi si la comanda manuala si automata.
          se poate face [ aproape ] orice daca ai banii sa platesti o asemenea instalatie.
      • +5 (5 voturi)    
        Marius, (Luni, 2 noiembrie 2015, 14:03)

        siska [utilizator] i-a raspuns lui Marius

        faci aceeasi greseala comuna : sprinklerul NU se declanseaza DE LA FUM ! Detectorul de fum NU declanseaza sprinklerul, ci doar avizeaza sonor existenta fumului ! Daca nu se creeaza legatura intre cele doua dispozitive, NU se declanseaza "ploaia" antiincendiu ! Sprinklerul se declanseaza DOAR la contactul cu caldura produsa de flacara, NU, repet, cu fumul ! POTI sa fumezi linistit SUB sprinkler (ca sa se inteleaga mai bine) fara probleme, dar, DOAR daca pui tigara (jarul, nu filtrul) in contact cu capsula din centrul sprinklerului poti sal declansezi ! Se gasesc pe net, pt. cine vrea, tipurile si modurile de functionare ale sprinklerelor si detectoarelor de fum si deosebirea dintre ele . Nu au nici o scuza, detectoare de fum pot sa nu-si monteze, dar sprinklerele ar trebui sa fie obligatorii in cazuri ca cel de fata .
  • +11 (11 voturi)    
    despre patron (Luni, 2 noiembrie 2015, 11:48)

    shorka [anonim]

    Fraierica asta care se da martir acu conducea fie baut, fie cu 500 la ora, fie ambele pe la mare noaptea sa cumpere gheata pt barul lui din vama. La fel si fra-su care se mai si lauda cu haiduciile lor. Si cand ii prindea politia dadeau si ei o mica spaga. Acum vrea demisii si arestari. Mars, ma!
  • +6 (8 voturi)    
    Numai filosofi. Asa deveniti toti (Luni, 2 noiembrie 2015, 12:10)

    gik [anonim]

    se apropie catusele de voi. N-ati avut nimic in cap, facultatea oricum n-a schimbat nimic la tine ca nu avea ce.

    Ai ales in schimb sa faci bani, bani si iar bani, cu orice pret, stim noi care, si acum ce sa vezi, surpriza, omul cu 0 dezvoltare personala ca de, mertzanul nu tine in general loc de asa ceva, din contra, are niste revelatii. Revelatii de om cu burta plina care n-a avut timp o secunda inainte sa se gandeasca daca face bine ce face, daca drogurile care se vindeau in clubul lui erau ceva bun, samd. Abia acum a inceput s-o simta si el pe asta cu morala, mai ales ca pe langa iz de puscarie ii mai miroase si a carne arsa. De om.
  • +9 (9 voturi)    
    ce se va intampla cu... (Luni, 2 noiembrie 2015, 12:17)

    747 [utilizator]

    Club A
    Fire
    Comandante (grande, peqeno... care naiba or mai fi astazi...)
    BarFly
    fostul Control.. (...daca mai e ceva acolo)

    + multe altele

    Toate, dar toate sunt curse de soareci... nu numai la incediii, dar si la cutremure.
  • -3 (3 voturi)    
    o corectare (Luni, 2 noiembrie 2015, 13:14)

    I [utilizator]

    salariile la stat sunt mai mari decat in privat si munca de 100 de ori mai putina... nu stiu de ce au impresia unii ca e invers. Ma refer la salariile medii.
  • +2 (2 voturi)    
    Daca se oprea (Luni, 2 noiembrie 2015, 16:04)

    siska [utilizator]

    la primele alineate as fi spus :" da, frate, jos palaria, adevarata coloana vertebrala!". Dar, tipic romanesc, "mai de vina e altu' eu mai putin !", "mai de vina " e statu' ... Sincer, daca, doamne-fereste, s-ar fi intimplat in acest club ce s-a intimplat la Colectiv cred ca tragedia ar fi fost mult mai mare. Si nu cred ca ar mai fi interesat pe cineva cite taxe a platit respectivul si nu stiu daca a facut sau nu ceea ce trebuia sa faca statul. Da, asta m-ar fi interesat sa stiu cum de nu l-a "tras nimeni de urechi", cunoscind clubul si, mai ales, acea usa de intrare-iesire prezentata si in poze. Fiind doar o scrisoare deschisa, pe care, sincer, cred ca nu i-a cerut-o nimeni, ar fi fost suficient, dupa mine, sa se opreasca la "bilantul" pe care, de asemenea, nu i-a cerut nimeni sa-l faca public. Altfel, a demonstrat a "n"-a oara ca uita si el, ca si altii, ca responsabilitatea a ceea ce este inautrul acelui club este DOAR a sa ! Valabil ar fi si pentru alte tipuri de afaceri si afaceristi de genere. Nu cred ca staul ar fi trebuit (de exemplu) sa-i faca si lui alte usi de evacuare pentru multimea de oameni pe care o gasesti seara/noaptea in incinta clubului (cine frecventeaza localul, stie !). De acord, avem coruptie cit cuprinde, nesimtire, orice, dar as intreba : daca si acolo se intimpla un incendiu, patronul respectiv ar fi fost la fel de linistit ca piedone de la primarie, ca a avut toate hirtiile in regula ? S-ar fi multumit cu scuza sa ca "Nu a murit/ sau nu a patit nimeni nimic grav in acesti ani" ? A facut tot ceea ce trebuie ca acel local sa fie cit mai sigur posibil (valabil si pentru altii) ? Doar vazind, repet, intrarea in club si stiind ceea ce e inauntru, nu cred! Si, atunci, intreb : de fapt, ce a vrut cu aceasta postare ?
  • +1 (1 vot)    
    de ce trebuia sa astepti sa fii tras de urech? (Luni, 2 noiembrie 2015, 17:02)

    mircea [anonim]

    daca nu trage nimeni de urechi nu-ti dai seama ca ai gresit? Inseamna ca ai multe lacune in educatie daca nu stii cand gresesti. Dar asa e la noi: tot ce nu e interzis (recte autorizatii de functionare emise de primarie), inseamna ca e permis
  • 0 (0 voturi)    
    Whaaat? (Luni, 2 noiembrie 2015, 22:17)

    Daniel [anonim]

    Tipic romanes ..... e vina statului ..... deci ce spune acest patron cocalar este faptul ca e vina statului ca el ca organizator/patron de local asteapta sa ii spuna cineva de la primarie sau de ISU cum ca ar trebui sa isi ia niste masuri de precautie si sa fie pregatit in anumite situati de urgenta.
    Pe tip in doare in c.... de "cei ce beau o bere" in Expirat sau de cei care au murit vineri seara, e doar suparat ca a luat o amenda azi de la comunitari.
    Prietene e treaba fiecarui organizator/owner etc sa fie pregatit pt astfel de situatii, e treaba voastra fmm de jigodie, tu si toti prietenii tai patroni de localuri. Aruncati vina pe primarie si stat cand voi luati 10 lei pe un cacat de shot si faceti o gramada de bani.
    Ar trebui sa iti fie rusine jigodie ordinara!
  • 0 (0 voturi)    
    Expirat sau Ex-Pirat?:) (Marţi, 3 noiembrie 2015, 2:15)

    Lucian Ilea [utilizator]

    Domnule pirat alcorian,eu Kaital Gra'he' te inteleg perfect,doar sunt imparatul vostru de 23000 de ani cu aproximatie

    Ai venit pe planeta mea albastra facuta de mine in 2.5 miliarde de ani si nu stii care sunt libertatile tale

    Ei bine aici in Dacia ai f multe libertati:

    1.ai libertatea sa mori de foame si de frig si de mizerie la tine acasa

    2.ai libertatea sa furi cot la cot cu ailalti 70% hoti escroci si curve

    3.ai libertatea sa devii escroc sau popa si sa iei bani pe oase moarte de cai sau de dragoni de la credinciosi

    4.ai libertatea sa dezvirginezi multe virgine tinere si sa deschizi apoi apetitul clientilor tai pe net

    5.ai libertatea sa pleci din tara asta imputita nenorocita si rea

    6.ai libertatea sa devii curatator profesionist si sa-i cureti pe toti respectant cele 3 principii sacre

    7.ai libertatea sa innebunesti ca si mine si sa ajungi la veseli pe viata