Lider sindical: Politistul mort era deschizatorul coloanei lui Gabriel Oprea

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 22 octombrie 2015, 10:54 Actualitate | Esenţial

Politistul rutier pe motocicleta care a murit dupa ce a cazut intr-o groapa marti seara era deschizator într-o coloană oficială a  viceprim-ministrului Gabriel Oprea, a declarat pentru HotNews.ro, vicepresedintele Sindicatului National al Politistilor si Personalului Contractuala (SNPPC), Dumitru Coarnă. Acesta sustine ca pe ploaie si la 10 grade Celsius, politistul nu avea ce cauta pe strada cu motocicleta, iar cei are au autorizat misiunea trebuie sa raspunda in fata procurorilor pentru aceasta alegere. Coarna mai spune ca lucrarile de pe str. Stirbei Voda nu ar fi fost semnalizate corespunzator.

Pana la aceasta ora, Ministerul de Interne nu a comunicat pozitia ministrului Gabriel Oprea pe acest subiect.

"Politistul se afla intr-o coloana oficiala a domnului viceprim-ministru Gabriel Oprea, era deschizator. Am vorbit cu colegii lui care mi-au spus asta. Asa s-a intamplat ce s-a intamplat. In primul rand motocicleta nu trebuia scoasa in strada pe o asemenea vreme, erau 10 grade Celsius si ploua. Conducerea profesionala a Politiei Rutiere nu trebuia sa scoata motocicleta sub 15 grade Celsius si pe ploaie. Aveau suficiente masini, circa 5.100 pe Ministerul de Interne, iar zile trecute au primit inca 400 de masini noi. Ei trebuie sa explice procurorilor de ce au decis sa scoata motocicleta. Apoi, din punctul meu de vedere nici lucrarea de pe carosabil nu era semnalizata corespunzator. Trebuie vazuta autorizatia de construire si daca s-au respectat masurile de siguranta", a declarat Dumitru Coarna.

Acesta spune ca Gabriel Oprea avea dreptul la o coloana oficiala deoarece functia de viceprim-ministru ar fi echivalenta cu cea de premier si ca ar putea beneficia zilnic de coloana oficiala. Codul Rutier spune insa ca doar patru demnitari romani au dreptul sa beneficieze zilnic de coloane oficiale (presedinte, premier, sefii Parlamentului), insa acestora li se adauga si ministri care au nevoie sa se deplaseze in regim de urgenta.

Art. 223
(1) Politia rutiera asigura insotirea coloanelor oficiale cu echipaje specializate potrivit competentei.
(2) Se insotesc cu echipaje ale politiei rutiere demnitari romani sau oficialitati straine cu functii similare acestora, dupa cum urmeaza:
a) Presedintele Romaniei;
b) presedintele Senatului;
c) presedintele Camerei Deputatilor;
d) primul-ministru al Guvernului.

(3)In situatii deosebite, care impun deplasarea in regim de urgenta, pot beneficia de insotirea cu echipaje ale politiei rutiere si ministrii din Guvernul Romaniei sau omologi din strainatate aflati in vizita oficiala in Romania, precum si sefii misiunilor diplomatice acreditati in Romania, cu ocazia depunerii scrisorilor de acreditare.

(4)Beneficiaza de insotire si candidatii la functia de Presedinte al Romaniei, pe timpul campaniei electorale, dupa validarea candidaturii, numai pe raza localitatilor unde au loc activitatile electorale.

In Legea 90/2001 privind organizarea şi funcţionarea Guvernului României şi a ministerelor nu este scris faptul ca functia de viceprim-ministru este echivalenta cu cea de premier.

Emil Pascut, seful Sindicatului Politistilor din Romania - Diamantul, a declarat pentru HotNews.ro ca nu detine informatii despre politistul mort, daca acesta se afla in coloana oficiala sau nu. "Presupunand ca domnul Oprea se afla in una dintre situatiile prevazute de lege, avea dreptul la o coloana oficiala. Daca venea de la restaurant si pleca spre casa, asa cum a aparut in presa, nu", a explicat Emil Pascut.

In plus, surse  EurActiv.ro au declarat ca Oprea se deplasa de la un restaurant din Cotroceni catre sediul Ministerului de Interne. O alta sursa consultata de EurActiv.ro a declarat ca ministrul venea de la restaurant si mergea catre casa. Groapa in care a cazut motociclistul se afla pe Stirbei Voda, pe segmentul dintre Splaiul Unirii si Calea Plevnei, foarte aproape de intersectia cu cea din urma.










10935 vizualizari
  • +3 (3 voturi)    
    trebuia pazit "interesul national" ! (Joi, 22 octombrie 2015, 11:00)

    lili [anonim]

    Ce daca era ploaie, vant, furtuna, viscol, "interesul national" trebuie bine pazit!
    Acum, cine va raspunde pentru moartea unui om in slujba "interesului national"?!
    Cine?!!
    Asteptam sa ne spuna Dl "interes national", analfabetul Vicepremier G Oprea!
  • +4 (4 voturi)    
    era clar (Joi, 22 octombrie 2015, 11:05)

    subcultura [utilizator]

    ca orice scroafa suita in copac, Oprea vrea girofar si cand merge la baie.
    Doar merge in interes national, nu?!
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Joi, 22 octombrie 2015, 11:12)

    mikeyu [utilizator]

    pacat ca a trebuit sa moara cineva sa aflam ce inseamna abuzul in serviciu.
  • +5 (5 voturi)    
    Militianul plagiator (Joi, 22 octombrie 2015, 11:27)

    gigipetrol [anonim]

    ...ar trebui sa isi dea demisia, in prima faza, dupa care sa fie cercetat penal pentru omor din culpa. Venea de la betie cu garda, ca asa e in tenis... Nu stiu cum ii mai tine pamantul pe astia! Clica asta de nenorociti, hoti, plagiatori, inculti, agramati, ordinari...
  • +2 (2 voturi)    
    Cum de ce? (Joi, 22 octombrie 2015, 11:29)

    danen [utilizator]

    Cum de ce era politistul pe motocicleta? Interesul national o cerea...
  • +4 (4 voturi)    
    din pacate... (Joi, 22 octombrie 2015, 11:34)

    liviu_ [utilizator]

    mai mult ca sigur liderul de sindicat are dreptate... si tot mai mult ca sigur o sa se musamalizeze totul...

    oricum eu sper din tot sufletul ca vinovatii sa plateasca! trebuie sa intelefem odata pentur totdeauna ca lucrarile TREBUIE semnalizate CORESPUNZATOR!!! si ca politia nu e garda de corp a nici unui ministru!
  • +7 (7 voturi)    
    Tov Jeneral Interesu Natzional (Joi, 22 octombrie 2015, 11:35)

    un domn [utilizator]

    se temea de paparazzi ? sau de Migranti ? nu inteleg de ce avea nevoie de asa..protective..
  • +5 (5 voturi)    
    trist (Joi, 22 octombrie 2015, 11:38)

    Catalin_N [utilizator]

    Se pare ca trebuie sa moara un om pentru ca sa se schimbe ceva in bine. Atitudinea arogantilor din guvern face din nou victime.
  • +6 (6 voturi)    
    next on dallas (Joi, 22 octombrie 2015, 11:40)

    dandra [utilizator]

    punem pariu ca mafiotul o sa declare ca acel politist va fi inmormant cu onoruri militare, ca si-a dat viata pentru el?
  • +7 (7 voturi)    
    DEMISIA!!! (Joi, 22 octombrie 2015, 11:55)

    petrol_head [utilizator]

    Ajunge!!! Ajunge!!! Oprea trebuie sa isi dea demisia!!! Nu mai are ce cauta acolo. Ma doare undeva de jocurile politice. Un om a murit pentru ca a fost nevoit sa faca jocul sefilor politruci.
    Mama lui de nesimtit de "interes national"! Faptul ca tace ca un porc in cucuruz il face si mai vinovat. Nici macar nu are atata demnitate sa iasa in fata si sa spuna: "idiotilor, fac ceva pe voi, interesul national imi cere sa circul in coloana oficiala. Voi nu stiti ce presupune asta, ca sunteti niste viermi, peste care calc cand vreau"
    DEMISIA!!! Iar apoi luat la intrebari de ce a folosit coloana oficiala, desi legea nu ii da acest drept.
  • +7 (7 voturi)    
    Oprea e un mare nesimtit (Joi, 22 octombrie 2015, 12:08)

    SergiuPanait [utilizator]

    Asta si cand merge la restaurant merge cu coloana oficiala. Un borfas gretos cu mari aere de demnitar.
    Trebuia omul sa ajunga repede acasa, facea pe el...

    Politia nu zice nimic de 2 zile, probabil au nevoie sa masluiasca documentele, ca sa para ca a fost vina oricui altcuiva decat nemernicul de G.O.
  • +6 (6 voturi)    
    Ce poti spune? (Joi, 22 octombrie 2015, 12:14)

    Anton122 [utilizator]

    Acum cateva zile Politia rutiera recomanda conducatorilor de vehicule cu 2 roti sa evite deplasarile. Recomandarea nu era si pentru ei. Lucrarea era semnalizata asa cum sunt semnalizate toate lucrarile din tara: insuficient. Dar se pare ca asta este semnalizare corespunzatoare de vreme ce politia nu amendeaza pe nimeni.
  • -1 (3 voturi)    
    nu avea ce cauta pe ploaie cu motocicleta? (Joi, 22 octombrie 2015, 12:17)

    gicu [anonim]

    pe ce lume traiti mai baieti? Si daca pleaca pe soare si incepe sa ploua pe drum, ce face, baga motocicleta in portbagaj si se suie la volan? Ce lege aplicati voi?
    Atunci vinovati sa fie toti cei care circula cu motocicleta prin oras cand incepe sa picure.
    Dar la cei care au lasat groapa aia in mijlocul Bucurestiului s-a gandit cineva ca ar putea avea vreo vina?
    • +2 (2 voturi)    
      Nu groapa-i de vină. (Joi, 22 octombrie 2015, 12:55)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui gicu

      Graba,fudulia și impertinența//Interesului Național//au omorât un om.Oprea se comportă în trafic,ca și Ceaușescu,polițiștii fiind obligați să conducă//în orb//,pentru liniștea Măriei Sale,Interesul Național,care nu poate circula ca un om normal.
  • +2 (2 voturi)    
    Goarna-trompeta? (Joi, 22 octombrie 2015, 12:44)

    george [anonim]

    Nea Goarna, vezi mata ce scrie in Constitutie si in legea de organizare a guvernului! Nu exista functia de vice-prim-ministru!
    Te faci trompeta lui Oprea?
  • 0 (0 voturi)    
    george@dsadasd.dsad (Joi, 22 octombrie 2015, 19:11)

    George [anonim]

    SI iata cum Oprea poate ajunge constrans de posibile anchete sa sprijine liberalii...
  • 0 (0 voturi)    
    Miting duminica ora 17 in Piata Univesitatii (Vineri, 23 octombrie 2015, 22:57)

    Gicu [anonim]

    Mi-ar face placere din 1000 de invitati,duminica la ora 17, in Piata Universitatii sa fim macar 100 de oameni si sa dam dovada CA nu mai putem sa suportam mizeriile lor!
    Nu am nici o culoare politica,nu ma intereseaza schimbarile ,dar vreau sa demostrez ca imi pasa si ca nu stau acasa cum i-a stat fundul lui Oprea pe scaunul masini !!!
    Romani treziti-va si faceti un obicei din iesitul in strada,pentru ca face bine sanatatii !!!
    DUMINICA ORA 17 IN PIATA UNIVERSITATII CU PANCARDE SA ARATAM CA E DESTUL !!!
  • 0 (0 voturi)    
    pol. mort la datorie (Marţi, 27 octombrie 2015, 16:15)

    chirita [anonim]

    consider ca nu a fost bine pregatit , ptr. asemenea misiuni. , sa raspunda cine a facut pregatirea ................a fost pregatire ???? iar nu sunt bani / ptr asa ceva / daca zbori in cosmos ai o echipa ? DA , aici nu cred ca exista ? CAZUT LA DATORIE / ca in razboi