Juncker l-a convocat pe Klaus Iohannis, alaturi de alti lideri din Europa de Est, la un summit-fulger pe tema refugiatilor

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 21 octombrie 2015, 11:44 Actualitate | Esenţial

Jean Claude Juncker, presedintele Comisiei Europene, i-a convocat pe liderii mai multor tari din Europa de est, printre care si pe Klaus Iohannis, la un summit-fulger pe tema refugiatilor din Orientul Mijlociu, anunta Reuters. Summit-ul va avea loc duminica, 25 octombrie, potrivit unui comunicat al Comisiei Europene.

Pe langa Romania, mai sunt invitati liderii din Austria, Bulgaria, Croatia, Macedonia, Germania, Grecia, Ungaria, Serbia si Slovenia.

Summitul de duminica ii va avea ca invitati speciali pe Inaltul comisar ONU pentru refugiati, Antonio Guterres, si alti oficiali europeni relevanti in chestiunea migratiei.

Reamintim ca Juncker a propus adoptarea de cote obligatorii pentru statele UE in chestiunea migrantilor, propunere respinsa de patru tari est-europene: Romania, Ungaria, Cehia si Slovacia. Problema a fost repusa pe tapet in ultimele zile, odata cu un nou val de migranti sirieni veniti in Europa.










6793 vizualizari
  • -3 (21 voturi)    
    schengen (Miercuri, 21 octombrie 2015, 11:53)

    Paul [anonim]

    Klaus, cere in Schengen si nu ceda!
    • +1 (3 voturi)    
      refumigrantii (Miercuri, 21 octombrie 2015, 17:24)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui Paul

      Ce imbecili! Pai mestere Junker si Merkel oricat de multi luati voi ei nu se vor termina...inchideti robinetul!

      Iar de Klaus, jale! sa mearga acolo si sa le zica la aia...il las pe Fico sa negocieze pentru mine ca eu nu am cojones eu doar zambesc robotic :)
  • +8 (24 voturi)    
    Iohannis isi poate arata clasa (Miercuri, 21 octombrie 2015, 11:57)

    Sparafucile [utilizator]

    In caz ca o are . Este cel mai potrivit moment pentru a sustine ideea ca nu doar Europa trebuie sa preia refugiati ci intreaga lume . Adica de ce Europa da iar Arabia Saudita , nu ? Sau Australia . Sau Japonia . Sau China . De ce sunt acei refugiati ELIGIBILI doar pentru Europa ? Numai ca ne indoim ca Iohannis ar avea vreo clasa . Am zis clasa , nu casa .
    • +8 (14 voturi)    
      ai omis cateva tari: (Miercuri, 21 octombrie 2015, 12:51)

      mbm [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Rusia (care poate renova taberele din Siberia), Coreea de Nord, Cuba, India....
      • +7 (7 voturi)    
        Coreea de Nord i-ar primi bucuroasa! (Miercuri, 21 octombrie 2015, 14:01)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui mbm

        Ar avea cu ce sa ingroase supa de radacini!
    • +7 (13 voturi)    
      corect (Miercuri, 21 octombrie 2015, 12:54)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui Sparafucile

      din nou il apreciez pe orban caci el a lansat ideea si i -a dat peste bot sclerozatului juncker.
      da, toata planeta trebuie sa preia refugiati, nu e europa groapa de gunoi uman a planetei.
      • 0 (8 voturi)    
        Domn'ne incorect partial- nu poti spune (Miercuri, 21 octombrie 2015, 14:03)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

        de oamenii care fug de razboi "gunoi uman" (luandu-te dupa polonezul respectiv). Sa te fereasca D-zeu! problema e ca oamenii astia trebuie triati si sa semneze naibii ceva de genul "ne tinem islamismul acasa si nu umblam cu broboada sclaviei pe cap!". In rest, daca sunt civilizati si nu fanatici, sa fie bineveniti.
    • +4 (6 voturi)    
      Nu toata Europa (Miercuri, 21 octombrie 2015, 13:17)

      Metusala [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      e dorita, ci doar tarile cu PIB/ locuitor mai ridicat
      De ce s-ar refugia cineva in Rusia daca nu e spion rus?
    • +3 (3 voturi)    
      Rusia, bagandu-si coada, sa ia si refugiati (Miercuri, 21 octombrie 2015, 14:01)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      asta e pachetul.
      • 0 (2 voturi)    
        sa le potoleasca setea... (Miercuri, 21 octombrie 2015, 20:25)

        luiz [anonim] i-a raspuns lui Maniu

        cu votca iar mai apoi, "adaptati" la situatii de "criza" inapoi in patria mama , Siria ! Poate asa se vor trezi sa lupte impotriva dusmanului intern si nu sa o ia la goana spre "raiul" european!
  • +6 (18 voturi)    
    Ja ja ja ja (Miercuri, 21 octombrie 2015, 12:01)

    millenium [anonim]

    Asa o sa spuna domnul Johannis cand o sa ia cuvantul.
    Noi nu vrem 4000 de refugiati vrem cat vrea sefa de la Berlin,10000,20000 cat e nevoie.
  • +8 (18 voturi)    
    era mai practic (Miercuri, 21 octombrie 2015, 12:03)

    demaGOGU [anonim]

    sa-i trimita direct, prin posta, numarul de refugiati pe care trebuie sa-l primim.

    negociem si noi ceva - Schengen, orice - in schimbul acestor refugiati, pe modelul Turciei?!?
    • -8 (12 voturi)    
      Nea gogule (Miercuri, 21 octombrie 2015, 13:10)

      roadrunner2n [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Daca se faceau reformele si securizarea granitelor in realitate si nu doar "dan gura" eram in Schengen fara sa "negociem" ceva.
  • +15 (23 voturi)    
    Se urmareste cumva.......? (Miercuri, 21 octombrie 2015, 12:03)

    LegatusAugusti [anonim]

    Acordarea de indemnizatii la refugiati de peste 1100 Ron/luna, in timp ce pensia MEDIE a unui roman care a muncit o viata este de 890 Ron/luna; construirea unei mega- moschei la Bucuresti, lipsa locurilor de munca in tara pentru peste 4 milioane de romani (cu toata cohorta de rele a plecarii din tara: familii destramate, copii ai nimanui, plecarea elitelor.........................), INSEAMNA CE ?
    Cumva DEZNATIONALIZAREA spatiului carpato-ponto-danubian ? CINE lucreaza pentru asta ?
    • +4 (6 voturi)    
      Cei ce au puterea (Miercuri, 21 octombrie 2015, 13:07)

      NituCt [utilizator] i-a raspuns lui LegatusAugusti

      Il las pe Gilad Atzmon sa explice
      https://www.youtube.com/watch?v=GQ8lIsAjAvk
    • -2 (4 voturi)    
      Ali si stramosii sai au stat cu furca-n mana (Miercuri, 21 octombrie 2015, 14:06)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui LegatusAugusti

      in calea ostirilor otomane. Deci, spre deosebire de homeless-ii care mor iarna pe strazi de frig iar vara de mizerie, romani ca si noi si ca aia de la Rovine, Calugareni si Oituz, Ali si copiii sai au dreptul la asa o indemnizatie, in baza contributiei sale/lor la istoria Romaniei.
  • +10 (18 voturi)    
    Tovarasul Juncker (Miercuri, 21 octombrie 2015, 12:04)

    garett [anonim]

    Ii cheama la sovietul suprem sa le traseze sarcinile!
    Traiasca EURSS!
    • -3 (7 voturi)    
      Asemanarea asta e branduita de FSB (Miercuri, 21 octombrie 2015, 14:07)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui garett

      si nostalgicii comunismului pun botul.
  • +10 (18 voturi)    
    luarea la cunostinta (Miercuri, 21 octombrie 2015, 12:09)

    relu [anonim]

    ieri, eram convocati la Moscova, astazi, la Bruxelles - ca si ieri, ni se da lista a ceea ce trebuie sa facem..de alfel, Juncker (pasionat de rusi) e un fel de secretar general PCUS, mai hatru si mai debil...
    a fost convocata si Germania ca sa para democratic sau de fapt, Germania a convocat pe liderii din Est, prin "cureaua de transmisie" Juncker?
    • -2 (6 voturi)    
      Voi inca sunteti convocati la Moskva, pe (Miercuri, 21 octombrie 2015, 14:07)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui relu

      skype.
  • +5 (17 voturi)    
    o sa fie ceva de genu (Miercuri, 21 octombrie 2015, 12:19)

    liviu_ [utilizator]

    "ba boilor.... noi spunem ce vreti clar?! voi credeti ca e o democratie?! cine v-a mintit?! nemtii nu mai au chef sa primeasca refugiati asa ca voi, sclavilor, o sa primiti cate 100k fiecare."
  • +1 (11 voturi)    
    eu sper... (Miercuri, 21 octombrie 2015, 12:20)

    liviu_ [utilizator]

    ca fiind acolo si ucraina sper sa fie cineva care sa le tina piept ca iohannis o sa taca...
    interesant cum slovenia si cehia nu-s invitate...
    • +1 (1 vot)    
      cum si ... (Miercuri, 21 octombrie 2015, 13:21)

      Metusala [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Ucraina??
      • +3 (3 voturi)    
        ungaria... (Miercuri, 21 octombrie 2015, 13:31)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

        scuze... damn it :D
  • +5 (17 voturi)    
    hopaaaa (Miercuri, 21 octombrie 2015, 12:25)

    Point [utilizator]

    nu se mai bate pe burta cu saracii europei?nu-i mai saruta pe obraji?sa vezi surpriza dracului acum:
    ba,slabanogilor!daca nu luati cati ''refugiati'' vrem noi va dam afara din EU!!si va luam si banii inapoi.de ce?ca asa vrea muschii mei,ba sarantocilor!

    in suedia au inceput,din senin bineinteles,sa arda unele centre de primire a refugiatilor.in germania,se bat nemtii intre ei din pricina 'refugiatilor''
    de ce asa importanta aducerea unor musulmani,din care jumatate potentiali teroristi,in europa??ca asa vrea merkel si ciracii ei?care e adevaratul scop si care e miza?
    • -3 (5 voturi)    
      Cred ca forta de munca (Miercuri, 21 octombrie 2015, 14:08)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Point

      cam asta.
  • +7 (19 voturi)    
    Ce se mai cacaie astia! (Miercuri, 21 octombrie 2015, 12:27)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    De 3 luni nu sunt in stare la o reactie ferma si de bun simt! UE este cea mai nefunctionala struto-camila din cate au existat! Vrem afara din aceasta dictatura gigantica si cu picioare de lut ACUM!!!
    • -5 (11 voturi)    
      Daca vrei afara (Miercuri, 21 octombrie 2015, 12:50)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      pleaca tu, si nu uita sa inchizi usa.
      Lasa-ne in pace pe noi, sa alegem singuri.
      Chiar, unde vrei sa pleci, la moscova?
      • +5 (5 voturi)    
        Afara din UE! Membru NATO! (Miercuri, 21 octombrie 2015, 13:55)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        Ce, UK daca in 2 ani iese din dictatura asta cacaita corupta si cu picioare de lut care nu actioneaza niciodata inseamna ca se duce la Moscova? Ramane in NATO, dar iese din hatisul incalcit si corupt si cacait al EUSSR!
    • 0 (8 voturi)    
      Care...vrem? (Miercuri, 21 octombrie 2015, 13:23)

      Metusala [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      puteti merge in Rusia voi astia care vreti. E liber , nu ca pe vremea lui ceasca cand cei care voiau sa plece in EU nu erau lasati.
  • +2 (2 voturi)    
    Statutul acerstor refugiati (Miercuri, 21 octombrie 2015, 13:00)

    mbm [utilizator]

    Lamuriti-ma si pe mine, poate cunoasteti problema: care e statutul oficial al acestor refugiati?
    Teoretic, se considera ca ei au fugit din calea razboiului si cauta un adapost TEMPORAR in Europa?

    Concret, daca Romania va accepta/primi de nevoie un numar de refugiati, care vor fi obligatiile tarii? Sa le asigure adapost si hrana pana la terminarea razboiului si apoi sa ii trimita acasa?
    Sau e obligata sa ii integreze, astfel incat sa poata ramane aici definitiv?

    Oricum, cred ca e evident pt oricine ca astia nu ar sta prea mult pe aici: in momentul in care primesc permis de sedere in UE vor pleca imediat in mult-iubita lor Germanie!
  • +6 (8 voturi)    
    asta-i primul pas (Miercuri, 21 octombrie 2015, 13:34)

    anonimicus [utilizator]

    Urmatorul va fi peste cativa ani cand califul europei ii va convoca pe emirii din europa de est la un summit fulger pe tema refugiatilor crestini.
  • +6 (6 voturi)    
    Portavocea Romaniei (Miercuri, 21 octombrie 2015, 14:19)

    Omega66 [anonim]

    Presedintele Romaniei a ajuns portavocea dorintelor europene. Singurul rol pe care il mai are este sa comunice doleantele acestora la care Romania se supune neconditionat.
  • +3 (3 voturi)    
    sclav? (Miercuri, 21 octombrie 2015, 16:47)

    radu vasile [anonim]

    E un moment important !!!!!!!!!
    Un refuz categoric, din partea instituției prezidențiale, de intalnire, într-o zi banală de DUMINICĂ !
    Este o zi importantă pt. România ! , iar locul unui președinte în asemenea zi este lângă popor, în mijlocul oamenilor simpli, în amintirea acelora care s-au jertfit pentru libertatea României cât și pentru Europei.
    Chiar nu se poate rezolva problema de ”1 oră și un pic” în următoarea zi (”să zicem zi lucrătoare”), pe tema refugiaților din Orientul Mijlociu ? Sigur NU!
    Atât timp dorește domnul Jean Claude Juncker,să-și sacrifice pentru o problemă atât de importantă ! Bravo !!! O fi un descendent al lui Napoleon, face mai multe lucruri în acelați timp !!!!! În timpl respectiv cu siuguranță ajunge și la WC !!!!!!!!