In Bucuresti, sunt intre 300 si 400 de tone de praf pe kilometru patrat, praf toxic (raport). Nivelul poluarii, de patru ori mai mare decat normele europene

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 21 octombrie 2015, 6:46 Actualitate | Esenţial

Gradul de poluare din Capitala este alarmant, inregistrandu-se intre 300 si 400 de tone de praf pe kilometru patrat, praf toxic cauzat de trafic, activitatea industriala, santierele nesfarsite si nepasarea administratiei locale, a spus, marti, liberalul Cristian Busoi, in cadrul dezbaterii "Sanatatea si mediu in Bucuresti", scrie Mediafax.

El a citat dintr-un raport al Comisiei Europene, publicat zilele trecute, care arata ca bucurestenii inspira zilnic zeci de substante toxice, peste limita de siguranta.

"Sunt mai multe cauze care au dus la acest nivel alarmant al poluarii in Capitala: traficul, activitatea industriala, santierele nesfarsite, dar, mai presus de acestea, nepasarea administratiei locale,care nu a facut nimic pentru adescuraja traficul rutier ori pentru a reglementa mai strict activitatile agentilor economici care polueaza.Aceasta, desi Comisia Europeana a notificat Romania, inca din februarie 2013, asupra nivelului ridicat de poluare, cerand actiuni concrete pentru reducerea poluarii aerului.

In 2011, Primaria a cumparat un laborator mobil de testare a aerului din oras pe care a platit peste 1 milion de lei, dar nu a facut nimic pentru a reduce nivelul poluarii in oras", a spus Busoi.

Traficul si santierele din Bucuresti au facut ca valorile poluarii din Capitala sa fie de patru ori mai mari decat normele europene.


In aerul din Bucuresti, masuratorile arata valori de 70.000 - 80.000 de micrograme de particule pe metru cub, in vreme ce media europeana este de 20.000 - 25.000, a mai spus Busoi. Tot din cauza traficului si a santierelor, bucurestenii sunt afectati de poluarea fonica, fiind expusi zilnic la nivele de zgomot care depasesc limita legala.










5247 vizualizari
  • 0 (0 voturi)    
    E PNList? (Miercuri, 21 octombrie 2015, 7:15)

    sectoristul [anonim]

    Cata insolenta cata aroganta pe copresedintele PNL sector 1. Sa se uite in ograda prietenului si colegului de conducere PNL don Manescu "care nu e". Sectorul 6 a fost transformat, pentru posibilitatea de a ciordi la greu intr-o uriasa groapa de mizerii. Organizari de santiere intre blocuri, ILEGALE, pe care evident politia locala cumparata la greu cu spaga oficiala de primar nu le vede, cat despre garda de mediu - NU EXISTA !, in care se vantura zilnic mii de tone de praf. (Unul din beneficiarii directi si purtator de spagi - Erbasu SA). Nimic n-a putut opri mizeria. Hectare intregi de verdeata, "proprietatea armatei" transformate, din nou ILEGAL, in generatoare de praf si zgomot, ( terenuri de sport cu zgura, si cort amplificator, inghesuite intre blocuri). (Apropo TOLO ce faci cu ancheta? cine a luat spaga?). Deci de ce vorbeste ? Sau incearca sa-si faca platforma pentru PG?
  • +3 (3 voturi)    
    La 100 m de ministerul mediului (Miercuri, 21 octombrie 2015, 8:30)

    rov [utilizator]

    Este o groapa de gunoi "ad hoc" alimentata de etnici ce capuseaza un imobil. De 10 ani nu se gaseste o solutie, nici o sezizare si plangere nu are efect.
    Ar trebui ca ministerul si primaria sa tina sedintele pe strada cu pricina(gladiolelor) pana la rezolvarea cazului.
  • +2 (2 voturi)    
    santierele? (Miercuri, 21 octombrie 2015, 9:18)

    pehash [utilizator]

    deci nu e de vina nici un locuitor care-si parcheaza masinile pe unde apuca si apoi cara noroiul pe sosea la fiecare ploaie? nu sunt de vina nici asociatiile de proprietari care nu-si ingrijesc bucatica de spatiu verde de langa bloc? nici macar faptul ca traim in Campia Romana, cu depozite cuaternare de loess la suprafata, carate non-stop de raurile din zona si plimbate de vant cand ar trebui irigate nu mai conteaza.
    poluarea este reala. masini care zac in trafic sunt destule, dar praful are cu totul alte cauze.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 21 octombrie 2015, 9:38)

    klaudyuxxx [utilizator]

    santierele in mod normal sunt stropite cu apa, iar camioanele spalate inainte sa iasa din ele... Una din masuri
  • 0 (0 voturi)    
    nu traficul (Miercuri, 21 octombrie 2015, 11:26)

    hdd [utilizator]

    ci constructiile si lipsa spatiilor verzi sunt adevarata cauza.

    Traficul, intr-adevar, propaga praful existent si il ridica de pe carosabil, insa daca praful nu ar exista, traficul nu ar avea ce sa ridice.

    Problema care genereaza cel mai mult praf este lipsa de disciplina in constructii. Atata vreme cat un camion sau chiar tractoarele primariei de la spatii verzi ies cu anvelopele pline de noroi pe carosabil si lasa dare de sute de metri, cum mama naibii ne asteptam sa avem mai putin praf?!

    Va fi nevoie de o actiune din partea garzii de mediu comparabila cu cea a ANAF-ului cu bonul fiscal. Dar pentru ca aceasta nu aduce bani la buget in mod direct, probabil nu se va realiza in urmatorii 20 ani.
  • +1 (1 vot)    
    corect (Miercuri, 21 octombrie 2015, 12:00)

    Olivier [anonim]

    in Bucuresti tot timpul se sapa in asfalt, si se lasa asa cu saptamanile, lunile. Cum sa nu fie praf cu atatea santiere?
    La nivel fonic, cine-i pune la punct pe motociclistii astia rebeli care cred ca depasesc de mii de ori limitele de zgomot admise?
  • +2 (2 voturi)    
    he, he... (Miercuri, 21 octombrie 2015, 15:50)

    Azorel de la bloc [anonim]

    In urma cu cativa ani, mai era data o statistica, in care se spunea ca zilnic in Bucuresti, se "fabrica" 5 tone de praf rezultat din rahatul de la cainii vagabonzi, pe care il inspira apoi locuitorii capitalei.
    A disparut cumva ?
    • 0 (2 voturi)    
      dar cei de apartament? (Miercuri, 21 octombrie 2015, 18:16)

      gigrl [anonim] i-a raspuns lui Azorel de la bloc

      cred ca produc cateva zeci de tone de materii fecale transformate in praf, nu 5 ca cei vagabonzi, care ar trebui si ei eliminati. Astialalti sunt mult mai mari, hraniti bine, si intotdeauna isi fac nevoile pe trotuar, cu binecuvantarea stapanilor lor.