Noul dosar al Elenei Udrea: Cum ajung politicienii sa controleze institutii de presa - mecanismul descris de procurori

de Costin Ionescu     HotNews.ro
Marţi, 20 octombrie 2015, 17:55 Actualitate | Esenţial

Elena Udrea si Dan Andronic
Foto: Colaj foto
In noul dosar de coruptie in care DNA doreste retinerea Elenei Udrea, fostul ministru este acuzat de procurori ca a primit, intre altele, de la un om de afaceri o creanta de 900.000 de euro pe care una dintre firmele respectivului om de afaceri o detinea la o companie media. Potrivit DNA, creanta era rezultatul unui imprumut garantat cu 90% din actiuni in firma de presa. Surse judiciare sustin ca aceasta creanta ar fi fost la firma care editeaza Evenimentul Zilei si care, in acte, este detinuta de Dan Andronic. Potrivit surselor HotNews.ro, Dan Andronic ar fi implicat in noul dosar.

UPDATE Ora 20:00 Dan Andronic, reactie la dosarul Udrea: Am explicat la DNA ceea era de explicat si am predat absolut toate documentele solicitate de procurori.

Dan Andronic scrie in pozitia sa ca "Evenimentul zilei este implicat in "jefuirea" Hidroelectrica la fel de mult cat este Romania libera implicata in "jefuirea" Astra, Realitatea TV - in "jefuirea" Petrom Service si a bugetului de stat, Hotnews - in "jefuirea" banilor de la SIVECO si Pro TV - in "contractarea" a 5 milioane de euro de la Ministerul Dezvoltarii. Si exemplele pot continua. In rest, am explicat la DNA ceea era de explicat si am predat absolut toate documentele solicitate de procurori".

DNA sustine ca, in vara lui 2010, ministrul Dezvoltarii Regionale Elena Udrea i-ar fi cerut unui om de afaceri 5 milioane de dolari pentru ca Hidroelectrica sa continue un contract cu firma lui. La inceputul lui 2012, Elena Udrea ar fi primit de la afacerist, printr-un intermediar, 3.800.000 USD, plus o creanta detinuta de o firma a acestuia.

Firma respectiva detinea creanta de 900.000 de euro ca urmare a unui imprumut garantat cu pachetul de 90% din actiuni la o societate comerciala activa in domeniul mass-media, conform DNA.

Potrivit unor surse judiciare, creanta era la firma care editeaza cotidianul Evenimentul Zilei, iar Dan Andronic ar fi fost cel care a facilitat schema de disimulare a provenientei banilor. Dan Andronic, care in acte detine controlul la EvZ, nu a raspuns pana la publicarea acestui material incercarilor HotNews.ro de a-i lua o pozitie si de a primi lamuriri.

La Registrul Comertului, SC Editura Evenimentul si Capital SRL, actualmente in insolventa, figureaza cu urmatorii asociati:
  • Andronic Dan-Catalin - 90%
  • Claudiu Alexandru Serban - 5%
  • George Marius Paunescu - 5%

Ce acuza DNA, in privinta creantei la o societate media:

In anul 2011, pentru a ascunde beneficiarul real al creantei de 900.000 de euro, primita cu titlu gratuit de la omul de afaceri, Udrea ii solicitase unei persoane sa incheie un contract de novatie (n.red.: prin care o obligatie veche este stinsa si inlocuita cu una noua) cu schimbare de creditor pe o firma a respectivei persoane.

Apoi, pentru a ascunde ca este beneficiarul real al pachetului de actiuni la societatea mass media, i-a solicitat unei alte persoane sa incheie actele aferente tranzactiei in numele sau si sa efectueze platile aferente prin creditarea societatii.

Scopul era disimularea provenientei sumei de circa 700.000 de euro, aferenta platilor efectuate pentru societatea mass media si ascunderea faptului ca este "adevaratul proprietar la creantei ce a facut obiectul novatiei cu firma omului de afaceri de la care a primit creanta".


Citeste mai multe despre   









13591 vizualizari
  • +5 (9 voturi)    
    Well ... no comment, ca in presa ! (Marţi, 20 octombrie 2015, 18:16)

    Mitica Palarierul [anonim]

    Well ... no comment, ca in presa ! sau cum mai zice francezul

    "Tel maître, tel valet !"

    Sa va fie de bine d-le Andronic !

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
  • -2 (16 voturi)    
    Parerea mea! (Marţi, 20 octombrie 2015, 18:43)

    CezarN [utilizator]

    Eu cred ca justitia ar fi mult mai servita daca macar un dosar dintre cele ale lui Udrea ar fi trimise in instanta si finalizate cu o condamnare (sau achitare, ma rog!).

    Asa, cu ziua si dosarul pentru Udrea, se risca trecerea spre penibil, la fel ca si chemarea la parchet a lui Basescu pentru ca nu si-a dat demisia in 5 minute. As zice chiar ca-i foarte bine pentru imaginea justitiei ca nu si-a dat-o deloc, caci daca si-ar fi dat-o dupa 45 de minute si ar fi fost chemat ca nu si-a dat-o dupa 5 minute ar fi fost si mai penibil.

    Riscul de penibil si de acuze de hartuiala la adresa DNA creste cu cat sunt mai multe dosare, caci cu cat sunt mai multe dosare, cu atat cresc sansele ca macar in unul-doua dintre ele sa fie pronuntata o achitare; si sa nu dea Dumnezeu sa se inceapa chiar finalizarea multimii de dosare Udrea cu o achitare, caci cu greu, atat DNA, cat si SRI, cei aratati cu degetul de Elena Udrea, isi vor reface imaginea.

    Cat priveste presa, nu ma pot abtine sa nu ma intreb de ce cazul Videanu, acuzat de subminarea economiei nationale, o infractiune foarte grava, cu atat mai grava cu cat este acuzat un ministru, nu este mediatizat si disecat pe toate fetele cum este cazul Udrea. Sau de ce cazul sefului de facto al SRI, decorat de o putere straina care se opune vehement aderarii Romaniei la spatiul Schengen si care, prin presedintele sau, ne ameninta voalat cu excluderea din UE nu se bucura de o mai mare atentie, asta comparativ si cu atentia de care s-a bucurat o [simpla] fotografie cu Elena Udrea la Paris. Sau, daca e pe fata, e voie!
    • +3 (9 voturi)    
      Maistrul gainii care ”nastea” pui vii (Marţi, 20 octombrie 2015, 19:18)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      se intelege ca o ”apara” pe delicata si suava fecioara din Plescoi, dezinteresat.
    • -1 (1 vot)    
      troli (Miercuri, 21 octombrie 2015, 8:00)

      coloneze [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      a dat lenuta ceva banuti si scrie postacul
    • -1 (1 vot)    
      -Sau de ce cazul sefului de facto al SRI- (Miercuri, 21 octombrie 2015, 9:27)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Adevărul este că doamei udrea îi place să arunce cu mizerii în toate părțile.
      Iar pe tine te deranjază că DNA și SRI iau partea omului simplu, care n-a furat de la nimeni nimic și care a fost jefuit pe față 25 de ani.
  • +10 (12 voturi)    
    capul de afis (Marţi, 20 octombrie 2015, 19:07)

    Burebista [anonim]

    Aceasta udrea este zilnic la stiri .Ce este cu ceilanti ca lista este mare mazare ,Constantinescu ,ponta ,dragnea ,androneasca ,basescu ,vanghele ,ghita ,vosganian ,videanu ,hrebenciuc ,DOMANE ca mai sunt ,sunt multi hoti la conducerea tari sute este foarte greu de prins si inchisi .Ba mai fac si nazuri ca este rau in arrest vezi acest nemernic de sorin oprescu ,niste borfasi .Urgent curatenie ca sunt multi .
    • -1 (1 vot)    
      aaaaaaaaaa (Miercuri, 21 octombrie 2015, 9:04)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Burebista

      nice try!
  • +3 (11 voturi)    
    ... (Marţi, 20 octombrie 2015, 19:24)

    pathfinder [utilizator]

    Bre, da' ce le merge mintea la furtisaguri la astia!!!
    Sau, ma rog, la astea...
  • -1 (13 voturi)    
    . (Marţi, 20 octombrie 2015, 19:39)

    blabla [anonim]

    Imi place ca voi, hotnews.ro , aveti integrate stirile B1TV in pagina voastra. Dupa ce a scos DNA la iveala , in caz ca nu era evident de dinainte, cred ca ar fi cazul sa renuntati la ele daca vreti sa fiti catalogati ca un site de stiri impartial si apolitic.
  • +5 (7 voturi)    
    Artileria grea pe Nutzi ! Oare ce stie doamna? (Marţi, 20 octombrie 2015, 20:01)

    Plagarus [utilizator]

    Nici daca ar fi furat tezaurul si lar fi vandut la rusi nu era asa de luata la tzinta ?
    Cand va deschde gura ( daca mai apuca ) multe mistere se vor dezlega !!
  • +1 (1 vot)    
    alo (Miercuri, 21 octombrie 2015, 9:02)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    devine neinteresanta aceasta repetitie fara sfarsit...
  • 0 (0 voturi)    
    Vinovati (Miercuri, 21 octombrie 2015, 9:24)

    Lampa [anonim]

    Sunt toti in aceiasi oala,dar presa scrisa de Andronic si Cristoiu cu blogurile lui de rahat nau facut nic so scape pe Udrea de puscarie,mesteru cristoiu o da binomul de mia iesit par alb de cind repeta ca papagalu acelasi lucru.
  • 0 (0 voturi)    
    Un cuplu simpatic (Miercuri, 21 octombrie 2015, 10:07)

    atebmag [anonim]

    Imi place alaturarea fotografiilor. Daca ar exista inchisori mixte le-ar sta bine impreuna la mititica.
  • +2 (2 voturi)    
    tot Basescu ! (Miercuri, 21 octombrie 2015, 11:29)

    CRMS [utilizator]

    Cresc presiunile pe Udrea acuma ca Basescu se apuca iar de politica.
    Le tataie suncile astora din PNL ca sunt vai de capu' lor si nu au cu cine iesi in fata la alegeri pe cand Baseascu se pregateste de un nou tur de forta: prima runda fiind castigarea primariei Bucurestiului pentru PMP.
    In prostia lor daca o vad pe Udrea femeie si blonda au impresia ca este veriga slaba: ii tot pun in carca dosare care nu se finalizeaza niciodata cu trimiterea in judecata.
    • 0 (0 voturi)    
      ion@yahoo.com (Joi, 10 decembrie 2015, 22:34)

      Ion. [anonim] i-a raspuns lui CRMS

      Basescu al tau nu va mai apuca sa mai joace vreun rol in politica pentru ca va ajunge acolo unde îi este locul dupa toate potlogariile pe care lea facut si anume intr-un loc racoros caruia i sa mai spune si la Mititica.