Ordonanta de Urgenta: SPP va putea asigura protectie gratuita in cazul unor fosti demnitari si sefi de partide

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:32 Actualitate | Esenţial

Guvernul a aprobat in sedinta de miercuri un nou proiect de Ordonanta de Urgenta care cuprinde prevederi din mai multe domenii. Printre altele, actul normativ prevede ca SPP va putea asigura protectie si in cazul unor demnitari si fosti demnitari, inclusiv presedinti ai partidelor parlamentare, la cererea acestora si cu aprobarea CSAT. Astfel, daca un fost ministru sau un lider de partid va dori, va putea beneficia de protectia SPP. In plus, SPP va putea, cu aprobarea CSAT, sa initieze, organizeze si desfasura activitati de cooperare, instruire si pregatire cu organisme si institutii din strainatate. Nu este clar care este urgenta ca SPP sa se ocupe de protectia unor demnitari.

In acest moment, pot beneficia de protectia SPP doar anumiti fosti demnitari. Fostii presedinti beneficiaza de protectie pe toata durata vietii, fostii premieri de doi ani, iar fostii presedinti ai Camerei Deputatilor si Senatului timp de un an.

In contra cost si cu aprobarea CSAT, Serviciul de Protectie si Paza poate asigura protectie unor demnitari si fosti demnitari, altii decat cei stabiliti prin hotarare a Consiliului Suprem de Aparare a Tarii.

Tot legat de SPP, ordonanta de urgenta mai prevede ca va putea participa la activitati de cercetare finantate si cofinantate de Comisia Europeana, in cadrul unor consortii cu participare internationala sau ca unic aplicant.

Actul normativ cuprinde si alte prevederi care ar putea sa justifice urgenta. Urgenta ar putea fi o prevedere care reglementeaza scoaterea unor produse precum carburanti din rezervele de stat, in caz de criza, cu titlu gratuit, pentru institutiile cu atributii in domeniul apararii, ordinii publice si securitatii nationale.

Ordonanta de Urgenta mai prevede unele masuri pentru asigurarea mijloacelor de transport destinate activitatii de curierat a materialelor clasificate NATO si UE. Potrivit actului normativ, Oficiul National al Informatiilor Secrete de Stat (ORNISS) va putea achizitiona doua mijloace de transport asuto adaptate cerintelor institutiei.


Citeste mai multe despre   









2240 vizualizari
  • +8 (8 voturi)    
    "nu este clar"?! (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:34)

    lili [anonim]

    Pai, Ponta imediat va avea nevoie de protectie ca FOST Prim Minsitru!
    Cum nu e clar?!
    • +3 (3 voturi)    
      PONTA CEL ECONOM ! (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:54)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Mi-ai luat vorba din gura. La ce ai scris tu as mai adauga insa ceva, ce e tipic lui Ponta. Protectia si-a asigurat-o PE GRATIS !
    • +1 (3 voturi)    
      Well ... protectie OK, insa pe banii cui ? (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:55)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Well ... protectie OK, insa pe banii cui ?

      Eu nu sunt de acord ca din impozitele mele sa fie platiti noi securisti sa le pazeasca fundul unor pedelepre sau alte categorii de politicieni corupti.

      Eu nu ma murdaresc pe maine cu astfel de j_g_d_i - insa poate ca unii le vor trage un sut in fund daca ii vad pe strada.

      Daca a fost un politician bun, daca a a fost de folos - in mod sigur nu va avea nevoie de protective. Daca s-a dovedit pedelepra sau hotz - oricum nu scapa de "dragostea poporului" indiferent de cati cimpanzei are la poarta.

      Atunci de ce mai platim pentru protectia lor ?

      Daca au asa mare nevoie de protective, zic sa-i ducum la Zoo, in cusca, fiind vorba de o "specie endemica" ... ;-)

      (in fapt nu scapam noi asa usor de ei)

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
    • +3 (3 voturi)    
      Si in plus... (Miercuri, 14 octombrie 2015, 17:05)

      antrax [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Si fost sef de partid, ca doar ce-a fost descalecat. Doi in unu, care este...
    • +2 (2 voturi)    
      Pai si ... (Miercuri, 14 octombrie 2015, 17:07)

      Mirel [anonim] i-a raspuns lui lili

      ... ii vor putea asigura paza si in inchisoare?
  • +5 (5 voturi)    
    pentru Dottore inainte de Get Out (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:37)

    un domn [utilizator]

    e limpede
  • +3 (3 voturi)    
    trebuie... (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:40)

    liviu_ [utilizator]

    sa-i protejeze si de dna?!
    sau urmeaza inca o ordonanta care va spune ca nu-si pierd nici imunitatea...

    saracu orwell : "toate animalele sunt egale, dar unele sunt mai egale decat c elelalte"
  • +4 (4 voturi)    
    Ministri sau fosti ministri ??? (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:46)

    mircea_cjn [utilizator]

    Pai, in cazul asta, lui Relu Fenechiu, fost ministru al transporturilor in guvernul USL Ponta, trebuie sa i se asigure protectie SPP !
    Obligatoriu, legea-i lege, ordonanta-i ordonanta.

    Aa, ca Relu e acum la puscarie?, amanunt nesemnificativ.
    • +3 (3 voturi)    
      E deja protejat (Miercuri, 14 octombrie 2015, 17:12)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Si nu mai este nevoie de SPP. O economie la buget :-))))
  • +4 (4 voturi)    
    nu e rea ideea (Miercuri, 14 octombrie 2015, 17:42)

    Nevermind [utilizator]

    In conditiile in care spp ar tine de administratia penitenciarelor :D
  • 0 (0 voturi)