Victor Ponta: Declaratiile belicoase ale Rusiei nu ne sperie deloc

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 13 octombrie 2015, 13:12 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta
Foto: gov.ro
Premierul Victor Ponta a declarat marti ca "declaratiile belicoase" ale Rusiei nu sperie Romania ci, din contra, ii intaresc convingerea ca isi face datoria intr-o zona "atat de dificila, dar importanta".

Reactia sefului executivului vine dupa ce Moscova a cerut in urma cu o zi abandonarea planurilor privind amplasarea sistemului american de aparare antiracheta in Romania, acuzand o "incalcare flagranta" de catre Statele Unite a Tratatului fortelor nucleare intermediare (INF).

"Absolut toate amenintarile si intimidarile Rusiei nu fac decat sa ne intareasca convingerea ca suntem parte a NATO si ne facem datoria aici. Aceste declaratii belicoase arata ca Rusia trateaza tarile din jur in dispret fata de dreptul international", a reactionat Victor Ponta.

"Nu doar ca nu ne speriem de loc", dar aceste afirmatii ne intaresc "convingerea ca, alaturi de partenerii nostri din NATO, ne facem datoria in aceasta zona atat de dificila dar importanta", a precizat primul ministru.

In acest context, Victor Ponta a mentionat ca deputatii urmeaza sa voteze acordul privind acordarea unui imprumut rambursabil pentru Republica Moldova, notand ca "daca nu ajutam noi acum Moldova, cu siguranta ca Rusia va profita si va incerca sa traga din nou Moldova de pe drumul sau european".

Si Ministerul roman al Afacerilor Externe a reactionat la declaratiile sefului Departamentului de neproliferare, dezarmare si controlul armamentului din cadrul Ministerului rus de Externe.

Ministerul roman al Afacerilor externe subliniaza ca "Acuzele cu privire la incalcarea Tratatului INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty) prin amplasarea facilitatii antiracheta Aegis Ashore la Baza militara Deveselu sunt nefondate. Prevederile acestui tratat vizeaza rachete care angajeaza tinte la sol. Tratatul nu se aplica dezvoltarii si testarii interceptorilor care angajeaza tinte aflate in aer, cum sunt interceptorii SM-3 tip I B care vor fi amplasati la facilitatea antiracheta din cadrul Bazei militare Deveselu. In acelasi timp, sistemul Aegis Ashore nu a fost si nu va fi testat pentru a lansa alt tip de interceptori decat cei folositi pentru angajarea tintelor aeriene", se arata intr-un comunicat al MAE.










5009 vizualizari
  • -7 (15 voturi)    
    ca in bancul cu soricelul (Marţi, 13 octombrie 2015, 13:25)

    lucyan [utilizator]

    care a mancat o bobita de strugure si intreba unde-i pisica sa-i arate ce tare este el, cand a venit pisica a schimbat lozinca, unde-i gaura c-am belit sfecla...
    cam asa si neicusorul asta, eu zic sa o lasam mai moale, este foarte bine ca suntem parteneri nato, sua, dar sa nu facem mare caz din asta, in caz de macel, pardon, razboi cu rusia, noi o sa suferim cel mai mult...
    suntem prea mici pentru a fi luati in seama, chiar si de o "putere regionala", care in ultimul timp arata ca o putere mondiala si cam face ce vrea....
    • +4 (4 voturi)    
      Hi-hi-hi (Marţi, 13 octombrie 2015, 19:42)

      Rad-prosti [anonim] i-a raspuns lui lucyan

      Si daca am fi de partea rusiei intrun conflict nu am avea de suferit? Dar daca n-ar fi razboi Romania n-a suferit destul de pe urma rusilor, vandutule?
  • +12 (14 voturi)    
    Nesperiatul (Marţi, 13 octombrie 2015, 13:31)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nici doctoratul prin frauda, nici banii de la Sova, nimic nu il sperie p aceste IMPOSTOR care ne face tara de ris. NU cumva ele statea tantos in tribune la Baku?
    • +4 (6 voturi)    
      nu (Marţi, 13 octombrie 2015, 15:26)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ala era premierul ponta dinaintea triniterii in judecata, care cauta un spital in tara non-ue in care sa se poata trata in liniste.
      Acu vorbeste premierul de dupa trimiterea in judecata.
  • +6 (12 voturi)    
    Se da berbant degeaba,penalul Viorel ! (Marţi, 13 octombrie 2015, 14:05)

    Plagarus [utilizator]

    Ia-ti cabinetul si te du,bey dolofanule.
  • +4 (6 voturi)    
    Eject (Marţi, 13 octombrie 2015, 14:16)

    Trojan.H [utilizator]

    Putine, ti-au crescut pene pe spate! E fratele nostru Xi Jinping de la Beijing, smardoi adevarat. Tu esti prea gindac mic! Esti varza! Eject!
  • -4 (6 voturi)    
    Romanul si trecutul (Marţi, 13 octombrie 2015, 14:28)

    sentenced [utilizator]

    Ati observat cum romanul nu invata nimic din trecut (probabil pentru ca e prea ignorant sa-l cunoasca)? Nu e mai bine sa fii alaturi de partenerii din nato si ue, dar fara a fi prea vocal? Noi in loc sa invatam din politica tarilor mai mici din Europa centrala (sau de la tari precum Finlanda), avem aere de super putere militara, dar in caz de razboi nu suntem capabili sa ridicam de la sol un avion de lupta modern.
  • +4 (6 voturi)    
    Dublul limbaj (Marţi, 13 octombrie 2015, 14:31)

    Daniel [anonim]

    Eh, bre mincinos, cand multi PSD-isti sunt anti-NATO, cand il ai pe Iliescu alaturi, cand esti urmarit de DNA,....matale vii cu povesti de adormit fraierii....

    Nasol pentru matale ca de unde inainte Erdogan parea un ghimpe in alianta, acum pare foarte belicos in fata Rusiei...asa ca a trebuit sa schimbi si tu macazul!
  • -4 (6 voturi)    
    Prostul,dacă nu-i fudul,parcă n-ar fi prost destul (Marţi, 13 octombrie 2015, 14:46)

    TicTac [anonim]

    Un inconstient care vrea sa-si arate muschii. Mare-i gradina PSD-ului.
  • +4 (6 voturi)    
    de aia a si mers la Soci si s-a pus in (Marţi, 13 octombrie 2015, 14:50)

    __alex__ [utilizator]

    spatele lui Putin, ca sa-i arate ca nu-i e frica.
    Mare barbat, monta asta!
  • +2 (2 voturi)    
    dar ale ambasadorului american, nu zici nimic!! (Miercuri, 14 octombrie 2015, 8:11)

    lili [anonim]

    Despre coruptia generalizata din Romania de care vorbeste ambasadorul american, ce zici mai Ponta?!
    Taci chitic, asa-i?!
    Rusine!