Peste 150 de pelerini au avut nevoie de ingrijiri medicale dupa ce au asteptat ore in sir sa atinga moastele Sfintei Parascheva

de A. Florea     HotNews.ro
Duminică, 11 octombrie 2015, 12:18 Actualitate | Esenţial

Pelerinaj la Sf. Parascheva (Iasi)
Foto: Agerpres
​In fata Mitropoliei din Iasi, coada celor care doresc sa se inchine la sfanta Parascheva se intinde pe o distanta de doi kilometri, insa pelerinajul anual nu este lipsit de intamplari neplacute. Astfel, peste 150 de pelerini nu au rezistat fizic pana la racla cu moaste si au avut nevoie de ingrijiri medicale, iar cinci persoane au fost chiar transportate la spital. Oboseala, lesinul si durerile abdominale le-au scurtat pelerinajul celor care au avut nevoie de interventia medicilor, relateaza Agerpres.

Cinci persoane au fost transportate la spital pentru ingrijiri medicale, doar in ultimele doua zile, acestea fiind in afara oricarui pericol, potrivit purtatorului de cuvant al Gruparii de Jandarmi Mobile Bacau, Marius Tacanu, citat de Agerpres.

Misiunea de asigurare a ordinii şi securităţii publice pe timpul pelerinajului la Moaştele Sfintei Cuvioase Parascheva se desfăşoară fără probleme deosebite. Până în acest moment nu au fost înregistrate situaţii sau evenimente deosebite", a declarat Tacanu.

Pana sambata dupa-amiaza, 25 000 de pelerini s-au inchinat la racla cu moaste a sfintei Parascheva. De vineri seara, in oras au sosit aproximativ 200 de autocare cu credinciosi din mai multe judete din tara, inclusiv din Bucuresti, printre care s-au numarat si 7.000 de pelerini din localitatea ilfoveana Voluntari, scrie Mediafax.

Timpul de asteptare la coada este de aproximativ 10 ore. Jandarmii recomanda pelerinilor sa respecte masurile de ordine, sa acorde atentie copiilor si obiectelor personale si sa aiba in vedere conditiile meteorologice nefavorabile, relateaza Agerpres.

In Iasi, duminica, temperaturile nu vor depasi 6 grade Celsius si va ploua.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2275 vizualizari
  • +18 (18 voturi)    
    Aualeu (Duminică, 11 octombrie 2015, 12:58)

    CititorulComentator [utilizator]

    I-a lasat Dumnezeu sa lesine? Cum asa, parca era atotputernic...o fi ocupat.
  • +13 (13 voturi)    
    :))) (Duminică, 11 octombrie 2015, 13:08)

    Cata79 [utilizator]

    la miloaga suntem campioni
  • +5 (5 voturi)    
    Sa ne traiti, tovarase Drabnea! (Duminică, 11 octombrie 2015, 14:24)

    hotnewsfil [utilizator]

    Inalt Prea Sfintii au organizat astfel perelinajul incat se asteapta sa participe, in cozi lungi de km., 300.000 de romanasi (pensionare) din toate colturile tarii, ca s-o vada pe sfanta Parascheva, sa-i sarute stanga. Astfel, Sf. Parascheva concureaza foarte serios alegeruile PSD, ca prezenta la datorie.
    Asa smecher cum au recunoscut si judecatorii ca este, 'aranjorul' neintrecut Nicolae-Liviu ar trebui sa-i treaca pe liste de prezenta la alegerile PSD si pe pelerinii ce vin in valuri sa voteze pentru Sfanta Parascheva. Stie el bine Liviu cum sa faca. S-ar trezi PSD cu 800.ooo de pesedisti raportati ca prezenti, si ar zice : 'ce bine ca le-am trimis vreo 900.000-1.000.000 de formulare, parca!'.
    Ar mai cheltui ceva in plus PSD-ul dar merita bietele pensionare cate o sacosa plina cu de-ale gurii, pentru serviciul facut celui mai mare om de stat si de partid, tovarasul Niocoae-Liviu Dragnea. Sa ne traiti, tovarase Dragnea!
  • +10 (12 voturi)    
    Sa se roage (Duminică, 11 octombrie 2015, 14:29)

    Soljenitin [utilizator]

    Sa se roage, ca si asa sistemul sanitar este batjocorit in favoarea bisericii.
  • +10 (10 voturi)    
    hehe (Duminică, 11 octombrie 2015, 14:32)

    ortodoxu [anonim]

    Restul pana la 25.000 nu mai pot fi recuperati...
  • +20 (20 voturi)    
    Constatari . (Duminică, 11 octombrie 2015, 14:35)

    Marx [anonim]

    Cineva spunea ca singura resursa inepuizabila este prostia . Vedem ca avea dreptate . Si mai vedem ce inseamna religia in scoli si cat de putin ne desparte de fundamentalismul religios islamic .
    • -2 (4 voturi)    
      nu (Duminică, 11 octombrie 2015, 18:15)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Marx

      vom vedea ortodocsi detonindu-se in public, oricit de habotnici ar fi. Crestinismul, chiar in forma degradata care se practica azi la noi, nu e islamism.
      • 0 (0 voturi)    
        nu chiar (Duminică, 11 octombrie 2015, 20:32)

        Natasa [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Ti-am dat plus, dar cred ca esti optimist! Aici nu e vorba de crestinism ci de manipularea prostilor! Depinde doar cine si cum manipuleaza masele astea de prosti din toata lumea, nu ce religie au!
  • +4 (6 voturi)    
    Despre moaste!!!... ... (Duminică, 11 octombrie 2015, 18:09)

    GIGI [anonim]

    Toate comentariile sunt cum nu se poate mai pertinente si mai aproape de adevarul "gol-golut".Cata minte iti mai trebuie ca sa stai ~ 10 ~ore pe acaeasta vreme pentru a atinge niste oase nevinovate,care sa te ajute cum?.A cui este interesul de a prosti lumea?
  • +1 (3 voturi)    
    Despre moaste!!! !!! ... ... (Duminică, 11 octombrie 2015, 18:16)

    Gigi [anonim]

    Cata minte iti trebuie ca sa stai aprox. 10 ore pentru a atinge niste oase nevinovate,care te ajuta cum?Nu recunoasteti a cui este interesul pentru aceasta deplasare masiva de multime ;cine castiga din aceasta prostie?