Sorin Oprescu sesizeaza Ministerul Sanatatii cu privire la tratamentul medical primit in arest

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 9 octombrie 2015, 11:26 Actualitate | Esenţial

Sorin Oprescu, in catuse
Foto: Mediafax
Primarul suspendat al Capitalei, Sorin Oprescu, a trimis o plangere la Ministerul Sanatatii, in care solicita efectuarea de verificari in legatura cu tratamentul medical pe care il primeste in arestul Politiei Capitalei, scrie Agerpres.

In plangerea depusa de avocatii sai, Sorin Oprescu ii cere ministrului Sanatatii, Nicolae Banicioiu, sa verifice daca ii este respectat dreptul la sanatate, deoarece in arestul Politiei Capitalei nu ar avea parte de un tratament medical corespunzator.

De asemenea, el se plange ca nu primeste o dieta adecvata unei persoane care sufera de diabet.

Plangerea este indreptata impotriva unui medic de la arestul Politiei Capitalei si a sefului acestei institutii, pe care ii acuza ca nu au intreprins demersuri in vederea respectarii indicatiilor medicilor in cazul lui Oprescu.

Curtea de Apel Bucuresti judeca vineri o contestatie depusa de Sorin Oprescu la decizia instantei prin care i-a fost prelungit arestul preventiv cu 30 de zile, in dosarul in care este urmarit penal pentru luare de mita.

Oprescu nu este prezent la proces, deoarece se afla internat la Spitalul Fundeni.

Surse medicale au declarat joi ca Sorin Oprescu a fost internat in Sectia de Terapie Intensiva a Institutului Oncologic Bucuresti, unde urmeaza sa fie pregatit din punct de vedere medical pentru a i se face, in cursul zilei de vineri, un PET/CT (o investigatie imagistica foarte concludenta).

In cazul in care PET/CT-ul va arata ca edilul suspendat al Capitalei nu sufera de o afectiune maligna la plamani, acesta s-ar putea intoarce in arest in cursul zilei de vineri.

Oprescu a fost arestat preventiv pe 7 septembrie, iar de atunci s-a confruntat cu mai multe probleme medicale, el fiind internat patru zile la Spitalul Universitar de Urgenta Bucuresti, unde a fost supus unor investigatii amanuntite.

Potrivit DNA, in perioada 2013 - 2015, un grup bine organizat, la care a aderat si Sorin Oprescu, a infiintat in administratia locala din municipiul Bucuresti un sistem prin care operatorii economici care doreau sa primeasca anumite contracte din partea institutiilor publice aflate in subordinea primarului trebuiau sa remita o parte din profitul brut realizat din executia acelora, cu titlu de mita, unor factori de decizie din cadrul aparatului primarului.

'Astfel, executantul pastra pentru sine intre 30% si 33% din profitul brut, iar diferenta era remisa functionarilor din cadrul aparatului primarului municipiului Bucuresti, cu titlul de mita, un procent de 10% din valoarea contractului fiind cerut pentru Oprescu. Concret, membrii grupului, persoane cu functii de conducere din cadrul a doua institutii publice din subordinea primarului municipiului Bucuresti, facilitau castigarea contractului, vorbeau cu angajatii din subordine sa accepte documentatia de atribuire, precum si sa aprobe si sa dispuna efectuarea platii facturilor emise de firmele respective foarte repede fata de momentul facturarii, totodata solicitand sume de bani pentru persoane cu functii de conducere in aparatul primarului municipiului Bucuresti, precum si pentru primar', preciza DNA.

Pe 5 septembrie, Sorin Oprescu a primit la locuinta sa din Ciolpani suma de 25.000 de euro de la subalternul sau Bogdan Popa, director al Centrului Cultural Palatele Brancovenesti, bani care ar proveni, conform DNA, din acte de coruptie.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3401 vizualizari
  • +16 (16 voturi)    
    dar cei care nu sunt arestati au voie ? (Vineri, 9 octombrie 2015, 11:33)

    un domn [utilizator]

    sa scrie Ministerului sanatatii ? ca :
    1 medicii NU sunt correct platiti
    2 tratamentul in spitale este neadecvat
    3 desi platesc toti salariatii CAS, nu beneficiaza de ceea ce solicita ?
  • +15 (15 voturi)    
    pe bune? (Vineri, 9 octombrie 2015, 11:38)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    dar restul romanilor care nu primesc tratament medical corespunzator din cauza ca voi le furati banii ce sa mai zica?
  • +17 (17 voturi)    
    Efectul gratiilor (Vineri, 9 octombrie 2015, 11:38)

    smi67 [utilizator]

    Dl. Oprescu daca este asa de bolnav trebuia sa se pensioneze pe caz de boala nu sa ocupe locul de la primarie.
  • +16 (16 voturi)    
    mda (Vineri, 9 octombrie 2015, 11:55)

    mda [anonim]

    oprescu ar trebui sa-i multumeasca lui kovesi...

    daca nu era bagat la bulau, nu afla nea oprescu de cate afectiuni si ce stare medicala precara are de fapt :)))))))))))

    mai au oleaca si il scot pe oprescu si insarcinat in luna 4, ginecologul ala a lui vantu l-a consultat deja
  • +11 (11 voturi)    
    Tratament psihiatric ??? (Vineri, 9 octombrie 2015, 12:09)

    andreesanu [utilizator]

    Cand persiflai amaritul de bucurestean si aruncai cu banii la cei care cotizau nu aveai nici pe dracul.
    Azi iti pute starea natiei ???,azi iti pute guvernarea PSDsta ????
    Apropo tu pui de secu n-ai visat norocul sa faci practica vrodata pe viu, sa simti realitatea in care traieste romanul sub cisma voastra comunista.
  • +13 (13 voturi)    
    Cunosc situatia (Vineri, 9 octombrie 2015, 12:21)

    hrocux [anonim]

    Si tatal meu e diabetic si a fost arestat pentru 6 luni. Nici el nu a primit dieta adecvata si a sesizat peste tot acest lucru. Credeti ca l-a bagat cineva in seama?
    Lasand la o parte ce a facut, ce n-a facut... De ce chiar si arestat acest om beneficiaza de atatea privilegii???
  • +8 (8 voturi)    
    Te plangi opresculel? (Vineri, 9 octombrie 2015, 12:44)

    ouyang [utilizator]

    Pai cate sesizari ai primit la primarie nemernicule si te-a durut in cot? Cati oameni ai trimis in strada? Cate case ai demolat ilegal pe ploaie si bezna sa nu intervina nimeni? Cand toti oamenii astia se plangeau si faceau reclamatii ce pazeai? Sunt intrebari retorice desigur. Ti-ai umplut buzunarele tale si ale consiliului. Mars in celula!
  • +8 (8 voturi)    
    Oameni fara "mila" (Vineri, 9 octombrie 2015, 12:58)

    quietguy58 [utilizator]

    "Saracu" don Oprescu, s-a imbolnavit subit de toate cele si mai ales de nostalgia mitei.

    Cum domle, nu aveti inima sa nu-l lasati pe don Oprescu sa mai ia o mita mica, acolo, citeva milioane de euroi?

    Ce l-as pune pe don Oprescu la aninat de o creanga in Cismigiu in fata PMB sa-l vada toata lumea ca sa stie ce-i asteapta pe cei care vor sa devina functionari.
  • +8 (8 voturi)    
    Impotriva lui Oprescu (Vineri, 9 octombrie 2015, 12:58)

    Alfabetix [utilizator]

    nu facem plangere ca ne-a stresat nervii cu ambuteiajele din trafic, ne-a intoxicat plamanii cu poluarea, ne-a imbibat corpul cu substante nocive din apa (Nova), ne imbolnavim asteptand prin statii ca prostii tramvaie care nu mai vin, ne aduce in stare sa ne omoram unii pe altii de isterizati ce suntem in orasul asta prost condus??
  • +5 (5 voturi)    
    hai sa il ajutam .... (Vineri, 9 octombrie 2015, 13:09)

    BulaTov [utilizator]

    Chiar în faţa mea, o maşină l-a lovit pe medicul meu de familie pe trecerea de pietoni.
    M-am dus repede la el să văd dacă mai trăieşte şi mi-a zis:
    - Ajută-mă, te rog, cred că sunt foarte grav rănit!
    - Of, doctore, i-am zis, sunt foarte ocupat acum, ia aspirinele astea şi dacă nu-ţi trece, sună-mă mâine dimineaţă.
  • +7 (7 voturi)    
    Sorine mai bine sesizai OLAFul,la cat esti de..... (Vineri, 9 octombrie 2015, 15:23)

    Plagarus [utilizator]

    ......hapciupalitic si la ce harneală te pretezi ! (in jargonul drag tie )
  • +5 (5 voturi)    
    oprescu (Vineri, 9 octombrie 2015, 16:10)

    hefzii [anonim]

    Sa-l manance pamantul pe acest infractor imputit cat mai repede. Cati dintre oamneii coreti, liberi nepuscariabili, care platesc aiurea CAS au aces cu adevarat la asistenta medicala? sunt milioane de fraieri care platesc degeaba si nu beneficieza de absolut nimic in schimb; si puscariasul acesta benficiaza la puscarie de facilitati de care uneele persoane cu venituri nici macr nu viseaza...acestia nici macar nu viseza sa aibe acces la mancare de regim ; la analize, la tratamente, la ce spita si ce doctor vrea muschii lor. Sper sa crape in arest aceast bothot de om, si sa nu se mai chinuie in puscarie....
  • +2 (2 voturi)    
    PET CT (Vineri, 9 octombrie 2015, 17:25)

    gica [anonim]

    Cine plateste PET CT-ul???
  • +2 (2 voturi)    
    OPRESCU (Vineri, 9 octombrie 2015, 18:11)

    florian [anonim]

    Oparescu - invinuit - inculpat - intimat ... si mult mai putin MEDIC - trebuie sa aiba in vedere:
    a) la arestull politiei capitalei are conditii de nota 8+, fata ce urmeaza! sa-si aranjeje cazare in SUD ca locurile sunt limitate;
    b) daca nu stie de ce boli sufera dar arestul i le-a evidentiat ca existentedar nu letale - se descalifica profesional - si vorba lui: "pulimea e receptiva" - dar nu inghite orice ;
    c) odata intrat in cacat, stai la fund, "ca lumea" fiindca oricum cine te-a bagat = cel ce inceraca sa te scoata nu stie limbajul semnelor.