Societatea Romana de Pneumologie cere interzicerea fumatului in spatiile publice inchise, inclusiv la locul de munca, in parcuri si pe plaje

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 1 octombrie 2015, 13:50 Actualitate | Esenţial

Fumator
Foto: Captura YouTube
Societatea Romana de Pneumologie cere ca fumatul in spatiile publice inchise - la locul de munca, in parcuri, pe plaje, precum si in locurile de joaca pentru copii si in spatiile in care se practica sportul - sa fie interzis prin lege, a declarat, joi, presedintele Societatii Romane de Pneumologie, prof. dr. Florin Mihaltan. De asemenea, Societatea Romana de Pneumologie solicita modificarea Legii antifumat astfel incat punctele de comercializare a tigarilor sa fie la cel putin 200 de metri de scoli si licee, potrivit Agerpres.

Florin Mihaltan spune ca, in Romania, peste 73% dintre adulti nu fumeaza si o buna parte dintre ei sufera si mor prematur din cauza unor boli cauzate de expunerea la fum de tigara. El considera ca solutia spatiilor diferite pentru fumatori si nefumatori, "complet nefunctionala" in ultimii 7 ani, este "expresia unei discriminari si a afectarii drepturilor si libertatilor" prevazute de Constitutie.

Florin Mihaltan mai spune ca principalele cauze de deces in Romania sunt reprezentate de boli cauzate sau agravate de fumat: bolile cardiovasculare (60% dintre decesele anuale fata de 48% media Comunitatii Europene), cancerul si bolile respiratorii cronice, fumatul fiind responsabil de peste 80% dintre cazurile de bronhopenumopatie obstructiva cronica.










2385 vizualizari
  • -4 (10 voturi)    
    :))))) (Joi, 1 octombrie 2015, 13:55)

    Nevermind [utilizator]

    Pe plaje? :D
  • -6 (10 voturi)    
    ... (Joi, 1 octombrie 2015, 14:02)

    klaudyuxxx [utilizator]

    pe plaja? serios?
    (nu sunt fumator)
    • +4 (6 voturi)    
      pai daca esti nefumator (Joi, 1 octombrie 2015, 15:48)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      nu ti s-a intamplat sa mergi pe strada sau sa stai in statie la tramvai sau sa stai pe plaja si sa fii deranjat de fumul unui fumator care se incapataneze sa vina fix in nasul tau ?!

      eu patesc asta mereu si ma enerveaza la culme... si mai fumez si eu din cand in cand.
  • +10 (16 voturi)    
    cuie la sicriu (Joi, 1 octombrie 2015, 14:28)

    b33 [utilizator]

    Mi se pare complet normal si fie ilegal fumatul in spatii publice, nu vad dece, doar pentru ca unii oamei sunt viciosi si au anumite adictii, peste tot unde ma duc, trebuie eu sa inhalez fumul scabros care a iesit din plamanii si tigarile altora. Cum naiba e legal ca oameni care nu au nicio vina sa fie nevoiti sa fie expusi la viciile nocive ale altora??

    Apoi s-a mai facut si acea gaselnita lamentabila cu "locuri amenajate separat pe fumatori/nefumatori", dar care in practica nu functioneaza deloc si ajungi afumat chiar si in locurile pt nefumatori, pt ca de cele mai multe locuri, zona pt fumatori e la 4-5m mai incolo de zona nefumatorilor si nici macar nu exista usi sau pereti care sa separe cele doua zone.

    + pt cei de deasupra, plajele sunt locuri foarte agolmerate si esti foarte afectat de un fumator care fumeaza la 2-3m de patura ta, chiar daca esti in spatiu deschis.

    Fumatul este un viciu si expunerea altora la fumul tigarilor este de o nesimtire incredibila, mi se va spune ca si fumatorii au drepturi, dar cred ca drepturile nefumatorilor de a a nu fi expusi la fumul altora sunt mai presus decat drepturile unor persoane cu adictii si vicii care isi propaga problemele.

    Probabil mi se va spune ca daca nu imi place fumul, ar trebui sa nu ma duc in locurile cu fum, dar cred ca am dreptul sa merg unde vreau eu si sa nu fiu restrictionat de adictiile altora. Cei care au vicii si adictii ar trebui sa fie cei restrictionati, nu nefumatorii. Cred ca e normal ca cei cu probleme fiziologice si psihiatrice sa stea sa se drogheze la ei acasa sau sa se trateze, nu sa ii expuna si pe cei sanatoi "pt ca au si ei drepturi".
    • -3 (9 voturi)    
      ihi (Joi, 1 octombrie 2015, 15:09)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui b33

      Stii ce mi se pare ciudat la virtuosii galagiosi? Ca nu am vazut pana acum vreo miscare in directia folosirii apei si sapunului. Asta apropo de cum pute in locurile cu aglomeratie, in special vara. La fel de amuzant mi se pare la virtuosi ca vai vai vai ce tragedie ca se fumeaza pe plaja, in conditiile in care petromidia e 2 pasi mai sus. =))))))

      Inteleg sa nu se fumeze in spatii inchise destinate atat fumatorilor cat si nefumatorilor. Mi se pare insa o ipocrizie maxima sa interzici in fumatul aer liber, in conditiile poluarii existente, mult mai nocive. Mi se pare nesimtire nesimtita sa interzici fumatul intr-un local PENTRU fumatori. Pentru ca acolo se ajunge cu discriminarea asta pozitiva de 2 lei. Interdictiile logice sunt ok, cele bazate pe discriminarea pozitiva, eco feng shui, corectitudine politica, cresterea stimei de sine prin sustinerea turmei virtuoase, nu sunt ok. Alea suxx. Badly.
      • +2 (6 voturi)    
        fumatul ti-a afectat si functiile cognitive (Joi, 1 octombrie 2015, 15:40)

        b33 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Fumatorii au o problema mentala si fiziologica si isi imprastie emanatiile cancerigene in public, dar sunt tratati ca si nefumatorii din punct de vedere legal si se bucura de aceleasi drepturi => Asta defapt inseamna ca fix fumatorii sunt *acum* cei discriminati pozitiv prin lege. Dar tot ei striga sus si tare despre cum vor nefumatorii sa fie discriminati pozitiv, ce interesant!

        Si te mai si acuza ca esti "virtuos" dupa aceea. Cum se numeste cand te acuza cineva pentru un lucru bun? Persecutie pozitiva?

        Ca sa nu mai vorbim de argumentul tau si tentativa ridicola de a obfusca subiectul real si a trimite discutia in alta zona prin amestecarea problemei poluarii atmosferice cu cea a fumatului.
      • +2 (6 voturi)    
        diferenta intre fum si miros de transpiratie (Joi, 1 octombrie 2015, 15:50)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        e aceea ca mirosul de transpiratie nu afecteaza plamanii... fumul da.... intelegi ?!

        in spatiile libere daca tot sunt poluate ti se pare normal sa le poluam si mai mult?! e chiar deranjant sa iti dea cineva fum in nas chiar si in aer liber.
  • +7 (11 voturi)    
    Spatii (Joi, 1 octombrie 2015, 15:00)

    Soljenitin [utilizator]

    Sa se interzica si in spatiile comune de gen scari de bloc. Iar cu plajele da, are logica: acolo sunt copii care fumeaza pasiv datorita fumatorilor activi, copii care fac ce vad. Mie nu mi-ar conveni copiii mei sa ia exemplu de la un oarecine care fumeaza pe plaja. Apoi, mai sunt si adultii nefumatori care sunt deranjati de fumul de tigara al altora.

    Cu alte cuvinte, daca vrei sa te otravesti, mergi intr-un loc unde nu mai otravesti si pe altii pe langa tine. Este de un minim bun simt.
  • -4 (8 voturi)    
    Pe bune ? (Joi, 1 octombrie 2015, 15:30)

    siska [utilizator]

    73% nu fumeaza ? In Romania ?? De unde a scos asta statisticile astea ? Interzicere in parc si la plaja ? Vreau link-uri cu DOVEZI (nu cu "studii" facute de ong-uri/doctori obscure/i antitutun !) ca au murit sau s-au imbolnavit de cancer nefumatori expusi la fumul de tigara pe strada/plaja/spatii deschise ! Cu restul sint de acord (ca fumator).
    • +3 (5 voturi)    
      Pe bune. (Joi, 1 octombrie 2015, 15:46)

      b33 [utilizator] i-a raspuns lui siska

      Indiferent care crezi tu ca sunt procentele, numerele nu vor valida in niciun fel punctul de vedere al fumatorilor. Si daca ar fi 73% fumatori, asta nu ar inseamna ca au mai multe drepturi pentru o anormalitate tolerata prin lege. La fel cum un grad mare de criminalitate intr-o tara nu insemna ca ar trebui legalizata hotia.
    • +2 (6 voturi)    
      mai nene (Joi, 1 octombrie 2015, 15:52)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui siska

      din moment ce eu pe strada sunt deranjat de fumul facut de tigara celui din fata nu crezi ca e suficient?

      sau nu crezi ca din moment ce eu simt fumul ala, el deja a intrat in plamanii mei ? ca doar nu ramane doar in nas... cu siguranta e daunator sa stai langa fum de tigara chiar si in aer liber
  • +4 (8 voturi)    
    Am ceva de spus- fumator pasiv (Joi, 1 octombrie 2015, 15:33)

    aniod [utilizator]

    Nu eu, ci mama mea. A facut diabet, arterita si de cate ori ajungeam cu ea la doctor, prima intrebare era: Mai fumeaza?
    Mama nu a fumat niciodata, insa a locuit in camera cu tata, care era fumator inrait.
    Rezultatul? Dupa incercari de salvare, piciorul mamei a fost amputat, la 82 de ani. Traieste de atunci asa.
    Si suntem multumiti ca este doar atat. Cu gandul mereu ca poate urma cel de-al doilea picior.
  • +1 (1 vot)    
    In Vama Veche (Joi, 1 octombrie 2015, 18:50)

    Alfabetix [utilizator]

    daca sapi un pic prin nisip gasesti chistoace de Carpati si Snagov de la 1900 vara!
    Iar nisipul ala miroase tare scarbos!