Studenta batuta cu pumnii si picioarele, in fata garii din Brasov, de un tanar de 19 ani. Agresorul, acuzat de tentativa de omor

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 29 septembrie 2015, 18:38 Actualitate | Esenţial

O tanara de 23 de ani, studenta la Brasov, a fost batuta cu pumnii si picioarele in fata garii din municipiu, de catre un tanar de 19 ani, pe care fata l-a apostrofat pentru ca se luase de alte persoane din gara, agresorul fiind arestat preventiv pe 30 de zile pentru tentativa de omor, informeaza Mediafax.

Potrivit prim-procurorului Alina Popescu, purtator de cuvant al Parchetului de pe linga Tribunalul Brasov, incidentul s-a petrecut duminica noapte, in jurul orei 23.00, in fata Garii Brasov, cand Ulniuc Florin Valentin, in varsta de 19 ani, a lovit-o cu pumnii si picioarele pe o tanara de 23 de ani, studenta la Brasov.

Tanara se afla langa chioscurile din fata garii, de unde isi luase o cafea, si a asistat la o altercatie dintre un tanar si alte persoane. Fata a intervenit si l-a apostrofat pe tanarul de 19 ani care s-a luat fara motiv de celelalte persoane care se aflau in fata chioscului, moment in care acesta s-a enervat si a inceput sa o loveasca cu pumnii si picioarele in cap.

Conform sursei citate, tanara a suferit leziuni grave la cap si a fost transportata la Spitalul Judetean Brasov de o ambulanta, avand nevoie de 40-45 de zile de ingrijiri medicale.

Procurorii Parchetului de pe linga Tribunalul Brasov au anuntat, marti, ca au dispus punerea in miscare a actiunii penale fata de agresor pentru infractiunea de "tentativa la omor".

"Din probatoriul administrat in cauza pana in acest moment al urmaririi penale, a rezultat faptul ca in noaptea de 27 septembrie in jurul orelor 23.15, in fata garii Brasov, inculpatul a aplicat persoanei vatamate S.D.A. (23 ani) mai multe lovituri cu pumnii si picioarele in zona capului, determinand producerea unor leziuni grave in zona craniana, ce necesita pentru vindecare 40-45 de zile de ingrijiri medicale, acestea punind in pericol viata acesteia", a spus Alina Popescu, prim procuror in cadrul Parchetului de pe linga Tribunalul Brasov.

Agresorul a fost retinut pentru 24 de ore, iar marti a fost prezentat judecatorului de drepturi si libertati din cadrul Tribunalului Brasov cu propunere de arestare preventiva pentru 30 de zile, propunere admisa de catre instanta.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
7570 vizualizari
  • +34 (36 voturi)    
    spirit civic (Marţi, 29 septembrie 2015, 18:46)

    cristian [anonim]

    nimeni nu s-a bagat pentru fata!!
    • -12 (30 voturi)    
      spirit civic (Marţi, 29 septembrie 2015, 19:01)

      mem [anonim] i-a raspuns lui cristian

      Daca n-ai 2 metri inaltime si 1 latime, nu poti sa-ti manifesti spiritul civic ca ti-o iei peste bot.
      • +1 (1 vot)    
        Ei da... (Miercuri, 30 septembrie 2015, 12:15)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui mem

        Mai bine o lasi sa fie omorata in bataie decat sa-ti iei 2-3 pumni in gura, nu?
        Ce mentalitate de 2 lei...
        Ia zi...daca tu ai fi fost victima, ti-ai fi dorit ca altcineva sa-ti sara in ajutor?
    • +16 (20 voturi)    
      Sa luam partea buna (Marţi, 29 septembrie 2015, 19:16)

      sile [anonim] i-a raspuns lui cristian

      Macar n-au sarit si altii s-o bata.
      Asta e, suntem salbatici...
    • -1 (19 voturi)    
      FATA ASTA E VICTIMA STATULUI ROMAN. (Marţi, 29 septembrie 2015, 19:49)

      Eric L. [anonim] i-a raspuns lui cristian

      Spiritul civic a bagat-o pe fata in spital. Probabil ca a fost o eleva silitoare, a crezut tot ce i s-a turnat in cap la scoala si a actionat asa cum a fost invatata, inchipuindu-si ca niste vorbe rostite cu severitate pot intimida un nebun.

      Mare magarie face statul si invatamintul de stat bagindu-le copiilor in cap "spiritul civic" si indemnindu-i "sa ia atitudine" impotriva faptelor antisociale.

      Cum sa intervii intr-un conflict cind agresorul e cu un cap mai mare decit tine si, in mod evident, nu ii faci fata intr-o lupta corp la corp? Cum sa te apuci tu, fata de 23 de ani, sa ii faci educatie unui psihopat violent, poate si beat, pe strada, in miez de noapte?

      Oamenii dau dovada de "spirit civic" pina cind iau un pumn in gura, dupa care ii lasa pe altii sa-l experimenteze.

      Daca fata ar fi avut un mic pistol in poseta, altfel s-ar fi terminat disputa. Sau daca macar altcineva din acel loc ar fi avut o arma, ar fi putut sa il neutralizeze pe agresor chiar de-ar fi fost Myke Tyson in persoana. Si nu fata, ci agresorul ar fi ajuns la spital.

      Dar statul roman i-a dezarmat pe romani, promitindu-le ca ii va apara el de agresori. Uite ce bine ii apara! Dupa ce esti atacat si daca supravietuiesti si daca mai esti in stare sa suni la politie, o sa apara si statul sub forma unor indivizi indiferenti in uniforme si cu pistoale ca sa constate in ce hal ai ajuns si, eventual, sa te care la spital.

      V-ati intrebat vreodata de ce majoritatea politrucilor romani au drept de port-arma si umbla cu pistolul in buzunar? Sau de ce presedintele, primul ministru si alti terche-berchea de aceeasi factura circula in masini blindate si au garzi de corp fara numar?

      De ce astia sint inarmati si AU DREPTUL SA FIE INARMATI, iar poporul e dezarmat, FARA DREPTUL DE A DETINE ARME DE FOC, si la discretia oricarui agresor, tilhar si spargator?

      FATA ASTA E VICTIMA STATULUI ROMAN.
      • +1 (5 voturi)    
        mai incet tatae (Marţi, 29 septembrie 2015, 22:08)

        nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui Eric L.

        Cum poti debita chestii din astea? e vina statului roman pt nesimtirea aluia? adica te pomeni ca gorobetele nu avea nici o vina, doar statul roman, adica eu si tu. apoi, cum adica sa nu ia atitudine ca ala e mai mare cu un cap, sau e barbat sau beat sau alte cele. ba din contra bravo ei ca a luat atitudine. si eu as fi luat chiar daca ma omora, ce coloana vertebrala ai? romaneasca cumva? nu conteaza politie si alea alea, nedreptatea e nedreptate. daca venea gorobetele mai inalt ca tine si te prindea cu mama sau sotia ta stateai si te uitai ca e mai inalt ca tine si te intrebai pe unde o fi politia? fmm.
      • -3 (3 voturi)    
        Da Ivane, spirit civic (Marţi, 29 septembrie 2015, 23:18)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Eric L.

        Nu s-a auzit prin Rusia de asa ceva, asa-i?
    • +9 (9 voturi)    
      pt. ca legea e de asa natura (Marţi, 29 septembrie 2015, 20:07)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui cristian

      incat pe urma esti plimbat prin salile tribunaleor mai mult ca si infractorul, ba te trezesti cu infractorul la usa pt. ca are acces la datele tale personale.
  • -37 (41 voturi)    
    a mancat-o undeva (Marţi, 29 septembrie 2015, 18:51)

    xanti [utilizator]

    In loc sa-si bea cafeaua linistita s-a crezut Bruce Lee,iaca s-a inselat.
  • +21 (21 voturi)    
    Celelalte persoane au privit ? (Marţi, 29 septembrie 2015, 18:51)

    ... [anonim]

    Cum e posibil, gara e in padure ?
    Fata naiva...trecatorii si chioscarii niste lashi.
    • +2 (10 voturi)    
      Pai da... (Marţi, 29 septembrie 2015, 19:54)

      ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui ...

      Gara din Brasov e un "shithole"...

      ah, si nu injura niciodata la ora 23:15 pe oricine decat daca esti sigur ca faci fata..
  • +15 (15 voturi)    
    Ori judecatori tampiti ori procurori tampiti (Marţi, 29 septembrie 2015, 18:51)

    liviul2006 [utilizator]

    asta trebuia sa stea dupa gratii, se pare ca are mai multe abateri: http://pcabrasov.mpublic.ro/2014/comunicate/com_pjbv_2014_10_28_1.htm
  • +18 (18 voturi)    
    ?!? (Marţi, 29 septembrie 2015, 18:52)

    maxi rodrigues [utilizator]

    Un impotent, are probleme grave cu femeile, altfel nu îmi pot explica ce anume l-a făcut să bată cu pumnii și picioarele o femeie.
    Dar nu înțeleg, lumea care era în jur nu a sărit în apărarea acestei domnișoare? Aveam o părere mai bună despre brașoveni...
    • +4 (8 voturi)    
      Nu-i de mirare..... (Marţi, 29 septembrie 2015, 19:40)

      malika ela [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

      ....sunt aceiasi brasoveni care au lasat acea femeie plecata din spital in papuci si halat sa strabata orasul ca sa moara noaptea pe camp. La scoala nu se mai invata nimic despre educatia civica, ci despre religie.....plus ca omul devine cel mai mult doar pt. el insusi, de parca ar trai in jungla. Mda...jungla vietii.
  • +4 (4 voturi)    
    as aplica unora (Marţi, 29 septembrie 2015, 19:41)

    Hipius [utilizator]

    scenariul filmului SAW... reabilitare instantanee.Invit pe aia care il lasa liberi sau cu pedeapsa mica sa numere cate infractiuni mai savarseste in urmatorii 10-15 ani si apoi sa socoteasca ce e mai ieftin:sa plateasca oamenii pagubele sau sa fie cretinul tinut sub control.
  • +6 (8 voturi)    
    justitia e prea blanda ... (Marţi, 29 septembrie 2015, 20:20)

    anonimicus [utilizator]

    ... in Romania. Abia dupa ce toata opinia publica a sarit pe ea a catadicsit sa condamne animalele de la Vaslui.
    Nevertebratul asta din gara Brasov ar trebui sa ia 20 de ani, fara drept de apel. Numai dupa cateva asemenea condamnari vor incepe smecherii si gorilele sa se mai gandeasca inainte de a trece la fapte. Iar daca era drogat, pus la interogatoriu 24/24 pana da pe goarna sursa, iar sursa bagata si ea la bulau 20 de ani. Asta ca sa fim umani, ca in alte tari precum Indonezia sau Venezuela, sursa e trimisa direct in iad pentru trafic de stupefiante.
  • +12 (12 voturi)    
    Intr-o tara normala.... (Marţi, 29 septembrie 2015, 20:21)

    Justin Puscasu [anonim]

    baiatul asta nu ar fi reusit sa loveasca o femeie in gara, sub ochii a zeci de persoane (ca oameni nu le pot spune) pana a adus-o in starea in care sa aiba nevoie de 45 de zile de spitalizare.
    Daca totusi ar fi facut-o, ar fi fost linsat pe loc.
    In Romania, se va gasi probabil un judecator milos, care va constata ca victima a cam cautat-o si ca agresorul e tanar si promitator, iar fapta nu prezinta pericol social...
  • +5 (5 voturi)    
    foarte tragiceveniment, (Marţi, 29 septembrie 2015, 20:29)

    Marigold [utilizator]

    cu atat mai mult cu cat nu e primul de felul acesta. nImeni nu intervine, nimeni nu ia apararea celui lovit cu brutalitate...dar e adevarat ca nici nu stim cati oameni erau acolo de fata. Pacat ca nici politistii nu sunt niciodata acolo unde si cand ai avea nevoie de ei. Sper ca /// astuia sa I se gaseasca un loc sigur de unde sa nu mai iasa multa vreme.
  • +6 (6 voturi)    
    Este recidivist (Marţi, 29 septembrie 2015, 21:15)

    bors cu miere [utilizator]

    O simpla cautare pe google spune multe despre acest individ.
  • +5 (5 voturi)    
    Ce cauta batausii in societatea noastra ? (Marţi, 29 septembrie 2015, 21:26)

    Marcu [anonim]

    la ce mai sunt bune camerele de luat vederi din gara si , ce credeti, la cati metri se afla politistii in gara Brasov , de intrarea principala ?