FSLI sustine propunerea elevilor de a fi sanctionati si cei care cer bani pentru fondul scolii, si cei care dau bani

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 25 septembrie 2015, 18:26 Actualitate | Esenţial

Federatia Sindicatelor Libere din Invatamant anunta ca sustine propunerea elevilor, privind aplicarea de sanctiuni celor care cer si dau fondul scolii. "Cererea Consiliului National al Elevilor si a Asociatiei Elevilor din Constanta adresata Parlamentului si Ministerului Educatiei privind includerea in legislatie a sanctiunilor, atat pentru cei care cer, cat si pentru cei care dau bani pentru fondul clasei, este foarte intemeiata", informeaza FSLI.

Simion Hancescu, presedintele Federatiei Sindicatelor Libere din Invatamant (FSLI), afirma ca "acesti bani nu reprezinta o rezolvare a subfinantarii din invatamant, nu acopera lipsa sumelor pe care ar trebui sa le dea autoritatile acestui domeniu prioritar si niciun cadru didactic nu ar trebui sa pretinda vreun leu de la parinti sau elevi. Daca totusi o face, trebuie sa suporte sanctiunile pe care le merita".

Cu toate astea, FSLI aminteste ca, potrivit Ordinului Ministerului Educatiei 5115/2014 privind aprobarea Regulamentului de organizare si functionare a unitatilor de invatamant preuniversitar, la nivelul clasei, "(1) Comitetul de parinti poate decide sa sustina, inclusiv financiar, intretinerea, dezvoltarea si modernizarea bazei materiale a clasei. Hotararea comitetului de parinti nu este obligatorie. (2) Sponsorizarea unei grupe/clase de catre un agent economic/persoane fizice se face cunoscuta comitetului de parinti. Sponsorizarea nu atrage dupa sine drepturi suplimentare pentru copii/elevi/parinti, tutori sau sustinatori legali. (3) Este interzisa implicarea copiilor/elevilor sau a cadrelor didactice in strangerea fondurilor". 

De asemenea, la nivelul unitatilor de invatamant, "Consiliul reprezentativ al parintilor/asociatia de parinti a unitatii de invatamant poate atrage resurse financiare extrabugetare, constand in contributii, donatii, sponsorizari etc., din partea unor persoane fizice sau juridice din tara si din strainatate, care vor fi utilizate pentru: 
a) modernizarea si intretinerea patrimoniului unitatii de invatamant, a bazei materiale si sportive; 
b) acordarea de premii si de burse elevilor; 
c) sprijinirea financiara a unor activitati extrascolare; 
d) acordarea de sprijin financiar sau material copiilor care provin din familii cu situatie materiala precara; 
e) alte activitati care privesc bunul mers al unitatii de invatamant sau care sunt aprobate de adunarea generala a parintilor pe care ii reprezinta".

Citeste si:


Citeste mai multe despre   









1357 vizualizari
  • +3 (5 voturi)    
    FSLI sa inceapa sa combata lenea si prostia (Vineri, 25 septembrie 2015, 18:47)

    neagoe [utilizator]

    Asta este marea problema a educatiei romanesti, fondul scolii!!! Fondul scolii! In conditiile in care banii de la buget sa duc in buzunarele adanci ale unora si altora!

    Dar de ce sa nu vorbim de legea proasta? Sa vorbim de programa scolara?

    Sau sa vorbim de calitatea profesorilor? Sa vorbim de calitatea directorilor scolilor sau din inspectorate, minister etc?

    Ce ar fi sa incepem asa: FSLI sa-si oblige membrii, adica pe profesori sa nu mai chiuleasca de la ore si sa nu mai intarzie fara exceptie ! cate 10-20 minute la inceputul fiecarei ore (atitudine generalizata la toate liceele si scolile din Bucuresti, inclusiv la cele de renume!). Sa vorbim de practica ceausista de reducere pe timp de iarna a orelor la 45 de minute cu 5 minute pauza, solutie inca aplicata in unele licee din Bucuresti?

    Ce ar fi sa vorbim de cursurile de dupa amiaza, solutie adoptata pe vremea decreteilor, inutila acum elevi fiind de cateva zeci de ori mai putini?
    • -3 (3 voturi)    
      adevar pe jumatate (Vineri, 25 septembrie 2015, 19:11)

      atreides [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      Lenea si prostia sunt un fenomen incurajat de selectia naturala. Cat timp posturile din invatamant sunt platite prost, nu te astepta sa gasesti un nivel profesional comparativ cu anii '70-'80.
      De asemenea, elevii nu sunt mai putini, ti-as recomanda sa verifici in scolile din capitala, unde este nevoie de cel putin 2 schimburi pentru a acomoda peste 1000 elevi intr-o scoala cu parter+2 etaje, in care au fost eliminate aproape toate laboratoarele dedicate fizicii, chimiei, biologiei etc.

      Putina informare nu strica ...
      • +1 (1 vot)    
        M-am documentat. Mi-a luat 3 secunde (Sâmbătă, 26 septembrie 2015, 18:25)

        neagoe [utilizator] i-a raspuns lui atreides

        https://ro.wikipedia.org/wiki/Demografia_Rom%C3%A2niei#Evolu.C8.9Bia_natalit.C4.83.C8.9Bii_.C3.AEn_Rom.C3.A2nia

        Concluzia:
        - Intre 1985-1990 in Romania se nasteau 360.000 copii / an
        - in 2004 se nasteau 214.000 copii / an

        Deci nu se justifica sub nicio forma schimbul doi. Uneori, se poate. Astfel in Bucuresti, liceul Caragiale are un singur schimb.

        Deci, politica FSLI si a ministerului educatiei cu doua schimburi are doar rolul de a mentine un corp didactic supredimensionat, incomopetent, lenes si hot. Inainte de a ma contrazice, vezi rezultatele de la definitivate si alte examane. 50% din profesori nu iau nici macar nota 5, dar raman la catedre. Vezi si exclusii pentru tentative de copiere. Vezi si suflatul la BAC sau spagile de la corijente etc.

        Cand a fost sanctionat un profesor ca intarzie la ore? La Lazar, Sava, Vianu, Cantemir, Caragiale toti profesorii intarzie in mod regulat cate 10-15 minute la fiecare ora. Nu vreau sa mai exemplific cum este la liceele de mana a doua !!!

        De ce se reduce ora de studiu de la 50 la 45 de minute in timpul iernii? Asta era o masura adoptata de comunisti pentru a face economie de curent electric. Educatia clar are de suferit, profesorii scurtand ora si mai mult cu intarzierile obisnuite. Salariile cu siguranta raman aceleasi, daca nu cumva primesc si un spor de iarna...

        Tot corpul didactic e putred. Cei care isi iubesc si isi iau in serios meseria ii numeri pe degete si reusesc doar izolandu-se total de restul gunoaielor. Dar aceste "varfuri" reusesc la olimpiade sau alte concursuri pentru isi selecteaza elevii dintre cei de geniu, nu pentru ca ii formeaza!

        Cu astfel de profesori, fondurile pentru educatie sunt supradimensionate. Orice fond alocat este un orz aruncat la gaste.
    • +1 (3 voturi)    
      fara fondul clasei (Vineri, 25 septembrie 2015, 20:07)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui neagoe

      Sunt multe lucruri care pot fi imbunatite. Dar e bine ca se incepe cu ceva.
  • -1 (1 vot)    
    Proasta romanimea asta... (Vineri, 25 septembrie 2015, 22:15)

    Stef_and [utilizator]

    Cine da bani, donatii etc. Sa fie pedepsit?? Prosti de-a binelea.
    In alte tari astia primesc recompense de la scoli sub diverse forme, noi le dam pedepse.
    Unitati de invatamint prestigioase au fost create prin donatii��!!
  • 0 (0 voturi)    
    scolile (Vineri, 25 septembrie 2015, 22:21)

    ion [anonim]

    sunt sarace. Din ce sa faca una alta? Din ce sa xeroxeze tot felul de fise etc?
  • 0 (0 voturi)    
    FSLI si invatamantul (Duminică, 27 septembrie 2015, 10:38)

    Cititor [anonim]

    FSLI mai bine ar pune problema slabei finantari a scolilor care abia daca au bani pentru reparatii curente, sa nu mai vorbim de materiale educationale de calitate si de actualitate. Si apoi cum ramane cu identificarea profesorilor cu vocatie care chiar merita sa lucreze la catedra, cum ii rasplatesti pe acestia si ii motivezi sa ramana la catedra, si cum ramane cu identificarea celor care nu au ce cauta in sistem si cum ii sanctionezi?
  • 0 (0 voturi)    
    se cer banii pentru salariul paznicului si curaten (Miercuri, 30 septembrie 2015, 14:18)

    NEAGU GEORGIANA [anonim]

    Buna ziua, sunt mama unui baiat de clasa 1, la scoala 198 (militari) BUCURESTI. De cand am inceput clasa 0, doamna directoare a venit in clasa la sedinta sa ne spuna ca trebuie sa dam 10 pe luna tot anul scolar pentru salariul paznicului si femeii de serviciu. Invatatoarea a sustinut ca o va certa pe ea daca nu vom platii. Banii se dau pentru ca suntem prea multi copii si nu plateste scoala decat o parte din numarul celor acceptati la inscriere. Se cer bani pentru dulapuri. laptop, videoproiector, imprimanta, etc.Invatatoarea spune ca nu se poate face scoala fara cele mentionate.Va rog din suflet verificati scoala , ca sa inceteze cu furatul. Anul acesta am platit 250 lei pt elev, si sunt 28 =7000 lei. Avem 5 clase pe an=35000 lei pentru clasa 1,daca calculam de la clasa 0-4, sunt 5 .rezulta un miliard si 750 milioane in leii vechi. foarte tare afacerea. Va multumim noi...parinti care nu sustinem si nu periem cadrele pentru note mai bune. GEORGIANA.