Un ziarist norvegian a vizitat toate tarile din lume si a inclus Romania in topul celor 12 state pe care fiecare om trebuie sa le viziteze

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 25 septembrie 2015, 13:12 Actualitate | Esenţial

Castelul Bran
Foto: Agerpres
Norvegianul Gunnar Garfors a vizitat toate cele 198 de tari din lume inainte sa implineasca 37 de ani. Intre cele 12 tari care trebuie vizitate in cursul vietii unui om acesta a inclus si Romania, potrivit businessinsider.com.

'Transilvania, cunoscuta cel mai bine pentru castelele sale, muntii si, desigur, Dracula, te va ului. Sa nu uitam petrecerile din capitala Bucuresti. Si Romanii chiar stiu sa faca bere buna", sunt motivele pentru care acesta a inlcus Romania intre cele 12 tari.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
12392 vizualizari
  • +2 (2 voturi)    
    Ro (Vineri, 25 septembrie 2015, 13:44)

    Anonim [anonim]

    Da du-te, no!
  • -9 (21 voturi)    
    asta cu berea... (Vineri, 25 septembrie 2015, 13:59)

    Codruta N [utilizator]

    ... chiar e o MINCIUNA! Presupun ca calatoriile (sic!) lui or fi fost sponsorizate de ceva producatori de bere si ca are oarece obligatii >:

    N-ai CREDE ce porcarii contine berea din Romania, comparativ cu cea din tzarile in care exista standarde speciale pentru berea de calitate!
    • +4 (8 voturi)    
      serios? (Sâmbătă, 26 septembrie 2015, 9:19)

      adyQ [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      si unde ai gasit tu standarde speciale la bere? eu stau in canada si beau o bere chiar acuma dar are un gust de rahat mult mai rau decat in romanica, dar nah o fi mai special pe la rusi? ca nu imi dau seama ce standarde speciale visezi tu
    • +5 (5 voturi)    
      aici cu berea (Sâmbătă, 26 septembrie 2015, 12:19)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      ai nimerit prost.
      e drept ca exista sortimente mai bune ca la noi dar majoritatea tarilor au bere mult mai proasta.
      cat daca vorbim si despre raport calitate pret....cred ca aici stam extrem de bine.
      daca vroiai sa arunci cu noroi ca un frustrat penibil puteai sa zici de infrastructura de exemplu.... dar deh
    • +5 (7 voturi)    
      Codruta se intoarce...cu o alta stupizenie (Sâmbătă, 26 septembrie 2015, 21:26)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Pe ce te bazezi? Ai vreun pic de cultura a berii? Daca da, zi ce marca de bere romaneasca are 3 medalii de aur la Monde Selection (Bel), aur si argint la World Beer Cup (SUA), argint si bronz la Int'l Beer Awards (Aus), bronz la The Brewing Industry Int'l Awards (Ger)? Cate sute de marci din cate zeci de tari participa la competitiile de mai sus? Ce marci romanesti de bere (produse de aceeasi companie) au luat la Monde Selection in acelasi an 4 medalii de aur?
      Si daca stii toate astea de ce zici ca avem beri proaste? Si daca nu stii, de ce te bagi in vorba?
    • 0 (0 voturi)    
      Depinde (Duminică, 27 septembrie 2015, 8:26)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Ca urmare a achizitionarii majoritatii marcilor de bere din Romania de catre multinationale si de transformare a berilor respective in posirci, plus inundarea pietei cu beri ieftine si proaste la pet, de catre producatori locali cu un public tinta foarte putin pretentios, in mai multe locuri din tara au inceput sa apara berile locale, artizanale, facute in fabrici mici dar cu pretentii. Poate la astea s-a referit - astea chiar is facute de romani, nu de sud-africani, belgieni sau alte neamuri care s-au prins ca majoritatea romanilor vor ieftin, nu conteaza ca-i prost.
  • -7 (9 voturi)    
    sugestie pt. norvegian (Vineri, 25 septembrie 2015, 14:40)

    john70 [utilizator]

    du-te si viziteaza Statul Islamic si ai grija sa nu-ti pierzi capul.
  • -10 (22 voturi)    
    Deci Transilvania (Vineri, 25 septembrie 2015, 14:47)

    A78 [utilizator]

    Corectati titlul : Transilvania e in primele 12 tari din lume care merita vizitate .
    • -11 (21 voturi)    
      Corect (Vineri, 25 septembrie 2015, 15:10)

      MMm [anonim] i-a raspuns lui A78

      Transilvania nu e Romania!
    • +10 (16 voturi)    
      Din pacate (Vineri, 25 septembrie 2015, 16:35)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui A78

      pentru stupizenia ta vorbeste despre Bucuresti care inca nu e parte din transilvania dar unde multi "ardileni" vin sa-si mai rotunjeasca viata politica si de afaceri
      • +7 (11 voturi)    
        Stai linistit (Vineri, 25 septembrie 2015, 19:26)

        ids [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Sint doar unguri care atata.
      • -4 (4 voturi)    
        Asta cu ardelenii care merg la Bucuresti ... (Duminică, 27 septembrie 2015, 8:47)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        ... e cam ca aia cu moldovenii care veneau in Banat inainte de '89.

        Inainte de '89, in Banat eram inundati de moldoveni, si nu ne placea. Circula un banc, cum ca mai nou nu mai scrii "Caine rau" pe poarta, scrii "Moldovean in gazda". Asa ca io am avut un mic soc cultural cand am ajuns prima data in Moldova, si-am vazut ca in majoritate moldovenii sunt oameni cumsecade, harnici si la locul lor (bine, excludem Vasluiul de-aici - io i-am vazut prin Suceava si Neamt.)

        A durat o vreme sa-mi explic fenomenul, desi explicatia e simpla: nimeni nu pleaca de acasa de bine. De plecat din Moldova in Banat plecau toate uscaturile moldovene, care n-aveau dupa ce bea apa acasa, nu oamenii asezati si cu stare, care erau dispusi sa munceasca.

        La fel si cu ardelenii care pleaca la Bucuresti: pleaca doar uscaturile. Cei capabili si dispusi sa se adapteze unui sistem politic si economic fanariot sunt singurii acceptati. Cei care incearca sa schimbe ceva sunt respinsi, sau li se face suficient de repede greata cat sa plece din nou acasa sau sa emigreze cu totul din Romania. Cei pe care-i duce mintea si puterea stau acasa si-o duc bine.

        Si asa, ca sa adresez si stupizenia matale: daca ardelenii chiar s-ar gandi sa vina in masa la Bucuresti, ar schimba fundamental politica din tara asta, chestie care probabil pe miticii autentici i-ar face sa sufere la greu (din experienta mea, majoritatea miticilor daca n-au parte de ceva scandal in viata lor vreme de cateva zile dau in depresie). Doar ca le lipseste motivatia. In plus, e destul de greu sa-i faci cuiva bine cu de-a sila.

        (Si o ultima remarca despre moldoveni: au continuat sa vina in Banat si dupa '89. Da' in loc sa vina oameni lenesi si incapabili, selectati dupa criterii politice, au inceput sa vina oameni dispusi sa munceasca pentru o viata mai buna, chestie care-a si schimbat, cel putin in orasele mari, perceptia locala asupra moldovenilor. Perceptia despre mitici insa a ramas neschimbata ...)
        • +4 (4 voturi)    
          Filozofie puerila cu iz UDMR-ist, (Luni, 28 septembrie 2015, 21:15)

          ids [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          da' care nu tine strop de apa. Iohannis si Boc sint f. apreciati in CJ si SB si uite ca au venit la Buc, iar Iohannis a avut sustinerea bucurestenilor care sint f. destupati si sint veniti din toata tara, asa ca eticheta de mitic nu mai merge demult.
          Cat despre mediu mie imi pare mai competitiv decat in CJ de ex, unde am lucrat mult, si mult mai deschis. Nimanui nu-i pasa de unde esti; se munceste pana la extrem si daca faci fata bine, daca nu... Poate d-aia sint si oamenii cu nervii un pic intinsi.
  • -6 (22 voturi)    
    De vizitat DA, de trait NU (Vineri, 25 septembrie 2015, 16:19)

    Locke Lamora [utilizator]

    Si berea e proasta, ca-n Africa.
    • +4 (6 voturi)    
      ha ha ha (Vineri, 25 septembrie 2015, 22:15)

      djdi [anonim] i-a raspuns lui Locke Lamora

      Se vede ca n-ai gustat-o pe aia din uk ,care are un gust de urina amestecata cu parfum(eu fiind bautor de bere fara alcool)
      • -6 (6 voturi)    
        Da nu ma intereseaza cum e in UK (Sâmbătă, 26 septembrie 2015, 18:55)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui djdi

        Berea din Romania e o poshirca oribila alcoolizata artificial.
  • 0 (2 voturi)    
    kool aid (Sâmbătă, 26 septembrie 2015, 2:02)

    anonim [anonim]

    Romania pe locul 12 depasit de Nicaragua, Sierra Leon, Kyrgyztan, lumea 3-ea in general. Romania are mult de oferit, dar Americanii au vorba despre drinking too much Kool-Aid.
  • -4 (4 voturi)    
    exact (Duminică, 27 septembrie 2015, 14:22)

    Marius [anonim]

    Foarte buna e berea romaneasca din pastile. Singurele beri bune romanesti pleaca direct la export, nu sunt pentru noi...
    • +2 (2 voturi)    
      Ca si Codruta (Marţi, 29 septembrie 2015, 7:56)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      ...habar n-ai despre ce vorbesti. Exporturile si importurile de bere aproape nu exista: 97-98% din berea bauta in Romania e produsa aici, doar vreo 1% se exporta. Cand berea dureaza si vreo 2 saptamani s-o faci si umpli un tanc de 3-4 etaje cu bere la fermentat, nici n-ai cum sa faci vreo separatie; daca dai toata sarja la export nu ti-o cumpara nimeni si ramai si fara bere la Romanica.
      Mai citeste si tu un pic inainte sa vorbesti.