Ungaria anunta si ea ca analizeaza contestarea cotelor de migranti in justitie. Romania, singura tara dintre cele care s-au opus masurii la Bruxelles ce nu ia inca in calcul Curtea Europeana de Justitie

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 24 septembrie 2015, 16:22 Actualitate | Esenţial

Sistemul de alocare in Uniunea Europeana al migrantilor aprobat la Bruxelles este “serios viciat” iar Ungaria ia in considerare contestarea deciziei in justitie, a declarat joi seful de cabinet al premierului ungar Viktor Orban, citat de Reuters.

Cehia, Ungaria, Romania si Slovacia s-au opus planului de distribuire al migrantilor printre tarile membre UE, plan agreat cu o larga majoritate de ministrii de interne europeni marti. 

“Sistemul de cote este un exemplu tipic de imperialism moral pe care Germania il impune cu forta Europei”, a spus Janos Lazar intr-o conferinta de presa.

El a precizat ca guvernul vrea sa existe o dezbatere in parlamentul de la Budapesta pe aceasta tema inainte de se lua decizia finala privind contestarea cotelor de migranti in justitie.

Slovacia a anuntat miercuri care va contesta la Curtea Europeana de Justitie cotele obligatorii de refugiati decise la Consiliul Justitie si Afaceri Interne de marti. Anuntul a fost facut de premierul slovac Robert Fico.

Cehia anuntase si ea, marti, ca va contesta la Curtea Europeana de Justitie (CEJ) decizia Uniunii Europene de distribuire a imigrantilor pe baza unor cote obligatorii.

Tarile europene care vor refuza sa aplice cotele privind distribuirea refugiatilor trebuie sa isi puna intrebari privind locul lor in Uniunea Europeana, a avertizat presedintele Frantei, Francois Hollande, inaintea summitului UE.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5680 vizualizari
  • +11 (31 voturi)    
    stati cuminti (Joi, 24 septembrie 2015, 16:32)

    SebiNick [utilizator]

    Romania niciodata nu a fost cu o parte si din pacate intotdeauna a ales tabara gresita.
    Mai intai am fost cocosi, ca nu luam emigranti, apoi ni s-a impus. Am ratat momentul Poloniei. Am restul cu restul esticilor.
    Acum esticii se duc in justitie, dar noi nu vrem acolo.. vrem inapoi la vestici, deci plecam capul si mai luam o cota impusa.
    • -12 (16 voturi)    
      ... (Joi, 24 septembrie 2015, 17:49)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui SebiNick

      Imi pare rau dar noi nu suntem Ungaria. Noi nu avem ceva impotriva imigrantilor sau refugiatilor. Pozitia noastra a fost circumstantiala, data de nemultumirea ca nu suntem in Schengen. Orban e un xenofob, nu e treaba noastra sa ne compromitem o data cu el.
      • -3 (9 voturi)    
        Romania isi mentine opozitia (Joi, 24 septembrie 2015, 19:49)

        Echilibrium [anonim] i-a raspuns lui dragos234

        Vad ca nu se mai discuta pe fondul problemelor la astfel de articole, deja e balacareala gretoasa a postacilor anti-Iohannis sau propaganda anti-romaneasca ruso-maghiara..

        Iohannis a procedat prudent, echilibrat si consecvent pana acum.

        Spre deosebire de isteriile lui Orban (gard de sarma ghimpata, legi dure votate in 48 de ore, armata contra imigrantilor).

        Spre deosebire de utopiile lui Fico (premierul slovac vrea "doar imigranti crestini", ca si cum ar fi la supermarket si i-ar permite vreo lege europeana sa faca asemenea discriminari pe baza de religie.

        Spre deosebire de prostitutia Poloniei, care una a spus si alta a facut, ca orice nesimtit de politician ordinar de prin parlamentul nostru :)

        Acum aceste state se agita "sa dea in judecata" UE. Dar nici unul dintre ele nu a inceput vreo procedura, toti "analizeaza".

        Ori Romania nu are sens sa faca galagia asta de mahala budapestana, dar analizele juridice se fac si daca rezulta ca sunt sanse mari sa castigam, atunci se pune in balanta totul si se ia decizia politic.

        Decizia e luata de Guvernul Romaniei, PSD-UNPR-ALDE, presedintele Romaniei nu are nici un drept constitutional in privinta asta.

        Asa e si pe la altii, poate o fi in altfel doar in semi-dictatura ungureasca. Si sigur la rusnaci hotaraste Putin, restul sunt pentru decor.

        Romania a combatut de la inceput ideea cu cotele obligatorii, acestea au fost abandonate pe viitor (Germania si Franta vroiau mecanism permanent, nu au reusit) si acum se discuta despre cum si cand se va face repartizarea.

        Iar Tusk a spus ca intarirea frontierelor e prioritatea, nu distribuirea migrantilor !

        Grecia s-a opus ca frontierele sale sa fie preluate de o forta europeana, chestie de orgoliu national, desi e notoriu ca sunt incapabili si la asta, nu doar la colectat tva si platit datorii..

        Romania a ales bine jocul, a marcat clar opozitia, dar nu i se poate reprosa ca blocheaza ceva, nu face nici garduri si nici nu umbla prin tribunale cu jalba.
        • -1 (1 vot)    
          ... vezi ca singur te contrazici : (Vineri, 25 septembrie 2015, 7:53)

          Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Echilibrium

          "Iar Tusk a spus ca intarirea frontierelor e prioritatea, nu distribuirea migrantilor !" cu
          "Spre deosebire de isteriile lui Orban (gard de sarma ghimpata, legi dure votate in 48 de ore, armata contra imigrantilor)."
          Pai asta nu inseamna apararea frontierei ?
    • +6 (10 voturi)    
      Presedinte - Premier (Joi, 24 septembrie 2015, 19:09)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui SebiNick

      La ce conducere are Romania la ce sa te astepti?

      Nici o noutate aici, Ponta nu a avut de unde copia o decizie asemanatoare, Iohannis probabil era in vacanta.
  • -3 (21 voturi)    
    Diaspora (Joi, 24 septembrie 2015, 16:42)

    bobby [anonim]

    Mai crede cineva dintre dobitocii care si-au luat tara inapoi ca lepra asta e Johanis va face altfel decat ii dicteaza Merkel???? Cu tampenia aia de "ne luam tara inapoi" imbecilii din diaspora isi vor pierde pe rand locurile de munca . Angajatorii vor angaja arabi in locul lor.Meritati din plin, sa veniti in tara sa traiti cu tradatorul pe care l-ati adus la putere
    • +3 (9 voturi)    
      ... (Joi, 24 septembrie 2015, 18:16)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui bobby

      Pai tocmai ca Johannis a facut pe dos decat Merkel, Romania a votat nu, Germania da.
      Iar la noi arabii sunt de obicei angajatori si angajeaza romani.
      • +2 (4 voturi)    
        nu (Joi, 24 septembrie 2015, 19:19)

        io [anonim] i-a raspuns lui dragos234

        nu domnule..nu fi copil! calculele sunt facute dinainte!
        Johanis a votat asa
        stiind si el si germanii ca votul e fara izbanda
        si a stabilit asa..
        voteaza ro impotriva
        ca treaba e aranjata deja
        ...daca noi nu dam in judecata e clar ca
        asa a fost intelegerea..votati cum vreti...ca sa dea bine intara
        ca si asa noi...europa cea puternica am stabilit treaba...nu vom da in judecata..inseamna ca a fost stabilit de hamburgerul asta de sibiu ca asta e
        ptnemti la actuala situatie le merge la inim ao alianta cu rusii
        si o europa
        haotica..si instabila
        ..pe care sua sa nu se poata sprijini..iar ei..nemtii hegemoni cu rusii pe eurasia
        pana la china
        franta merge cu ei
        britania nu
        noi in bratel europei ajungem acolo de nde fugeam.. la rusi!
    • 0 (4 voturi)    
      Agenturili... (Vineri, 25 septembrie 2015, 5:17)

      Lunix [utilizator] i-a raspuns lui bobby

      ...au lucrat puternic si in Diaspora si acasa,oricum cu Pontache nu era o solutie mai buna. Acum Yoganis isi plateste datoria fata de Vest, declaratiile pe care le-a facut la inceput despre cotele obligatorii sunt doar de fatada, aceasta arata cat de mult ii apreciaza pe cei care l-au ales.
  • +11 (19 voturi)    
    mda... (Joi, 24 septembrie 2015, 16:50)

    liviu_ [utilizator]

    sclavi pana la capat...
    o mica urma de razvratire, o mica palma si ne intoarcem cuminti in colt si asteptam...
    • -1 (1 vot)    
      ... mda... (Vineri, 25 septembrie 2015, 10:35)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ... shi mai primitzi un mic os de ros .
  • -8 (16 voturi)    
    Mi se pare si normal sa nu te duci in justitie (Joi, 24 septembrie 2015, 16:53)

    Catalin [anonim]

    Cand faci parte dintr-o echipa si exista mecanismul votului, atunci iti asumi si rezultatul. Votul este tocmai pentru a ajunge la un un rezultat pe care sa si-l asume toti.

    Sa ai opinie diferita de altii este total democratic. Sa votezi cum doresti tu este iarasi democratic. Sa nu iasa votul cum vrei tu si tu apoi sa incepi sa injuri, sa vb urat si sa fii ala care isi ia mingea si pleaca acasa nu este deloc OK
    • +10 (14 voturi)    
      Exercitiu de democratie (Joi, 24 septembrie 2015, 18:53)

      Zak [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Ia sa voteze vecii matale de bloc sa-ti bage in casa o familie de cersatori sa vedem cat de democrat mai gandesti...
      • 0 (0 voturi)    
        ... vine shi vremea aia... (Vineri, 25 septembrie 2015, 14:00)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Zak

        ... mai iute decit credetzi ... .
  • -1 (13 voturi)    
    Lasitate (Joi, 24 septembrie 2015, 17:05)

    Nicu [anonim]

    Lasi pana la capat
  • +13 (13 voturi)    
    Nu-mi fac griji, (Joi, 24 septembrie 2015, 17:32)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    in exemplul prezentat de unguri: Mohamed merge la Stuttgart, Ahmed merge la Bucuresti, iar in 2 ore, Ahmed e deja pe drum spre Germania.
    • +5 (9 voturi)    
      S-o crezi tu... (Joi, 24 septembrie 2015, 18:50)

      Zak [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Cum Romania nu este in Schengen astia odata intrati in Romania nu vor mai putea iesi din tara...noi chiar credem ca tarile din EU nu-si vor contrala granitele si ca nu vor avea o evidenta clara cati refugiati au dreptul sa stea la ei in tara??????
      • +5 (5 voturi)    
        Haha (Joi, 24 septembrie 2015, 20:19)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Zak

        Ai vazut articolul in care tiganii ii imbraca in haine tiganesti si ii trec granita?

        Lumea e destul de inventiva.
    • 0 (0 voturi)    
      Mi-a dat Ahmed telefon acum 10 minute... (Vineri, 25 septembrie 2015, 13:17)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      ..sa-mi spuna ca l-a dat nashu jos din tren la Brashov din cauza ca l-a prins asupra lui cu bilet de tren in toata regula si ca atare l-a 'pagubit' pe nashu de ciubuc.(din toata conversatia cu nashu,singurul cuvint romanesc pe care l-a inteles Ahmed a fost 'ciubuc'.)
  • +7 (15 voturi)    
    Pozitia romanului (Joi, 24 septembrie 2015, 17:49)

    Zak [anonim]

    Dupa cum stim foarte bine din istoria neamului nostru pozitia romanului a fost mereu sa stea cu capul plecat, de "saru'mana coane". In anul 2015 aceasta se traduce, mai ales vazand parerile sustinute de jurnalistii cu orientare liberala, prin "a fi european".

    Realitatea crunta este ca de 25 de ani orbecaim prin capitalism si din 2004 orbacaim si prin Europa, fara a avea nici macar idee de cat de rafinat se fac jocurile marilor puteri.

    In momentul de fata, chiar daca suna dur, Uniunea Europeana este "cel de-al patrulea Reich" in care Germania isi impune prin forta economica orice politica doreste, in orice domeniu doreste..

    Romanul e ca o "dama" de trotuar care din cand in cand se trezeste cu "onoarea lezata"..cand defapt pe germani ii doare-n cot de sentimentele romanilor...

    ..intr-o zi s-ar putea sa ne trezim singuri cu Germania in UE pentru ca celelalte tari europene vor fi parasit de mult Uniunea...
  • +8 (16 voturi)    
    Obedienta_cuvantul cheie (Joi, 24 septembrie 2015, 17:56)

    Ela [anonim]

    Romania obedienta ca de obicei. "Stapanii" au dispus, Romania se supune! Nu stiu daca mai este alta natie in Europa cu inclinatii de sclavi mai evidente ca romanii...Pacat!!
    • -1 (13 voturi)    
      Mai este (Joi, 24 septembrie 2015, 18:20)

      Alor [utilizator] i-a raspuns lui Ela

      Mai este vreun popor in lume care sa isi vorbeasca de rau propria tara asa cum face romanul ??? Eu cred ca nu. Am intalnit oameni care veneau din tari extrem de sarace din Asia si Africa, si nici unul nu isi vorbea de rau tara si poporul asa cum o face romanul, mai ales cel care are acces la net si se crede destept.
      • +6 (10 voturi)    
        Bai tovarase... (Joi, 24 septembrie 2015, 19:05)

        Zak [anonim] i-a raspuns lui Alor

        ia uita-te matale la clasamente de toate felurile si vezi pe ce pozitii se situeaza Romania...iar daca reperele matale sunt in Africa si Asia (probabil Corea de Nord) atunci du-te acolo sa te simti realizat...
  • +6 (8 voturi)    
    Slugile (Joi, 24 septembrie 2015, 18:48)

    verid [utilizator]

    Noi românii se pare ca după cum suntem conduși,avem rolul de slugile și caraghiosii Europeni. Pai de ce să contestam,nu e mai bine să ne plimbam nevasta prin America și să căscam gura? Cât mai avem până în 2019?
    • +5 (7 voturi)    
      ..pai (Joi, 24 septembrie 2015, 19:22)

      io [anonim] i-a raspuns lui verid

      ..lasa ca dupa aia vine alt erou...si alta revolutie si alta recuperare de tara..ca noi o tune,din revolta in revolta!
      neamt ne-a trebuit neamt avem!
      si fanfaron, ...si idiot si stangaci..si nebagat in seama!
  • +4 (4 voturi)    
    care e solutia ? (Joi, 24 septembrie 2015, 20:19)

    stanescu [utilizator]

    surse din UE spun ca vor veni pana in 2018 5 milioane de refugiati din Orient

    http://www.bild.de/politik/ausland/europaeische-kommission/rechnet-mit-2018-mit-5-mio-weiteren-fluechtlingen-42698492.bild.html

    care va fi cota obligatorie pt noi din cele 5 milioane ?
  • +2 (6 voturi)    
    pfiu (Joi, 24 septembrie 2015, 20:54)

    dkfk [anonim]

    Mda am niste neamuri stabilite demultisor pe dincolo...nu pricepeam de ce in momentul cind erau intrebati de unde sint de loc ei raspundeau polonia sau ungria,daca ii sunam si erau intr-un loc public pur si simplu nu vb cu mine daca vorbeam in romaneste(eu nestapinind respectiva limba prea bine)...ba chiar ma revolta comportamentul lor citeodata....acum inteleg, in momentul asta(ca si al razboiului din fosta iugoslavie) imi e scirba ca sint roman....nu avem curajul sa fim consecventi ,sintem lasi si demagogi,daca luam o palma intoarcem si celelalt obraz,sintem corupti pina in maduva oaselor..ne laudam cu cite un geniu la 20 milione de romani.....de aia ne calca toti in picioare,pt ca sintem niste nevertebrate
  • -2 (4 voturi)    
    Comenturi idioate. (Vineri, 25 septembrie 2015, 2:28)

    zeceLEI [anonim]

    Am pierdut, noi ne-am opus cotelor obligatorii si presedintele ne-a respectat opinia votand impotriva. Acuma ce mai vrei, majoritatea a votat pentru, asa ca trebuie sa respectam. Presedintele nu mai poate face nimic, decat Ponta ar mai putea... dar e Ponta, asa ca n-are rost sa va mai faceti sperante.
    Unii politicieni din vest deja au inceput sa ne ameninte, continuand sa ne opunem doar am intensifica situatia, iar iesirea din UE ar avea repercusiuni mult mai grave decat ar avea 4000-6000 de "refugiati" care oricum nu vor aici.
  • +2 (4 voturi)    
    Iohanise ! Trezeste-te ! (Vineri, 25 septembrie 2015, 8:45)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Daca esti asa cum pretinzi a fi ataca masutra in justitie !
    Daca nu o ataci dovedesti ca esti doar un simbrias platit de vest sa ne bage arabi in tara !