Ambasadorul SUA, Hans Klemm, s-a intalnit cu Livia Stanciu: Sprijin pentru puternicele si independentele institutii romanesti de aplicare a legii

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 24 septembrie 2015, 15:19 Actualitate | Esenţial

Hans Klemm si Livia Stanciu
Foto: Ambasada SUA la Bucuresti/ Facebook
Ambasadorul Statelor Unite la Bucuresti, Hans Klemm, s-a intalnit joi cu Livia Stanciu, sefa Inaltei Curti de Casatie si Justitie, anunta Ambasada americana, pe contul ei de Facebook.

In cadrul acestei intalniri, Hans Klemm "si-a reafirmat sprijinul pentru eforturile Romaniei de respectare a statului de drept precum si pentru puternicele si independentele institutii romanesti de aplicare a legii si organisme judiciare", potrivit sursei citate.

Hans Klemm a depus, pe 16 septembrie, juramantul in calitate de ambasador al SUA in Romania, intr-o ceremonie la care a participat secretarul de stat american, John Kerry.

Reamintim ca SUA nu au avut ambasador in Romania din 2012, cand a incetat mandatul lui Mark Gitenstein. In acest timp, ambasada a fost condusa de insarcinatul cu afaceri.










2964 vizualizari
  • -14 (20 voturi)    
    Asta chiar e pe fata... (Joi, 24 septembrie 2015, 15:32)

    Gustav555 [utilizator]

    Se mai indoieste cineva ca justitia noastra la cele mai inalte niveluri este cu adevarat independenta?
    Doamna Stanciu avea nevoie de un cec in alb dupa toata tarasenia cu Rarinca.
  • +12 (14 voturi)    
    Rugaminte (Joi, 24 septembrie 2015, 15:35)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Excelenta, spuneti-i ca justitia e doar la televizor, ca marii mafioti sunt liberi si cu averile intregi, ca avem un premier dovedit plagiator si inculpat, un vi ce cu doctorat fraudat, ca parlamentul e alcatuit numia din hoti si complici care se apara intre ei, ca Iliescu e liber ca pasarea mcerului, ca si Ponta, ca si Mazare, ca si Nichita, ca si Udrea, ca si Videanu, ca si Andronescu.... Praf in ochii oamenilor si aceleasi grupari de crima organizata puse pe jaf fura tara de 25 de ani.
    • -3 (11 voturi)    
      . (Joi, 24 septembrie 2015, 16:17)

      Marius Muntean [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Cred ca excelenta sa stie lucrurile astea, dar atata vreme cat parteneriatul strategic merge inainte nu prea il intereseaza.
      E la fel de decazut moral ca si "justitia" Romana pe care o lauda.
  • -10 (16 voturi)    
    O fi intrebat-o? (Joi, 24 septembrie 2015, 16:03)

    Gigi Kent [utilizator]

    Despre Rarinca nimic?
  • -8 (16 voturi)    
    . (Joi, 24 septembrie 2015, 16:15)

    Marius Muntean [utilizator]

    De care justitie independenta vorbesti americane? de aia infiltrata cu ofiteri SRI acoperiti ca judecatori si procurori?
    Vezi ca nici nu ti-ai inceput bine mandatul si te faci de rahat ...
    De fapt mi se pare ca voi sunteti mana in mana.
  • +4 (4 voturi)    
    Mesajul secret ,mesajul secret a existat ? (Joi, 24 septembrie 2015, 16:42)

    Susufler0 [utilizator]

    Asta e ce s-a spus pe Facebook. Ne intereseza ce s-a spus in spatele usilor inchise. Dom Cristoiu, maestre ne puteti ajuta ? Macar cu o analiza. Desi mi-ar placea sa stiu ca ati aflat cat o sa ia cu executare Dragnea. Pentru cei infierbantati anunt ca am facut o "aroganta".
  • +3 (5 voturi)    
    excelent! (Joi, 24 septembrie 2015, 17:01)

    lili [anonim]

    Multumim dle Ambasador, asta conteaza enorm, de 25 de ani politicienii nostri fura tinand in saracie lucie peste jumatate din populatia Romaniei iar ei si acolitii lor facand averi uriase din furat banii public!
    Multumim dle Ambasador, tineti-o tot asa, la puscarie cu hotii din politica romaneasca!
    Succes Dna Stanciu, succes Codruta Kovesi, la puscarie cu hotii!
  • +4 (4 voturi)    
    Vreau pedepse mai severe pentru coruptie, (Joi, 24 septembrie 2015, 17:35)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    sa ceara si Hans asta daca da doi bani pe aliatii lui.

    Pai ce facem, 1 an cu suspendare pentru coruptie? Asta e o gluma, nu o pedeapsa.

    Sau 10 ani cu executare din care coruptul face 2.5 fiindca a plagiat niste carti? Halal Cod Penal. Ce pampalau de la Bruxelles a venit cu asta?

    Hai sa facem pedeapsa 10 ani cu executare minimum.
  • -2 (8 voturi)    
    "Vivendi perdere causas" (Joi, 24 septembrie 2015, 18:21)

    EllenaS [utilizator]

    Comisarul sef s-a intalnit cu femeia comisar! Excelenta intalnire! E ca si cum s-a dat un semnal judecatorilor in cazul "Rarinca"!