Articol actualizat

VIDEO Busculada a pelerinilor langa Mecca: Peste 717 pelerini au fost ucisi, 805 sunt raniti

de G.S., R.M.     HotNews.ro
Joi, 24 septembrie 2015, 11:26 Actualitate | Esenţial

Pelerini ucisi langa Mecca
Foto: Captura Twitter
Cel putin 717 oameni au murit si alti 805 au fost raniti in urma unei busculade a pelerinilor la Mina, in apropiere de Mecca, potrivit celui mai recent bilant citat de Reuters.

Busculada, care coincide cu Aid al-Adha, sarbatoarea musulmana a ssacrificiului, s-a produs in timpul ritualului lapidarii Satanei, care consta in aruncarea de pietre spre trei stele care il reprezinta.

In acel moment, mareea de pelerini care parasea una dintre stele s-a ciocnit cu o multime de oameni care venea in sens invers, potrivit unui responsabil al ministerului Sanatatii.

Printul mostenitor al Arabiei Saudite si seful Inaltei comisii pentru pelerinaj, Mohammed ben Nayef, a ordonat o ancheta, potrivit agentiei oficiale de presa SPA.

Anterior, intr-o prima reactie oficiala, ministrul Sanatatii Khaled al-Faleh a atribuit busculada lipsei de disciplina a pelerinilor.

"Daca pelerinii ar fi urmat instructiunile, am fi putut evita acest gen de accident", a spus acesta, la televiziunea El-Ekhbariya, dupa ce s-a deplasat la Mina. "Numerosi pelerini se pun in miscare fara sa respecte orarul" stabilit de autoritati.

Bilantul cel mai grav al unei astfel de busculade s-a inregistrat in 2 iulie 1990, cand 1.426 de pelerini musulmani si-au pierdut viata, tot la Mina.

￙￘ ￘￘￘￙ ￘￙￙￙￘￘ ￘￙￙￘￘ ￙￘￘￙￘￘￘ ￙￘￘￘￙￘ ￘￘￘ ￘￙￘￘￘￘￘￘ ￘￙￙ 400 ￘￘￘￘￘ ￙ 150 ￘￘￙￘ ￙￙￘￘. pic.twitter.com/HjZ2QuiYst








Cel putin 107 oameni au murit, iar alti 238 au fost raniti dupa ce o macara s-a prabusit, pe 11 septembrie, peste acoperisul Marii Moschei de la Mecca.

Prabusirea macaralei la principala moschee din orasul saudit Mecca, incident soldat cu peste 100 de morti, a fost "un act al lui Allah", crede un reprezentant al grupului saudit care se ocupa de extinderea centrului de pelerinaje, detinut de familia lui Bin Laden.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
20433 vizualizari
  • -14 (22 voturi)    
    prabusire (Joi, 24 septembrie 2015, 11:34)

    adma [anonim]

    ce s-a prabusit un ozn, un porc zburator ? e ridicol sa prezinti o stire fara esenta. va spun eu, era o macara. greu tare sa afli acest lucru in era digitala
    • +12 (18 voturi)    
      dezinformat (Joi, 24 septembrie 2015, 12:07)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui adma

      Ce tare esti! Cum ti-ai dat seama? Macaraua a cazut acum 1 saptamana coane'. Citesti cu atentie si nu te mai da destept. Apropo de era digitala, mai vezi si tu cnn.com, bbc.co.uk etc
      • +3 (3 voturi)    
        mai bine casca tu ochii (Joi, 24 septembrie 2015, 15:01)

        t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui vasile

        omul se referea la titlul articolului. Acum vad ca se mentioneaza busculada in titlu, dar in titlull paginii htm a ramas inca "prabusirea".
  • +6 (6 voturi)    
    prabusire (Joi, 24 septembrie 2015, 11:37)

    Adrian [anonim]

    Ce s-a prabusit?
    • +1 (3 voturi)    
      o macara (Joi, 24 septembrie 2015, 16:00)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      peste acoperisul Marii Moschei. Asta a fost pe 11 sept, iar reprezentnatul firmei care facea reparatia, a declarat ca ,,asa a fost voia lui Allah".
      ar trebui judecat rapid pt omor din culpa, dupa parerea mea.
      • +1 (1 vot)    
        prabusirea divina (Vineri, 25 septembrie 2015, 10:46)

        Allah e la bar [anonim] i-a raspuns lui bancher

        Da. Macaraua a fost acu doua saptamani.
        Totusi, sa le cada la aia in cap, ditai harabaia de otel, la Mecca, in ziua de 11 SEPTEMBRIE !!!!.
        Asta mi se pare o chestie ...divina.
        Asadar, constructorul acela avea dreptatea lui.
  • +18 (20 voturi)    
    Cam multe accidente in zona (Joi, 24 septembrie 2015, 11:40)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Cred ca Alah le da un semnal. Important este sa-l inteleaga
    • -2 (12 voturi)    
      eu cred ca Dumnezeu le da un semnal (Joi, 24 septembrie 2015, 13:54)

      gosey [anonim] i-a raspuns lui Bogdan_100

      cum ca e o problema cu alah al lor.
      • +13 (19 voturi)    
        Hilar! (Joi, 24 septembrie 2015, 15:15)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui gosey

        Compari care preten imaginar e mai "real", al tau sau al lor.
        • -6 (8 voturi)    
          "Pretene" (Joi, 24 septembrie 2015, 16:26)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          Real e doar agramatismul :-)))))
  • +15 (19 voturi)    
    eh... (Joi, 24 septembrie 2015, 11:44)

    rakkone [utilizator]

    Allah, saracu, tot incearca sa le trimita mesaje (ba o macara picata pe niste dreptcredinciosi, ba niste sute de dreptcredinciosi tescuiti in picioarele altor dreptcredinciosi etc) dar prostii Nu si Nu...
    • -2 (8 voturi)    
      Au murit oameni... (Joi, 24 septembrie 2015, 15:17)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

      Poate unu din ei descoperea ceva sa vindece pe altii de prostie.. la asta nu te-ai gandit ...
      • +13 (17 voturi)    
        :)) (Joi, 24 septembrie 2015, 16:01)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Statistic vorbind, este mai probabil ca unul din ei sa decapiteze pe cineva, decat sa vindece pe altcineva de prostie.
      • +3 (7 voturi)    
        Esti de nevindecat (Joi, 24 septembrie 2015, 16:27)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Degeaba astepti minunea :-))))))
  • +18 (22 voturi)    
    Moaste (Joi, 24 septembrie 2015, 11:52)

    rsbl [utilizator]

    Multi o sa spuna ca asa merita, daca asta le este nivelul.
    Din pacate seamana foarte mult cu ce se intampla si pe la moastele noastre ...
    • +3 (9 voturi)    
      Superstitie prosteasca (Joi, 24 septembrie 2015, 14:54)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui rsbl

      Exista totusi o diferenta intre superstitiile prostesti si credinta care este bazata pe niste fapte.
      Iar superstitiile prostesti duc la ce se vede la Mecca sau la moastele de la noi. Sau duc la a-i da lui Socrate sa bea cucuta pt ca zeii s-ar fi maniat pe ei din cauza inteligentzei lui - da, asa erau minunatii greci... Sau romanii care cercetau maruntaiele animalelor ca sa ghiceasca viitorul...
      Nu s-ar zice ca omenirea a evoluat pozitiv.
      Si ceva cam tot la fel de ilogic este sa crezi ca "universul s-a creat singur din nimic".
  • -1 (5 voturi)    
    hmm (Joi, 24 septembrie 2015, 11:58)

    alin [anonim]

    acolo sunt baietii responsabili de ce se intampla azi...Nu scapa cineva ceva pe ei?
  • +8 (8 voturi)    
    Busculada = inghesuiala (Joi, 24 septembrie 2015, 12:33)

    Mari [anonim]

    Nu s-a prabusit nimic, s-au calcat in picioare.
    • +5 (5 voturi)    
      Busculada (Joi, 24 septembrie 2015, 18:23)

      zuperman [utilizator] i-a raspuns lui Mari

      Da, am observat si eu ca toti folosesc termenul de busculada. Nu-mi era clar ce s-a intamplat, am cautat in engleza. Acolo folosesc "stampede", tot asa, fara sa explice ce s-a intamplat.

      Mi-e greu sa inteleg ce fel de inghesuiala o fi de au murit atatia oameni.
      • 0 (0 voturi)    
        eh (Joi, 24 septembrie 2015, 22:37)

        igorashu [utilizator] i-a raspuns lui zuperman

        S-a intamplat si in Bucuresti acum cativa ani la Piata Unirii, la bradul de Craciun.
      • 0 (0 voturi)    
        Când mii de oameni se înghesuie, unii mor striviți (Joi, 24 septembrie 2015, 23:20)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui zuperman

        Se înghesuie ca oile, până când presiunea miilor de oameni din spate îi strivește pe cei din mijloc.

        Uneori mor oameni la 2 metri de tine, în timp ce tu poți fi în siguranță, în lateralul unui stâlp de beton care nu se împinge în tine :)
      • 0 (0 voturi)    
        au mai fost cazuri de oameni morti (Vineri, 25 septembrie 2015, 12:27)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui zuperman

        in busculade: la inghesuiala mare, daca incep sa cada unii, vor cadea si ceilalti, in efect de domino, la fel ca si cartile de joc. Daca se mai si calca in picioare, atunci chiar ca sunt multi morti.
        Au fost astfel de cazuri pe stadioane, pe Wembley si Enfield , dar si la noi. Imi amintesc cazul din 1986 de la Ploiesti, la cenaclul Flacara: s-a luat lumina pe stadion (ca piticul facea economie la curent), si toti au ramas in bezna. Dupa cateva secunde de stupoare, unii s-au panicat. In loc sa ramana pe locurile lor, au luat-o ca nebunii catre iesire, au dat peste altii, s-au calcat in picioare, si au fost morti.
        Si asta fara sa cada niciomacara.
  • +12 (12 voturi)    
    Mi se pare mie sau castiga statuia (Joi, 24 septembrie 2015, 13:58)

    boggdan192 [anonim]

    Satana - 799
    Pelerinii - 0

    Castiga satana.
  • +9 (11 voturi)    
    Dovada ca (Joi, 24 septembrie 2015, 16:09)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    religia ucide.
  • +8 (12 voturi)    
    ca in jungla (Joi, 24 septembrie 2015, 18:03)

    Stefan85 [utilizator]

    "a fost cauzat de doua grupuri mari de pelerini ce au sosit concomitent intr-o intersectie"

    Adica nu au stiut frumos sa astepte la ce randuri/cozi eu ei acolo, sa se ocoleasca si asa mai departe, ci au calcat unii peste altii, fix ca in jungla.

    Ce e mia hazliu e ca nici macar nu aveau intentia de a se bate sau de a fi violenti, mai ales ca scopul calatoriei pacifist (intre ei).

    Cam asta e cultura si bunul simt din partea aia a lumii!
    • +10 (10 voturi)    
      Ei, si tu! (Joi, 24 septembrie 2015, 18:26)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Stefan85

      Probabil ca un grup nu a acordat prioritate de dreapta.
  • +8 (10 voturi)    
    Inapoierea ucide (Joi, 24 septembrie 2015, 18:10)

    Adrian1 [utilizator]

    Inapoierea ucide.
  • +3 (5 voturi)    
    Satan 717 / Islam 0 (Joi, 24 septembrie 2015, 20:16)

    dalida0010 [utilizator]

    Satan 717 / Islam 0