Comisia Europeana sanctioneaza 19 state, inclusiv Romania, pentru aplicarea incorecta a regulilor privind azilul

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 23 septembrie 2015, 15:06 Actualitate | Esenţial

Comisia Europeana a declansat miercuri 40 de proceduri de infringement impotriva a 19 state membre UE, inclusiv a Romaniei, care au implementat incorect regulile blocului comunitar privind azilul, informeaza Mediafax citand un comunicat al CE.

Comisia Europeana si-a intensificat eforturile in vederea aplicarii depline a legislatiei Uniunii Europene in domeniul imigratiei si azilului. Prin urmare, CE a adoptat miercuri 40 de decizii de infringement impotriva mai multor state membre care nu au implementat deplin legislatia in domeniu.

Comisia a transmis scrisori de notificare formala unui numar de 18 state membre, pentru ca nu au comunicat masurile nationale luate pentru a transpune deplin Directiva revizuita privind procedurile de azil. Cele 18 state sunt: Belgia, Bulgaria, Cipru, Cehia, Germania, Estonia, Grecia, Spania, Franta, Ungaria, Lituania, Luxemburg, Letonia, Malta, Polonia, Romania, Suedia, Slovenia.

Aceasta directiva stabileste procedurile pentru acordarea si retragerea protectiei internationale si fixeaza reguli mai clare privind procedura de depunere a cererii de azil.

De asemenea, Comisia a trimis scrisori de notificare formala unui numar de 19 state membre, pentru ca nu au comunicat masurile luate la nivel national pentru a transpune deplin Directiva privind conditiile de receptie, care stabileste standarde minime pentru primirea celor care solicita protectie internationala. Cele 19 state sunt: Austria, Belgia, Bulgaria, Cipru, Cehia, Germania, Estonia, Grecia, Spania, Franta, Ungaria, Lituania, Luxemburg, Letonia, Malta, Polonia, Romania, Suedia, Slovenia.

In plus, CE a transmis avize motivate Bulgariei si Spaniei, pentru ca nu au comunicat masurile luate la nivel national pentru a transpune in legislatie Directiva privind standardele referitoare la conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca cetatenii tarilor terte care solicita protectie internationala.

Comisia transmite de asemenea o a doua scrisoare de notificare formala Greciei, pentru incalcarea anumitor prevederi ale Directivei privind conditiile de receptie si ale Directivei privind procedurile de azil, care vizeaza deficiente grave in sistemul grec de azil.

Pe fondul celui mai mare val de imigranti si solicitanti de azil dupa cel de-al Doilea Razboi Mondial, mai multe state membre au evitat sa-si asume responsabilitatea si nu au respectat regulile Uniunii Europene, precum inregistrarea imigrantilor si procesarea cererilor de azil in primul stat membru in care ajunge un imigrant, comenteaza DPA.

Comisia Europeana, executivul UE, trebuie sa se asigure ca regulile blocului comunitar sunt implementate.

Anuntul de miercuri privind declansarea procedurilor de infringement a intervenit cu cateva ore inainte ca sefii de state si de Guverne din UE sa se intalneasca la Bruxelles, pentru un summit extraordinar pe tema crizei imigratiei, care a pus la incercare unitatea blocului comunitar.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
14620 vizualizari
  • +24 (32 voturi)    
    Si cate au ramas nesanctionate? (Miercuri, 23 septembrie 2015, 15:16)

    BEDE [utilizator]

    Va sa zica 19 state sanctionate. Din 25 total, sau gresesc? Au mai ramas doar 6 nesanctionate, intre care nu se afla nici Germania, nici Franta - care sunt forte importante.
    Ori, in conditiile acestea, ce forta au reglementarile Comisiei Europene. Daca, hai sa zice, erau sanctionate vreo 3-4 state, si alea mai saracutze (cum ar fi, de pilda, Romania, Ungaria si Bulgatia), atunci, da, chiar ca era cam nasol de alea...
    Dar asa? Pare-se ca trebuie regandita cumva UE asta daca se ajung la asemenea chestii cam aberante.
    • +22 (24 voturi)    
      ... (Miercuri, 23 septembrie 2015, 15:41)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      @BEDE, stai dom-le linistit ca azi Franta a anuntat ca vinde Egiptului cele 2 portelicoptere Mistral care trebuiau vandute rusilor.
      http://www.navyrecognition.com/index.php?option=com_content&task=view&id=3114
      Deci intr-o tara aflata in instabilitate si semi-razboi. Franta face un ban frumos din vanzarea de armament intr-o zona cu potential de razboi si la anul se va declara socata si indignata de primitivii astia de est-europeni care nu-s in stare sa gazduiasca refugiatii egipteni.
  • +32 (40 voturi)    
    adica din 28 de state membre UE (Miercuri, 23 septembrie 2015, 15:18)

    hehe [anonim]

    19 deci majoritatea calificata sunt sanctionate ?! Pai eu vad invers, cele 9 care fac altfel impreuna cu birocratii din birourile UE ar trebui sa primeasca un dos de palma si sa isi revina !

    Pana una alta inteleg asa pozitia UE :
    - suntem primitori cu refugiatii
    - dam cu pumnul in gura cetatenilor europeni care nu isi doresc sa se amestece cu arabii musulmani

    Stau si ma gandesc ... oare Putin a fost atat de tare incat a penetrat institutiile UE si guvernul Germaniei ?! Sau cine are interesul sa arunce in aer proiectul UE ?!
    • -1 (7 voturi)    
      Agenții ruși în Germania (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:59)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui hehe

      Să fii Măria Ta sănătos, SPD-ul german a fost întotdeauna împănat cu oameni ai rușilor. Cu cât partidele germane sunt mai la stânga, cu-atât împănarea cu agenți ruși de influență e mai vizibilă. Iar asta nu s-a schimbat nici în ziua de azi. Gerhard Schroeder și Joschka Fischer sunt destul de cunoscuți? Să-i enumerăm și pe unii din linia a II-a?
    • +3 (9 voturi)    
      ”aruncarea în aer” (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:32)

      counterstrike [anonim] i-a raspuns lui hehe

      ”...oare Putin a fost atat de tare incat a penetrat institutiile UE si guvernul Germaniei?! Sau cine are interesul sa arunce in aer proiectul UE?!”

      Îți vând un pont: Uită-te peste ocean ('across the pond' - cum se zice pe englezește) - acolo este capitala Imperiului Haosului! Ține de logica elementară faptul că Rusia nu are nici un interes in subminarea Europei, clientul principal pentru exporturile sale, ca sa nu mai vorbim de apropierea geografică, de afinitățile culturale, religioase ș.a.m.d. datând de secole.
  • +25 (27 voturi)    
    si statele... (Miercuri, 23 septembrie 2015, 15:25)

    liviu_ [utilizator]

    care nu au respectat spatiul schengen si tratatul de la dublin (la tine ma uit merkel) de ce nu-s sanctionate?!?!?!

    politica si nimic mai mult... "justitia" europeana incepe sa semene cu justitia romaneasca de acu 10 ani
  • +3 (15 voturi)    
    Mult zgomot (Miercuri, 23 septembrie 2015, 15:30)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Atâta scandal pentru câteva mii de refugiai când 4 milioane de români s-au refugiat de ciuma rosie din tara lor. Au scuipat, au plecat, au uitat ca s-au nascut intr-o tara de hoti
    • +3 (5 voturi)    
      "Toleranta", explicata "primitivilor" suedezi (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:41)

      Pumnul birocratiei europene [anonim] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      E o chestiune de principiu si de efect pe termen lung, nu e vorba de "cateva mii" de migranti.
      Daca tarile bogate obliga acum statele sarace ale Europei sa accepte valul imigrationist, pe viitor ni se vor impune intr-adevar "cote obligatorii" calculate la km2 de teren disponibil sau ce le vor gasi birocratii drept "criteriu".

      Deocamdata, vad ca Suedia sau Belgia, tari foarte bogate si unde opinia publica cica e mai putin "primitiva" decat aia romaneasca, vor fi obligate la mai putini migranti decat noi, care avem si somaj, avem si saraci cu milioanele, etc.

      Oricum, daca s-a inceput o procedura de infringement impotriva unei tari ca Suedia, careia nu stiu cine ii poate da lectii de "toleranta" (poate doar Comisia UE, desigur), atunci oricum din start noi nu puteam trece stacheta :)

      Cat despre romanii din Diaspora, ei sunt europeni deja, nu vin de pe alte continente si in interiorul UE nu sunt nici refugiati si nici imigranti, sunt cetateni UE si au dreptul sa se stabileasca si sa munceasca liber, fara restrictii legale !

      Exista 700.000 de francezi in UK si Irlanda, si nimeni nu le spune "imigranti" pentru ca nu asta sunt, ci cetateni UE aflati la munca, studii sau in sejr, e dreptul lor, cum e si dreptul romanilor.
  • +8 (10 voturi)    
    si totusi (Miercuri, 23 septembrie 2015, 15:38)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Pe cine mai reprezinta Institutiile Europene? Stie cineva niste nume, inafara de sefii principali care mai apar razlet prin ziare? Poate sa ne spuna cineva ce fac ei pentru noi, cetatenii europei care ii platesc, nu ce fac ei zilnic impotriva noastra? Cum a ajuns Bruxelles-ul si Strasbourgul o anexa germana?
  • +16 (22 voturi)    
    Comisia europeana e cumparata de arabi! (Miercuri, 23 septembrie 2015, 15:40)

    DreptateDeSus [utilizator]

    Arabii CUMPARA Europa si o ISLAMIZEAZA, imigrantul antrenor din Siria Osama Abdul Moshen caruia cameramana unguroaica i-a pus piedica si a cazut peste copilul lui este un TERORIST Al Qaeda si isi educa COPIII sa fie si ei teroristi: pe pagina de facebook personala a fiului lui apare poza cu steagul Al Qaeda iar tatal antrenor i-a dat like la poza, sunt sustinatori ai terorismului amandoi! https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1418633348410468&set=a.1383307855276351.1073741828.100007914491062&type=1&hc_location=ufi
    In lista de like-uri a pozei se vede contul tatalui: https://www.facebook.com/profile.php?id=100005458094105&fref=pb&hc_location=profile_browser
    Si l-au facut la Madrid antrenor pentru COPII dar NU l-au angajat antrenor spaniolii ci ARABII de la banca Abu Dhabi care au cumparat clubul de fotbal Real Madrid in 2014 si primul lucru pe care l-au facut arabii au fost sa SCOATA SIMBOLUL CRUCII din sigla clubului asa cum vor sa scoata in continuare crestinismul din toata Europa!
    http://www.prosport.ro/fotbal-extern/campionate-externe/fabulos-detaliu-de-1-miliard-de-euro-foto-cum-isi-schimba-real-madrid-emblema-pentru-banii-arabilor-9456723
    si
    http://www.telegraph.co.uk/sport/football/teams/real-madrid/11256833/Real-Madrid-lose-Christian-cross-from-club-crest-to-appease-Abu-Dhabi-bank.html
    • -1 (3 voturi)    
      Uhm (Miercuri, 23 septembrie 2015, 18:14)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui DreptateDeSus

      PF Daniel, tu esti in mod incognito pe HN ?
      • -2 (2 voturi)    
        Nu, (Miercuri, 23 septembrie 2015, 18:55)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        e parintele Arsenie Boca.
  • -13 (13 voturi)    
    naspa (Miercuri, 23 septembrie 2015, 15:56)

    cristi [anonim]

    vrem, nu vrem, suntem in ue, nato
    la fel, avem si noi de peste 20 de ani o migratie (de munca) importanta
    din nou, vrem, nu vrem, cumva avem iar stapan (sute de ani)
    ... si ceva beneficii...
    e f greu, cum putem compensa ce se intampla acum, cu fonduri suplimentare?
    ... doar cu speranta ca se vor intoarce?
    • +7 (7 voturi)    
      Guys (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:45)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      Nu v-ati saturat inca de prostia asta cu "avem stapan"? Really?
      • -4 (4 voturi)    
        da (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:49)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

        te bati in matrix, citeste istorie cat cuprinde
  • +4 (4 voturi)    
    Vad ca sunt si Franta si Germania pe lista (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:08)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Vreau mai multe detalii! Ce se va face concret?
    • -1 (3 voturi)    
      Mtz, mtz, mtz... (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:57)

      Nea Hoisan [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Ce se va face concret? Nime' nu stie, ie haos total din cauza ca nevasta lu Iohannis ie un ghem de nervi, ca nu are toalete potrivite pentru Niu Iork.
  • 0 (4 voturi)    
    Deci cine a decis infringementul? (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:47)

    Razvan_M [utilizator]

    Sa fie sanctionate si tarile care au deficit excesiv.

    Mie mi se pare ca UE tinde sa se transforme dintr-o uniune impotenta intr-o dictatura birocratica impotenta.
  • +1 (1 vot)    
    Ha, ha, ha.... (Miercuri, 23 septembrie 2015, 16:49)

    sandokan [anonim]

    Daca sunt sanctionate si Germania, si Franta, nu=i asa ca sanctiunea pare floare la ureche?

    Daca ar fi fost doar cateva tari mai sarace, cu Romania in frunte, 'sanctionarea' era mult prea greu de suportat... :)
  • 0 (4 voturi)    
    a (Miercuri, 23 septembrie 2015, 17:02)

    vlad [anonim]

    ce nu se intelege? sua,germania,franta sat tari care vor gaze si petrol gratis s.au pe nimic. au facut o intelegere cu unii capi religiosi va dam europa ,ne dati petrolul si.au batut palma. dupa ce muta tota populatia din unele tari arabe in europa ei vor ramane cu uriasele zacaminte de petrol.cu ce ne alegem noi cei care stam si privim si unii le plang de mila emigrantilor ? ati ghicit.....cu sharia, cu hipermoschei