Victor Ponta: Poate presedintele Iohannis va castiga astazi la Consiliul European, dar nu cum nu ma bazez pe asta, ma bazez pe faptul ca tot noi va trebui sa facem treaba

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 23 septembrie 2015, 13:06 Actualitate | Esenţial

Premierul Victor Ponta nu se bazeaza pe faptul ca presedintele Klaus Iohannis va reusi la Consiliul European sa impuna punctul de vedere al Romaniei in privinta migrantilor. "Ii multumesc domnului vicepremier Oprea pentru ceea ce a putut sa faca la Consiliul JAI. Din pacate, modul in care noi ne-am pozitionat a fost evident minoritar. Poate ca domnul presedinte Iohannis va castia astazi (n.red. miercuri) la Consiliul European si va impune punctul de vedere al Romaniei. Dar cum nu ma bazez pe asta, ma bazez pe faptul ca dupa aceea tot noi va trebui sa facem treaba", a spus Ponta la inceputul sedintei de Guvern de miercuri.

"Si vreau sa dau un mesaj foarte clar ca Guvernul se va pregati pentru a lua toate masurile necesare. Asta inseamna atitudine europeana si echilibrata, nu xenofoba si sovina ca a vecinilor nostri. Eforturile vor fi coordonate ca si pana acum de vicepremierul Oprea, insa toate ministerele trebuie sa puna umarul, pentru ca atunci ca e de treaba, tot la noi se vine. Cand e vorba de declaratii sunt altii, dar noi suntem cu partea de munca", a continuat Ponta.

Reamintim ca Romania a votat marti in JAI impotriva impunerii unor cote de refugiati, insa au fost prea putine tari care sa sustina acest punct de vedere. Cehia, Slovacia, Romania, Ungaria au votat impotriva, Finlanda s-a abtinut iar Polonia, care initial s-a opus planului, a votat pentru. Astfel, planul UE privind relocarea migrantilor a fost aprobat marti, in cadrul reuniunii extraordinare JAI pe tema migratiei care s-a desfasurat la Bruxelles. Decizia a fost luata "cu o larga majoritate", dupa cum a informat presedintia luxemburgheza a UE, in pofida opozitiei vehemente a mai multor tari estice, provocand o scindare in sanul Uniunii Europene. Romaniei i-au fost alocati 2.475 de refugiati - 585 din Italia si 1.890 din Grecia. Astfel, Romania ar urma sa primeasca in total 4.837 de refugiati.


Citeste mai multe despre   























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

2028 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    votul asta... (Miercuri, 23 septembrie 2015, 13:20)

    helios [anonim]

    cine e UE sa ne impuna noua sa luam scursurile pe care ei nu le vor in urma selectiei? Ce autoritate mai are Europa de vest asupra noastra, cand ne-au separat prin garduri de sarma ghimpata electrificate?
    Pe langa fluxul migrator viitor care va fi directionat catre noi prin aceste bariere fizice, ne mai obliga si la cote?

    Nu putem tine cont de votul acestor politruci, care simuleaza democratia. Ei voteaza democratic sa ne omoare?
    • +1 (7 voturi)    
      UE suntem noi (Miercuri, 23 septembrie 2015, 14:03)

      neamprooost [utilizator] i-a raspuns lui helios

      fiindcă suntem membri. Nu putem fi în UE numai când e de încasat fonduri europene.
    • -1 (5 voturi)    
      Gardul (Miercuri, 23 septembrie 2015, 14:04)

      neamprooost [utilizator] i-a raspuns lui helios

      A fost făcut de Orbán, care nu e Europa de Vest, e rusofil ca tine.
  • +7 (11 voturi)    
    Mare nesimtit mitomanu' de Ponta!! (Miercuri, 23 septembrie 2015, 13:25)

    Gaetano73 [utilizator]

    Saracu' de el. El e cu treaba. Am rade daca n-ar fi de plans. Asta chiar crede ce zice. E dus rau cu capul!!
    • +5 (5 voturi)    
      "Extenuare in slujba tarii", numele tau e ponta (Miercuri, 23 septembrie 2015, 14:38)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Gaetano73

      Insul e incredibil. Nici macar nu clipeste cand rostogoleste astfel de vorbe. Mai nou s-a autointitulat "tehnocrat" iar pana acum 2-3 ani nu stia ce e ala PIB. Cu ceva vreme in urma a aflat de la Basescu despre MTO, ce este si ce vrea el. Hahalera, pana la 14 ani il incalta bunica-sa fiindca el nu stia sa faca funda la siret si ne vorbeste de cum o sa ne scoata el din rahat pentru ca e singurul care munceste. I Mi-e sila !
    • +4 (4 voturi)    
      Om harnic (Miercuri, 23 septembrie 2015, 14:51)

      Caligula [anonim] i-a raspuns lui Gaetano73

      De aia nu vrea sa demisioneze, pentru ca doreste sa execute ce hotaraste presedintele...
  • +1 (3 voturi)    
    asa este si in viata (Miercuri, 23 septembrie 2015, 13:48)

    demaGOGU [utilizator]

    unii vorbesc iar altii muncesc!
  • +6 (6 voturi)    
    Viorel, terciuit 'la pamant'! (Miercuri, 23 septembrie 2015, 14:19)

    hotnewsfil [utilizator]

    Infractorul Victor-Viorel este impertinent cu presedintele tarii Iohannis, asa cum era si cu presedintele Traian Basescu.
    Pe primarul sectorului 3, care si-a anuntat candidatura la presedintia PSD, impertinentul l-a intrebat daca ar vorbi la fel despre ei - Ponta si Dragnea -, unul cu dosar penal in curs, altul condamnat la un an inchisoare, daca ar fi si el (primarul candidat) in situatia lor (cu dosar penal).
    Plagiatorul Viorel ii plagiaza astfel pe parlamentarii care, in sedintele in care urma sa se hotarasca daca vor fi sau nu trimisi in judecata, atrageau atentia colegilor parlamentari sa aiba grija cum voteaza, fiindca si ei vor putea fi in situatia lor - sa aiba dosar la DNA.
    Dupa cum a ajuns sa vorbeasca, este clar ca impertinentul se considera, de fapt, invins de catre justitie si de catre presedintele tarii. Nu i-a mai ramas decat sa fie bascalios, neam-prost.
  • +6 (6 voturi)    
    Asa este......, (Miercuri, 23 septembrie 2015, 15:39)

    gica43 [utilizator]

    ...tu faci tot timpul numai ...treaba mare !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    juncker (Miercuri, 23 septembrie 2015, 19:29)

    cikician [utilizator]

    juncker zicea ca hotararea JAI nu poate fi intoarsa de consiliu asta, oare cine minte?