Bogdan Aurescu: 1785 este limita fizica a refugiatilor ce ii putem primi, capacitatile se pot imbunatati in viitor, cu banii europeni

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 21:04 Actualitate | Esenţial

Ministrul de Externe, Bogdan Aurescu, a declarat, sambata, ca Romania isi mentine pozitia privind numarul refugiatilor pe care ii poate primi, adaugand ca 1785 este limita fizica, dar ca isi poate imbunatati capacitatile in viitor, fiind nevoie de fonduri europene, informeaza Mediafax.

"Presedintele a vorbit despre asta (cotele de refugiati - n.r) dupa reuniunea CSAT de saptamana trecuta, unde au fost prezenti primul-ministru, ministrii si presedintele. Am vorbit despre aceasta situatie si pozitia expimata de presedinte este bineinteles valabila. Noi nu credem ca, daca se impune un numar anume de refugiati, este un lucru bun. Nu credem ca acesta reprezinta spiritul european, solidaritatea, un fel de solidaritate pe care o sprijinim foarte mult", a spus Aurescu, intrebat daca Romania isi mentine pozitia ca poate primi doar aproximativ 1700 de refugiati si in legatura cu faptul ca presedintele Romaniei a spus este nevoie de mai multe fonduri europene.  

Bogdan Aurescu a facut aceste declaratii dupa intrevederea cu omologul sau olandez, Bert Koenders. 

Seful diplomatiei romane a adaugat ca 1785 refugiati este numarul maxim pe care il poate primi Romania, este "limita fizica", dar acest lucru nu inseamna ca nu isi poate imbunatati capacitatile in viitor, pentru care este nevoie de fonduri europene.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
1681 vizualizari
  • +9 (19 voturi)    
    Eu cred ca... (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 21:10)

    cosming@cosming.ro [utilizator]

    Serios ?... numai 1785?
    Dar cine va da voie bre ?
    Si cine plateste asta bai ?
    Numarul de migranti pe care Romania ii poate primi este egal cu zero!
    Sunt destui migranti in Romania care nu lucreaza ... nu ne mai trebuie si altii!
    • -7 (9 voturi)    
      tu crezi prost (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 21:37)

      veduma [utilizator] i-a raspuns lui cosming@cosming.ro

      Si eu cred ca matale ai un iq negativ. Cine iti da voie sa respiri aerul meu?
    • +2 (10 voturi)    
      nu ne trebuie (Duminică, 20 septembrie 2015, 5:41)

      myrella [utilizator] i-a raspuns lui cosming@cosming.ro

      ZERO este numarul pe care-l putem primi!!!
      Adica tb sa-i primim,sa-i hranim si sa le si gasim locuri de munca, asa a zis presedintele!Dar pentru ni sunt locuri de munca?
      Si sunt refugiati, ce, vin sa stea for ever aici?Sa plece acasa la ei, la islamul lor, cu femei invelite in cearceafuri care sunt doar animale de reproductie, cu sotii lor care le-au impins pe ele si pe copii in fata soldatilor macedoneni ca sa nu arunce gaz lacrimogen!!!
  • +10 (10 voturi)    
    .... (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 21:39)

    tirolez [utilizator]

    Mai ingrijorator este ca se ofera sa luam altii DACA primesc fonduri. Adica "unii" deja au vazut o oportunitate deosebita in a mai sifona niste bani. Constructii de camine, cursuri de romana, de calificare, de integrare etc. Sa te tii. Si cat de laudat era si Aurescu. Pentru un scaun cald imediat la compromisuri.
  • -6 (6 voturi)    
    Scurt si la obiect (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 21:45)

    veduma [utilizator]

    Raspunsul domnului Aurescu mi se pare foarte bun si la obiect.
    Romania, in momentul de fata poate primi ~1700 de refugiati - dar daca CE ne da niste gologani, uite asa, ca prin magie, mai gasim niste locuri.
    Oameni de astia ne trebuie, care sunt diplomati si nu spun NU - dar care dau de inteles ca trebuie bani.
    ps. pentru mitocanii care spun ca Romania nu poate primi refugiati: oamenii astia, sirieni, irakieni si ce natie or mai fi, nu pleaca de bine din tara lor, fug de razboi, asa ca hai sa nu fim incuiati la minte, suntem toti oameni si Pamantul este pentru toti.
    • +6 (8 voturi)    
      Da si nu (Duminică, 20 septembrie 2015, 9:19)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui veduma

      Daca ei doresc un pat si o masa, le au in lagarele din Turcia.
      Daca-si plang patria, trebuie sa lupte pentru ea.
      Aceasta este o invazie.
      Pe de o parte le place pe locul muncit de altii, pe de alta nu vor sa accepte valorile popoarelor pe care le invadeaza.
      Jos basmalele de pe cap, in primul rand.
      Sa termine cu incaierarile dintre ei pe teritoriile invadate in Europa, unde se bat afganii cu sirienii.
      Sa accepte autoritatea statului in care intra, nu autoritatea imamului local.
  • +9 (11 voturi)    
    Stimate domnule ministru (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 22:25)

    V. Veroiu [utilizator]

    De ce nu organizati referendum? De ce nu se organizeaza referendum in Germania?

    NICI UN STAT si NICI UN OM POLITIC nu are dreptul de a face ce poporul nu doreste. Este contrar oricarui principiu democratic. Sau simplu: anuntam sfarsitul democratiei si inceputul al ce vreti, dar nu al democratiei.
  • +10 (10 voturi)    
    nu stiu cine a spus asta , dar are dreptate... (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 22:28)

    titiacs [utilizator]

    They're not happy in Gaza ..
    They're not happy in Egypt ..
    They're not happy in Libya ..
    They're not happy in Morocco ..
    They're not happy in Iran .. ...
    They're not happy in Iraq ..
    They're not happy in Yemen ...
    They're not happy in Afghanistan ...
    They're not happy in Pakistan ..
    They're not happy in Syria ..
    They're not happy in Lebanon ...
    SO.. WHERE ARE THEY HAPPY?
    They're happy in Australia ..
    They're happy in Canada ..
    They're happy in England ..
    They're happy in France ..
    They're happy in Italy ..
    They're happy in Germany ..
    They're happy in Sweden ..
    They're happy in the USA ..
    They're happy in Norway ..
    They're happy in Holland ..
    They're happy in Denmark ...
    Basically, they're happy in every country that is not Muslim and unhappy in every country that is!
    AND WHO DO THEY BLAME?
    Not Islam.
    Not their leadership.
    Not themselves
    THEY BLAME THE COUNTRIES THEY ARE HAPPY IN !
    AND THEN- They want to change those countries to be like, THE COUNTRY THEY CAME FROM WHERE THEY WERE UNHAPPY!
    Excuse me, but I can't help wondering...
    How frigging dumb can you get?
    Everyone seems to be wondering why Muslim Terrorists are so quick to commit suicide.
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 22:39)

    klaudyuxxx [utilizator]

    Interesant ar fi să știm după ce algoritmi sunt calculate aceste cote. Daca ar fi să le calculeze raportate la venitul pe cap de locuitor, România ar trebui să primească aproximativ 0.001 refugiați. Până la urmă, noi cetățenii îi întreținem, de la a la z. Sunt familii în România care mănâncă numai cartofi, iar noi primim refugiați...
    • 0 (0 voturi)    
      Asta nu e singurul caz de discriminare (Luni, 21 septembrie 2015, 10:28)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      impotriva romanilor.

      http://adevarul.ro/locale/vaslui/cum-transformat-romiiun-cartier-nou-ghetou-1_531569c5c7b855ff56da2296/index.html
  • +6 (6 voturi)    
    Cam de departe (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 23:29)

    aniod [utilizator]

    Vin refugiatii acestia. Chiar nu au mai gasit pamant sigur sub picioare pana in Europa?
    Daca este asa, trebuie sa luptam pentru extinderea granitelor Europei, cu valorile civilizatiei europene.
    Fizic, densitatea de populatie este suficienta in Europa, nu este cazul sa vina si altii aici.
    Uite, in Rusia ar fi teritorii cu densitate de populatie mai mica. Insa daca "valorile islamului" se extind, in curand vor veni si din fostele republici ale URSS in refugiu in Europa.
    Pana cand???
  • +6 (10 voturi)    
    dar limita (Duminică, 20 septembrie 2015, 1:17)

    evoque [utilizator]

    acceptata de cetatenii romaniei care este? tu, ponta sau joha de referendum stiti? sau doar sunteti slugi preaplecate?
  • +6 (6 voturi)    
    dle Aurescu, parca era vorba de incapacitatea (Duminică, 20 septembrie 2015, 7:04)

    deval [utilizator]

    noastra (istorica) de integrare si nu de cea de gazduire/adapostire ! Una e sa ne asumam gazduirea lor cativa ani (pana la normalizarea situatiei la ei acasa) si alta e sa ne asumam integrarea ! Nu cred ca trebuie sa fim atat de insistent critici cu maghiarii pentru construirea gardului pentru ca :
    -asta a fost solutia gasita de ei in lipsa unei strategii comune a UE, in lipsa revizuirii principiilor privind migratia, circulatia;
    -daca am fi fost in locul lor (al maghiarilor) -adica in calea suvoiului- ne-am fi putut face de povesti de cosmar ! De fapt cred ca nici nu vom pierde ocazia...
    Normal ar fi fost sa ne oferim sa-i ajutam pe maghiari (voluntari, apa, corturi ) sa depaseasca aceasta situatie iar la nivel diplomatic sa cerem ca UE sa raspunda la intrebari ca : fug de moarte (raspunsul e umanitar si trebuie sa-i primeasca toate tarile UE temporar) sau fug de saracie ( si ii primesc doar tarile care doresc si in conditiile in care acestea doresc) !!
  • +5 (5 voturi)    
    ....ma... (Duminică, 20 septembrie 2015, 10:01)

    ALTAN [utilizator]

    ...da' pe noi ,cetatenii acestei tari,ne-ati intrebat ??? fiind vb de relocari de cetateni straini,nu trebuia sa fim consultati(prin referendum) ???...si cine a stabilit ac cifra cind nici macar parlamentul nu a fost consultat???...a stabilit-o Johanis in nume propriu ??? astunci sa se spele cu ei pe cap,sa isi ia nevasta sa ii cazaza in casele proprii sa ii intretina si sa ii scolarizeze-totul pe spezele lor...cit de mare poate fi NESIMTIREA acestui Johanis,care nu a catadixit sa ne informeze pina in al 12-lea ceas...cei care cunoasteti bine constitutia tarii ,spuneti,va rog, Johanis nu a incalcat legile tarii cind a fost de acord sa primeasca cetateni straini pe teritoriul Romaniei???...iar acesta nu este motiv constitutional pt suspendare ???...cei ce va pricepeti poate ne dati un raspuns aici pe HN...
  • +7 (7 voturi)    
    ISTORIA (Duminică, 20 septembrie 2015, 10:16)

    LegatusAugusti [utilizator]

    ne invata ca milioane de romani au murit aici pentru a opri Islamul iar voi primiti cu buna stiinta personajele astea in Romania ? Sub masca umanismului propavaduit de cativa nenorociti inconstienti ? Doar pentru banii europeni (care mai mult ca sigur vor fi sifonati de talharo-politruci) ? Chiar nu stiti ca dupa ei vin imamii , moscheile si bombele ? Uitati-va in vestul Europeii unde in zone largi europenii nici nu mai pot intra.
    Ce a facut Ponta cu mega moscheia de la Bucuresti este o mega tampenie (nici nu ma mira). Turcii stiau ca vor da drumul la robinet si pregateau terenul.
    Cu fraieri si banditi in frunte va deveni Europa islamica !
    Acum vestul doreste deversarea musulmanilor spre est . Sunt supra saturati !
    Iohannis ? Asteptam telefoane de la Frau Merkel sau avem idei proprii ?
    Patriarhul ? Fiti crestini pana la moarte (care vine oricum chiar si prin decapitare) ?
    Nu se aude nimic !
    • -2 (2 voturi)    
      O tacere asurzitoare! (Duminică, 20 septembrie 2015, 21:19)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui LegatusAugusti

      Dar nu asta ne-am dorit? Exact in vremuri ca acestea il avem pe neamt. Merkel nici nu l-a bagat in seama la ultimul Consiliu European. O sa vina vremea cand o sa-l regretam pe Galagios
  • +1 (1 vot)    
    pe scurt, cerem spaga (Luni, 21 septembrie 2015, 10:45)

    jackalphonse [utilizator]

    niciun referendum?