VIDEO Un primar ungar a facut un clip in stilul filmelor de actiune pentru a speria migrantii

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 17:19 Actualitate | Esenţial

Clip de actiune pentru a speria migrantii ce vor in Ungaria
Foto: Captura YouTube
Imaginile cu scutierii unguri ce au tras tunuri de apa si gaze lacrimogene in migrantii de la frontiera cu Serbia au revoltat activistii pentru drepturile omului, insa primarul unui mic orasel din sudul Ungariei se arat ingrijorat ca tara sa pare prea primitoare cu cei care fug de razboiaie si saracie, scrie The New York Times.

Dupa simularea unei scene de urmarire filmata din aer - in care s-au folosit un elicopter, o motocicleta si doi barbati solizi calare - Toroczkai, primarul din Asotthalom, utilizeaza Google Maps pentru a arata ca ruta terestra din Serbia pana in Germania este mai lunga prin Ungaria decat prin Croatia si Slovenia. 



Nu mentioneaza insa si ca trece prin mult mai multe zone muntoase. 

"Ungaria este alegerea gresita", spune el la sfarstitul clipului. "Asotthalom e cel mai rau".

Clipul, ce a fost promovat si de aliatii lui Toroczkai din partidul de extrema dreaota Jobbik, a adunat aproape un milion de vizualizari pe Youtube si comentarii admirative.

Inainte sa fie ales primar al oraselului cu circa 4.000 de locuitori din apropierea granitei cu Serbia, Toroczkai era cunoscut pentru viziunile sale extremiste ca lider al Miscarii Tineretului din cele 64 de Comitate, ce vrea ca Ungaria sa ceara teritoriile cedate dupa Primul Razboi.

In propaganda sa online, miscarea tradeaza slabiciunea pentru manifestatii in zone rurale si pancarde fasciste:











6645 vizualizari
  • -5 (13 voturi)    
    dumnezeule (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 18:03)

    giigi [utilizator]

    s-a reinventat Schwarzenegger..
    glumesc, se plimba unii cu masina pe tapsan si au pus o muzica in crescendo pe fundal.
    parodii la prostia asta se pot face o mie.
    • -4 (14 voturi)    
      pai da (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 18:51)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui giigi

      ca toti imigrantii stiu maghiara sau engleza si se uita la YT toata ziua
      • -1 (1 vot)    
        Văd că ungurii sunt foarte activi pe hn (Duminică, 20 septembrie 2015, 17:13)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui spy

        Dovadă minusurile pe care le-am luat noi românii care i-am ridiculizat pe unguri. Se vede treaba ca orbanistanul platește bine.
    • +6 (14 voturi)    
      Care e problema? (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 20:58)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui giigi

      In tara lui (bine ar fi si in a noastra) ori intri legal ori faci parnaie. Daca esti refugiat esti mai presus de lege?
    • +1 (7 voturi)    
      Foarte bine face (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 21:28)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui giigi

      Ungaria nu e sat fara caini, Romania da. I-am admirat mereu pe unguri pentru faptul ca au avut caracter (si acum si in comunism). O civilizatie net superioara , o economie prospera, o tara curata , o tara care exporta de 2 ori cat Romania la o populatie la jumatate (deci cam de 4 ori mai mult pe locuitor). Ar trebui sa invatam de la ei dar nici macar asta nu suntem capabili sa facem. Doar stim sa dam din gura in ton cu puternicii zilei. As vrea sa-i vad pe politicienii nostri ce vor face cand se vor trezi cu 100.000 de refugiati peste ei asa cum s-a intamplat in Ungaria. Ponta stie sa-l atace pe Orban pe tema refugiatilor dar n-a facut pentru Romania nici 10% din cat a facut Orban pentru Ungaria.
  • +6 (12 voturi)    
    foarte bine... (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 18:28)

    dadan [utilizator]

    pana acum aveam impresia ca UE e sat fara caini... emigrantii pot intra pe la punctele de frontiera daca sunt acceptati si dusi in centre speciale... nu au ce cauta in UE si mai ales in Schengen fara un control medical si de identitate.
  • +9 (15 voturi)    
    Clip (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 18:36)

    Lili_1024 [utilizator]

    Omul iti spune ca poti trece dar legal. Care e problema?
    • +6 (8 voturi)    
      Să facă... (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 20:52)

      Paganelis [utilizator] i-a raspuns lui Lili_1024

      ... la noi, cineva, un clip (în arabă, engleză, urdu, swahili, somaleză, etc.), în care să le spună migranților, că, la noi, trebuie să vină cu bani, mâncare, cazare, de acasă și, eventual, să ne mai dea și nouă câte ceva, că nu prea avem... Și, neapărat, să se ferească de politicienii români! Ăia rad tot, te lasă în ... urul gol! :)
  • +1 (9 voturi)    
    Parca ar fi o parodie soft (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 21:04)

    SignorRossi [utilizator]

    Din imaginea finala parca ar fi niste EINSATZGRUPPEN dar mai cow boy asa.