Un lider al unei asociatii a romilor spune ca refugiati arabi sunt ajutati de romi sa ajunga din Ungaria in Austria si Germania. Migrantii sunt imbracati in haine tiganesti si trecuti granita in masini cu numere de Romania

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 18 septembrie 2015, 11:25 Actualitate | Esenţial

Mai multe organizatii ale romilor din Transilvania atrag atentia autoritatilor ungare si romane ca etnici romi profita de situatia refugiatilor din Ungaria si ii ajuta sa ajunga in Germania, contra unor sume de bani, imbracandu-i in haine traditionale tiganesti, pentru a deruta Politia ungara, informeaza Mediafax.

Presedintele Asociatiei Roma Umanitate Cluj-Napoca, Aurel Pascu, a declarat, vineri, Mediafax ca a semnalat public aceasta situatie deoarece nu doreste ca Romania sa fie, din nou, "catalogata in mod negativ din partea forurilor europene in ceea ce priveste integrarea romilor".  

"Mai multe organizatii ale romilor din Transilvania atrag atentia autoritatilor maghiare si romane asupra unor fapte care se petrec in cazul refugiatilor aflati pe teritoriul Ungariei. Unele persoane refugiate arabe sunt ajutate sa ajunga in Austria si Germania de catre romi din Romania, in schimbul unor sume mari de euro, iar pentru a deruta Politia ungara acestea sunt imbracate in haine traditionale tiganesti", a spus Pascu.  

Potrivit acestuia, mai multe persoane de etnie roma din Romania, chiar din judetul Cluj, trec cu autoturismele granita in Ungaria si racoleaza refugiati arabi din Budapesta pe care ii imbraca in haine traditionale tiganesti si ii duc pana la Viena sau la Passau, in Germania.  

"Sunt masini cu numere de Romania, iar pasagerii par toti romi, iar politistii unguri sau austrieci ii lasa sa treaca fara probleme. Romii care profita de pe urma refugiatilor incaseaza cam 1.500 de euro de la o persoana refugiata. Pentru copii nu se percepe niciun ban. Printre cetatenii romani care sunt arestati in prezent in Ungaria pentru trafic de fiinte umane sunt si unii de etnie roma", a subliniat Aurel Pascu.  

Acesta a sustinut ca liderii adevarati ai romilor nu trebuie sa scoata in fata doar lucrurile pozitive din cadrul etniei, ci si aspectele negative pentru ca, prin aducerea lor la cunostinta opiniei publice, astfel de cazuri sa fie stopate.  

El a adaugat ca vorbeste si in numele altor asociatii rome, precum Gipsy Media, Asociatia Romilor din Transilvania, Centrul Crestin al Romilor din Transilvania, Organizatia Etnica a Romilor din Romania, Uniunea Romilor din Transilvania.










8302 vizualizari
  • +17 (25 voturi)    
    Si cu ce bani platesc toti acesti traficanti?! (Vineri, 18 septembrie 2015, 11:46)

    Europa fara frontiere [anonim]

    A devenit un business demult, incepand cu mafiile din Turcia care organizeaza grupurile de "refugiati" sa treaca frontiera dinspre Siria si Irak, apoi le duc pana in porturi si le "vand" locuri in barci si nave care pleaca din porturile turcesti fara nici o problema din partea pazei de coasta sau a politiei de frontiera.

    Din Grecia grupurile sunt conduse de alte mafii (albanezii din Kosovo si sarbii sunt cei mai implicati) pana la frontiera cu Ungaria si Croatia, cu acceptul autoritatilor din Grecia, Macedonia si Serbia, fericite sa scape de asa zisii "refugiati".

    Apoi sunt preluati de traficanti unguri ,bulgari si de cetateni romani de etnie maghiara, tiganeasca si romana.

    Ceea ce e uimitor e ca toti acesti "oameni necajiti" par sa dispuna de sume foarte mari, sume care depasesc venitul anual al unui om obisnuit din Bulgaria, Ungaria sau Romania.
    • +8 (22 voturi)    
      Siria era totusi o tara relativ prospera, simplu (Vineri, 18 septembrie 2015, 12:00)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Europa fara frontiere

      Pe vremea lui Assad aveau o clasa de mijloc prospera, cu multe afaceri si legaturi externe (nu uitati ca multe afaceri dupa Revolutie au fost demarate cu/de catre sirieni si in Romania).
      Toti acesti (destui de multi) oameni au avut si au economii in conturi in diverse banci-care si in Siria doar nu au dat faliment-dar mai ales externe si le fructifica acum. De astfel, ati vazut si reactia lor cand vine vorba de Romania-refuza ideea de a veni aici, pt ca au avut (si au in continuare) standarde si pretentii la mai mult decat se poate la noi. Sa nu ii confundam cu analfabtii saraci africani (desi si acolo s-au mai imbunatatit putin lucrurile dpdv economic, dar clasa lor mijlocie prefera sa plece, din cauza islamismului si razboaielor). Deci, acesti refugiati/imigranti nu sunt toti "sarantoci"- unii au si educatie/studii de calitate si ar putea fi "valorificati" . Stiu ei nemtii la ce s-au referit, ca pot profita sa suplineasca cu astfel de oameni declinul lor demografic. Singura mare pb e data de dominanta religiei in viata lor. Dar sunt convins ca oricum o mare parte din ei au plecat din acele locuri exact din acasta cauza, a regulilor rigide aduse de aplciarea Sharia si nu cred ca vor sa aduca aici sau sa regaseasca aceleasi restrictii.
      • +3 (3 voturi)    
        Tata (Vineri, 18 septembrie 2015, 13:48)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        A fost in Siria in 1982. Era raiul pe pamant comparativ cu Romania acelor ani.
        • +2 (2 voturi)    
          Nu orice sirian e un "refugiat" (Vineri, 18 septembrie 2015, 16:36)

          Pe la gardul Europei [anonim] i-a raspuns lui V. Veroiu

          Era acum peste 30 de ani, intre timp sirienii si-au distrus tara iar romanii au reconstruit-o. Nu are sens sa spun ca Romania era sub dictatura comunista si nu puteai nici sa iesi din tara fara viza, nici sa faci business. Sirienii se ocupau inca de atunci cu tot felul de traficuri, sunt si la noi intrati in puscarie pentru asa ceva. Probabil ca ii intrec doar libanezii la "afaceri".

          Acum Siria e impartita clar in zone controlate de regimul musulman siit (se vrea laic dar e sustinut de Iran, tara islamica), altele controlate de "opozitie" (un amestec de organizatii laice si islamiste, sustinute de unele state occidentale, de Arabia saudita si de Turcia), o parte a tarii controlata de dementii musulmani suniti din"Statul Islamic" si o regiune controlata de militiile kurde.

          In clar, tara e in razboi civil si o parte a populatiei o abandoneaza.

          Dar nu toti imigrantii acestia sunt "refugiati" din cauza opresiunii sau razboiului.

          Daca ai fugit din zona kurda s-ar putea sa primesti azil.
          Daca ai venit din Statul Islamic ar fi bine sa te verifice serviciile de informatii si sa fii tinut intr-un centru de refugiati pana se lamureste cine esti.

          Dar daca vii din zone unde nu e razboi, ca Latakia, de ex. nu ai drept la azil, pentru ca vii doar pentru avantaje economice si sociale.

          Germania si Danemarca au anuntat deja ca diminueaza drastic ajutoarele pentru azilanti, exista banuiala ca o majoritate din acesti arabi sirieni nu sunt refugiati adevarati, ci imigranti ilegali.

          Vom vedea daca acesti oameni vor asimila valorile culturii si civilizatiei europene sau se vor purta la fel ca multi musulmani ajunsi deja pein Occident.
    • +16 (26 voturi)    
      Pai nu si-au vandut casele ? (Vineri, 18 septembrie 2015, 12:02)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui Europa fara frontiere

      Se stie ca in zonele de razboi, pretul caselor explodeaza. Sau casele explodeaza ? Na, ca nu mai stiu exact :))
    • -3 (23 voturi)    
      Simplu sa vorbesti; tu iti cresti copiii in pace (Vineri, 18 septembrie 2015, 12:15)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui Europa fara frontiere

      Probabil ca nu ai trait ani de zile in conflict armat.
      si atunci din cochilia ta linistita si fara razboi, n-ai cum vedea nivelul de "necajeala", ti se pare ca ei se distreaza de calatoritul. Nu te condamn.
  • +10 (14 voturi)    
    haha (Vineri, 18 septembrie 2015, 11:55)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Orice doar ca sa nu munceasca. Asta este mareata etnie a bronzatilor carora le-am platit chiar si un muzeu al lenei :))
  • +3 (7 voturi)    
    vrem poze!!! (Vineri, 18 septembrie 2015, 12:00)

    firstfb [utilizator]

    nu cred fara poze!!!! :)))))))))
  • +2 (2 voturi)    
    traficantii romani... (Vineri, 18 septembrie 2015, 12:14)

    demaGOGU [utilizator]

    ...asigura veriga decisiva din lantul migrator, si anume intrarea in spatiul Schegen.

    in consecinta, incaseaza cea mai mare parte din valoarea business-ului numit, for lack of a better wording, trafic de persoane.
  • +8 (10 voturi)    
    Extraordinar, cata inventivitate! (Vineri, 18 septembrie 2015, 12:27)

    Metec [utilizator]

    Aceasta a fost o stire timesnewroman.ro, dar nu ma asteptam sa reflecte realitatea! E de neinchipuit cum ne pateaza "ingeniosii" astia imaginea, iarasi. Un sincer multumesc! si bravo! domnului Pascu, care a dovedit ca este un bun roman.
    • +5 (7 voturi)    
      efect pervers-vom avea si noi interdictie in UE (Vineri, 18 septembrie 2015, 12:49)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Devreme ce ai vor afla ca "tziganii"=cetateni romani fac asta, ar putea sa spuna ca este necesara interdictia de intrare a romanilor in Schengen, ca sa nu se mai poata deghiza sirienii drept romani. Inca odata confuzia rom=roman si cetatenia romana se va intoarce impotriva noastra. Posibil sa aflam in viitor ca astfel de "cetateni romani" pun si bombe si fac atentate...
      Ne bifaram si asta :))) vb aia Timesnewroman-sunteti depasiti de realitate..
  • +6 (6 voturi)    
    Ce o fi in neregula in capul lor ? (Vineri, 18 septembrie 2015, 13:07)

    BolboMircea [anonim]

    Bah tiganii astia si cand va fi apocalipsa tot vor face lucruri de genul...
    • +7 (7 voturi)    
      asta-i start-up reusit (Vineri, 18 septembrie 2015, 13:44)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui BolboMircea

      fara multa palavrageala , planuri de afaceri , imprumuturi din banca ....samd.
  • +3 (7 voturi)    
    hai ca-i buna! (Vineri, 18 septembrie 2015, 13:07)

    Sorin [anonim]

    E de ras daca n-ar fi de plans...
    Persoana este "rom" si hainele sunt "tiganesti". Pai de ce nu sunt si hainele "romanesti"?
    • +5 (7 voturi)    
      Corectitudinea politica (Vineri, 18 septembrie 2015, 13:55)

      smc [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      Corectitudinea politica ne otraveste jurnalismul. Sunt tigani, nu romi. Nu exista "romi", este o minciuna impotriva romanilor.
  • +4 (4 voturi)    
    Se mai intreaba cineva (Vineri, 18 septembrie 2015, 13:30)

    Jay [anonim]

    cu mintea intreaga si cu minimum de educatie de ce Romania nu (prea) va intra curand in Schengen?
  • +9 (9 voturi)    
    Am ras (Vineri, 18 septembrie 2015, 13:45)

    SBE [anonim]

    Allahu Akbar mâncaţaş
  • +6 (6 voturi)    
    ehe (Vineri, 18 septembrie 2015, 14:11)

    Gobelin [utilizator]

    ce face invidia din rrom :)
  • +2 (2 voturi)    
    Oricum laudabil (Vineri, 18 septembrie 2015, 14:18)

    anonim [anonim]

    si pana la urma intelept ca au facut acest "whistleblow" ...
    Oricum se afla la ancheta, si comunitatea tiganeasca s-ar fi expus unui oprobriu si mai mare, extins eventual la toti membrii.
    Unii tigani chiar se straduiesc sa nu calce pe bec. Mai ales astia pocaiti (vad ca e semnat si de CCRT).
    Sper ca adevaratii infractori si-o vor lua dupa legile unguresti recent inasprite.
  • -4 (12 voturi)    
    Lasa-i frate sa faca un ban si ei... (Vineri, 18 septembrie 2015, 14:28)

    Marius [anonim]

    Cel mai ciudat mi se pare ca-i tradeaza niste confrati de-ai lor, adica inteleg ca romii care fac astfel de trafic sunt "dati in primire" tot de-ai lor.

    Cat despre traficul care-l fac, sa fim seriosi, foarte bine ca fac si ei un ban in plus. daca nu faceau ei asta, faceau altii.
    Pana la urma nu le iau la sirieni banii cu forta, e un serviciu. Ca e ilegal....asta e treaba lor, nu incalca nicio lege din Romania, isi asuma riscul.
    Si mai e ceva: pana acum o saptamana, ungurii ii transportau legal cu trenul pana in Austria. .....acu', peste o saptamana, chestia e ilegala?
    Adica o chestie e legala sau ilegala de la o saptamana la alta? Sau o chestie e morala sau nu de la o saptamana la alta?
    Plus ca fac si o fata umanitara intr-o anumita masura: ajuta refugiati de razboi...hi hi
    • +4 (4 voturi)    
      Plin de eufemisme si eufemisti pe-acilea (Vineri, 18 septembrie 2015, 16:24)

      Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      Hahahaha ...

      Lider al tiganilor: "Unele persoane refugiate arabe sunt ajutate sa ajunga in Austria si Germania de catre romi din Romania, in schimbul unor sume mari de euro..."

      Auzi, ii ajuta. Cam ca fetele alea de la bordel care ajuta unele persoane de sex masculin sa elimine anumite forme de tensiune contra unor sume de bani. Scuze, de euro :-)))).

      Alooo, se cheama trafic de persoane. Respectiv prostitutie. Iar Marius, cand tu spui ca si ungurii ii transporta cu trenu esti exact ca o curva care spune ca si nevasta clientului face sex, ce? cand aia face sex nu e ilegal si imoral ? :-)))) ...

      In rest, clar, Marius e suparat ca de ce tiganu ala i-a spus la caralii, pe el si pretenarii lui, ca faceau si ei un ban, care-i problema ? Marius, ai putea sa o dai si tu in comunicate tiganesti: "Eu si cu prietenii mei eram acilicisea, si ajutam niste cetatenii cu bagajele... adica, cand ei nu era atenti, noi le suteam... ce sa facem si noi, ajutam si noi refugiatii cum putem, oricum, daca n- o faceam noi o facea altii... ne asumam un risc, facem si noi un ban, ce, e ilegal ? da portaru de la hotel cand le ia bagajele si le duce aia e legal ? adica cum, o chestie e morala sau nu de la o saptamana la alta ?"