Klaus Iohannis: Este posibil ca UE sa ne oblige sa primim mai multi refugiati decat ne-am oferit noi. Posibila solutie - putem sa luam fonduri UE pentru a extinde facilitatile de primire a refugiatilor

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 17 septembrie 2015, 14:05 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Administratia Prezidentiala
Presedintele Klaus Iohannis a declarat joi ca, desi pozitia Romaniei in consiliul JAI de saptamana viitoare ramane neschimbata - suntem solidari cu statele UE insa nu putem accepta cotele obligatorii de migranti - , exista totusi posibilitatea ca Uniunea Europeana sa ne oblige sa primim mai multi refugiati decat ne-am oferit noi. El a aratat ca in Consiliul Suprem de Aparare al Tarii desfasurat joi s-au discutat modalitati de a face fata acestei situatii, o varianta vehiculata fiind aceea de a lua fonduri UE pentru a extinde facilitatile de primire a refugiatilor sau pentru construirea altor centre de primire pentru refugiati. Nu s-a luat insa o decizie in aceasta privinta, a adaugat seful statului.

Principalele declaratii ale lui Klaus Iohannis:
  • Pe ordinea de zi a sedintei au fost multe puncte, dar ele s-au axat in principla pe 4 mari teme
  • Prima tema e modul in care se implimenteaza Strategia Nationala de Aparare. Au fost aprobate documente intocmite pentru a putea aplica Strategia, printre care planul de implemnetare, Cartea Alba, strategia privind ordinea publica.
  • A doua tema a fost Orientul Mijlociu, evolutiile din Siria si Iran. Mai multe materiale au fost prezentate pentru a permite o informare corecta.
  • Au fost de asemenea pe ordinea de zi materiale legate de prezenta romaneasca in cadrul NATO.
  • Un punct mai aparte s-a referit la participarea Romaniei la fortele de mentinere a pacii sub egida ONU, si aici am convenit ca trebuie sa avem o contributie mai mare. Chestiunea va mai fi detaliata.
  • Tematica cea mai asteptata, cea a migratiei: am avut informari foarte bune.
  • S-a discutat modul in care Romania se va prezenta la Consiliul JAI de saptamana viitoare
  • S-a explicat membrilor CSAT care e pozitia Romaniei: ministrul de Interne va avea un mandat foarte asemanator cu precedentul  - Romania e solidara cu celelalte state membre UE, dar nu putem considera cotele obligatorii o solutie la problema migratiei
  • Insa noi am vrut sa discutam ce se intimpla si dupa acest Consiliu JAI, pentru ca Parlamentul European a votat o recomandare in acest sens care, din pacate, contine cote obligatorii. Este posibil ca printr-o procedura care va fi aplicata saptamana viitoare la Consiliul JAI, UE sa ne oblige sa primim mai multi refugiati decat ne-am oferit noi. E un scenariu pe care nu ni-l dorim, care nu cred ca ajuta la rezolvarea problemei refugiatilor, dar este un scenariu posibil, si am discutat ce se poate intampla in acest context.
  • Daca se intampla asa ceva, e clar ca trebuie sa intreprindem ceva. S-a vehiculat ideea - nu s-a luat inca o decizie - de a lua fonduri UE pentru a extinde facilitatile de primire a refugiatilor sau pentru construirea altor centre de primire pentru refugiati
  • In fine, in timpul CSAT pe media a aparut stirea privind trimiterea in judecata a premierului Ponta.
  • Situatia este din ce in ce mai problematica pentru premier, pentru Guvern si pentru PSD. Dar trebuie sa recunoastem ca imaginea Romaniei are foarte mult de suferit.
  • Sper sa se analizeze situatia cu toata raspunderea si cei care pot veni cu solutii sa vina cu solutii.
  • Parerea mea nu s-a schimbat: cea mai simpla solutie ar fi cea pe care am propus-o si in iulie.
  • Va multumesc!














[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
9839 vizualizari
  • +15 (35 voturi)    
    da! (Joi, 17 septembrie 2015, 14:12)

    Dodel540 [utilizator]

    sa primim eu sustin. dar sa-i trimiteti in harghita si covasna in locul romanilor care parasesc acele zone.
    • +2 (16 voturi)    
      Prostii (Joi, 17 septembrie 2015, 14:43)

      EagleEye [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Romanii care parasesc HR si CV?Care sunt aia?De la cine ai auzit?Cred ca de la cineva in carciuma.Ca pe zi ce trece sunt mai multi..
      • +4 (6 voturi)    
        habar nu ai cit de multi romani (Joi, 17 septembrie 2015, 16:22)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui EagleEye

        au plecat si inca mai pleaca din HR+CV. Dupa revolutie a inceput exodul pt ca pe vremea raposatului nu avea tupeu nimeni sa faca scandal

        E un fenomen pe care autoritatile romane il ignora cu buna stiinta de 25 de ani.
  • +22 (36 voturi)    
    Cum ne vor forta? (Joi, 17 septembrie 2015, 14:15)

    V. Veroiu [utilizator]

    Vin nemtii peste noi in case de mana cu cate un sirian?

    Daca ne forteaza politic (latra la noi) cred ca nu e un motiv de ingrijorare.
    • -4 (6 voturi)    
      De exemplu... (Joi, 17 septembrie 2015, 16:32)

      midumi [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      1. Nu ne mai dau $$
      2. Ridica dreptul de munca al romanilor in strainatate
      3. Ar dura prea mult sa ma gandesc...dar.. crede-ma. Sigur mai gasim cate ceva :)
      • +5 (7 voturi)    
        ce spui tu (Joi, 17 septembrie 2015, 16:56)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui midumi

        seamana de fapt cu o excludere din u.e.
        crezi ca acum, cand abia au reusit sa scape cu fata curata si sa nu excluda grecia, o sa le convina excluderea oricarei alte tari?
        eu zic sa ne mentinem coloana vertebrala si sa spunem NU acestor bazaconii de cote de refugiati.
        altfel ne-am bate joc si de refugiati si de noi insine.
      • +2 (2 voturi)    
        Va raspund (Joi, 17 septembrie 2015, 21:23)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui midumi

        Daca 1 - Romania si asa absoarbe foarte putin iar chestia cu "datul" este relativa. Romanii din vest produc din impozite frumusel. La fel si comertul face profit bun in vest.

        Daca 2 - Adica noua ne ridica acest drept UE (si asa ni l-au dat cu intarziere) in schimb unor africani le dau imediat drept de sedere, de munca, ajutoare. Atunci nu va suparati, dar mai bine fara asa o uniune. DA, e frumos in UE, DAR NU IN GENUNCHI, NU PRIN UMILINTA.

        Daca 3 - puteti face un efort :)
  • +22 (32 voturi)    
    fronda lui KWJ (Joi, 17 septembrie 2015, 14:16)

    demaGOGU [utilizator]

    a durat 3 zile!
    • -9 (21 voturi)    
      era mult mai intelept (Joi, 17 septembrie 2015, 14:29)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      daca asta era mesajul din start...
      • +6 (8 voturi)    
        normal... (Joi, 17 septembrie 2015, 16:02)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

        nu cumva sa ne stricam imaginea de sclavi din cele mai vechi timpuri
  • +26 (28 voturi)    
    - (Joi, 17 septembrie 2015, 14:27)

    Made in Romania [utilizator]

    Sa inteleg ca, daca "este posibil ca...", Presedintele a aflat ceva pentru care pregateste terenul?

    In orice caz, mi se pare trist ce se intampla in Europa azi. Daca se vor impune niste cote cu forta, doar pentru ca se poate, sa nu se mire cei de la Bruxelles daca euroscepticismul va atinge cote alarmente. :-)

    Just my two cents.
    • +6 (6 voturi)    
      apropos... (Joi, 17 septembrie 2015, 16:04)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Made in Romania

      in 2016 nu era referendumul angliei?!
      o sa devina interesant
  • +27 (39 voturi)    
    pfua (Joi, 17 septembrie 2015, 14:36)

    Dodel540 [utilizator]

    atunci de ce nu ne "obliga" oare sa avem si vreo 2000-3000 de km de autostrada?
    Incepe sa devina din ce in ce mai clar ce reprezinta Romania pentru UE: o piata de desfacere, un teritoriu cu acces controlat in si dinspre (nu suntem si nu vom fi nicodata in Schengen) , o periferie a Europei unde sa se ridice eventual tabere de refugiati pe care nimeni din vest nu ii doreste.
    • +12 (14 voturi)    
      da dar schimbarea situatiei depinde de noi. (Joi, 17 septembrie 2015, 14:53)

      scepticu [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      trebuie doar sa fim seriosi, muncitori, civilizati,solidari .. si ne vom construi viitorul asa cum dorim.
      Simplu nu ?.
      Posibil ?
      • +3 (3 voturi)    
        frumos (Joi, 17 septembrie 2015, 17:00)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui scepticu

        dar utopic, recunoaste.
    • +12 (22 voturi)    
      Vrajeala! (Joi, 17 septembrie 2015, 15:04)

      SpiruHaret [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Nu ne obliga nimeni. E doar o alta forma de a spune ca s-a razgandit in privinta numarului de imigranti. Formularea aceasta , ca " UE sa ne oblige sa primim mai multi refugiati decat ne-am oferit noi' , e ca sa impace si capra(cei favorabili primirii de imigranti) si varza (cei impotriva) . Asa vorbesc politicienii: pe (ne)intelesul tuturor.
    • +1 (13 voturi)    
      Discurs tipic... (Joi, 17 septembrie 2015, 15:07)

      triciupa [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      ... pentru zombalaii consumatori de latrine, pentru putinistii iubitori de Rusia, pentru uslamistii care se simt "colonizati" de UE fiindca nu se mai poate fura la fel de bine ca pe vremea lui bombo...
    • +1 (3 voturi)    
      Daca Romania (Joi, 17 septembrie 2015, 16:34)

      midumi [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      ... nu stie sa se prezinte mai bine de atat?

      Ce vrei sa faca? Sa ne bata ?


      Daca ai un copil, intr-o familie de 5, care este slab la invatamant... este scutit de a face din cand in cand curat prin casa?

      Pentru ca .. deh... el este mai prostut?
  • +17 (19 voturi)    
    .... (Joi, 17 septembrie 2015, 14:38)

    tirolez [utilizator]

    Si unde se va opri limita asta? Daca se muta toata Siria/Afganistanul/Irakul/Pakistanul etc. in Europa? Ce optiuni avem? Ne mutam pe luna? Sau ne ducem in locul lor?
    Frumos ar fi sa facem un referendum.
    • -4 (6 voturi)    
      Un referendum (Joi, 17 septembrie 2015, 16:34)

      midumi [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      ... de iesire din EU si intrat pe piata Euro-Asiatica? :)
  • +15 (19 voturi)    
    ... (Joi, 17 septembrie 2015, 14:41)

    tirolez [utilizator]

    PS Daca nemtii sunt coplesiti (azi a demisionat seful biroului pentru migratie), ei avand totusi expertiza in asa ceva, noi cum am fi? Ar fi haos.
    Merkel ar trebui sa-si dea si ea demisia , amaratul ala nu i-a chemat el.
  • +18 (24 voturi)    
    curaj.... (Joi, 17 septembrie 2015, 14:47)

    timp tamp [utilizator]

    Spune tot ficusule, mâine - poimâine vei accepta și zece mii numai să nu o superi pe madam Angela
    • +2 (2 voturi)    
      ficusul: eu doar scriu... nu vorbesc. Punkt (Joi, 17 septembrie 2015, 16:24)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      ..
  • +15 (17 voturi)    
    dada (Joi, 17 septembrie 2015, 14:52)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    eventual sa ne trimita din imigrantii lor de prin cartierele de lux pe care le-au creat :)) de unde stim noi ce ne trimit astia? toate zoaiele se vor scurge in Est tot pe banii nostri!
  • +8 (20 voturi)    
    Sa ne oblige ?! (Joi, 17 septembrie 2015, 14:59)

    SpiruHaret [utilizator]

    Dle Johannis, recunoasteti ca v-ati razgandit ! Nu e rusinos cand recunosti ca te-ai inselat. Cum va poate obliga C.E. sa faceti ceva ce nu doriti si nici nu e trecut in Tratatul de Aderare? Este greu sa rostesti cuvantul "greseala" ? Sau "mi-am dat seama ca nu este cea mai buna pozitie a Romaniei, de a nu fi solidara cu U.E. " ?
    Domnilor politicieni, de ce va doriti functii de stat daca nu aveti curajul raspunderii? Nimeni nu este infailibil, dle Presedinte. Nici macar dvs.
  • +16 (20 voturi)    
    ...iata ... (Joi, 17 septembrie 2015, 15:00)

    ALTAN [utilizator]

    ...cumm arata o marioneta in fruntea unui stat...ghinion pt noi romanii sa avem aceasta clona umana(adica fara suflet) in aceste timpuri dificile pt tara si pt tot continentul european...nu imi fac iluzii ca ar fi fost altfel cu Ponta,iar dupa pozitia pe care a avut-o in P.E ,nici cu M Macovei...singurul care sa-ar fi opus vehement si ar fi si creat un val de solidaritate ar fi fost Traian Basescu...apropo',ati aflat ca cel de la Cotroceni refuza orice informatie publica din presa scrisa si audio-vizuala ce nu ii este favoravbila lui si nevestisi ???...a cerut sa ii fie selectate si puse pe masa zilnic doar aprecierile pozitive legate de el si nevasta...halal !!!
    • -4 (4 voturi)    
      AI DREPTATE! (Joi, 17 septembrie 2015, 16:36)

      midumi [utilizator] i-a raspuns lui ALTAN

      Ponta ar fi fost mult superior!

      Regret ca am stat la cozi...

      NU!

      Imi e rusine ca ne ***** pe noi pentru 7000 de refugiati!


      SAPTE MII nene..... macar 100 000 de ar fi fost!
  • +15 (19 voturi)    
    ... (Joi, 17 septembrie 2015, 15:10)

    klaudyuxxx [utilizator]

    Cum pot ei practic sa ne oblige? Nu lasati sa treaca masinile cu refugiati si cu asta basta. Avem armata, avem politie, jandarmi samd. Coloana vertebrala a lui Iohannis nu transcende fizicul.

    Alta varianta ar fi sa trimita cei 6000 de refugiati impreuna cu 1 mld de euro sa avem cu ce-i tine.

    Iohannis, papa lapte.
    • +3 (3 voturi)    
      Tu n-ai priceput (Joi, 17 septembrie 2015, 15:59)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      ca nu banii sunt problema principala? De altfel, si 100 de mld. daca ar primi Romania cadou, tot saraca ramane. Din cauza cetatenilor ei, corupti de jos pana sus.
  • -13 (15 voturi)    
    ue vine si cu obligatii (Joi, 17 septembrie 2015, 15:17)

    goto [utilizator]

    Romania odata cu intrarea in UE si-a asumat anumite nagajamente. de aici obligativitatea unor decizii ale UE. alternativa ar fi sa iesim din UE.
    dar aceasta obligativitate daca este coordonata bine poate sa devina un lucru bun pt noi. de exemplu acesti migranti pot fi locati in Ardeal in zonele unde exista oferte de munca dar nu exista si doritori.
    • +7 (7 voturi)    
      ce nu se intelege ... (Joi, 17 septembrie 2015, 15:36)

      trebol [utilizator] i-a raspuns lui goto

      acesti imigranti nu vin pt. munca - vin pt. ajutoare sociale (si pt. tot felul de alte facilitati) - nu se pot integra cum nu o fac de zeci de ani in tarile civilizate - ei traiesc in lumea lor ... marea majoritate ...
    • +7 (7 voturi)    
      Cine ti-a spus (Joi, 17 septembrie 2015, 15:58)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui goto

      ca imigrantii sunt doritori de munca? In Ardeal e nevoie de forta de munca calificata, nu de analfabeti care nu stiu decat sa ceara? Sirienii calificati au de mult joburi bune in tarile arabe bogate.
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Joi, 17 septembrie 2015, 16:06)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui goto

      O sa ii primim si dupa 2 saptamani vor fi iar toti fugiti in Germania. Nu putem noi sa ii tinem cu forta in Romania, daca ei nu vor sa stea.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Joi, 17 septembrie 2015, 15:29)

    tirolez [utilizator]

    Sau sa-i primeasca dar numai in conditiile in care se iau masuri la granitele externe si timp de cateva luni se vede clar ca au efect. Asa, ce facem? Le ingrosam punga "calauzelor"(=traficantilor), pentru ca aia nu se vor opri fara masuri severe si daca vad ca Europa se simte obligata sa primeasca tot. Ce fac ei acum deja e mai simplu decat traficul de droguri. Europa , sat fara caini si mizeriile umane care sunt traficantii au mirosit imediat. De ce nu spun domnii de la ONU nimic despre acesti traficanti? Stiu sa-l atace pe Orban, in schimb.
  • +7 (9 voturi)    
    NU!!! (Joi, 17 septembrie 2015, 15:29)

    Gelu007 [utilizator]

    Nu frate, primim cat putem tine, nu mai mult, nu te pleca in fata UE Iohanis, nu fa asta in numele nostru, nu uita, tu reprezinti poporul roman, ce sentimente ai tu nu conteaza peste. Fii presedinte. Ne reprezinti pe noi, nu pe tine in personal.
  • +6 (6 voturi)    
    puteam sa luam fonduri UE ca sa iesim din criza (Joi, 17 septembrie 2015, 15:36)

    jackalphonse [utilizator]

    ...si n am fost capabili. am devenit mai capabili acum?
  • 0 (6 voturi)    
    Si totusi (Joi, 17 septembrie 2015, 15:40)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ati batut palma cu gheneralul plagiator, seful unui partid inexistent compus din securisti si criptocomunisti, un partid care a fost complice la jefuirea ROmaniei. Asta spre marea deziluzie a celor care v-au votat. PACAT!
  • +5 (7 voturi)    
    johannis judecat pentru Înaltă Trădare (Joi, 17 septembrie 2015, 15:43)

    visio [utilizator]

    este simplu și eficient...ca pildă pentru viitorii Președinți!
  • +10 (12 voturi)    
    Carpe (Joi, 17 septembrie 2015, 15:54)

    Airwaves [utilizator]

    Si uite asa, devenim carpa ciocoilor europeni. Iohannis, daca dai inapoi, gestul va fi sinonim cu o asezare in genunchi si o prestare de servicii in fata prohabului.

    Cum vine asta... "UE ne va obliga"!? Ce??? Pai bai, am iesit din comunism ca sa intram in dictatura. In ritmul asta, intrevad o cerere pentru referendum de a iesi din UE.

    Dupa ce ca au sters cu jos pe noi atatia ani, dupa ce ca ne-au umilit in ultimul hal, inclusiv cu mizeria aia de Schengen, acum UE vine sa ne OBLIGE? Hai sictir, cu obligatul vostru cu tot!
    • +1 (3 voturi)    
      ex-ul... (Joi, 17 septembrie 2015, 16:19)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui Airwaves

      ...presta servicii doar licuriciului mare neamtu' pare generos si cu licuricii mici.
    • +4 (4 voturi)    
      aceasta (Joi, 17 septembrie 2015, 16:28)

      Ar3s [utilizator] i-a raspuns lui Airwaves

      chestiune, a migrantilor, este un test. Un test si pentru asa-zisi conducatori ai statelor. Este un test pe care sistemul politic al Uniunii Europene (PE, CE, EC...) l-a picat deja.
  • +7 (7 voturi)    
    Luati 7000 (Joi, 17 septembrie 2015, 16:18)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    si cazati-i la Casa Poporului. Sa nu-mi spuneti ca nu e loc.
  • +2 (2 voturi)    
    Sau (Joi, 17 septembrie 2015, 17:15)

    Eins11 [utilizator]

    Sau s-ar putea ca cineva sa fie un papagal aburitor.
  • +1 (1 vot)    
    Neamtul care nu e neamt (Joi, 17 septembrie 2015, 20:57)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Cand ma gandesc la ce nivel de pregatire au autoritatile in munca `pe teren`, VEZI CAZUL PLANORULUI pe care si acum il cauta, ma cuprinde teama, cand ma gandesc la mii de indivizi de alta natie, alta religie, alta cultura sa le vina vreo idee cu termocentrale, baraje, piete aglomerate, samd. Daca vointa populara nu e respectata, ramane un singur lucru de facut: REVOLUTIE! Oricum trebuie, Monta se agata de putere mai ceva ca Ceauselu, si prostul asta de Constantinescu II nu face nimic !
  • +1 (1 vot)    
    Neamtu... (Joi, 17 septembrie 2015, 23:25)

    Lunix [utilizator]

    ...trebuie sa-si plateasca datoriile fata de cei care l-au ajutat sa ajunga presedinte. "Rasturnarea" din turul doi
    n-a fost chiar o minune provocata de comunicatiile internet...Iohanis este in ton cu boboru'.
    La noi de ce nu au loc reactii ca la polonezi ?

    https://m.youtube.com/watch?v=vutYHEgb36M