Cum s-a dat singur de gol premierul Victor Ponta la Antena 3. De ce a cerut disjungerea dosarului

de D. Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 14 septembrie 2015, 15:03 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta la Antena 3
Foto: Captura Antena 3
Premierului Victor Ponta a declarat, sambata, intr-un interviu la Antena 3 ca, daca nu era in dosarul Turceni-Rovinari, cazul sau "nu era de competenta DNA", precizand ca "DNA nu se ocupa de avocati si de 10.000 de euro". Aceasta afirmatie a determinat-o pe Alexandra Stoicescu, realizatoarea emisiunii, sa exclame: "Aaaaa, pai atunci daca se produce disjungerea...", dar nu a dus ideea pana la capat, iar Victor Ponta a realizat ca s-a dat de gol si a schimbat subiectul repetand ca vrea sa ajunga cat mai repede in fata unui judecator. In traducere libera, asta inseamna ca Ponta a cerut la ultima infatisare la DNA disjungerea dosarului sperand ca, in cazul in care solicitarea ii va fi acceptata, sa-si mute cauza la Parchetul General condus de amicul sau Tiberiu Nitu.

De ce disjungerea cazului Ponta de restul inculpatilor din dosar l-ar fi scapat pe primul ministru de procurorii DNA? Departamentul National Anticoruptie are competenta de a ancheta cazuri de coruptie.

Fostul ministru, Dan Sova este acuzat de fapte de coruptie (complicitate la abuz in serviciu), insa Victor Ponta este suspectat de spalare de bani, evziune fiscala si fals. Aceste infractiuni nu intra in sfera infractiunilor de coruptie, insa este anchetat de DNA fiind intr-un dosar cu alti inculpati cercetati pentru fapte care tin de competenta DNA.

Daca ar obtine disjungerea, adica separarea cauzei sale de a celorlalti din dosarul Turceni - Rovinari, dosarul Ponta s-ar muta automat la Parchetul General deoarece DNA si-ar pierde competenta de a solutiona aceasta cauza. Or, la Parchetul General ar avea mai multe sanse sa primeasca neinceperea urmaririi penale iar dosarul sa nu mai ajunga in instanta, cum pretinde public ca isi doreste sa se intample cat mai repede.

Redam mai jos fragmentul din interviul acordat de Victor Ponta sambata la Antena 3:

" (....) Cat mai repede, cu atat mai bine. De asta am si cerut disjungerea. Pentru ca e un dosar mare cu, nu stiu, 10, 15, 20 de persoane. Procurorul nu m-a intrebat niciodata despre restul.  M-a intrebat doar de contractul meu cu dl Sova de acum 8 ani. Si am spus domne fiind un dosar mare, lucruri grele, disjungeti partea mea, daca ma considerati vinovat de ceva ma trimiteti in judecata, pentru ca am tot interesul cat mai repede sa ajung in fata unor judecatori. Va spun de ce. Va dau un singur argument, ca nu vreau sa-mi sustin cauza la televizor, o voi face in instanta. De exemplu, pe trei septembrie - cred ca am avut un anumit noroc din punctul asta de vedere, Curtea Europeana de Justitie a discutat si a decis intr-un caz identic cu al meu. E adevarat, din Bulgaria, dar fiind in UE suntem obligati sa tinem cont. A spus foarte clar: serviciile de asistenta juridica se platesc asa si asa, adica exact ce ma acuza procurorul pe mine. Deci vreau sa ma duc in  instanta, sa depun hotararea Curtii Europene de Justitie, de asta imi doresc cat mai repede. Ce va decide procurorul nu conteaza, conteaza ca cu cat mai repede, cu atat mai bine pentru mine. N-am nimic de castigat tragand de timp, dimpotriva.

Rep: Se va disjunge, s-a disjuns deja, ati primit o astfel de informatie?
VP
: N-am primit, nu. N-am primit inca o decizie.

Rep: Ultima intalnire pe care ati avut-o cu procurorul, am aflat asa. Ca de data asta, asa ati si declarat, am spus tot adevarul, a fost momentul in care ati vorbit.
VP:
Eu nu eram obligat sa dau declaratii. Am vrut eu sa dau declaratie ca sa lamuresc lucrurile.

Rep: Initial n-ati vrut. Initial ati preferat sa...
VP:
Nu, nu. Initial am cerut sa se face experitza. Mi-a aprobat expertiza, din care a rezultat foarte clar ca cei 51.000 de lei pe care nu i-a platit domnul Sova i-am platit eu. Pe intelesul tuturor, nu i-a dat Sova, i-a dat Ponta. Statul a incasat exact 51.000 de lei, cat trebuia sa incaseze. 51.000 de lei acum opt ani de zile.

Rep: Acum, ca o curiozitate. Din cate stiu, poti sa dovedesti ca plata catre avocatul Victor Ponta a fost facuta din banii de la Turceni Rovinari? Ca banii...
VP:
Nu, dar nici n-a spus asa ceva procurorul.

Rep: Pai si atunci de ce sunteti in dosarul asta?
VP:
Asta e de la securistu, de la tapalagi.

Rep: Sunteti in acel dosar, desi...
VP:
Pentru ca altfel nu era competenta DNA-ului daca nu eram in acel dosar.

Rep: Aaaa...
VP:
Ca DNA-ul nu se ocupa de avocati si de 10.000 de euro.

Rep: Da, asa zice legea.
VP:
Si atuncea...ca sa fiu acolo.

Rep: Pai atunci, daca se produce disjungerea...
VP:
Nu stiu, o sa vedem...Pentru mine cu cat am ocazia sa pun in fata unui judecator lucrurile astea simple si clare, cu atat mai bine.

Laura Codruta Kovesi a declarat marti, 8 septembrie, ca ancheta in cazul premierului Victor Ponta este aproape finalizata, dar ca procurorul de caz va decide cand va fi incheiata aceasta.

”Procurorul de caz va decide când va finaliza ancheta. La momentul actual, acheta este aproape finalizată, mai sunt de administrat câteva probe”, a declarat sefa DNA jurnalistilor ce au intrebat-o despre mersul anchetei.

Victor Ponta a fost joi la sediul DNA, pe care l-a parasit dupa o ora si 40 de minute.

Premierul a declarat ca a cerut ca situatia sa fie disjunsa din dosarul Turceni - Rovinari, in care este acuzat de de fals in inscrisuri sub semnatura privata (17 infractiuni), complicitate la evaziune fiscala, in forma continuata si spalarea banilor, pentru a fi "rezolvata" mai repede.


Citeste mai multe despre   









38898 vizualizari
  • -45 (53 voturi)    
    Ori suntem golani ori nu mai suntem... (Luni, 14 septembrie 2015, 15:25)

    Gigi Kent [utilizator]

    Constat ca si HN.ro a inceput sa atace justita independenta. Parchetul lui Nitu nu e Independent? A fost propus de Ponta si titularizat de Basescu. Fix la fel ca doamna Kovesi. De ce unul dintre parchete e independent iar celalalt nu?

    Pe de alta parte DNA ancheteaza urmatoarele: votul la referendumul din 2012, santaj / amenintare Rarinca, 10,000 euro Ponta, "flangrant pe banii mei" clanurile Basescu - Bercea. Nici unul nu e in sfera marii coruptii. Interesul si implicarea DNA in aceste cazuri e justificata doar de utilitatea acestei grupari infractionale organizate in rezolvarea unor probleme politice sau ale "sistemului".

    Nu vad de ce nu ar fi disjuns cazul lui Ponta daca procurorul nu poate stabili o relatie directa cu Turceni - Rovinari.
    • +43 (45 voturi)    
      Nitu nu e independent, (Luni, 14 septembrie 2015, 16:02)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      s-a vazut cand l-a demis pe Papici la cateva zile dupa ce ii fusese reinnoit mandatul.

      Asta a fost razbunarea Pe$eDeului pentru faptul ca Papici a finalizat dosarul lui Dragnea.

      De-aia trage Ponta la Nitu, sunt tovarasi de breasla.
      • -23 (27 voturi)    
        papici e ala cu prostitutia? (Luni, 14 septembrie 2015, 16:28)

        robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        papici e ala care mergea la prostituate ca sa mearga reteaua fara griji?
      • -18 (20 voturi)    
        Ce prost exemplu ai ales (Luni, 14 septembrie 2015, 16:33)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        Vezi ca Papici tocmai a fost "transferat" inapoi la Timisoara pentru ca are vreo 3 dosare penale redeschise. Da o cautare pe "goagal". A zis Kovesi "ma tu ne esti util ca-l ai pe Nasu' in suflet dar cu atatea dosare ne faci rau. Hai valea!"
      • -19 (21 voturi)    
        Cine a stabilit ca "Nitu nu e independent"? (Luni, 14 septembrie 2015, 16:38)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        Cine a stabilit ca "Nitu nu e independent"?

        Matale?
        • +11 (13 voturi)    
          Da' cine a stabilit.. (Luni, 14 septembrie 2015, 17:20)

          Alius [anonim] i-a raspuns lui newlook

          ..ca cei de la DNA nu sunt independenti? Matale?
          • +7 (7 voturi)    
            Nu el, (Luni, 14 septembrie 2015, 18:16)

            Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            sefii lui.
        • +14 (14 voturi)    
          Ce-mi place cand se inghesuie postacii (Luni, 14 septembrie 2015, 17:27)

          Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          sa ma denigreze!

          Nimic altceva nu-mi arata mai bine ca am dreptate.

          Hai sa fiti sanatosi, pe o punga cu faina si o sticla de ulei, cum v-ati obisnuit!
      • +6 (8 voturi)    
        Hai sa fim seriosi! (Luni, 14 septembrie 2015, 17:25)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        Vor fi tovarasi si de celula!
        Aveti putintica rabdare, tovarasi!
      • -7 (13 voturi)    
        Parca justitia e independenta in RO :) (Luni, 14 septembrie 2015, 17:28)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        Sau doar ai nostri sunt independenti si ai lor nu ? Una peste alta, Ponta are multe probleme dar are si dreptate uneori. DNA se ocupa de cazul lui doar pentru ca sunt interese politice. Pentru 10.000 E evaziune fiscala nu primesti decat o amenda. Iar restul de acuzatii par bagate la gramada sa sune frumos. In comparatie cu smenurile facute de Base si familia lui, pare chiar sarac si cinstit. Problemele lui Ponta sunt de alta natura. N-a schimbat nimic in PSD, merge in continuare pe principiul iliescian al mituirii populatiei pentru voturi, nu are niciun interes sa reformeze sistemele sanitar si educational , instaleaza o gramada de incompetenti in functii cheie doar pentru ca ii sunt loiali, nu are curaj sa reformeze aparatul de stat, sa curete sistemul de pile si relatii , sa instituie un mecanism corect de promovare be baza de performante in sectorul public, nu a inlaturat inechitatile din sistemul de pensii (vezi pensiile uriase din armata si politie) si salarizare, a permis prietenilor care l-au sustinut politic sa obtina contracte din bani publici prin spagi si relatii. In general are o problema de mentalitate pe care nu o recunoaste si nici nu poate sa o recunoasca avand in vedere ca mai toata viata s-a invartit intr-un astfel de mediu corupt si putred.
      • 0 (0 voturi)    
        Da. Meteo. (Luni, 14 septembrie 2015, 23:18)

        Clop [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        NUP-ul lui Pinocchio, e o daravera politica.

        Cand legea se va aplica in Romania intr-un mod mai putin obscen, dincolo de politicu' lu' peste prajit demult si deja imputit, vom avea mai mult soare.
        Deocamdata, e innorat. :D
    • +28 (30 voturi)    
      Parca n-ai stii ... (Luni, 14 septembrie 2015, 16:30)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Niciodata nu s-a pus semnul semnul de egalitate intre DNA si Parchetul General. Chiar de asta s-a infiintat DNA-ul, cu numele vechi de PNA. Pentru ca Parchetul General era prea imbacsit de magistrati corupti, incapabil de lupta anti-coruptie. Pe cand in DNA procurorii au fost selectati cu maxima atentie. E diferenta de la cer la pamant intre cele doua parchete.
    • +22 (24 voturi)    
      De ce? (Luni, 14 septembrie 2015, 16:32)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Nitu a fost coleg de facultate cu Ponta, Kovesi nu.

      Cat despre ce e si ce nu e in sfera marii coruptii, vad ca esti putin cam in ceata. Un premier care primeste si un capat de ata necuvenit e de competenta DNA pt ca din pozitia ocupata poate face mult rau daca astepti sa-l prinzi cu milionul in flagrant. E mereu mai usor sa previi.
      • -14 (14 voturi)    
        Cand a primit (Luni, 14 septembrie 2015, 18:06)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui sile

        Cand a primit "capatul de ata" necuvenit nu era premier. Ce naiba ... cand era la scoala a spart si geamurile cu mingea.
    • +27 (29 voturi)    
      Toti marii hoti (Nascase, Felix etc)... (Luni, 14 septembrie 2015, 16:54)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ..au vrut sa scape de DNA si sa mute dosarele la Parchetul Gerenar si asta tocmai ca "justitia" este "mai independenta" la PG. Prietenii stiu de ce.
    • +17 (21 voturi)    
      Logica PSD-ista..SCART, SCART! (Luni, 14 septembrie 2015, 17:01)

      Hopa [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Breeeee, vezi ca te ineci cu logica PSD-ista.

      De ce bai, nu vrei ca Ponta sa raspunda la DNA?
      Aaaaa, pentru ca vi s-a spus la partid ca este anti-PSD, ...pro-americana,...etc...

      Iaca coruptii tatii cum au ajuns PSD-istii pro-rusi si anti-americani, fara sa stie sa citeasca macar pe slavona....apropo, faceti cursuri la voi la PSD de citire in chirilica?

      Nu cred, ca efortul ar fi prea mare pentru atatia doctori plastografi si plagiatori cati aveti la partid.

      la voi, putine idei, da' fixe: ce nu-i cu noi este impotriva noastra....basisti carevasazica!
  • +19 (21 voturi)    
    Poate pentru ceilalti (Luni, 14 septembrie 2015, 15:25)

    sile [anonim]

    O ramane un dosar fara prim-ministru in el si care sa nu mai fie de competenta DNA. Dar speta disjunsa tot in carca lui Ponta ramane si, prin urmare, tot la DNA.
    Cel putin mie asa mi se pare, nu stiu detaliile avocatesti.
    • +3 (5 voturi)    
      Nici eu. (Luni, 14 septembrie 2015, 17:54)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui sile

      Dar nu e vorba de avocati adevarati aici. Ci de oameni care fiind langa Ponta in dosar cu DNAu peste iei, il preseaza pe P sa ii scape de DNA ca sa nu le scape lor vreo fapta printre buze.

      Deci treaba de bijnitzari.....
  • +26 (28 voturi)    
    "Asta e de la securistu, de la tapalagi. " (Luni, 14 septembrie 2015, 15:28)

    ac [utilizator]

    Asta cred ca e de dat in judecata. Mie asa imi suna.
    • -15 (19 voturi)    
      Pentru ce incadrare? (Luni, 14 septembrie 2015, 17:05)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui ac

      Pentru ce incadrare, Gigel? Uimeste-ne !
      • -11 (13 voturi)    
        He he (Luni, 14 septembrie 2015, 18:09)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Atac la organele de partid si de stat.
      • +1 (1 vot)    
        Tu esti Nicolicea? (Marţi, 15 septembrie 2015, 15:07)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Te maninca la procedura, nu?
  • -11 (27 voturi)    
    Deci sa intelegem (Luni, 14 septembrie 2015, 15:30)

    xrogo [utilizator]

    ca daca nu este acuzat de DNA scapa mai usor,procurorii DNA sunt mai cu "mot" decat ceilalti?
    • +15 (23 voturi)    
      Deci sa intelegem.. (Luni, 14 septembrie 2015, 15:41)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui xrogo

      ...tu chiar faci pe prostu' sau.. ?
      • -2 (4 voturi)    
        Da,fac pe prostu', (Marţi, 15 septembrie 2015, 8:46)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        dar daca tu esti destept spune-mi ce a cautat DNA in dosarul Rarinca?
    • +38 (40 voturi)    
      nu (Luni, 14 septembrie 2015, 15:48)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      procurorii lui Nitu sunt mai cuminti si vor raspunde la ordinele sefului si anume vor da NUP, indiferent de ce scrie in dosar. procurorii DNA nu au mama, nu au tata, pentru ei dosarul e sfant si vor trimite dosarul in judecata. Ponta se teme de fapt de trimiterea dosarului in judecata
      • 0 (0 voturi)    
        Normal (Luni, 14 septembrie 2015, 22:40)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Judecatorii de rand, cu DNA pus pe fapte mari, stiind ce risca, mai ales in dosare din astea intens mediatizate judeca strict dupa lege. Ori Ponta stie ca in conditiile astea daca-i ajunge dosarul in instanta n-are nici o sansa sa scape de-o condamnare - cel mai probabil cu executare.
    • +13 (15 voturi)    
      Pai cam sunt (Luni, 14 septembrie 2015, 16:34)

      sile [anonim] i-a raspuns lui xrogo

      Ai vazut tu procurori de la alte parchete laudati prin Europa? Avem o mana care-si fac treaba cand e vorba de dosare sensibile.
  • +18 (20 voturi)    
    SOVA la JUSTITIE.. (Luni, 14 septembrie 2015, 15:32)

    Johanis [utilizator]

    era o varianta si mai buna!
    Scapau amandoi!

    Credeti ca DNA doarme?!
  • +24 (26 voturi)    
    Disjungerea. (Luni, 14 septembrie 2015, 15:39)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Pai daca s-a prins si Stoiceasca, va dati seama ce are in cap Disjunsul? Colegii de la Rahova, o sa-i faca suferinta mai usoara, aplicand ungerea. Cu alifie!
    • +12 (16 voturi)    
      Latrina 3 inca ezita (Luni, 14 septembrie 2015, 16:40)

      D_Poroineanu [utilizator] i-a raspuns lui MirceaGeorgescu1

      Dupa ce l-au aghesmuit din 2012 incoace, le vine greu, psihologic vorbiind, sa se dea la el. Dar s-a vazut ca au inceput timid sa-l joace in picioare. Daca-i ordin de la don ghinarar Felix M ( alias Voiculescu) cu mare placere in umplem de pontalac ( rahat in Aromana din Albania din jurul Moscopole-ului).
  • +14 (16 voturi)    
    nu ma mira... (Luni, 14 septembrie 2015, 15:41)

    lili [anonim]

    Vor gasi alde Nitu si Cazanciuc o modalitate sa-l spele si sa-l parfumeze pe Ponta, dupa care spalat si parfumat Ponta va reveni pe cai mari, curat ca lacrima atacand zi de zi DNAul la Antena 3 sau la Romania TV!
    Nu m-ar mira, mizeria din politica romanesca depaseste orice limita!
    Sila!
  • +17 (21 voturi)    
    pai sa-l disjunge (Luni, 14 septembrie 2015, 15:46)

    gogu [anonim]

    apoi sa-i ancheteze pe cei care il fac scapat pe Viorele.

    Nu scapi tu Viorele de mititica, pe Bombonel l-au inchis pentru mai putin. Sa vezi cand se aduna dosarele si nici n-apuci sa iesi bine si intri iar.
  • +22 (24 voturi)    
    Halal de Prim Ministru! Pe cand unul kosher? (Luni, 14 septembrie 2015, 15:48)

    D_Poroineanu [utilizator]

    Aceleasi tertipuri ca si la Nastase, Voiculescu si alti mari maestri inca in viata.
    Nu merge tinere, nu te-a pus Tapalaga sa bagi mana in borcanul cu miere si sa-i aranjezi lui Sova contracte de 4 milioane de lei la Turceni-Rovinari cand ei aveau 9 juristi pe statul de plata si prieteni de-ai mei erau pusi pe liber de la Rovinari pentru ...: slaba productivitate" cand tu incasai grosso modo ( adica in modo nesimtitu-le!).
    Lasa ca putina parnaie nu-ti strica; mai inveti o meserie ca de exemplu cum se fac acoperisuri din stuf, mai scri o carte sau chiar sapte despre mafia rumaneasca ( parca ai un masterat in Catania in crima organizata- ah ! nu, in Catania ai fost la cursuri dar ai scris in CV: "MASTERAT". Pe urma DOCTORAT. Dr.. Jeckyll and Mr. Hyde e putin spus, aici avem unul cu personalitati multiple care nu comunica una cu alta. Azi Ponta I, maine Ponta II, ...Ponta n
    Ce blestem pe Romania! Dar asa e cand poporul doarme. Desteapta-te ROMANE! Neah ! o bere si drei mich garcon!
  • +25 (27 voturi)    
    mitoman (Luni, 14 septembrie 2015, 15:49)

    Cata79 [utilizator]

    dar si prost pe deasupra....
    • +11 (13 voturi)    
      Numai "calitati" la Ponta (Luni, 14 septembrie 2015, 16:03)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Cata79

      Mincinos, hot, tradator etc.
  • +13 (15 voturi)    
    Nu e chiar asa (Luni, 14 septembrie 2015, 15:52)

    DanSu_56 [utilizator]

    Lucrurile nu stau chiar asa:
    Art.17, litera e: "infractiunile de spalare a banilor, prevazute in Legea nr. 656/2002 pentru prevenirea si sanctionarea spalarii banilor, atunci cand banii, bunurile sau alte valori provin din savarsirea unei infractiuni prevazute in sectiunile a 2-a si a 3-a; " (infractiuni de coruptie, respectiv infractiuni asimilate infractiunilor de coruptie)
    Daca dosarul de baza e la DNA, si infractiuniea de spalare de bani (a celor preveniti din coruptie), tot la DNA trebuie sa fie...
    • +7 (9 voturi)    
      interviul de spalale a Dottoreului (Luni, 14 septembrie 2015, 16:05)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui DanSu_56

      este parte din politica editorial Latrina 3....cine a vazut/a inteles/..nu reprezinta publicul Latrinar...pentru acestia conteaza doar pop corn, shpagat si raspopit...nimic mai mult
  • -10 (16 voturi)    
    Dar de cazul Marianei Rarinca cum s-au ocupat ? (Luni, 14 septembrie 2015, 16:14)

    Gigi [anonim]

    Dar in cazul Marianei Rarinca, un asa-zis "santaj" de 1.600 euroi si cateva sute de lei cum s-a ocupat expeditiv ditamai DNA-ul ? Si a mai fost si unicul caz din tara de contestare in anulare aprobat de justitia "independenta" din Romanica.
    Daca se ducea oricine din tara sta la DNA cu asemenea reclamatie, era trimis la cea mai apropiata sectie de politie.
    • +6 (10 voturi)    
      Cred ca aveam de-a face cu un inalt demintar (Luni, 14 septembrie 2015, 16:33)

      D_Poroineanu [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      Livia Stanciu - e unul din din stalpii justitiei in Romania. A manca bors pe socoteala ei se pedepseste. Ziaristul ala englez a mancat bors pe seama lui Duda, pus de Paul, si a fost amendat 1.8M Sterling Pounds. Bine ca nu i-a dat si parnaie. Apropos, cel care l-a pus sa manance rahat trebuie sa plateasca, nu mancatorul. Ciudat si dreptul asta Common Law!
    • -5 (13 voturi)    
      povești (Luni, 14 septembrie 2015, 16:45)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      Mai lăsați-mă cu Rarinca și cu minciunile ei. Femeia a fost definitiv condamnată de Livia Stanciu. Complotul de judecată s-a pronunțat. Găsiți alt subiect!
    • +9 (11 voturi)    
      Te-ai interesat de cazul rarinca? (Luni, 14 septembrie 2015, 16:50)

      DanSu_56 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      Atunci poate stii si asta:
      "Legea stabilește trei criterii pentru corupția mare și medie
      a) valoarea mitei sau a foloaselor necuvenite este mai mare de 10.000 euro
      b) prejudiciul cauzat este mai mare de 200.000 de euro
      c) infracțiunile de corupție sunt comise (indiferent de valoarea mitei sau a prejudiciului) de persoane care ocupă poziții importante cum ar fi: deputați, senatori, membri ai Guvernului, secretari de stat ori subsecretari de stat, procurori și judecători, ofițeri, amirali, generali, primari și viceprimari de municipii, președinți și vicepreședinți de consilii județene, consilieri județeni, prefecți și subprefecți, personal vamal, persoane cu funcții de conducere din regii, companii și societăți naționale. "
      Ma rog, e bine sa te interesezi direct de la sursa... Antena 3, nu e o sursa credibila sursa de informatie. Dar nu numai A3 (ei exceleaza) e boala intregului stabiliment media ... cu foarte rare exceptii.
      • 0 (2 voturi)    
        Da,ai dreptate, (Marţi, 15 septembrie 2015, 8:49)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui DanSu_56

        din ce ai enuntat mai sus DNA nu avea ce cauta in dosar!!!
  • +11 (13 voturi)    
    Halal procuror (Luni, 14 septembrie 2015, 16:47)

    Daniels22026 [utilizator]

    Chiar daca i se disjunge cauza tot la DNA ramane cazul lui Ponta.

    In art. 13 din ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ Nr. 43
    din 4 aprilie 2002, se detaliaza competenta DNA. Nu e vorba doar de o suma minima de bani (10 mii de euro pentru autoritati publice si 200 de mii de euro prejudiciu indiferent de calitatea persoanei). La aliniatul b) se precizeaza ca indiferent de suma, functiile mari din stat, se ancheteaza de catre DNA:

    "Art. 13 (1) Sunt de competența Direcției Naționale Anticorupție infracțiunile ...
    ...
    b) dacă, indiferent de valoarea pagubei materiale ori de gravitatea perturbării aduse unei autorități publice, instituții publice sau oricărei alte persoane juridice ori de valoarea sumei sau a bunului care formează obiectul infracțiunii de corupție, sunt comise de către: deputați; senatori; membri ai Guvernului, secretari de stat ori subsecretari de stat și asimilații acestora; consilieri ai miniștrilor; judecătorii Înaltei Curți de Casație și Justiție și ai Curții Constituționale; ceilalți judecători și procurori; membrii Consiliului Superior al Magistraturii; președintele Consiliului Legislativ și locțiitorul acestuia; Avocatul Poporului și adjuncții săi; consilierii prezidențiali și consilierii de stat din cadrul Administrației Prezidențiale; consilierii de stat ai primului ministru; membrii și controlorii financiari ai Curții de Conturi și ai camerelor județene de conturi; ..." Si multi altii cu functii mari

    Deci Viorel n-are cum sa scape de DNA.
  • -10 (14 voturi)    
    Pai daca se disjunge ,nu mai exista fapta ! (Luni, 14 septembrie 2015, 16:58)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    De spalare de bani ......
  • +12 (12 voturi)    
    Io zic (Luni, 14 septembrie 2015, 18:02)

    ipolitic [utilizator]

    ca musai sa hie disjuns Ponta de PM
  • +9 (11 voturi)    
    despre LEGE si DNA - viorel nu are cum sa scape (Luni, 14 septembrie 2015, 19:34)

    ghilotinadiplomata [utilizator]

    recapitulare ca tot a inceput scoala..
    dosarul lui viorel ....a inceput de la raportul de control al ANAF la societatea de avocatura a lui Sova ..in acel raport apar observatiile asupra platilor facute de Sova catre cabinetul lui ponta .
    nejustificate , incadrate corect de ANAF - intrucat in cadrul proceduri de control - nu s-au prezentat documente justificative pentru aceste plati .
    cheltuiala taiata si incadrata le alta categorie.
    1 . de aici se naste suspiciune de evaziune fiscala - plati fara documente justificatvie -- atentie factura nu este document justificativ in acest caz.
    se face referire in raport ca plata a fsot efectuata pentru consultanta in dosarul Rovinari Turceni . ponta nu a facut nici un raport de consultanta pentru acel dosar - nu a fost la instanta nimeni din cabinetul lui ..si mai mult s-a consemnat ca nu exista rapoarte de consultanta ...
    ulterior ..la cativa ani distanta ...apar si rapoarte intocmite in fals ...cica de consultanta pentru acel dosar..
    2 hop ! si de aici si al doilea capat de acuzare cel de fals si uz de fals ..pentru a acoperii platile - de atunci ...
    astia pe lamga ca sunt hoti ..sunt si prostii de dau in gropi ....se incrimineaza singuri prin modul cum se apara...EI VEDETI CE INSEAMNA SA FII DOCTOR IN DREPT facut la apelul bocancilor....te mananca puscaria....
    rati ai dracu...de zdrente de oameni !
  • +6 (8 voturi)    
    Tonta (Luni, 14 septembrie 2015, 19:38)

    Ameronija [anonim]

    Ponta, unul din trupa de purtatori ilegali de creier din politica damboviteana.
  • +1 (1 vot)    
    plagiatorul...... (Luni, 14 septembrie 2015, 21:58)

    asada [utilizator]

    nu se lasa !!!!!!Tactica lui Voiculescu cu schimbarea instantelor ,a judecatorilor,a demisiilor din parlament,la inspirat si pe" marele" prim ministru. Nici macar acum nu este original .Ce ia scapat din vedere este faptul ca ilustrului lui prieten si mentor nu ia folosit la nimic!!!!