Ministrul Educatiei: Am primit asigurari de la toate inspectoratele scolare ca luni toti copiii vor avea manuale

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 13 septembrie 2015, 17:43 Actualitate | Esenţial

Sorin Cimpeanu, ministrul Educatiei
Foto: Agerpres
"Am primit asigurari de la toate inspectoratele scolare judetene ca maine toti copiii vor avea manuale si nu sunt probleme deosebite cu privire la inceperea anului scolar", a declarat duminica ministrul Educatiei, Sorin Cimpeanu, adaugand ca a avut o videoconferinta cu toate inspectoratele scolare din tara.

Sorin Cimpeanu a mai spus ca, la acest inceput de an scolar, exista unele probleme, in special cele legate de obtinerea autorizatiilor sanitare la unele institutii de invatamant: "Sunt acele probleme care treneaza in raport cu obtinerea autorizatiilor sanitare de functionare. In unele cazuri sunt solutii remediabile si care vor fi remediate, in alte situatii sunt solutii inexistente, pentru ca vorbim de scoli din mediul rural care, spre exemplu, au plafonul jos, iar volumul de aer este sub normele legale si in aceste situatii nu se poate face nimic caci nu poti sa modifici acea cladire."

Peste trei milioane de elevi si prescolari incep luni cursurile noului an scolar 2015 - 2016.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
1349 vizualizari
  • +3 (3 voturi)    
    Minciunică (Duminică, 13 septembrie 2015, 18:00)

    Dan [anonim]

    Minciunică, d-l ministru. Clasa a III-a nu are manuale.
    Sunt în domeniu și știu ce zic. De fapt, clasa a III-a nu are manuale conform programei, sunt tot alea vechi.
  • +3 (3 voturi)    
    Vrem manuale, nu asigurari! (Duminică, 13 septembrie 2015, 18:06)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    ///..

    De ce nu le-ati rezolvat pana acum, cat a fost vacanta? Erati prin Dubai cumva?
    • +1 (1 vot)    
      si noi! (Duminică, 13 septembrie 2015, 19:31)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Pai astia au lansat cereri de comanda in scoli prin august cand era toata lumea in concediu. Ba chiar spre sfasitul lunii. Asa ca...
  • +2 (4 voturi)    
    Bine,mai vorbim și mâine. (Duminică, 13 septembrie 2015, 18:09)

    vali47 [utilizator]

    Triumfalist ministru l educației.Așa se lăuda și cel dinînaitea lui și copii nu au avut manuale aproape tot anul.
  • +1 (1 vot)    
    ca la noi (Duminică, 13 septembrie 2015, 18:33)

    conservatorul [utilizator]

    Au fost chemati azi, duminica, reprezentanti din scoli pentru a ridica niste manuale. Vedem maine despre ce e vorba. Nu au avut timp pana acum, cum preciza cineva mai inainte...
  • +2 (2 voturi)    
    vax! (Duminică, 13 septembrie 2015, 19:28)

    gogu [anonim]

    La Prahova n-au manuale nici cei de cls I. Nu mai vorbim de a III-a unde nici n-au finalizat licitatiile. Au aparut engleza,franceza, religie si abilitati practice. Asa ca mucles! Pe asta il intereseaza sa reduca salariile la unii, sa normeze in minus auxiliarii ca na! de unde sa dea 5% la salarii? Sa vedeti creiere incinse de prostie. Normezi ingrijitoare si muncitori 1/65 de elevi si didactici auxiliari la 1/163. ca ex. sa ai intr-un liceu mediu vreo 8-9 femei de serviciusi vreo 3 aux. gen secretar, contabil si ce mai ramane. Informatician, laborant, bibliotecar, nu vorbim de asistent medical ca nu poti lua autorizatie sanitara fara cabinet medical, da-i dracu;! Dar mintim frumos in frunte cu inspectorii generali!
  • +2 (2 voturi)    
    alexandra.baltean@yahoo.com (Duminică, 13 septembrie 2015, 19:50)

    malina [anonim]

    Sa i se taie limba daca nu va fi dupa cum a promis!!!! Numai asa scapam de mincinosii de la guvern!
  • +2 (2 voturi)    
    Bani pt manuale expirate (Duminică, 13 septembrie 2015, 20:15)

    Alec [anonim]

    Clasele V-VIII nu au manuale conforme cu programa scolara de ANI DE ZILE, iar librariile VAND in continuare manuale vechi retiparite !!! ??? :(
  • +1 (1 vot)    
    Asigurari? (Duminică, 13 septembrie 2015, 21:27)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ce asigurari poate primi un pesedist, adica un complice la furtul mafiei rosii, si o sluga a Ecaterine A., cea care a distrus invatamintul si este complice furtul plui Ponta si a celorlalti 'doctori' politruci?
  • +1 (1 vot)    
    Evolutie sau involutie? (Duminică, 13 septembrie 2015, 22:41)

    EllenaS [utilizator]

    Ma gandesc cu nostalgie la inceputurile de ani scolari cand de-abia asteptam sa merg la scoala pentru a-mi lua cartile noi-noute pe care le gaseam pe banca. Cu ele imi umpleam camera cu un miros de tipografie ce disparea dupa luni de zile! Un firesc pentru generatia mea devine dupa o jumatate de secol act de bravura pentru un ministru! Si nici nu stiu daca spune sau nu adevarul. Jalnic!
    • +1 (1 vot)    
      Evolutia involutiei (Luni, 14 septembrie 2015, 9:37)

      Malone_M [utilizator] i-a raspuns lui EllenaS

      Doamna, intr-o tara in care normalul devine din ce in ce mai mult o exceptie, nu ar trebui sa ne mai mire ca un biet muritor ajuns ministru se lauda cu niste banalitati. Cel al educatiei cu manuale noi, cel al transporturilor cu 20 Km de autostrada pe an, cel al sanatatii cu pretul redus la aspirina si peste toti PM-ul cu imbunatatirea nivelului de trai numai de el simtita. Firescul acum il reprezinta imbogatirea rapida si fara efort, la pachet cu analfabetismul si mistoul ieftin.