Ancheta la Maternitatea Elena Doamna din Iasi dupa ce o femeie a nascut pe holul unitatii, desi erau doi medici de garda

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 16:26 Actualitate | Esenţial

O ancheta interna a fost declansata la Maternitatea Elena Doamna din Iasi, dupa ce o femeie in varsta de 36 de ani a nascut pe holul unitatii medicale, desi pacienta reprezenta o urgenta si necesita transferul rapid in sala de nasteri, iar doi medici erau de garda in acel moment, anunta Mediafax.

O femeie din localitatea ieseana Bosia a ajuns joi dimineata cu o ambulanta la maternitatea ieseana, fiind lasata sa astepte pe hol,  intrucat la momentul respectiv mai multe paciente se aflau la consultatii, potrivit medicilor. Pacientei i s-a declansat nasterea pe hol, in timp ce astepta sa intre in triaj, desi cazul reprezenta o urgenta si necesita transferul rapid in sala de nasteri.

Femeia a fost preluata in cele din urma de unul dintre cei doi medici care erau de garda si dusa in sala de nasteri.

"A fost demarata o ancheta interna, am convocat deja pentru luni Consiliul Etic si Comisia de Disciplina. Din ce am aflat, pacienta nu a mai avut timp sa ajunga in sala de operatie. Nasterea a decurs in conditii normale, atat femeia cat si copilul sunt sanatosi, n-a avut nimeni de suferit. Exista niste proceduri de lucru in astfel de situatii, vom vedea daca au fost respectate. Nu ma pot pronunta in acest caz, insa o analiza serioasa se va face cu siguranta", a declarat managerul maternitatii, medicul Cristina Dobre.

Cei doi medici care faceau garzi in ziua respectiva nu sunt angajati ai maternitatii, ci au contracte de prestari servicii cu maternitatea Elena Doamna.










2920 vizualizari
  • 0 (6 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 16:46)

    dragos234 [utilizator]

    Este posibil. Daca nu e la prima nastere si contractiile nu sunt dureroase, travaliul decurge repede si astfel sunt multe femei care nasc acasa sau in ambulanta.
    Inclusiv in Germania am intalnit astfel de cazuri: era internata de mai multe zile si a nascut intr-o noapte cand s-a dus la baie.
  • +2 (4 voturi)    
    "Nasterea a decurs in conditii normale" (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 16:52)

    mihaio [utilizator]

    Haha
  • +3 (9 voturi)    
    Pai nenicilor (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 16:52)

    je [anonim]

    La maternitate nu vine cine vrea sa nasca si cand vrea.

    Tre sa cotizezi mai intai la ecografii la medicul cu care vei naste. Apoi trebuie sa pregatesti plicul 200-300EUR

    Nu ai facut nimic din alea de mai sus. GHINION.

    Nasti pe hol! CE credeati ca au medicii empatie pt plodul vostru? Ii doare in banana.
  • +4 (4 voturi)    
    De vina este... (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 17:51)

    worker [anonim]

    ... managerul unitatii pentru ca nu a angajat suficienti medici (cei doi NU erau angajati ai spitalului ci veneau sa faca garzi suplinind lipsa de medici)
    ...ministrul sanatatii pentru ca nu a deblocat posturile de medici si trebuie sa se pensioneze 7 ca sa se scoata la concurs 1
    ...CNAS care deconteaza mizerabil serviciile medicale obligand spitalele sa efectueze servicii in sistem de cantitate si nu calitate
    ...guvernele de 25 de ani care au decis ca salariul unui medic si al unei maturatoare trebuie sa fie egal.
    Celor care cred ca medicul ar mai lua spaga daca ar fi platit corect le propun sa-si duca masina la service si sa ceara sa plateasca numai 15% din pretul pieselor si a manoperei.
    • 0 (0 voturi)    
      empatia tocita (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 20:23)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui worker

      dupa ce vezi multa suferinta/rani/moarte ti se cam toceste empatia. asa patesc medicii, politistii, jandarmii, pompierii, etc. dar asta nu inseamna ca e OK, nu vreau sa-i scuz
  • +3 (5 voturi)    
    Nu sari cu banu, nu te opereaza (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 18:44)

    Locke Lamora [utilizator]

    E lege in spitalele din Romania. Mor oameni cu zile pt ca nu-s operati la timp...pana aduna rudele ceva bani.
    Pontanistan.
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 20:20)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      Dar pe medicii care nu cer bani, nu ii gaseste nimeni? Eu n-am cerut nimic de la nimeni si 95% din operatele mele nici nu mi-au dat ceva.
  • +2 (4 voturi)    
    Conditii normale ? (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 20:09)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Eu cred ca cei doi medici nu sunt normali. Adica femeia e in travaliu pe hol si tu faci consultatii ? Domnilor, spaga asta o sa va distruga. Numai la bani va este gandul. Am auzut cazuri asemnatoare si prin Bucuresti.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 20:30)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Comentatorul-x

      Deci se poate. Pentru ca daca vin 5 gravide la termen in acelasi timp la urgenta si toate spun ca au dureri, nu ai cum sa le consulti pe toate simultan si nu ai cum sa ghicesti daca sunt in travaliu sau nu si cat de avansat e travaliul.
      Gandeste-te cate nasc pe camp sau acasa si nu mai au timp sa ajunga la spital. Nu ai vazut in filmele americane ca mai naste cate una in masina sau in lift? Alea sunt cazuri adevarate, nu fictiune.
  • 0 (0 voturi)    
    Aha (Duminică, 13 septembrie 2015, 14:12)

    miohaiham [utilizator]

    Putini doctori ,mulți prosti,si marea lor majoritate șpăgari nesimțiți care au timp doar de cotizezi.treaba o fac rezidenții.///
  • 0 (0 voturi)    
    garda (Luni, 14 septembrie 2015, 0:30)

    manika [anonim]

    Sa ma corecteze cineva daca gresesc.
    Garada se plateste 18 ore.
    Rezulta ca cineva, directorul, trebuie sa convnga pe medicul de garada sa faca alte 6 ore voluntar. Daca mediculeste din afara spitalului.....