FOTOREPORTAJ Granita. Cum trec refugiatii din Serbia in Ungaria

de     Bogdan Dinca / corespondent HotNews.ro
Joi, 10 septembrie 2015, 13:02 Actualitate | Esenţial

Srre are 21 de ani și a plecat acum trei ani din Siria. A stat în Turcia până acum o săptămână, când au ajuns acolo fratele mai mic și prietenul cel mai bun.

Înainte de război, au locuit lângă mare, așa că s-a hotărât să înoate până în Grecia, oricum nu aveau bani să traverseze toți trei, și-a trimis doar fratele pe barcă. Îmi arată pe ecranul telefonului – 3 kilometri jumătate. Nu pare mult, dar a durat patru ore să ajungă la mal.

Sunt cu toți trei în Horgos, la granița cu Ungaria. Au plecat dimineață din Belgrad și în noaptea asta plănuiesc să treacă granița. Odată cu ei, câteva sute (mii?) de refugiați fac aceeași alegere.

Mă întreabă cum e vremea în Belgia, îi e teamă că ninge și plouă prea des. Are prieteni acolo, speră să ajungă la ei cât mai repede. Budapesta, Viena, Munchen, Bruxelles. Sună exact ca city break-urile pe care le promovează agențiile de turism.

Autobuzele și taxi-urile vin la fiecare sfert de oră. Parchează în fața căii ferate, peste drum de mașina poliției.

Îmi vin în minte discuțiile cu voluntarii pe care i-am întâlnit, poate un prim pas ar fi ca Europa să nu se mai uite în altă parte, să nu mai obligăm mii de oameni să traverseze mări cu bărci care se scufundă și să treacă granițe prin întuneric, pe cine ajută toată nebunia asta?



Așteptăm deja de mai mult de o oră. Un bărbat îmi vorbește într-o limbă pe care nu o înțeleg, îmi ia sticla de apă din mână, bea jumătate și mi-o dă înapoi.

Khalil mă trage deoparte: “not sirian, iraqi, bad people”. Mă uit în jurul meu. Unii, mai curajoși, au plecat deja, alții își formează grupurile, nimeni nu traversează singur.

Srre îmi arată un mesaj de la un prieten care a ajuns, îl roagă să fie foarte atent la traficanți, să nu plece cu oricine.

E stresat, îl înțeleg, mă gândesc ce decizii luam eu la 21 de ani. Ne lipim până la urmă de un grup de 10-12 oameni, copii, bărbați și femei, și plecăm.





Mergem mult pe calea ferată. Din spate vin alte grupuri, ne depășesc, se vorbește în șoaptă, copiii nu suflă o vorbă.

Îi văd pe umerii taților și mă întreb ce e în mintea lor, ce cred ei despre fuga asta care le decide viitorul și care nu se mai termină.



E din ce în ce mai întuneric, luminile orașului au rămas mult în spate. Ne oprim des, ne punem la pământ, ne ridicăm din nou.

Doi bărbați și-au asumat rolul de leader, se uită la telefoane, discută în șoaptă cu alte grupuri, ne numără la fiecare oprire.

E o atmosferă ciudată, ireală, aștept să apară cineva, de undeva, să îmi explice totul, să înțeleg cum s-a ajuns aici.

Nu apare nimeni, văd doar umbre, ghicesc drumul, ieșim de pe calea ferată, suntem într-o livadă cu copaci aliniați frumos, la dungă.

Sărim peste un șanț, avem în față câțiva metri de plante dese și înalte, mai înalte ca noi, or fi urzici? Ferigi? Nu contează, mă feresc, îmi trag gluga pe cap, mergem mai departe.







Îmi blestem telefonul fără baterie și întreb în șoaptă, dar nimeni nu știe dacă suntem deja în Ungaria. Jumătate de kilometru mai încolo, e clar: suntem fix la graniță.

O mașină de poliție a sârbilor are farurile aprinse, doi fotografi trag în rafală, oamenii vorbesc deodată tare, totul e invers, unde e punctul culminant pe care îl așteptam, nu știu ce să înțeleg din “vama” asta informală.

Văd celebrele rotocoale de sârmă ghimpată ale ungurilor, undeva la trei-patru sute de metri mai încolo patrulează leneș poliția maghiară, o lanternă sau un reflector se învârte, evitând parcă refugiații.

Pe lângă noi trec câțiva localnici, râd, cred că se îndreaptă spre casă.

Mă simt fix ca în The Truman Show, o mare piesă de teatru, un decor, polițiștii se prefac că păzesc, noi ne prefacem că ne pasă și comentăm de pe margine, ne uităm la ei cum le curge adrenalina prin vene.



Grupul continuă însă să ia în serios totul, trecem de graniță și o luăm de la capăt cu așezatul și ridicatul, cu pauzele fără nici un sunet, cale ferată, porumb, câmp, suntem în Ungaria, “the danger is not over” îmi suflă Srre.

Mă uit la el și mă gândesc dacă va fi vreodată “over”. Brusc, văd departe luminile verzi ale OMV-ului lui Mako și îmi zic că e de bine.

Din lanurile de porumb se aud foșneli, ne lăsăm iar la pământ, erau doar “taximetriștii”, genul de șoferi pe care îi eviți în București, “taxi, taxi, Budapest”, Europa e ocupată cu discuțiile, barcagiii turci și samsarii sârbi și maghiari nu.

Mai întâi le iau banii refugiaților, după aia îi pot disprețui liniștiți.





Mă despart de grup, rămân o vreme pe câmp, apoi plec pe jos spre Serbia. Din când în când, în fața mea se aud șoapte și apoi câteva umbre traversează în fugă. Mai au două-trei granițe și se vor opri. Cred.



Citeste mai multe despre   









12865 vizualizari
  • +12 (12 voturi)    
    Planeta Pamint (Joi, 10 septembrie 2015, 13:33)

    Trojan.H [utilizator]

    Not sirian, iraqi, bad people
    Not irakian, sirian, bad people
    Not iranian, irakian, bad people
    Not sirian, iranian, bad people
    Not turkish, sirian, bad people
    Not sirian, turkish, bad people
    Not iordanian, sirian, bad people
    Not sirian, iordanian, bad people
    Not libanese, sirian, bad people
    Not sirian, libanese, bad people
    Not hungarian, romanian, bad people
    Not romanian, hungarian, bad people
    Not german, french, bad people
    Not french, german, bad people
    ...
    • +2 (2 voturi)    
      corect! (Joi, 10 septembrie 2015, 15:36)

      airamerica [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Asta cam asa e, am intalnit-o in multe parti ale lumii!
  • -7 (9 voturi)    
    aiurea? (Joi, 10 septembrie 2015, 14:21)

    gelu antigelu [utilizator]

    chiar asa de ce nu se mobilizeaza Europa? cum sa lasi oameni cu copii in brate sa umble aiurea pe intuneric peste garduri de sarma ghimpata zile intregi? sa-i lasi sa-si depuna economiile, adunate cu greu, in palma nemilosilor contrabandisti care profita. de fapt chiar corespondentul nostru incearca sa profite cumva. a trecut de la fotografii de nunti la reportaje ”de razboi”. schimbarea e dura, ii lipseste blenda. numarul pozelor proaste, neclare il depaseste pe cel al celor decente dar ce conteaza. totul e sa intri in atmosfera.
    oare nu s-ar putea organiza niste chartere, eventual low cost intre Turcia, Liban, Iordania si principalele orase europene? sa ramana la alegerea fiecaruia: unul vrea la Bruxelles, altul la Berlin, Paris sau Londra. Germania zicea ca primeste 30.000 de refugiati (dar se asteapta la 800.000!), Franta 24.000, Marea Britanie 20.000. Cand se ocupa locurile marim cotele, doar n-o sa-i lasam pe oamenii astia la nevoie. unde este eficienta capitalista? chiar nici o companie low-cost nu vrea sa castige niste banuti?. asa aflux de calatori n-o sa mai aiba pana in vara urmatoare! am auzit ca toata Africa e in nevoie. razboaie, foamete, saracie. pai asta-i viata? s-o gasi un locsor caldut in Occident si pentru ei. de ce sa facem discriminari? sau suntem rasisti? nu ne e jena deloc?
    si asa Germania e in groapa cu natalitatea. inca putin si n-o sa mai aiba cui sa dea alocatii si ajutoare sociale. tiganii fac si ei ce pot dar sunt totusi putini. e nevoie de masuri hotarate!
    adica 500 milioane de ”comunitari” nu pot sa gazduiasca si ei acolo cateva sute de mii de refugiati? anual.
    vede cineva vreun final fericit pentru aceasta poveste fara sfarsit?
    • -5 (9 voturi)    
      ai zis ceva interesant (Joi, 10 septembrie 2015, 15:24)

      eu [anonim] i-a raspuns lui gelu antigelu

      Germania e in groapa cu natalitatea... despre asta e vb... si nu doar Germania... eu cred ca migratia asta e dorita... si cred ca in viitor ne vom da seama ca a fost si utila ... pt batranul continent nu e rau ca vine sanga proaspat si forta de munca ieftina (mai ales pe posturi nedorite de europeni). faza e ca nu toata lumea intelege... credeti ca nemtii sunt prosti si noi romanii destepti? think again !

      o provocare va fi totusi integrarea acestora... probabil mai usoara decat integrarea est europenilor
      • +4 (6 voturi)    
        Aberatii (Joi, 10 septembrie 2015, 16:31)

        NituCt [utilizator] i-a raspuns lui eu

        Numai aberații poți scrie (ia spune, ești plătit sau acesti invadatori sunt frații tai ?). Tocmai din aceasta cauza TREBUIE oprita imigrația musulmana in țările Europene.
        O tara nu este un petec de pământ. In lipsa unor masuri stricte împotriva imigranților africani si a celor din orientul mijlociu putem spune adio tarilor Europene. Identitatea si cultura acestora va fi schimbata irevocabil.
      • +4 (4 voturi)    
        da (Joi, 10 septembrie 2015, 18:29)

        gelu antigelu [utilizator] i-a raspuns lui eu

        da se integreaza din ce in ce mai usor. au comunitati mari si din ce in ce mai agresive. mai greu e cu localnicii. se simt din ce in ce mai straini in propria tara. o sa vina o vreme in care vor migra probabil in tarile ”rele” din Est ca sa scape de vecinii lor din ce in ce mai acaparatori. ”Drang nach Osten” redivivus, ca sa zic asa.
        nu e caraghios ca Bruxellul ”capitala” Europei are una din cele mai mari comunitati de musulmani europeni?
    • +1 (3 voturi)    
      Ironia este (Joi, 10 septembrie 2015, 17:23)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui gelu antigelu

      extrem de vizibila, dar "universitarii " nostri trag cu minusuri...
      • +3 (3 voturi)    
        pai da (Joi, 10 septembrie 2015, 18:38)

        gelu antigelu [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

        te pui cu progresistii. astia si-ar da si camasa de pe ei pentru amarati. dar numai asa la taclalele de la terasa.
  • +1 (3 voturi)    
    Super tare! (Joi, 10 septembrie 2015, 15:35)

    airamerica [utilizator]

    Super tari ambele reportaje! Jos palaria Bogdan Dinca!
  • +9 (11 voturi)    
    ... cine crede ca... (Joi, 10 septembrie 2015, 15:42)

    Observatore [utilizator]

    ...migrantzii acestia vin sa munceasca SI sa se integreze atunci acela este naiv sau visator
    ( ca sa nu folosesc un alt epitet mai adecvat ).
  • +2 (2 voturi)    
    Luminile din Mako? (Joi, 10 septembrie 2015, 16:48)

    Crisis [anonim]

    wow dar ce ochi - sa vezi de la Horgos luminile OMV-ului din Mako. Prin Szeged la o distanta de 60 de km, o benzinarie aflata in centrul oraselului. Asta da. Iar pozele din articol cu ce sunt facute? Cu Cartof 4S?
    • 0 (0 voturi)    
      clarificare (Joi, 10 septembrie 2015, 19:05)

      bogdan dinca [anonim] i-a raspuns lui Crisis

      Răspund pentru că e nevoie de o clarificare. Acolo e un link către un articol al lui Ștefan Mako, care vorbește despre exact aceeași benzinărie. O coincidență, cum ar veni.
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Joi, 10 septembrie 2015, 19:28)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Crisis

      e un lnk acolo, se refera la luminile benzinariei despre care povesteste Stefan Mako aici: http://refugiati.casajurnalistului.ro/no-worry-no-danger/
  • +1 (1 vot)    
    bleahhh (Vineri, 11 septembrie 2015, 9:32)

    adi [anonim]

    Sau de ce sunt platiti grainicerii?!?