VIDEO Iohannis critica dur Comisia Europeana: Cote obligatorii, calculate intr-un mod foarte birocratic, contabiliceste, fara a consulta statele membre

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 10 septembrie 2015, 12:44 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Facebook - Klaus Iohannis
Presedintele Klaus Iohannis a criticat joi Comisia Europeana, pe care o acuza ca a calculat "contabiliceste" si fara a se consulta cu statele membre numarul de refugiati pe care ar trebui sa il primeasca fiecare tara, precizand ca Romania nu este de acord cu cotele obligatorii anuntate in urma cu o zi de Jean Claude Juncker.

"Nu consider ca este o solutie si oportun sa vorbim de cote obligatorii calculate intr-un mod foarte birocratic, contabiliceste, fara a consulta statele membre", a spus Iohannis, la Palatul Cotroceni, intr-o scurta declaratie acordata presei.

Declaratia integrala a presedintelui Klaus Iohannis:




Seful statului a precizat ca Romania va fi reprezentata la reuniunea Consiliului Justitie si Afaceri Interne de luni, la Bruxelles, in care se va discuta acest subiect, de ministrul de Interne Gabriel Oprea.

"Am avut o discutie cu dl Oprea in aceasta dimineata si mandatul ministrului de Interne la Conferinta JAI e sa nu declare adeziunea noastra pentru cotele obligatorii", a subliniat Klaus Iohannis.

Acesta a precizat ca a luat "act cu oarecare nemultumire de acest proiect prezentat in Parlamentul European" si a criticat faptul ca "din partea Comisiei Europeana s-a lucrat pe un proiect destul de birocratic".

"Oricum avea de-a face cu un proiect care prevede si detalii care poate nu ar fi fost necesare in aceasta faza a numarului de imigranti care vor putea fi reaprtizati in diferite state", a continuat presedintele, notand ca "aici nu vorbim de cifre, este vorba de oameni si nu de piese care trebuie numarate".

Comisia Europeana a propus in urma cu o zi o noua cota de 4.646 de migranti din Orientul Mijlociu pe care Romania ar trebui sa ii primeasca. Acestia s-ar adauga la propunerea anterioara, din luna mai, de 1.705 migranti, ceea ce inseamna ca, in total, tara noastra ar putea avea o cota obligatorie de 6.351 de migranti.

Propunerea este in contradictie cu pozitiile sustinute de presedintele Klaus Iohannis si premierul Victor Ponta, care au sustinut ferm ca tara noastra nu poate primi mai multe de 1.785 de refugiati.

Propunerea Comisiei Europene trebuie sa treaca insa de votul Statelor Membre, in Consiliul Afaceri Interne din 14 septembrie, unde e nevoie de majoritate calificata la vot (Minimum 16 tari din cele 28 sau, daca UK, Irlanda si Danemarca nu participa, e nevoie de 55% din voturi. Exista insa si o clauza de blocaj: Daca cel putin patru state UE care au peste 35% din populatia UE se impotrivesc, propunerea Comisiei Europene pica la vot). Propunerea Comisiei Europene va primi si un aviz de la Parlamentul European, dar avizul este consultativ.










12475 vizualizari
  • -7 (33 voturi)    
    Pacat (Joi, 10 septembrie 2015, 12:56)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pacat ca se consulta cu un hot (plagiator) ca generalul Oprea. O rusine pentru Romania, domnule presedinte. Si o deceptie pentru cei care v-au votat. Nu credeam ca veti fi complice cu hotia si coruptia. Vad ca sunteti.
    • +8 (10 voturi)    
      consultarea cu oprea (Joi, 10 septembrie 2015, 13:50)

      vikt0r [anonim] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Institutional trebuie sa vorbeasca cu el pt ca el e ministrul de interne si acela participa la Consiliului Justitie si Afaceri Interne. E problema celor de la guvernare ca nu il schimba pe Oprea si nu il vad pe finul Ponta schimbandu-l pe nasul lui cand chiar l-a salvat de acuzarea de conflict de interese si guvernul la motiune.
      • +1 (3 voturi)    
        de acord (Joi, 10 septembrie 2015, 15:01)

        midumi [utilizator] i-a raspuns lui vikt0r

        punct!
    • +4 (12 voturi)    
      ? (Joi, 10 septembrie 2015, 13:57)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Oprea nu este nici mai mult nici mai putin decat Ministrul de Interne al Romaniei. Ajuns acolo in mod democratic. Dincolo de ce crezi tu sau altul despre persoana lui, factual el este ministrul de interne.
      Iohannis este obligat sa lucreze institutional cu toate ministerele. Ca doar nu e dictator
    • +1 (1 vot)    
      Pai si ce vrei sa faca??? (Joi, 10 septembrie 2015, 16:28)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Asta e guvernul cu care lucreaza... cel mai cinsitit guvern...

      Ce vrei sa faca? Institutional tre sa lucreze cu guvernul... Asta nu inseamna ca e complice la furt, ci doar ca lucreaza cu guvernul democratic ales de alegatorul uslamist in 2012. Daca e cineva vinovat de cum arata cel mai cinstit guvern, atunci ala e alegatorul uslamist care a vootat ca iole in 2012, 66% cu USL.
    • -1 (1 vot)    
      smecher - este dur cu altii (Vineri, 11 septembrie 2015, 11:22)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Am stat 8.5 ore la coada ca sa votez un smecher.
      Problemele Romaniei nu sunt sirienii imigranti ci hotii care misuna pe unde este buget de mincat.

      "Sa ii dam timp" pina isi revine ..
      Nu isi mai revine, e doar un smecher
  • -6 (26 voturi)    
    da, dar... (Joi, 10 septembrie 2015, 12:57)

    ..13 [utilizator]

    Si RO are oameni care au fost prezenti la discutiile care s-au purtat la Bruxelles.

    Au avut posibilitatea sa ia cuvantul la ultima sedinta comuna din Parlamentul European si nu au facut-o...

    Asa ca draga Presule
    Oamenii trimisi sa serveasca RO la UE nu se aud, nu se prea vad, iar cei care se aud si se vad nu pot sa rezolve toate problemele care sunt pe lista...

    asa ca ar trebui sa fie mai multi oameni capabili care sa militeze pentru lucrurile pe care le credem.
    Poate ar trebui si Presedentia sa se preocupe mai multe de isi prezenta intr-un mod cat se poate de diplomatic punctele de vedere....

    Cu paltonul trantit pe capota, care acum capata o alta notatie: declaratie belicoasa impotriva deciziei anuntate la Bruxelles chiar NU MERGE!

    Nu uitati domnule Presu ca succesul Dvs. inseamna succesul meu si altor oameni din RO,,al RO si de aceea ma intereseaza ceea ce faceti si cum faceti.

    In rest numai de bine sa avem parte!
    • +2 (2 voturi)    
      Da' de nude stii tu dorele (Joi, 10 septembrie 2015, 16:40)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Ce-aiu facut oamenii RO la UE in problema asta? Sau tu crezi ca la Bruxelles politicca se face tot in ddirect la Gidea-n platou. Eu stiu ca insusi pres-ul, cum ii spui, a decclarat de vro 2 ori extrem de apasat ca pozitia Romaniei e cum maxim 1700 de refugiati. Ai alte informatii??? Sau doar te-au trimis stapinii penali sa injuri aiurea?
  • +12 (18 voturi)    
    S-o tina tot asa. Sa nu zica: eu n-am vrut, dar... (Joi, 10 septembrie 2015, 13:00)

    ddutz [utilizator]

    Adica, SA MIMEZE VOLNICIA.
  • +8 (32 voturi)    
    Dupa decorarea lui Gelu Voican si Teodorescu (Joi, 10 septembrie 2015, 13:02)

    Mihai [anonim]

    ar trebui sa-si dea demisia. Mars de aici.

    Dar nu ii este rusine acestui individ? Ii decoreaza pe cei care dadeau in noi la mineriade?

    Mars!
    • -1 (17 voturi)    
      cine dadea in tine? (Joi, 10 septembrie 2015, 13:30)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      te batea taica-tu la poponet si noaptea aveai cosmaruri cu mineri?
    • -1 (7 voturi)    
      decorarea (Joi, 10 septembrie 2015, 13:51)

      vikt0r [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Propunerea a venit de la Secretariatului de Stat pentru recunoasterea meritelor luptatorilor impotriva regimului comunist instaurat in Romania in perioada 1945-1989 si Comisia parlamentara a revolutionarilor din Decembrie 1989. Ei raspund.
      • -1 (1 vot)    
        stie asta (Joi, 10 septembrie 2015, 14:13)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui vikt0r

        stie asta, el doar a aruncat o momeala pentru prosti

        Mihai nu este decat un propagandist de duzina
        • 0 (0 voturi)    
          Povestea cu imigrantii e o fumigena (Joi, 10 septembrie 2015, 19:09)

          mihai [anonim] i-a raspuns lui natbl73

          de a lui Ioannis ca sa mai aiba o replica, ca efectiv nu are ce spune. Sa-i dai o decoratie lui Gelu Voican e strigator la cer. Decoratie pt. ce? Adica sa platim bani din buget pt. pensie de merit pt. individul ala? In 2015 dupa tot ce an aflat despre revolutia romana si mineriade, e sfidator sa il decorezi pe Gelu Voican.
      • +3 (3 voturi)    
        Nu-i adevarat (Joi, 10 septembrie 2015, 15:01)

        Bibanul [anonim] i-a raspuns lui vikt0r

        Propunerea o fi fost a lor, insa Presedintele a acceptat-o, drept urmare si-a asumat-o. Iar daca si-a asumat o decizie, raspunde in totalitate pentru ea, ca doar nu e batut in cap... nu?
  • +5 (17 voturi)    
    cu această ocazie (Joi, 10 septembrie 2015, 13:07)

    Mazeta [utilizator]

    Președintele Iohannis dovedește că ține mai mult la cei 1,6 mil. de fani pe Facebook decât la Jean-Claude Junker.
    • -8 (16 voturi)    
      si din cei 1,6 milioane (Joi, 10 septembrie 2015, 13:28)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      toti sunt de parerea ta? eu sunt de parere ca Romania poate sa accepte mai multi refugiati. si asta nu ma impiedica sa fiu fan Iohannis.
  • +4 (12 voturi)    
    paleative... (Joi, 10 septembrie 2015, 13:24)

    demaGOGU [utilizator]

    ...dupa consiliul JAI de luni se va (auto)justifica cu o explicatie de genul: noi am fost impotriva dar majoritatea statelor EU a votat pentru.

    omu' a invatat jocul la alibi de la Masonica.
  • 0 (20 voturi)    
    La Bucuresti: Leu. La Bruxelles: ghiocel. (Joi, 10 septembrie 2015, 13:28)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    V-ati luat tzara inapoi.
    • +7 (9 voturi)    
      >>>>>>>>>>> (Joi, 10 septembrie 2015, 13:52)

      Invincible [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      Ia-ti neuronii inapoi!
    • +6 (8 voturi)    
      si stii asta pentru ca...?! (Joi, 10 septembrie 2015, 13:56)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      hai sa vedem ce va vota romania.
      daca voteaza impotriva noi am facut tot ce puteam si mai mult nu se poate ca na democratia: ai mai multi fac ceva in parerea celor mai putini...
  • +12 (20 voturi)    
    e mai clar ca niciodata (Joi, 10 septembrie 2015, 13:30)

    tecumseh [utilizator]

    europa e senila. si are si putin alzheimer.
    • -9 (13 voturi)    
      Nu e normal sa nu acceptam (Joi, 10 septembrie 2015, 14:07)

      marian [anonim] i-a raspuns lui tecumseh

      Cotele nu pot fi voluntare, ci trebuie sa tina seama de citi refugiati TREBUIE primiti. Ei trebuie primiti pentru ca este o obligatie impusa de Conventia de la Geneva si un stat de drept (cum pe vremuri si Romania pretindea ca este) nu poate spune ca nu o respecta pentru ca nu are el chef.
      Tocmai ca sa nu se ajunga la o tirguiala intre statele membre e nevoie ca refugiatii sa fie repartizati de cineva neutru, respectiv Comisia Europeana.
      Nu e vorba ca ne impune UE sau Germania parerea ei, e vorba sa fim solidari si noi cu statele care au ghinionul (geografic) sa fie in prima linie: Grecia, Italia si Ungaria.
      Daca Comisia nu ar impune cote (sau noi nu le acceptam), reufgiatii oricum nu pot fi, juridic vorbind, trimisi inapoi, deci ramine sa se inghesuie toti in tarile de frontiera. Daca noi am fi o astfel de tara, nu cred ca ni s-ar parea normal sa fim lasati singuri cu toata problema in brate.
      • +3 (3 voturi)    
        Problema e (Joi, 10 septembrie 2015, 14:47)

        demaGogu [anonim] i-a raspuns lui marian

        Cum facem sa stopam urmatorul val de 200 de mii si tot asa, ar trebui inchise granitele si gata, altfel unde ajungem, sac fara fund? Nu se poate asa ceva, de ce doar Europa sa-si asume responsabilitatea in baza Conventiei de la Geneva, sa se duca si in Iran, China, Rusia, Azerbaijan samd. Pai asa ce facem, din cauza ca pe madam Merkel a luat-o gura pe dinainte cu cifra de 800000, primim si un miliard, nu? Daca e asa desteapta si s-a trezit ea vorbind, sa-i ia ea, nu sa-iimpuna si celorlalte tari, canu e diktat! Cand a fost vb. de integrarea in Schengen au spus ca tb. sa fie unanimitate, acum cand e vb. de ceva mult mai grav nu mai tb. unanimitate, ci doar ce ordona Germania?
        • -1 (3 voturi)    
          nu avem incotro (Joi, 10 septembrie 2015, 15:20)

          marian [anonim] i-a raspuns lui demaGogu

          Veneau deja in valuri si inainte sa vorbeasca Merkel, procesul era pus in miscare de mult, dar multi nu il constientizau inca atit de clar ca acum. Se moare cu miile in Mediterana de mai mult de un an de zile, prima propunere de cote a Comisiei a fost in luna mai... Multi au stat pina acum in Turcia si Liban, dar s-a cam ajuns la saturatie si acolo.
          E clar ca vor veni si mai multi. Pina va inceta razboiul (sau se vor crea centre de primire administrate de UE in afara teritoriului ei, sau se va ajunge la un acord global privind primirea lor si in alte tari... greu de crezut) va trebui sa stringem din dinti... Am vrut in UE si am intrat in hora, acum trebuie sa jucam...
          • +1 (1 vot)    
            Iar (Joi, 10 septembrie 2015, 16:41)

            demaGogu [anonim] i-a raspuns lui marian

            eu nu sunt dispus sa-mi asum eventualele riscuri teroriste care ar putea surveni in urma unui asemenea aflux ce pare ca nu mai are oprire (nu uita ca vin in continuare prin Lesbos si alte puncte). In cazul unui atac ca cele din Londra sau Madrid, isi asuma madam Merkel pagubele si vietile pierdute? Crezi ca Iohannis a vb. gura fara el cand a zis cifra aia fixa, n-o fi intrebat si serviciile inainte (pt. masuri de securitate etc.)? Fiecare tara sa ia in cf. cu interesul sau national si de securitate, care ar trebui sa primeze in fata asa-ziselor "valori europene" (care cand vine vb. de acceptarea tarilor mici in Schengen si tratarea lor in mod egal nu mai valoreaza nici cat o ceapa degerata). Ne-am saturat sa fim tratati ca tara de mana a doua, iata ca si Polonia Cehia Slovacia s-au saturat si au inceput sa dea semne de nesupunere fata de Bruxelles!
  • -2 (8 voturi)    
    ...si... (Joi, 10 septembrie 2015, 13:35)

    ALTAN [utilizator]

    ...de ce merge Oprea la JAI ??? ...dumnezeule mare Europa e in fierbere,in toate tarile Europei,in Romania,populatia este profund nemultumita si se agita si asta-l trimite pe Oprea sa tina piept rechinilor politici de acolo !!!...e drept ca nici el,Johanis,nu cred ca ar fi putut face mare brinza,avind in vedere 'calitatile politice ' ce si le-a manifestat pina acum...vai de noi romani !!! vai de tine Romanie ce nevolnici te conduc !!!
    • +3 (3 voturi)    
      Da, (Joi, 10 septembrie 2015, 14:18)

      RantCasey [utilizator] i-a raspuns lui ALTAN

      Si eu am crezut asta prima data, dar chiar nu are de ales in situatia asta; la consiliul JAI merg doar ministrii de interne.
      Eu cred ca Iohannis are o atitudine decenta si incearca sa obtina maxim cu mijloacele constitutionale pe care le are la dispozitie.
  • 0 (8 voturi)    
    ferm, dur, serios (Joi, 10 septembrie 2015, 13:43)

    Vlad [anonim]

    Daca se adauga cuvintele cheie de genul "ferm", "dur", "serios" asta nu-l face pe Iohannis mai prezent sau mai activ :)))
  • +8 (12 voturi)    
    Nu cotelor impuse (Joi, 10 septembrie 2015, 13:45)

    Rogue [utilizator]

    Pozitia presedintelui este una foarte corecta, nu este normal ca Germania si Franta care incurajeaza imigratia sa incerce acum 'sa rezolve' problema creata de ele prin impunerea de cote obligatorii si altor state.


    Aceste cote nu rezolva problema ci din contra, nu fac decat sa incurajeje alti imigranti sa vina in Europa. Daca nu se face nimic pt.a descuraja/stopa fenomenul peste cateva lunii vor fi cote de zeci de mii...

    Tabere de imigranit in afara UE dar finnatate de aceasta, incercarea de a sprijinii factiunile mai democratice din acele tari, intarirea controalelor si a granitelor, toleranta zero impotriva treceri ilegale a frontierei, respectarea tratatelor deja semnate, descurajarea imigratiei prin materiale in media din tarile predispuse la asa ceva (unele tari deja fac sau se pregatesc sa faca asta dar ar trebuii la nivel european) etc.

    Altfel:
    "Fenomenul s-a acutizat in ultimele saptamani, irakienii interactionand pe aplicatii de messenger, precum Viber sau WhatsApp, cu prieteni care au ajuns in tari precum Germania, unde cancelarul Angela Merkel i-a intampinat pe imigranti cu bratele deschise, devenind un erou in ochii multor irakieni."
    • +3 (3 voturi)    
      Exact! (Joi, 10 septembrie 2015, 14:20)

      Lili_1024 [utilizator] i-a raspuns lui Rogue

      Multi din cei care vin acum sunt din taberele de refugiati din Orientul Mijlociu. Vin aici in cautarea unei vieti mai bune. Cel mai bine ar fi sa trimitem ajutoare catre aceste tabere de refugiati si nu sa ii incurajam sa vina aici.

      Pozitia lui V.Orban, KI si a celor din Est poate va trage un semnal de alarma asupra faptului ca nu ne dorim milioane de refugiat aici.
    • +2 (2 voturi)    
      Pot exista doua scenarii (Joi, 10 septembrie 2015, 14:25)

      RantCasey [utilizator] i-a raspuns lui Rogue

      Fie exista multa naivitate la conducerea UE si a factorilor de decizie, fie tari ca Germania si Franta considera ca toata aceasta "criza" poate fi un avantaj, in conditiile in care forta de munca este in scadere datorita natalitatii. Eu nu inteleg in cazul celui de-al doilea scenariu de ce mai insista pentru cote obligatorii.

      Problema nu va fi niciodata rezolvata doar prin tratarea efectului si nu a cauzei.
  • +1 (3 voturi)    
    "fara a consulta statele membre" ?! (Joi, 10 septembrie 2015, 14:12)

    lili [anonim]

    CE si pe cine sa consulte?!
    Deciziile le iau cei MARI, adica Germania si Franta si mai marii CE!!
    De fapt, Germania A DECIS, restul se va alinia deciziei, domnul Johannis se face ca nu stie ca asa-i la Brussels....
    Acum Johannis acuza, critica, afirma una si alta, iar in final Johannis va accepta decizia CE!!!
    Johannis s-a avantat inutil in critici la adresa celor care au decis(oare cine, dle Johannis, chiar nu stiti?!), dar incet-incet se va linisti si va accepta...cam penibil...
  • +1 (7 voturi)    
    Mos Klaus si cotele cu doua masuri. (Joi, 10 septembrie 2015, 14:34)

    lucadd [utilizator]

    Ma intreb oare.... ce ar fi zis Mos klaus, zis de ceva timp incoace si "liniste ilesciana se asterne din nou peste romanica" daca UE ar fi impus niste cote voluntare de romani pentru fiecare tara membra incepand de prin 2002 :)

    Oare i ar mai fi placut cotele astea ? Sa vedeti ce dornici erau sa ne primeasca (si inca sunt !- a se intelege ironia) europenii acu cativa ani buni. Prin presa occidentala venirea romanilor, (si fac abstractie de presa anglo-saxona caricaturala) era asimilata venirii barbarilor.

    Mos klaus, vrei schengen, vrei bani europeni, insa vrei si cota "klaus" care ar fi insemanat numai cateva sute de romani pentru fiecare tara (desigur fiind alesi doar romanii calificati si confirmati profesional).

    Mos klaus a jucat la ruleta si cred ca a cam pierdut, v o poate confirma si DT.
    ( Plus ca o sa aveti acum parte de la Mos Klaus si de o doza "sanatoasa" de nationalism, marca TB :-) )
  • +1 (1 vot)    
    Tratatele europene (Joi, 10 septembrie 2015, 14:39)

    Omics [utilizator]

    România poate arăta o listă lungă de dovezi că țări ca Franța și Germania consideră că tratatele europene se respectă voluntar.

    Acuma nu va spune că viitoarea decizie de la UE se respectă voluntar, ci că depășește domeniul de competență al UE și tot așa că o fi că o păți...
  • 0 (0 voturi)    
    E normal (Joi, 10 septembrie 2015, 14:39)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Parca CE nu dadea instructiuni facute pe genunchi...
  • -4 (4 voturi)    
    Preluam refugiatii sau platim 0.002% din PIB (Joi, 10 septembrie 2015, 14:58)

    D_Poroineanu [utilizator]

    Adica 2.4M EUR.
    Noah, inde'i baiu' sogorilor! N-aveti suflet sau cojones platiti !
    Germania preia 800,000 de mii si noi nu putem 4 mii. Greu e sa fi impotent .
  • +4 (4 voturi)    
    Arme pentru unii refugiati si imigranti (Joi, 10 septembrie 2015, 15:02)

    takada [utilizator]

    Unii primesc arme pentru a fi ajutati cu spor in lupta cu statul sau populatia care ii primeste:

    Greece: Container With 'Aid' for 'Refugees' Full of Weapons and Ammo
    https://youtu.be/sQxIKhpT2xo?t=27s
  • +3 (3 voturi)    
    REFERENDUM (Joi, 10 septembrie 2015, 15:28)

    refereacu [anonim]

    Dar de REFERENDUM nu spuneti nimic, de vrerea poporului nimic, nu il intraba nimeni nimic pe acest popor?

    Dle Presedinte propune o data un REFERENDUM.

    Iesiti mai oameni in strada si cereti REFERENDUM , atunci nimeni nu mai poate sa spuna ROMANIA trebuie sa fie solidara cu UE.

    Sa ne scoata din UE, nu mai putem noi, inafara de banii europeni in buzunarele borfasilor din Romania, UE nu s-a implicat pt. Romania deloc, si se va implica cum s-a implicat pt. Grecia daca ROmania o sa aiba nevoie serioasa de UE.
  • +3 (3 voturi)    
    Solidaritate? (Joi, 10 septembrie 2015, 16:51)

    demaGogu [anonim]

    Timmermans spunea ca trebuie sa fim solidari cu refugiatii si ii compatimea -dar cu noi, europeni ca si ei, si parte a continentului de doua mii de ani, de ce n-au fost solidari cand a venit vb. de Schengen?Au inventat tot felul de aberatii cum ca n-am respectat nu stiu ce, ca se face trafic la frontiera, in schimb n-au nicio problema ca aia trec ca prin branza in Grecia si Ungaria si Franta! Si Anglia la fel, a fost foarte permisiva cu indienii si paki din fostele colonii, in timp ce noi, romanii care bateam la usa lor nu eram buni, ne priveau ca pe o ciuma, si francezii la fel! Las' sa vada acum cum e, cand li se spune si lor NU! Ne-au gasitpe noi prosti, au vazut ca tacem, ca merge si de-aia s-au sters cu noi pe picioare, in schimb la africanii lor nici n-au curaj sa guite, de teama sa nu pateasca ca Lee Rigby sau Charlie Hebdo -cu aia nu le merge!
  • +1 (1 vot)    
    in sfarsit (Joi, 10 septembrie 2015, 22:22)

    Sophie [anonim]

    ...bravo...Klaus, tine-o tot asa, ai inceput sa te prinzi..