TABEL Comisia Europeana propune o noua cota obligatorie suplimentara de 4.646 de migranti pentru Romania, care ar duce totalul la 6.351. Romania vrea doar 1.785 de refugiati din Orientul Mijlociu

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 9 septembrie 2015, 12:56 Actualitate | Esenţial

Nava de imigranti distrusa
Foto: Captura Twitter
Comisia Europeana a propus astazi o noua cota de 4.646 de migranti din Orientul Mijlociu pe care Romania ar trebui sa ii primeasca. Acestia s-ar adauga la propunerea anterioara, din luna mai, de 1.705 migranti, ceea ce inseamna ca, in total, tara noastra ar putea avea o cota obligatorie de 6.351 de migranti. Propunerea este in contradictie cu pozitiile sustinute de presedintele Klaus Iohannis si premierul Victor Ponta, care au sustinut ferm ca tara noastra nu poate primi mai multe de 1.785 de refugiati.

  • Atentie! Propunerea Comisiei Europene trebuie sa treaca insa de votul Statelor Membre, in Consiliul Afaceri Interne din 14 septembrie, unde e nevoie de majoritate calificata la vot (Minimum 16 tari din cele 28 sau, daca UK, Irlanda si Danemarca nu participa, e nevoie de 55% din voturi. Exista insa si o clauza de blocaj: Daca cel putin patru state UE care au peste 35% din populatia UE se impotrivesc, propunerea Comisiei Europene pica la vot). Propunerea Comisiei Europene va primi si un aviz de la Parlamentul European, dar avizul este consultativ.

Astfel, potrivit propunerii de astazi a Comisiei Europene, Romania ar urma sa primeasca 604 migranti din Italia, 1951 din Grecia si 2091 din Ungaria.

Doar cererile de azil din Siria, Irak si Eritreea sunt vizati de acest proiect.

Propunerea este in contradictie cu pozitiile sustinute de presedintele Klaus Iohannis si premierul Victor Ponta, care au sustinut ferm ca tara noastra nu poate primi mai multe de 1.785 de refugiati.

Aceasta cota este in plus fata de propunerea Comisiei din luna mai de relocare a 40.000 de oameni din Italia si Grecia in alte state UE, care aduce numarul total la 160.000. Conform propunerii din mai, Romania trebuia sa preia 1.705 migranti din Grecia si Italia.

  • Comisia Europeana a propus si posibilitatea ca o tara UE sa se abtina temporar de la primirea de refugiati daca are motive justificate si obiective, precum un dezastru natural. In schimb, respectivul stat trebuie sa plateasca la bugetul UE o suma echivalenta cu 0,002% din PIB.

Potrivit Comisiei Europene, relocarea se face pe baza unei chei de distributie pe urmatorul algoritm: 40% marimea populatiei, 40% PIB, 10% numarul mediu de cereri de azil din trecut, 10% rata somajului.

"Europenii trebuie sa ia in brate 160.000 (de persoane) (...) Acest lucru trebuie facut de maniera obligatorie", a declarat Juncker, in cadrul primului sau discurs despre starea Uniunii, bilantul primului sau an de mandat in fruntea Comisiei, marcat de cea mai grava criza migratorie traversata de Europa dupa al doilea Razboi Mondial.

In fata polemicilor, Juncker a insistat pentru respingerea oricaror distinctii intre refugiati: "Nu exista religie, credinta, filosofie cand e vorba de refugiati", a pledat el, intr-un discurs sustinut alternativ in franceza, engleza si germana.

"Cifra este impresionanta", a admis Juncker, amintind ca aproape 500.000 de refugiati au batut la portile Europei de la inceputul anului, "dar nu este momentul pentru frica", "momentul pentru actiuni indraznete si hotarate".

Care este propunerea Comisiei Europene pentru relocarile de urgenta a migrantilor din Italia, Grecia si Ungaria:

 

Italia

Grecia

Ungaria

TOTAL

Austria

473

1529

1638

3640

Belgia

593

1917

2054

4564

Bulgaria

208

672

720

1600

Croatia

138

447

479

1064

Cipru

36

115

123

274

Cehia

387

1251

1340

2978

Estonia

48

157

168

373

Finlanda

312

1007

1079

2398

Franta

3124

10093

10814

24031

Germania

4088

13206

14149

31443

Letonia

68

221

237

526

Lituania

101

328

351

780

Luxemburg

57

185

198

440

Malta

17

56

60

133

Olanda

938

3030

3246

7214

Polonia

1207

3901

4179

9287

Portugalia

400

1291

1383

3074

Romania

604

1951

2091

4646

Slovacia

195

631

676

1502

Slovenia

82

265

284

631

Spania

1941

6271

6719

14931

Suedia

581

1877

2011

4469

TOTAL

15600

50400

54000

120000



O reuniune extraordinara a ministrilor de Interne este programata in 14 septembrie.

Mecanismul de relocare de urgenta trebuie adoptata de Consiliu (reprezentantii guvernelor din cele 28 de state membre) in consultare cu Parlamentul European, in timp ce Mecanismul permanent de solidaritate trebuie sa fie adoptat de Parlamentul European si de Consiliu.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
18414 vizualizari
  • +37 (45 voturi)    
    Iohannis (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:03)

    Klaus_CT [utilizator]

    Acum este momentul in care vom vedea cat de ferm/decis este Iohannis. Este un test pentru mandatul sau, dar si pentru noi ca tara.
    • +32 (44 voturi)    
      Distrugerea treptata a Europei (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:23)

      Fiecare epoca cu Diktatul ei [anonim] i-a raspuns lui Klaus_CT

      Doua probleme vizibile:

      -Romania va fi obligata sa primeasca mai multi refugiati decat Suedia, Austria sau Belgia, adica tari mult mai bogate decat noi si cu infrastructura si siteme de asistenta net superioare.
      Ceea ce inseamna ca s-a tinut cont prosteste mai mult de teritoriu si populatie, decat de capacitati de cazare si finantare !

      -Se creeaza juridic un precedent foarte periculos, acela al instituirii la nivel de UE al unui fel de obligatie juridico-morala de a ne popula tara cu imigranti pe care nu-i putem selecta (asa cum fac tarile de imigratie, gen USA, Canada sau Australia) si care nu au devenit imigranti din cauza vreunei geopolitici romanesti.
      Vom fi brusc obligati sa avem grija si sa participam la repararea pagubelor create de diplomatii imbecile si decizii stupide ale unor state occcidentale mai bogate si mai nesimtite (din alea care ne refuza intrarea in Schengen, dar vor acum sa ne oblige la "cote de imigranti").

      Caruselul nu se va opri, pentru ca Orientul mijlociu e o cloaca de terorism si ne poate alimenta anual cu milioane de "refugiati", majoritar musulmani. Vor fi atrasi tocmai de astfel de decizii ale europenilor, isi vor spune ca oricum legile in Europa sunt pentru fraieri, ca e suficient sa sari gardul si se rezolva..

      E ca si cum ar exista un plan de a nu permite nici unui colt de Europa sa ramana cu o identitate clara, ci totul sa devina un haos multietnic inform si bazic consumerist.

      Romania se va opune, insa nu are influenta suficienta (la fel si Slovacia, Ungaria sau Cehia) si e probabil ca ni se va pune bocancul franco-german pe gat pentru a accepta cu forta cotele de imigranti.
      • +9 (17 voturi)    
        Vorba romaneasca (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:46)

        XtrO [utilizator] i-a raspuns lui Fiecare epoca cu Diktatul ei

        Ar trebui sa le spunem si istetilor cu mintile aburite de prin birourile europene, o vorba neaos romaneasca: "Prost sa fii dar sa-ti revii!"
        • +2 (30 voturi)    
          din UE asta nu se poate iesi? (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:15)

          anti-islamist [anonim] i-a raspuns lui XtrO

          A fost o poleiala la inceput, dupa care acum se vede adevarata fata a acestei uniuni, mult mai rea decat uniunea sovietica.

          Personal propun iesirea din UE. Nu se poate ca liderii nostri sa nu poata negocia nimic si sa execute orice canta bruxelles-u
          • -2 (18 voturi)    
            daca tu personal (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:23)

            eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui anti-islamist

            propui asta atunci e ok... iesim din UE... esti penibil in conditiile in care Romania a exporat 3 mil de emigranti
            • +11 (21 voturi)    
              exact asta e motivul! (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:41)

              CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

              ca cele 3 milioane de romani au fost tratati drept emigranti si ni s-a refuzat accesul in Spatiul Schengen (ceea ce ar fi asigurat drepturi egale in Europa si mai ales dreptul la munca). Practic am fost discriminati prin folosirea excesiva a dreptului de veto al unor tari care scot bani frumosi din Ro. Ar trebui sa uzam si noi de dreptul de veto sau sa iesim dintr-un contract care incepe sa devina pagubos de-a dreptul. Nu neg efectul pozitiv pe care contrele si trasul de urechi practicat de coana Europa l-a avut asupra societatii si politicienilor nostri. Dar cam subtire in rest.......
              • -5 (13 voturi)    
                Lol (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:49)

                HP [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

                Ba, esti praf. Spatiul Schengen n-are de-a face cu dreptul la munca. Ai drept la circulatie si la munca full de la data aderarii.
                • -4 (12 voturi)    
                  pune mina si citeste (Miercuri, 9 septembrie 2015, 15:59)

                  CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui HP

                  nu te rupe in figuri cumai cu ce ti-a trecut pe la ureche.
                  Prostu pina nu-i fudul nu e prost destul.
                  E ceva ca sti sa scri!
                • +6 (10 voturi)    
                  HP mai praf decat cetateanul (Miercuri, 9 septembrie 2015, 16:04)

                  Mirica [anonim] i-a raspuns lui HP

                  HP, cu parere de rau iti aduc la conustiinta ca esti mai praf decat Cetateanul.
                  Dreptul "la munca full" cum zici tu nu l-am avut decat de la 1 Ianuarie 2014 ( in fapt a depins de tara.
                  Poate asa iti explici si tu isteria de anul trecut pe aeroportutrile britanice.
                  Ce repede utia romlanul.
            • +11 (17 voturi)    
              Ii vrem inapoi. Nu am exportat, am fost furati (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:53)

              D-or [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

              Criza locuintelor de dupa revolutie (a se citi involutie) a obligat tinerii sa plece din tara.
              Totul a fost provocat in acest sens.

              Ne vrem romanii inapoi.

              In satele romanesti e un dezastru. Case goale, pamint nelucrat, ciini maidanezi. Iarna mai ramin doar cei care nu au murit inca.

              Si vrei sa fim recunoscatori pentru asta?

              Ne-am saturat sa ne tot imbatam cu apa rece, ar trebui sa recunoastem deschis, oficial, ca am fost victime si nu parteneri si sa cautam cai de iesire din marasm.
              • 0 (8 voturi)    
                Ramanem fara paine daca se intorc (Miercuri, 9 septembrie 2015, 16:06)

                Mirica [anonim] i-a raspuns lui D-or

                Daca se intorc cei plecati, desteptati la minte de Occident, milioane de putregaiuri ramase raman fara paine.
                • +1 (7 voturi)    
                  Parintii, prietenii, rudele sint putregaiuri? (Miercuri, 9 septembrie 2015, 17:43)

                  D-or [utilizator] i-a raspuns lui Mirica

                  Pai, urmasii lor cam ce-ar putea fi?
                  Am colindat temeinic occidentul, si inca la nivel de decizie.

                  O frantuzoaica spunea ca ea are colegi expati, dar nu se va imprieteni niciodata cu ei, citez: Ma pot imprieteni cu tine, in Romania, dar de ce m-as imprieteni cu cineva care a fost in stare sa-si paraseasca tara, familia, prietenii? la ce m-as putea astepta din partea unui asemenea om?

                  Din pacate, majoritatea celor care au plecat nu sint pe pozitii din care sa se destepte.
              • 0 (8 voturi)    
                un frustrat.... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 16:43)

                Martin [anonim] i-a raspuns lui D-or

                Romanii care au plecat nu iti apartin mai omule. Nimeni nu are nicio datorie sau responsabilitate fata de tine. Nu esti special!

                Du-te la tara, muta-te si indeplineste-ti misiunea in viata. Salveaza tu satul romanesc mai EROULE!

                Ce dovezi aduci la acuzele astea emanate aici? De ce sa fie vinovati niste straini ca romanii insisi au furat tot ce au putut de la sate?

                Uita-te la tine si la conationalii tai partasi si complici la jaful national, si nu mai da vina pe straini!

                Mentalitatea de victima la care te inchini aici spune multe despre viata ta si cat succes ai fost in stare sa acumulezi pana acum.
                • +2 (6 voturi)    
                  Nu au furat din sate. Au plecat. (Miercuri, 9 septembrie 2015, 17:31)

                  D-or [utilizator] i-a raspuns lui Martin

                  1. Au plecat si au o viata de sclavi mult mai putin fericita sau implinita decit cea a parintilor sau a bunicilor lor.

                  2. Ba da, tocmai, toti cei care sintem romani ne apartinem unii altora.

                  3. Am remarcat distantarea ta si ar fi bine sa fie cit mai evidenta la toti conationalii tai astfel incit sa nu va mai confundam cu ai nostri.

                  3. Depinde ce numesti tu succes acumulabil.

                  4. Cit despre victimizare, roata se invirte!
                  • -3 (3 voturi)    
                    pentru victima din tine (Miercuri, 9 septembrie 2015, 20:17)

                    Martin [anonim] i-a raspuns lui D-or

                    Mai documenteaza-te despre jaful executat de romanasii tai dragi la sate...de asta sistemele de irigatii sunt in halul in care sunt. Mandru ca esti roman nu? Aoleu...

                    De unde si pana unde stii tu ca au o viata de sclavi? E incredibil cate idei preconcepute ai.

                    sau asa iti constientizezi tu neputinta...las ca e mai bine la mine acasa, ca aia ce-au plecat au oricum o viata de sclavi...trist omule, foarte trist! Nu stii cate ai pierdut in viata asta si cum te-ai irosit in bula ta...a trecut viata pe langa tine

                    Eu ca roman si ca individ nu apartin nimanui, ca nu sunt obiect sau proprietatea cuiva...poate in cazul tau e altfel, tu chiar apartii cuiva...cum apartineau sclavii odata!

                    De ce spui ca am o distantare?

                    Doar pentru ca imi permit sa am o opinie decenta si de bun simt? Spre deosebire tine care esti un xenofob!

                    Continua sa te imbeti cu apa rece. Cu asa o mentalitate ca a ta e imposibil sa progresezi moral si sa-ti impui respectul. Stii doar sa arati cu degetul si sa dai cu bata...in cap, la un strain daca se poate!
                • 0 (0 voturi)    
                  mai mos Martin (Joi, 10 septembrie 2015, 2:43)

                  hiols [anonim] i-a raspuns lui Martin

                  sunteti 2-3 globalisti anarhisti pe aici care ati umplut discutia cu 30-40% din postari. Sunteti platiti la numar?
            • +14 (16 voturi)    
              Emigranti romani (Miercuri, 9 septembrie 2015, 15:31)

              smc [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

              Emigrantii romani sunt incomparabil mai buni decat acesti africani musulmani.

              Ai vazut tu emigranti romani aruncand cu pietre, incendiind si distrugand orasele cand nu le convine ceva? Strigand Allahu Akbar?

              Emigrantii romani, chiar si cei mai cocalari dintre ei, s-au dus acolo si au muncit, la ce s-au priceput si ei.
              • -7 (9 voturi)    
                poftim? (Miercuri, 9 septembrie 2015, 16:46)

                Martin [anonim] i-a raspuns lui smc

                Unde ai vazut tu in Europa grozaviile astea pe care le afirmi aici. Nu mai dezinforma si imprastia informatii false. Faci o confuzie geografica grosolana cu Africa.

                Deci iti permiti sa generalizezi si sa spui ca toti romanii care au plecat sunt buni, dar in acelasi timp logica ta pune toti emigrantii musulmani in tabara rea.

                Cum ai trecut prin scoala cu logica asta?
                • +6 (6 voturi)    
                  Iata un exemplu (Miercuri, 9 septembrie 2015, 18:53)

                  V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Martin

                  https://www.youtube.com/watch?v=1y28zkxUtUs

                  Cautati si altele. BTW: Paris e in Europa.
              • -3 (7 voturi)    
                da... exact la ce s-au priceput ei... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 16:49)

                r [anonim] i-a raspuns lui smc

                "Romanii din Scandinavia care pozeaza in milogii Europei, iar acasa au Mercedes in fata vilei. "Spun direct: fur, mai, frate!" " http://stirileprotv.ro/stiri/romania-scandinava/romanii-din-scandinavia-care-pozeaza-in-milogii-europei-iar-acasa-au-mercedes-in-fata-vilei-spun-direct-fur-mai-frate.html
            • +4 (4 voturi)    
              Tocmai... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 15:53)

              cititoare [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

              Pentru ca pe acele 3 milioane de romani, asa cum sint (capsunari, doctori, ingineri, economisti, studenti) le vrem inapoi!
          • -2 (2 voturi)    
            anti-islamist? (Miercuri, 9 septembrie 2015, 15:14)

            GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui anti-islamist

            esti agent dublu pretene
          • -1 (9 voturi)    
            Asta vrea Putin (Miercuri, 9 septembrie 2015, 15:23)

            smc [utilizator] i-a raspuns lui anti-islamist

            Putin vrea sa se destrame UE, pentru ca o Europa faramitata e foarte usor de controlat de catre el.

            Invadeaza o tara, iar celelalte "protesteaza", dar nu fac nimic.

            Solutia nu este destramarea UE, este sa pazim granitele, sa avem curaj sa distrugem vasele traficantilor de persoane, sa tragem in ei cu gloante.

            Si sa mergem in Africa, sa facem ordine acolo si sa construim biserici crestine.

            Trebuie contracarat avansul islamic.

            Dar nu vom face asta pentru ca ne impiedicam in political correctness si ne tot cerem scuze ca suntem albi crestini. Ne vom stinge ca niste blegi.

            https://www.youtube.com/watch?v=t_Qpy0mXg8Y
      • +7 (17 voturi)    
        ce ne mai mintea Ponta (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:50)

        vladimir [anonim] i-a raspuns lui Fiecare epoca cu Diktatul ei

        acum 2-3 zile, ca de unde scoate presa cifra de 7000, ca a aparut prin niste fituici din Marea Britanie, dar nu e nimic adevarat.. dvs presa roamneasca dezinformati, samd.
      • +8 (22 voturi)    
        acum e momentul de pus piciorul in prag (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:50)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Fiecare epoca cu Diktatul ei

        fata de Bruxelles: ,,Nu ne primiti acum in Schenghen, nu primim niciun emigrant in plus fata de cei 1705 asumati".
        Punct!!
        • +15 (21 voturi)    
          Sa nu fie cu suparare... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:14)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Dar eu una nu mai vreau Schengen. Ca sa ce, ca sa ajungem ca Ungaria?? Ungurii oarecum incearca sa protejeze granitele Schengen, iar Comisia Europeana si ONG-urile le sar in cap cu human rights.

          Pretul pe care l-am plati ca neam in 100 de ani, pentru ca am introdus in tara aproape 5 mii de imigranti musulmani, ar fi mult prea mare si nu se justifica deloc o aceasta colonizare. Ar trebui sa punem piciorul in prag, sa fie clar ca pot sa ne dea si miliarde de euro si noi nu o sa acceptam sa ne colonizam tara cu musulmani.
          • -8 (12 voturi)    
            alo, respirati! (Miercuri, 9 septembrie 2015, 16:50)

            Martin [anonim] i-a raspuns lui cititoare

            Cum ati calculat doamna pretul pentru cei 5000 de Refugiati?

            Cine sa va colonizeze cloaca in care traiti doamna? Delirati puternic pe internet si nu va dati seama!

            5000 de oameni abia ocupa o peluza de pe un stadion amarat din Brasov.

            Chiar asa de limitata va e viziunea aia?

            Cand va veni momentul sa va luati catrafusele si sa fugiti si vi se va inchide usa-n freza cum militati dvs aici, cum o sa mai reactionati atunci?

            Ghinion nu?

            Mi-e rusine de ura din sufletul dvs.
            • +11 (11 voturi)    
              Simplu (Miercuri, 9 septembrie 2015, 16:58)

              cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Martin

              Valoarea unui roman omorit de un terorist este de nepretuit. Dar vad ca tie iti place sa te vinzi ieftin. Hai succes.

              Si sa stii ca Romania nu este o cloaca. Daca tu o vezi ca pe o cloaca, te rog urgent sa renunti la cetatenia romana si sa te muti in Siria.
            • +5 (9 voturi)    
              Renunta la cetatenia Romana (Miercuri, 9 septembrie 2015, 18:59)

              ROMANUI GHEORGHE [anonim] i-a raspuns lui Martin

              DAr ce rusine sa iti fie cand ai scris de CLOCA in CARE TRAITI, atunci mai poti sa zici "Mi-e rusine de ura din sufletul dvs."
              Nu cred ca esti roman.

              Sti ce, abrahame sau solomane, noua ROMANILOR, IONI, GHEORGHE, traim in CLOACA, dar ne distram si ne place, dar nu vrem sa ii primim pe altii in CLOACA noastra.
              Si mai scuteste-ne, stim cine esti si ca de-l de ai tai i-au trimis incoace pe teleghidatii aia care nu stiu decat pumnul si palma.
              • 0 (6 voturi)    
                mai gheorge (Miercuri, 9 septembrie 2015, 20:22)

                Martin [anonim] i-a raspuns lui ROMANUI GHEORGHE

                Am spus cloaca pentru simplul motiv ca e un mediu ce produce specimene ca doamna de mai sus, si ca dvs de exemplu.

                Sunteti un exemplu desavarsit. Nu ma cunoasteti, dar v-ati dat arama pe fata.

                Sunteti si xenofob si vad ca si antisemit. De eram in '44 acum cred ca salutati trenurile ce plecau spre lagare, scapati de toti impurii nu?

                Spuneti de ei ca dau cu pumnul...dvs dati cu gura si apoi dati si cu pumnul.

                Ce e frumos la dvs? Cum puteti sa spuneti ca va distrati si va place cand emanati ganduri atat de toxice?
                • -1 (1 vot)    
                  Cerem REFERENDUM (Joi, 10 septembrie 2015, 8:52)

                  Romanui Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Martin

                  Stice ce si Mircea cel Batran si Stefan Cel Mare si Constantin Brancoveanu si multi multi alti ROmani din CLoaca erau XENOFOBI. DAca eu sunt xenofob si tu esti la fel, caci nu suferi Romanii. Rasitu-le! Anti-romanistule! Anti-crestinule! Antitraditionalistule! De ce nu ne iubesti ai? Ca putim a slana de porc si a palinca?
                  Daca tot nu ne iubesti de ce mai ne folosesti limba?
                  Esenta era, ca noii CLOACA de ROMANI nu vrem immigranti ISLAMISTI , nu vrem sa-i omoram, doar nu-i vrem pe teritoriul ROMANIEI, atat vor romanii de azi ca si cei de pe timpul lui Mircea cel BAtran, sau ca si cei de pe timpul lui Stefan cel Mare.
                  Ii primim pe Islamisti acum, calcam pe mormintele a milioane de Romani ucisi de islamisti, si mai ales calcam peste toti conducatorii adevarati care s-au luptat, unii au si murit din cuaza Islamistilor.
                  Acum noi nu avem nimic de zis de solomoni, in viitori nu o sa mai avem voie sa zicem de abdel sau ahmani, sau salami, nu o sa mai avem voie sa vorbim de COnstantin Brancoveanu, de Stefan cel Mare, nici de Mircea cel Batran, caci de am fi antiislamisti si vai de noi si familiile noastre.
                  Voi ca sunteti Anti-Romani nu patiti nimic, ne puteti spurca cum vreti cu nume à la CLOACA.
                  Cum vorbesti tu de noi acum asa o sa vorbeasca ISLAMISTII ""refugiati" (primiti acum) in cativa anisori.
                  O sa-si trimita puradeii in biserici sa rada de cele sfinte cum am vazut in catedrala mare din Franta si sa vorbeasca cu tupeu si tare astfel incat omul de la ghiseul de rozare nu a putut decat frumos sa le spuna sa vorbeasca mai incet (si nu a fost ascultat).
                  Hai du-te mai bine si vezi-ti de banci, caci cred ca e mai interesant decat sa lupti pentru venirea islamistilor in Cloaca de imputiti Romani. Lasa-ne pe noi in saracia noastra "cu nevoile si neamul"!
                  Vezi ca scade Euro!
                  Iar noi vrem doar REFERENDUM (vezi suntem democrati nu incercam sa dam cu pumnul si palma)!
        • 0 (2 voturi)    
          asa eee!!! (Miercuri, 9 septembrie 2015, 16:09)

          midumi [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Ca Europa este bazata pe santaj!


          Sigur pun boticul pentru 6000 de azilanti!


          .. ma faceti sa rad :)

          Si cat de ieftini sunteti, si cat de cinici!
      • -2 (10 voturi)    
        pai Suedia... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:05)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Fiecare epoca cu Diktatul ei

        ... deja ARE foarte multi imigranti!!
        NU mai zic, cat are si din Romania (si cam ce fac ei pe-acolo!!) - ca deja intru in alta discutie uracioasa! >:
        • -13 (19 voturi)    
          pt rasisti nu conteaza (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:25)

          eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          ca Romania a trimis 3 mil de oameni in Europa... gata de acum nu se mai poate...
          • +10 (12 voturi)    
            Compari (Miercuri, 9 septembrie 2015, 15:39)

            KostasP [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

            Mere cu pere. Astia sunt refugiati, noi am plecat la munca. Si majoritatea dintre noi am ajuns acolo legal si dupa ce am fost controlati si sortati la sange de catre tarile gazda. Pe astia nu ai cum sa-i controlezi/ sortezi, ca nu-ti da voie legea. Daca sunt refugiati de razboi e musai sa-i primesti. Cu alte cuvinte bagi in UE potentiali criminali, teroristi, etc.
          • +6 (10 voturi)    
            Eu zic voi doi sa va luati de mina... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 15:57)

            cititoare [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

            si sa va alaturati ISIS.

            Macar asa stim o treaba.
          • +12 (14 voturi)    
            ALO, DOMNU' (Miercuri, 9 septembrie 2015, 16:17)

            V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

            Eu am intrat cu VIZA in Europa, legal! Eu nu am beneficiat de nici un ajutor de stat insa mi-am platit riguros TAXELE si IMPOZITELE. Eu am contribuit in mod direct la pregatirea oamenilor in tara in care m-am dus.

            Ce anume au facut acesti migranti sa intre pe piata muncii fara bariere, fara viza, sau sa stea la mila autoritatilor in tari IN CARE NU AU CONTRIBUIT CU UN CENT la bugetele locale????
            • -8 (12 voturi)    
              Ghinion (Miercuri, 9 septembrie 2015, 16:52)

              martin [anonim] i-a raspuns lui V. Veroiu

              s-au nascut in locu nepotrivit. Asta au gresit!

              Ia-o ca pe o investie omule. Oamenii astia vin aici sa traiasca, sa se integreze si intr-un final sa lucreze si sa plateasca taxe.

              Care e problema ta?

              De ce nu iesi in strada sa militezi fata de toti pierde vara care traiesc in Romania din ajutoare sociale? Sau pe ei nu-i vezi?

              Ipocrizia e maxima aici.
              • +1 (1 vot)    
                Investitie (Miercuri, 9 septembrie 2015, 23:59)

                V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui martin

                Nimeni nu te obliga sa o faci. Considerati-ma conservator: uite ca nu vreau sa investesc.
        • -9 (13 voturi)    
          Germania si Suedia (Miercuri, 9 septembrie 2015, 16:12)

          midumi [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          preiau 60% din aziluri... si noi sarim in sus pentru 5000 de oameni.

          Este de rasul lumii!!! :)

          Nici o moschee mare nu umpli cu 5000 de oameni :)
          • +6 (10 voturi)    
            5000 (Miercuri, 9 septembrie 2015, 18:33)

            V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui midumi

            Nici macar 5000 de romani nu au trecut fraudulos in Schengen si Schengen noi tot nu am vazut. Discutam de principii: noi cedam iar ei dicteaza. Nu se face asa.

            Daca fiecare stat lua cati voia, nu ma opuneam ca Romania sa preia 10000, daca voia asta.
      • +5 (7 voturi)    
        Felicitari pentru comentariu! (Miercuri, 9 septembrie 2015, 15:50)

        tenismenul [utilizator] i-a raspuns lui Fiecare epoca cu Diktatul ei

        Corect si bine spus! Acum se vede ce este si ce vrea UE. Nu este altceva decat un organism dictatorial supranational. Nici vorba de cultura si traditiile europene.
        • -5 (9 voturi)    
          Tocmai (Miercuri, 9 septembrie 2015, 17:07)

          Martin [anonim] i-a raspuns lui tenismenul

          Tocmai astea sunt valorile Europene: ospitalitatea, omenia..valorile astea superioare pe care dvs nu le impartasiti.

          Sa va fie rusine. Nu sunteti cu nimic mai bun decat talibanii. Bagati intoleranta asta pe gat si copiillor dvs?
    • +7 (11 voturi)    
      probabil va trage de timp.... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:23)

      baiat [anonim] i-a raspuns lui Klaus_CT

      Ceea ce nici nu ar fi un lucru rau....In fierbinteala si iuresul acestor zile, si ultimatumurile germane.
      Poate dupa iarna va fi altfel.....sper mai bine.
      Negociatorii adevarati si puternici au ocazia sa iasa in fata!
    • +7 (9 voturi)    
      Ciudat...... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:26)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_CT

      mi se pare mie sau UK si Irlanda nu mai apar in Uniune? Sau pt ele nu exista obligativitati?
      Pina una alta se pare ca am ajuns in capitalism si in UE dupa ce ambele au decedat. Ne-am ales doar cu damful.....

      Sper ca autoritatilein drept vor cerceta fiecare caz in parte si ca vor accepta acele cazuri ce demonstreaza ca sint REFUGIATI DE RAZBOI. In rest politica de imigratie a statului trebuie sa primeze.
      Cine si cum le da statut de refugiat? Ce legatura au imigrantii cu statutul de refugiat? Dece au repatriat tiganii nostri? - ei nu stiu ca in Ro guvernul duce un razboi continuu cu poporul?
      Ce s-ar intimpla daca Grupul de la Visegrad + Romania ar refuza si iesi chiar din uniune?
      Politica abulica europeana de discriminare a est europenilor in detrimentul migrantilor de pe alte continente a dus in final la catastrofa asta. Est Europa si PIGS au fost privite doar ca sursa de profit si exemplu negativ pt gazeta de perete.
      Ar trebui opriti copii sositi cu valul de emigranti (rele tratamente ...) si ceilalti deportati de urgenta in tarile de origine.
    • +3 (3 voturi)    
      1.785 ? (Miercuri, 9 septembrie 2015, 15:12)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_CT

      De ce nu 1.785 virgula 9
  • -2 (22 voturi)    
    pai, bun! ii primeste! (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:04)

    Codruta N [utilizator]

    ca doar romanul e "ospitalier" si "primitor" samd...

    Dar UNDE anume ii pune?
    Ar trebui RAPID sa renoveze niste locuri de cazare (care, intr-adevar, pe hartie exista - in realitate, vai, mama lor! JALEEEE!!!). Exista bani pentru asa ceva? Este timp? samd....
    • -4 (10 voturi)    
      cum ii putem ajuta (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:53)

      PrimeFilip [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      singurul comentariu pertinent pentru aceasta problema a UE
      cum ii ajutam ????
      Vb doar de numar , 100 , 1000 dar cum si ce
    • -1 (7 voturi)    
      Vai de ei (Miercuri, 9 septembrie 2015, 15:25)

      Caprioara [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Ce ghinion pe capul lor sa fie alocati in Romania! Astia vor fi precum cainele ciobanului din bancul zilei de ieri. Vor fugi,(pardon, se vor refugia) cat ai zice "peste"
    • -1 (1 vot)    
      singurul raspuns posibil (Miercuri, 9 septembrie 2015, 16:13)

      midumi [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      este tot dat de nemti!


      http://images.scribblelive.com/2015/9/9/c17132af-7f5e-4522-869d-4c7efb2b655b_500.png
    • +3 (5 voturi)    
      Va rog fiti mai ... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 17:54)

      Dan Dan [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      ..diplomati, admiteti cat vi se cere si Tratatii Numai Cu
      Carnati de Porc, si alte specialitati culinarye romanesti
      Facute NUMAI cu Carne De Porc !!!
      Vor pleca repede !
  • +24 (36 voturi)    
    desigur! (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:06)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Nu!
    Am facut privatizari de preturi derizorii, am contribuit pentru Grecia, am pierdut cei mai buni profesionisti in nenumarate domenii - aderarea a fost achitata cu varf si indesat.
    Gata cu ordinele si accesele de leadership!
    Cine a livrat arme in Siria, cine a bombardat Libia, cine a anuntat la TV ca toti migrantii sunt bine veniti, dar mai ales cine vrea, este liber sa primeasca pe cine doreste.
    Noi nu.
    • -6 (26 voturi)    
      NATO (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:02)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      Esti membru NATO ? Ai vrut in UE ? Mai vrei in UE ? Iti place in UE ? Beneficiezi de dreptul libera circulatie si munca in interiorul UE ?

      Daca da, atunci gura mica, si fa ca restul. Daca nu, ia-ti patina inapoi in anii '90, de unde ai venit si unde ai ramas la nivel de mentalitate.
      • +2 (18 voturi)    
        lasa-ne cu textele astea (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:17)

        baon [anonim] i-a raspuns lui HP

        cei care au plecat din tara oricum nu sunt afectati de aceasta repartitie. Cei care am ramas aici nu suntem atat de impresionati de dreptul la libera circulatie. Eu vreau afara din UE
        • 0 (10 voturi)    
          du-te (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:26)

          V44 [utilizator] i-a raspuns lui baon

          Am auzit ca Siria ofera cetatenie pe loc.
        • 0 (10 voturi)    
          daca TU vrei afara din UE (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:28)

          eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui baon

          se poate... te poti duce in Moldova.. sau Siria.. sau alta tara... ai inteles ?!
      • +4 (8 voturi)    
        asta (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:29)

        jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui HP

        cu ciocul mic ti se adreseaza tie. fiecare are dreptul la opinie!
      • +2 (10 voturi)    
        bai HP (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:32)

        ardeleanu_ion123 [utilizator] i-a raspuns lui HP

        tu esti prost sau te faci? cum sa beneficiezi de drept de munca in UE? beneficiezi de un sfert de drept de munca, pentru ca esticii ( si romanii) sunt discriminati, dar desteptii ca tine nu vad asta!!!! un roman niciodata nu va fi platit ca si un neamt, chiar daca e mai bun decat acela!
        • +1 (11 voturi)    
          Poftim ? (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:55)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

          Bai nimeni-drum, vorbeste cand ai experienta muncii in afara, nu din auzite de pe internet.

          Am muncit 8 ani in diverse tari din Vest, si nu m-a discriminat nimeni. Am lucrat in corporatii si am castigat fix ca restul, sau mai mult decat ei.

          Daca tu nu esti capabil sa muncesti altceva decat hamal sau la sapat de santuri, e problema ta.

          Ca cetatean european ai absolut aceleasi drepturi ca restul. Asa ca mai incet cu gargara asta rasista.
        • +1 (7 voturi)    
          ce-ti place sa te amagesti (Miercuri, 9 septembrie 2015, 16:55)

          Martin [anonim] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

          hehehe, e mare gelozia la tine.

          Te anunt ca nu-i pasa nimanui ca esti roman sau neamt. Daca esti profesionist si lucrezi bine esti platit la fel ca si un localnic, daca nu chiar mai bine (avantajele de expat sunt considerabile in Belgia pentru cei din R&D)

          Dar tu continua sa gandesti ca un comunist protocronist....
      • +3 (3 voturi)    
        membru (Miercuri, 9 septembrie 2015, 17:47)

        Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Membru si subaltern nu sunt acelasi lucru.
        Membrii au dreptul la un punct de vedere. NATO si UE nu inseamna ca trebuie sa faca tot continentul ce vrea o tanti din Germania disperata sa ia voturi din stanga ca sa ramana ea sefa inca 4 ani.
        Mentalitatea de anii 90 e aia de sclav care tace sperand la pomana.
  • +5 (23 voturi)    
    Da, cum sa nu. (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:09)

    cititoare [utilizator]

    Eu zic Comisia Europeana sa fie mai atenta cu declaratiile si sistemul acesta dictatorial. Nu de alta, dar mai e putin si se umple paharul.

    P.S. Se pare ca printre toti acesti imigranti s-au infiltrat deja 4000 de teroristi. Un comandant ISIS a si ajuns la Berlin.
    • -1 (17 voturi)    
      informatii pertinente si verificate (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:17)

      cititor in stele [anonim] i-a raspuns lui cititoare

      si de unde "se pare" ca ai aceste informatii? stii din surse sigure?? te-au informat pe tine personal serviciile secrete?
      • -1 (11 voturi)    
        mai nou vor sa se cazeze la Magurele (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:51)

        volkan [anonim] i-a raspuns lui cititor in stele

        sa-si bage nasul in cercetarile noastre nucleare.
      • +3 (3 voturi)    
        Ia citeste (Miercuri, 9 septembrie 2015, 18:16)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui cititor in stele

        http://www.b1.ro/stiri/externe/unul-dintre-cei-mai-temuti-comandanti-ai-unei-retele-teroriste-musulmane-ar-fi-ajuns-la-berlin-inflitrat-printre-miile-de-refugiati-124042.html
    • -7 (15 voturi)    
      ...ca de nu, ce? (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:20)

      baiat [anonim] i-a raspuns lui cititoare

      Ce poate face Romanika sau alte tari?
      CE?

      PS . ai relatii la SRI de stii despre ISIS infiltrati in Berlin??
      • +4 (12 voturi)    
        E public (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:23)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui baiat

        gasesti informatii in presa germana, aia serioasa, nu ai nevoie de relatii la SRI.
      • +3 (15 voturi)    
        smartass number 2! (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:26)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui baiat

        http://www.b1.ro/stiri/externe/unul-dintre-cei-mai-temuti-comandanti-ai-unei-retele-teroriste-musulmane-ar-fi-ajuns-la-berlin-inflitrat-printre-miile-de-refugiati-124042.html
        • -1 (9 voturi)    
          "-ar-fi-ajuns" (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:48)

          natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

          aha, B1
          ok, am inteles
        • -2 (4 voturi)    
          b1? serios ??? (Miercuri, 9 septembrie 2015, 16:56)

          baiat [anonim] i-a raspuns lui cititoare

          AR FI ajuns....?
          Jurnalism/Informatie dupa ureche...
          • +2 (4 voturi)    
            Pai te las pe tine... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 18:20)

            cititoare [utilizator] i-a raspuns lui baiat

            Sa te duci sa-l prinzi, ca vad ca nu crezi.
      • +7 (9 voturi)    
        baiatu' (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:41)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui baiat

        ROMANIA nu romanika.
        poate tu si badea stati acolo,eu cat si multi altii stam in ROMANIA.repet sa inteleaga toate jivinele: STAM nu locuim,ca tine si altii.
      • +2 (2 voturi)    
        Hmmm... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:41)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui baiat

        Sa vedem.. ce poate sa faca... Sa zica NU?
    • -4 (6 voturi)    
      e, daca zici tu... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:06)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      Presupun ca ti-a aratat si legitimatia :P
      • +3 (5 voturi)    
        Iti recomand (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:28)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Sa mai citesti si alte ziare si alte site-uri de stiri. Nu de alta, dar dintr-o singura sursa de media, poti ajunge foarte usor sa fii manipulat. Si asta ti-o zic spre binele tau.

        Iar legat de legitimatie, ma faci sa rid.
  • +15 (19 voturi)    
    hahaha (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:13)

    joshua [anonim]

    de abia astept sa le vad fetele ,cand vor afla dupa ce au platit mii de euro sa auda ca vor fi trimisi in Romania
  • 0 (24 voturi)    
    Cazare pentru refugiati (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:14)

    Martin [anonim]

    Eu zic ca acum e momentul ca BOR sa-si spele pacatele si sa-i ajute pe oamenii astia sarmani. Sa le ofere spatii de cazare la manastiri sau in centrele lor specializate.

    Asta e pana la urma menirea bisericii nu? Sa contribuie si sa ajute oamenii sarmani in caz de nevoie. Ce poate fi mai uman de atat?
    • +10 (24 voturi)    
      Ce glumet esti (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:29)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Martin

      .. astia sunt musulmani, bre... au refuzat pachetele de la crucea rosie pentru ca au simbolul crucii pe ele ... nici nu vreau sa ma gandesc ce ar iesi daca le propune cineva sa stea la manastire ... lol
      • -3 (13 voturi)    
        Ce glumet esti tu! (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:59)

        Martin [anonim] i-a raspuns lui Lucian_Mares

        Nu e adevarat. Au refuzat alimentele in semn de protest pentru situatia lor si nu pentru ca aveau semnul crucii rosii. Nu mai dezinforma.
        • +4 (12 voturi)    
          Ti-au spus tie? (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:10)

          Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Martin

          Si in cituatie erau ma rog? Erau in siguranta, li s-a oferit totul pe tava. Situatia lor era de nesimtiti nerecunoscatori.
        • -2 (10 voturi)    
          asa este e pe google informatia (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:13)

          @Mishu [utilizator] i-a raspuns lui Martin

          cel care a filmat a afirmat ca filmarea este trunchiata si ca refugiatii erau tinuti de cateva ore fara apa si in final au refuzat ajutoarele in semn de protest
          • -1 (5 voturi)    
            in sfarsit un om rational aici (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:21)

            Martin [anonim] i-a raspuns lui @Mishu

            Multumesc!
            • +1 (5 voturi)    
              Adica e de (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:37)

              Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Martin

              aceeasi parere cu tine ... lol ... simplu mai esti (nu-mi permit sa folosesc alte cuvinte mai potrivite).
      • +4 (6 voturi)    
        asta e jihadul pur (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:26)

        varujan h [anonim] i-a raspuns lui Lucian_Mares

        sa se cazeze la biserici, sa le transforme in moschei. Ce dovada mai clara vreti despre intentiile lor daca propunerile lansate pe piata este sa fie cazati la biserici?
        • +1 (5 voturi)    
          De ce nu in sinagogi, ca tot biserici sint? (Miercuri, 9 septembrie 2015, 15:00)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui varujan h

          Avem 100 sinagogi, cite 100 de refugiati de lacas, am putea primi lejer 10.000.

          Si sa-i vedem noi pe cei care ar da dovada de rasism si intoleranta fata de aceasta propunere pacifista.
    • 0 (12 voturi)    
      o viata o idee (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:42)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui Martin

      Cred ca si la o stire cu un accident rutier in Japonia, tot apare unul care o intoarce cu preafericitul si cu catedrala si cu pupatul de moaste.
      • -4 (8 voturi)    
        o viata o idee (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:00)

        Martin [anonim] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        Pai si cu ce exagerez cand ma astept ca cei de la BOR sa ia initiativa si sa ii ajute pe oamenii astia? Ce altceva ar mai astept BOR ca sa se puna in actiune? Apocalipsa?
      • 0 (6 voturi)    
        ... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:14)

        dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        Ce ti se pare anapoda ca Biserica sa gazduiasca refugiati? Pai asta e menirea ei, sa ofere ajutor oamenilor nevoiasi. Pana si papa Francisc a cerut bisericilor catolice sa primeasca refugiati. Sau la noi, la ortodocsi, biserica se ocupa doar cu vanzarea de lumanari?
        • +2 (2 voturi)    
          borul asta (Miercuri, 9 septembrie 2015, 16:46)

          Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

          Deja am divagat destul ca sa intram in discutii despre Biserica Ortodoxa vs Altele ca daca citesti putin si vezi cati bani ia Biserica Catolica prin Italia sau Germania, ai nostri ti se vor parea amatori de 2 lei.
          Dar nu asta e discutia cum nu e nici daca muslimanii vor fi cazati la biserica sau la hotel.
          Problema este daca ca si continent si civilizatie ne asumam riscul de a incerca sa schimbam la 180 de grade niste milioane de oameni foarte diferiti.
          • -1 (3 voturi)    
            trezeste-te omule! (Miercuri, 9 septembrie 2015, 17:10)

            Martin [anonim] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

            Deja sunt 44 de milioane de musulmani in Europa. Ei fac parte din cetatenii acestui continent.

            De ce gandesti ca un om din epoca medievala? Nu-ti e jena asa un pic?
            • +5 (5 voturi)    
              ori te faci ori (Miercuri, 9 septembrie 2015, 19:01)

              Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui Martin

              Tu compari mere cu pere adica turci si bosnieci, laici si perfect europeni, cu sirieni si irakieni abrutizati care ieri isi taiau capetele si isi mutilau femeile.
              Intelege ca problema nu este cu tatarii din dobrogea sau cu turcii din Germania ci cu aia care violeaza minore si intra cu bomba in gradinita fiindca asa cred ei ca le-a zis Profetul.
              • 0 (2 voturi)    
                vorbesti prostii iar (Miercuri, 9 septembrie 2015, 20:30)

                Martin [anonim] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

                Nu exista ceva perfect european. Chiar nu poti sa-ti construiesti argumentele fara sa te raportezi la absoluturi?

                De unde stii tu ca o sa-ti dinamiteze tie mai omule careva gradinita lu fii-ta? Ce-s cu paranoiile astea...

                Ai citit stirea cu cersetorii romani din Suedia? http://stirileprotv.ro/stiri/romania-scandinava/romanii-din-scandinavia-care-pozeaza-in-milogii-europei-iar-acasa-au-mercedes-in-fata-vilei-spun-direct-fur-mai-frate.html

                Cum ar fi mai ca toata Europa sa spuna ca TOTI romanii sunt ca astia din materialul de la ProTv?

                Chiar nu pricepi cat de nociva e gandirea ta?

                Parca sunteti toti salbatici serios si n-ati trait printre oameni...zici ca toti ati fost violati non stop de mici si va e frica sa mai calcati afara asa va comportati...cand in realitate nimeni nu v-a avut grija...lasa-ma sa te las...balcanism, xenofobie, iredentism.

                E timpul sa va mai educati si slefuiti un pic valorile ancestrale!
                • 0 (2 voturi)    
                  slefuirea (Miercuri, 9 septembrie 2015, 22:21)

                  Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui Martin

                  Facand abstractie de obisnuitele jicniri adresate oricui nu este multiculturalist neo socialist, iti zic doar ca in urmatorii cativa ani vom vedea cine a foat mai aproape.
                  Sa-ti amintesti de parerea pe care o ai acum cand se va intampla prima nenorocire si sa te intrebi atunci daca a meritat sa schimbam componenta etinica a europei fix acum cand era in sfarsit liniste.
        • 0 (4 voturi)    
          nu (Miercuri, 9 septembrie 2015, 17:04)

          Bozi [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

          Nu, se ocupa doar cu ajutorarea crestinilor ortodocsi si cu servicii religioase pentru cei ortodocsi. Fata de alti credinciosi/atei nu are nici o obligatie. E normal sa fie asa. Mi se pare o prostie sau o impertinenta sa ceri BOR sa-i ajute pe islamisti.
    • +2 (6 voturi)    
      LOL...!! :))))))))))))) (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:09)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Martin

      Pai BOR nu a oferit cazare "la manatsire" (dau si numele manastirii, daca e nevoie!!) unei femei de 75 ani, care ajunsese acolo seara si pana a doua zi (cand urma sa plece in alta parte) nu avea unde sa doarma!
      Nici macar pe PRISPA chiliilor nu i-au dat voie!!
      • -2 (2 voturi)    
        exact (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:23)

        Martin [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        Vreau sa vad acum cat de uman o sa se comporte cu ei. Pana la urma pentru Dumnezeu toti suntem oameni. Papa a declarat ca e de datoria oricarui catolic sa-i primeasca si sa-i ajute pe refugiati. IPS Daniel nu zice nimic. As vrea sa-si spuna punctul de vedere si sa vina cu actiuni concrete.

        E incredibil cum un punct de vedere de bun simt e tratat de voi cu atata aroganta si dispret.
    • +2 (2 voturi)    
      tehehe (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:10)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Martin

      troll much?de nu sa-i duca direct la seminar?cazare masa scoala gratis!!:D
  • -6 (8 voturi)    
    ok (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:15)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    doar ca trebuie sa fie DOAR familii cu copii
    • +4 (4 voturi)    
      aha (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:16)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      ca aia mici si fomeile nu pot sa care decat un rucsacel acolo,ce dreacuu'.
      ce te face sa crezi ca o familie nu-si poate trimite copii/sotia/ la ''martiriu''
      gandeste-te la mamele ''eroine'' din palestina?
      ring a bell?
  • +13 (13 voturi)    
    Nu (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:16)

    Lucian_Mares [utilizator]

    nu dorim sa o lipsim pe dna Merkel de specialistii pe care si-i doreste atat de mult. Sper ca Iohannis si Ponta sa fie in stare sa-si sustina pozitia pe care au anuntat-o ieri.
  • +18 (22 voturi)    
    Sintem pe locul 6!!! (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:17)

    cititoare [utilizator]

    Recomand Hotnews sa sorteze tabelul in functie de totalul fiecarei tari, nu alfabetic.

    Asa o sa vedeti ca Romania e in fruntea Europei!! Desi toata Europa occidentala ne claseaza ca inapoiatii continentului. Eh uite ca atunci cind vine vorba de obligatii, sintem totusi in fata.

    In acelasi timp, Franta ne trimite tiganii in Romania cu avionul si cu bani de buzunar.

    Ce mai, atmosfera este fermecatoare!
  • +3 (9 voturi)    
    Sa propuna orice, realitatea va fi alta (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:19)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    De parca ar vrea vreunul sa stea in mizerie la noi.
    • +5 (7 voturi)    
      se flutura mereu aceasta idee (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:48)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      sa nu ne facem griji, ca si asa n-ar vrea ei sa ramana la noi. E o chestiune total falsa, jihadistii tocmai asta urmaresc, invazia tarilor crestine.
  • +27 (27 voturi)    
    ... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:22)

    cartograful [utilizator]

    Din pacate nici nu mai conteaza cine va castiga in disputa imigrantilor.Deja lumea e polarizata si invrajbita de subiectul asta, se fac spume atat pe forumurile romanesti cat si pe cele de afara, se cearta prieteni sau cunoscuti intre ei, etc. Idem relatiile intre statele UE sunt mai tensionate ca niciodata, UK e mai aproape ca oricand sa iasa din UE, statele est europene isi vad aruncate la cos eforturile de securizare a frontierelor, samd. Ca si intr-o familie care se destrama sau intr-o firma care se desfiinteaza pt. ca actionarii s-au certat nici nu mai conteaza cine a avut dreptate sau cine a inceput.
    Cine a clocit lovitura asta la adresa Europei a fost genial.
    • +10 (10 voturi)    
      ... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:29)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      hint: n-ar fi exclus sa fie un barbat in jur de 60 de ani, blond si mai degraba mic de statura, cu ochi albastri si un zambet strengaresc aproape permanent.
      • +8 (12 voturi)    
        Adică Merkel (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:43)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

        Ca să o spunem fără perdea.
        • +2 (4 voturi)    
          Buna asta (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:54)

          Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          :D
        • +1 (3 voturi)    
          tare! (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:57)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          :)))
        • +1 (1 vot)    
          ... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:08)

          cartograful [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          @Nyk1 :))
  • +9 (11 voturi)    
    Lipsesc tari... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:24)

    cititoare [utilizator]

    Marea Britanie, Danemarca, Irlanda, Latvia.

    Le-ati omis sau conform Comisiei Europene, ele sint tari ale Uniunii mai deosebite?
    • +2 (2 voturi)    
      Derogări (Miercuri, 9 septembrie 2015, 15:30)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      Danemarca și UK au primit unele derogări la aderare din câte știu, care poate că afectează statutul lor în ce privește imigranții. Cât despre Irlanda nu știu, dar 100% Letonia n-a primit nicio astfel de derogare.
      • +1 (1 vot)    
        my bad... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 15:47)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Am uitat ca Letonia=Latvia.
  • +14 (18 voturi)    
    Stat (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:25)

    Lili_1024 [utilizator]

    Vad ca migrantii trec peste granite mai ceva decat popoarele migratoare, altii iti impun nr.de refugiati pe care trebuie sa ii primesti....Mai este Romania stat suveran?
    • -4 (10 voturi)    
      Dar restul (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:04)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Lili_1024

      Dar restul, mai sunt tari suverane ?
  • +2 (8 voturi)    
    fronda lui Klaus... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:25)

    demaGOGU [anonim]

    ...impotriva celor care l-au uns presh?

    i won't hold my breath.
    • +3 (5 voturi)    
      UK, DK, IE au opt-out... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:39)

      demaGOGU [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      ...la politica comuna, atata cata este!, de azil&migratie!

      RO a semnat in alb iar acum vom suporta consecintele.
  • +23 (23 voturi)    
    solutie (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:29)

    dum_i [utilizator]

    Regula e simpla.

    Luam cate 1000 de imigranti pentru fiecare an in care am fost in Schengen, din 2007 pana incoace.

    Hai ca se poate! :)
  • +12 (18 voturi)    
    Domnule Bruxelles (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:31)

    V. Veroiu [utilizator]

    Tehnic indeplinim conditiile insa din cauza coruptiei din Romania cred ca Romania ar trebui sa nu ia nici un migrant mai multe decat vrea.

    Nu vi se pare cunoscut raspunsul cand a fost cu aderarea nostra in Schengen?

    Romania indeplinea criteriile tehnice. Daca la Schengen e nevoie de unanimitate in luarea deciziilor, de ce nu e si cu cotele la fel? Romania sa dea un clar VETO. NU Romania a provocat migratia, NU prin Romania au ajuns sutele de mii de oameni in Europa.

    Am fost un mare sustinator al proiectului european. Din pacate constat ca idiotul eram eu. Nu domnilor, fiecare stat sa isi vada de propriul interes si gata. Nu ne mai aburiti cu "familia europeana". Acesti migranti, mi se rupe inima, dar NU SUNT FAMILIA MEA. Din pacate domnule Bruxelles, nici dumneavoastra nu mai sunteti.
    • -12 (14 voturi)    
      Lol (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:05)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Pai du-te-n Mexic, pana una alta majoritatea populatiei Romaniei ne-am dorit mult sa intram in UE, si ne place.
      • +8 (12 voturi)    
        Alo... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:41)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Cind am votat pentru intrarea in UE, nu mi s-a zis ca asta inseamna ca trebuie sa ne colonizam tara cu mii de musulmani.
        • -6 (8 voturi)    
          Colonizam ? (Miercuri, 9 septembrie 2015, 15:02)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

          Cat la suta reprezinta 4.000 de musulmani din 18 milioane ? cati musulmani traiesc in Romania ?

          Ce aberatii...
          • +5 (7 voturi)    
            Pai uita-te si la natalitate... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 15:49)

            cititoare [utilizator] i-a raspuns lui HP

            Citi copii face o femeie musulmana comparativ cu o romanca.
            • -5 (7 voturi)    
              Cati vrea (Miercuri, 9 septembrie 2015, 16:22)

              HP [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

              Face cati vrea si cati poate. Acum e vina altora ca femeile noastre nu fac copii ?
              • +7 (7 voturi)    
                Femeile noastre.. (Miercuri, 9 septembrie 2015, 17:03)

                cititoare [utilizator] i-a raspuns lui HP

                Nu fac copii pentru ca nu au bani! Iar tu propui ca sa ne dam si coltul nostru amarit de piine altora ca sa faca ei 10 copii si sa ajunga sa stea ingramaditi in conditii inumane, iar ONG-urile si UE sa ne sara in cap ca uite ce rai sintem, ca nu le dam mai multi bani sa aiba grija de toti cei 10 copii.
                • -4 (6 voturi)    
                  Femeile ca tine (Miercuri, 9 septembrie 2015, 20:35)

                  Martin [anonim] i-a raspuns lui cititoare

                  O femeie atat de vehementa ca dvs ar trebui sa ramana insarcinata acum. In dvs sta soarta natiei noastre. Dar aveti grija sa va alegeti tatal dintr-un roman pur (cel putin 10 generatii) sa nu cumva sa contaminati sangele dacic!

                  Lasa-ti-o cu scuzele ca n-aveti bani...ce siriencele alea au bani?

                  Sunteti o uricioasa mica si o stiti prea bine!
                  • +2 (2 voturi)    
                    Si uite ca a rasarit si... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 21:19)

                    cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Martin

                    Misoginul din tine.

                    Daca o femeie nu e de acord cu tine, o clasifici ca fiind urita. Vezi ca si asta este o boala psihica, ai avut o relatie proasta cu mama, bunica, sora ta; te-au parasit diverse prietene. Motivele sint multe. Dar eu zic sa te opresti aici pentru ca deja ai sarit calul de prea multe ori si te-ai facut de tot risul.
        • +6 (6 voturi)    
          Nu cu musulmanii am treaba (Miercuri, 9 septembrie 2015, 16:19)

          V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

          Nici cu culoarea pielii. Am insa cu nemunca si cu ajutoarele sociale.
        • -3 (5 voturi)    
          ghinion (Miercuri, 9 septembrie 2015, 20:32)

          Martin [anonim] i-a raspuns lui cititoare

          Uite ca rahatul a lovit ventilatorul si vin musulmanii si-ti fura pensia si joburile...

          Invata mai mult, pune osu la treaba si poate o sa faci fata concurentei! Am incredere in tine
          • +4 (4 voturi)    
            Draga... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 21:15)

            cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Martin

            Din punct de vedere al jobului si al salariului cistigat, eu am facut fata cu brio competitiei milioanelor de musulmani din UK. Ce te face sa crezi ca mi se face mie frica ca imi zici tu ca aceste citeva mii de musulmani din Romania mi-ar lua mie jobul?Ti-am mai zis si o repet. E vorba de siguranta nationala, nu de joburi, pensii, salarii etc. Dar tu o tii cu poezia ta. Si culmea, tot tu vorbeai de psihoza.
      • +3 (7 voturi)    
        UE (Miercuri, 9 septembrie 2015, 16:19)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui HP

        In care am fost eu insumi foarte bucuros ca am intrat era o Europa protectionista, cu un ideal clar: "Statele Unite ale Europei".

        Acum este doar o fantoma a ceea ce a fost.
    • +5 (9 voturi)    
      Corect (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:09)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Dr. Fly, 100% corect. Ai spus tot ce trebuia spus. Bravo
      • +2 (4 voturi)    
        Am spus cu multa parere de rau (Miercuri, 9 septembrie 2015, 16:20)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Marius

        Insa parerea de rau si adevarul sunt lucruri diferite. Nu sunt xenofob insa am fobie de plosnite.
  • +10 (10 voturi)    
    calculatoru-i beat (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:32)

    Point [utilizator]

    lasand la o parte cifrele total nerealiste,vor fi mult mai multi,nepricepandu-ma la teoria numerelor,am o intrebare:cum calculeaza?de ce 4646 si nu 4640 sau 4650 si mai ales ce dracu' nu 4646.1
    si nu bruxelles-ul propune ci germany rules!
  • +15 (17 voturi)    
    incredibil (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:33)

    NRedono [anonim]

    Mai multi decat in Suedia si Austria ? Serios ? Si ne dati voi bani sa ii hranim domnilor ? Le platiti voi cursurile de romana ? Ne trimiteti voi ofiteri de informatii sa supraveghem infiltratii ISIS ? Noi nu putem sa ne integram tiganii (de altfel nici voi)si n-avem bani de sarmanii nostri , in coruptia si incompetenta noastra , asta ne mai trebuia , 4000 de eventuali fanatici religiosi fara competente profesionale , ligvistice si fara strop de ban . Macar de ar fi toti cei 4000 din Siria , cei de acolo sunt cat de cat la un alt nivel de civilizatie fata de afghani si irakieni , mai stiu sa faca una alta , sa scrie sa citeasca...dar tare cred ca sirienii calificati profesional ajung in UK , FR , DE si noi ne pricopsim cu afghani analfabeti .

    Germania din motive socio-economice si umanitare anunta ca primeste imigranti si ii lasa practic sa vina necontrolat . Se trezesc peste noapte cu mai mult decat pot duce si se hotarasc sa dea si altora , fortat . Nu asa se fac lucrurile . De ce dracu era asa greu sa faci cum face Canada (care si ea primeste zeci de mii de imigranti anual) , in functie de ce stii sa faci , ce educatie si ce istoric ai , aplici la noi la ambasada si te primim sau nu . Daca te primim , primesti o viza si vii civilizat cu 150E pana la berlin , cu avionu . Fara sa tarasti pe jos copilu dupa tine 3000 de km si sa dai 2000 de euro traficantilor. In felul asta stii exact cine vine la tine in tara , te asiguri ca nu moare nimeni in Mediterana , stii clar ca cei care vin au o calificare si isi vor castiga painea . Ei castiga un trai decent iar tu un nou cetatean , tanar platitor de taxe . Toata lumea castiga . Si sigur ramane loc si pentru cazurile acelea cutremuratoare de sarmani afectati de razboi .

    Merkel tocmai a aruncat in aer Europa prin ce a facut . Atat politic cat si la propriu . Sa ne rugam de cat mai multi soldati americani prin trenurile Europei , altfel e vai de noi . Si sa ne fereasca sfantu de o Europa dominata de partide extremiste
  • +4 (4 voturi)    
    aaa (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:38)

    pacpaac [anonim]

    al vostru iubit presedinte cu dedicatie
  • -3 (3 voturi)    
    perfect (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:38)

    V44 [utilizator]

    Clar, in politica totul se negociaza, fie ne place, fie nu.

    1. Sa vedem acum cum se descurca Iohannis la negociat cu Merkel/UE.
    2. Sa ii accepte si ca ceara bani, cu carul, pentru intretinerea lor, pentru crearea de spatiu locativ samd. Cat de multi bani.

    Oricum mare parte din ei vor fugi cu prima ocazie inapoi in tarile "cu apa calda".
    • +6 (8 voturi)    
      e o prostie (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:54)

      ardeleanu_ion123 [anonim] i-a raspuns lui V44

      in momentul in care ti-a platit executi ce iti ordona si o sa iti ordone sa iei 500.000 si nu o sa-ti dea nici un euro ( e criza).... daca se duce euro in cap si nu o sa fie bani, iti tai tu din salariu pentru aia?
      • -2 (4 voturi)    
        ... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:18)

        V44 [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

        Exista si posibilitatea asta, depinde cat de slab negociator de Iohannis.

        Dar chestiile astea cu ordona si nu da niciun ban la care teveu erau? A3 sau B1? Nu pe banii UE avem si peticele de autostrada de pe care isi fura ai nostri banii de campanie?

        Si daca se duce Euro in cap, sunt sigur ca o sa aiba grija Isarescu si Ponta ca leul sa fie tare, ca avem o economie brici si nu importam mai nimic, asa-i?
        • +1 (3 voturi)    
          ei da (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:40)

          ardeleanu_ion123 [utilizator] i-a raspuns lui V44

          faptul ca suntem condusi de idioti si de hoti ar trebui sa ne puna problema emigrantilor si mai si , pentru ca daca astia inca nu au fost in stare sa gestioneze problema cardurilor de sanatate ( si sa faca sistemul sa functioneze) cum te poti astepta sa gestioneze cate zeci de mii de allahu akbar ne vor baga pe gat???
          sa inteleg ca atunci cand nu ai argumente bagi la inaintare antena si b1? pai sa stii ca de un an si ceva NU ma mai uit la TV!!!
          • 0 (2 voturi)    
            da (Miercuri, 9 septembrie 2015, 15:14)

            V44 [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

            Aici ai dreptate, dar nu prea avem ce face.
            Asta-i buba cu democratia. Aia care ne conduc sunt in principiu buni doar la mintit ("declaratii politice"). Tot ce putem face e sa speram si sa rugam oamenii de la sat, batranii si mortii sa voteze mai bine.

            Plus ca na, exista si parti bune ca membri (chiar si pe jumatate, ca noi) ai UE (MCV!)

            Scuze daca te-am jignit cu A3/B1, parea tipul lor de stire/limbaj, din ce am mai auzit, ca nici eu nu ma uit la teveu. Nu era "hai sa jignim din lipsa de altceva". Totusi, nu e de genul ei ordona si noi zicem ok. Cel putin pe hartie exista suveranitate. Daca suntem tari pe pozitie nu pot sa ni-i dea, dar o sa cam faca bot si o sa ne scoata ochii cu asta cu alta ocazie (alocari de fonduri, schengen, ..).

            Am mai zis. Cred ca va fi ca la piata. Un troc de "nici ca mine, nici ca tine" sau ceva de genul.

            Sa vedem ce poate neamtu'.
        • +2 (2 voturi)    
          pretul real al autostrazilor e exact cota noastra (Miercuri, 9 septembrie 2015, 15:21)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui V44

          Mina de lucru e romaneasca, ingineri am avut si noi odata, materialele sint romanesti.

          Daca am calcula exact cit se plateste pentru executantii finali (muncitori) si materiale, probabil ca am iesi sub contributia noastra la finantarea autostrazii.

          Restul e pentru verigi intermediare, basca intirzierile cu zecile de proiecte de pseudo-consultanta ale desteptilor neaparat straini.

          A calculat cineva asta? De ce nu? Pe mine m-ar interesa sa stiu.
    • +4 (6 voturi)    
      Mda.. (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:01)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui V44

      As vrea si eu asta, ca ei sa fuga cu prima ocazie in alte tari, dar tare mi-e ca nu o sa se intimple asta. Nu ar trebui sa ne culcam pe o ureche.

      Si la negociat, nu avem ce sa negociem. Am zis 1785, gata. Take it or leave it!
      • +1 (1 vot)    
        da (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:19)

        V44 [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

        Da, clar, este si asta o varianta, dar tind sa cred ca va fi ca la piata, unii mai lasa, altii nu.

        Sa vedem care pe care.
  • +8 (12 voturi)    
    deja aici (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:43)

    SoriBuh [anonim]

    Ieri am fost la notar pentru legalizarea unor acte. Cand intru vad asezati pe scaune si canapea, completand acte, 6 domni, ce vorbeau in araba, unii cu altii, altii la tel. A trebuit sa astept putin - si am ascultat ce vorbeau (in romana) cu dna de acolo. Voiau sa isi aduca familiile la noi (unul din ei sotia si 2 copii).
    Deci acei oameni care vor veni aici, daca raman, isi vor aduce familiile - deci o populare fortata a tarii noastre - pentru ca facem parte din UE? Si da, ok, ii ajutam dar pana unde? De ce nu se lupta pt poporul lor? pt familie si neam? cum am facut si noi ...
    • +8 (10 voturi)    
      Se lupta (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:54)

      smc [utilizator] i-a raspuns lui SoriBuh

      Se lupta cu noi, ca suntem slabi! Este jihad.

      Domnii aceia de care vorbesti vor fi vecinii unor romani care vor vrea sa-si vanda apartamentul, in curand.

      Cui oare? Altor arabi, ca vor fi singurii clienti care ii vor avea.
      • +2 (2 voturi)    
        deja aici (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:41)

        SoriBuh [anonim] i-a raspuns lui smc

        pai, sunt deja vecinii cuiva. in colentina este o comunitate mare si au si scoala, folosita si pentru rugaciune.

        si uitati ceva ce nu am vazut pana cum https://www.youtube.com/watch?v=KVWAIKoatWM ca s-au sesizat si ei, dar ...
  • +11 (15 voturi)    
    Acum 4000 (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:47)

    smc [utilizator]

    Peste un an 400 000.

    Peste doi ani 4 000 000.

    Exista de unde. De unde au venit astia mai sunt sute de milioane si au aflat toti ca s-a dat drumul la invazie.

    Peste trei ani nu mai conteaza, nu mai numara nimeni, nu mai are cine.
  • +10 (10 voturi)    
    nu inteleg (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:52)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    daca ii vrea germania, sa-i ia germania! ce asta cu fortat? suntem slugi sau parteneri? sau parteneri la obligatii si slugi la drepturi? romania nu vrea in mare parte-sunt si aici cateva mii de ONG-isti gata sa sara in aer pentru sirieni- refugiati, avem refugiatii nostri: pensionari, oameni de la tara, rromi, orfani etc
  • +7 (7 voturi)    
    Algoritm gresit! (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:52)

    Kpriciu [utilizator]

    Populatia-i mult mai mică(am rămas puțini de la sărăcirea țării...), somajul mult mai mare ( luați în considerație și persoanele fără ocupație), PIB-ul lui ponta e mincinos,... deci, fă, Bruxelles, calcul gresit, ia-ti refugiații și baga-ti-i în Shenghen!
  • +5 (7 voturi)    
    4000 (Miercuri, 9 septembrie 2015, 13:56)

    sampras [anonim]

    Ia sa-i puna la munca pe cei 4000. Sa construiasca o fabrica de mobila, sa mobilam toate scolile romanesti, si sa lucreze cei 4000 de refugiati. sa vedem cati raman pe aici
  • +10 (10 voturi)    
    Marea Britanie (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:00)

    sampras [anonim]

    A se observa ca intreaga mare britanie (anglia, scotia, irlanda) sunt mai egali decat toti si nu primesc nimic
  • -7 (15 voturi)    
    Romanul ospitalier si ipocrit (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:04)

    Martin [anonim]

    Bai dar nu va e rusine? Sunteti groaznici! Va e frica ca va fura joburile? Ce v-ati atacat asa...

    Evident ca UE o sa contribuie la fondurile necesare ajutorarii acestor oameni.

    Bine ca n-a carait niciunu din voi cand romanii au emigrat in vest, la bunastarea de acolo.

    Ce dovezi aveti cand spuneti ca printre ei sunt teroristi? Va reamintesc ca majoritatea teroristilor vin deja din Europa! Ei deja traiesc printre noi, pleaca sa lupte in Siria, Irak....

    Sunteti vai de capu vostru. Plini de ura, ciuda si lipsiti de orice urma de omenie.
    • +5 (11 voturi)    
      ia-i la tine prietene (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:23)

      george_p [anonim] i-a raspuns lui Martin

      Eu traiesc in Romania, nu ma intereseaza dreptul la circulatie in UE, care ne-a facut mai mult rau, a dus la depopularea tarii, la destramarea famiilor, si acum popularea cu papuasi huligani.

      Am mila de oamenii care vin cu ganduri bune, pe cand imaginile Tv nu arata niste oameni pasnici, arata niste bestii. Si fii sigur ca dintre aceste bestii, cele mai rele ne vor fi repartizate noua.
      • -5 (9 voturi)    
        bestii? (Miercuri, 9 septembrie 2015, 15:08)

        Martin [anonim] i-a raspuns lui george_p

        Pentru cultura ta generala dreptul la libera circulatie in UE a adus miliarde de EURO in Romania. E unul din singurele motoare pentru economia noastra subrezita. Degeaba te scuzi si te ingropi in bula ta si spui ca nu te intereseaza...asta nu e raspuns de om responsabil, ci dovedeste doar cat de scurta e viziuna ta si cat de limitata e viata ta pana la urma.

        Nu vreau sa te jignesc, lucrurile astea reies din modul in care iti comunici gandurile aici!

        Cum poti sa folosesti si sa asociezi cuvinte gen Bestii cu situatia dramatica in care se regasesc acei parinti...oameni care au trebuit sa-si abandoneze copiii in larg, la care le-au murit sotiile pe drum si cate alte grozavii la care nu te-ai gandit niciodata si in care din fericire tu nu a trebuit sa te gasesti.

        Bestie esti TU in primul rand pentru ca emani atata ura si dai dovada de o incredibila intoleranta pentru un om care traieste in Europa anului 2015. Se vede ca in viata ta nu ai avut de-a face cu oameni si culturi diferite de a ta...lumea ta este una mica si rea. Mi-e mila de tine ca poate ai familie si copiii si le insufli valori atat de toxice cum emani aici.

        Casca gura si informeaza-te din mai multe surse, nu numai din latrinele nationaliste, care abia asteapta sa-si impuna agenda in momentele astea.
        • +3 (5 voturi)    
          Cica nu vrei sa-l jignesti... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 17:13)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Martin

          si mai incolo il faci bestie si cu caps lock. Eu zic mai intii sa te uiti tu in oglinda si abia dup-aia sa zici de ceilalti.

          Si ce vina avem noi ca acei imigranti s-au dus in largul marii in salupe improvizate? Ce vina am? Pai vina este a acelor oameni inconstienti, a acelor parinti care si-au supus copiii la un asemenea risc. In orice alta tara civilizata occidentala (alea pe care le iubesti tu la nebunie, Suedia, Germania samd.), parintii aceia ar fi ajuns la inchisoare pentru neglijenta fata de copii.

          Deci ce vreau eu sa zic, legea este lege si ea trebuie respectata de toti, indiferent din ce tara provin. Sentimentalismele astea ieftine nu ne ajuta la nimic. Constitutia unei tari este facuta pentru a fi respectata de toti, nu sa o schimbam la cererea unor tari straine.
          • -2 (2 voturi)    
            pt cititoare (Miercuri, 9 septembrie 2015, 20:45)

            Martin [anonim] i-a raspuns lui cititoare

            Cum poate fi numit mai cititoareo un om cu gandirea aluia? Tu ai citit ce-a scris? sau te dai in stamba doar asa sa-ti versi amaru aici?

            Nimeni n-are treaba cu vina ta, stai linistita. Tu esti o inocenta, nu esti vinovata de nimic...nimanui nu-i pasa de elucubratiile tale retorice...

            si ca sa-ti raspund la intrebare: oamenii aia au fugit si si-au riscat viata copiilor si a sotiilor din disperare, au fugit de moarte, duduie, de frica mortii iminente care venea dupa ei si ii nenorocea. Cum altfel va explicati ca un om plateste pentru un loc in barca la niste nenorociti apoi se urca cu copilasii lui si sotia si apoi mor pe capete inecati?

            Am ramas blocat cand am citit cum ii acuzati de neglijenta fata de copiii..e incredibil, o prostie mai mare ca asta n-am mai citit de mult. Pai cand vin dementii aia din Isis peste tine ce ati fi propus sa faca doamna? Sa deschida o petitie pe internet? Sa publice un articol pe hotnews sa intrebe daca romanii pot fi deranjati un pic?

            Pur si simplu nu realizati ORORIILE in care se pot regasii niste oameni nevinovati.

            Din confortul scaunul dvs chiar va imaginati ca un om face treaba asta din plictiseala?

            Ce s-a intamplat in viata dvs de ati ramas fara nicio urma de empatie...cum va puteti uita sincer in oglinda cu atata rautate in suflet?
    • 0 (6 voturi)    
      nu (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:27)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Martin

      mie nu mi-e rusine. nimic nu e evident, nu stiu ce e asa evident pentru tine. omenie avem doar pentru vecinii nostri, nu pentru tot mapamondul aiurea. nu avem toti ONG-uri sa ne bucuram ca vom avea din nou niste fonduri publice de cheltuit. dislocarile de populatie nu sunt specificul nostru, sunt specificul scolii de la frankfurt si a marxistilor vestici care au transformat periferiile marilor orase in ghetouri fara nici o autoritate statala si unde bratul legii e scrantit de-a binelea!
      • -1 (5 voturi)    
        mda (Miercuri, 9 septembrie 2015, 15:51)

        Martin [anonim] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

        Da pe dracu...omenie pentru vecini...nu ti-e rusine sa minti in halul asta?

        Cum poti sa ai omenie doar cu jumatate de masura mai? Ori o ai, ori nu o ai!
    • +5 (7 voturi)    
      Nu mi-e frica ca ne fura joburile. (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:48)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Martin

      Mi-e frica ca ne arunca in aer.
      • -5 (9 voturi)    
        psihoza (Miercuri, 9 septembrie 2015, 15:41)

        Martin [anonim] i-a raspuns lui cititoare

        Omule sunt 44 de milioane de musulmani in Europa!!! de 2 ori mai multi decat romani, tu realizezi asta?

        Cum poti sa fii atat de paranoic si sa-ti imaginezi ca un extra de 4646 o sa-ti explodeze tie bula.

        Gandeste-te ca multi dintre ei isi cauta o viata normala, toti suntem oameni. Au studii superioare, sunt doctori, avocati, profesori ce au pierdut totul. Poate o sa puna afaceri pe picioare si tu sau copiii tai o sa lucreze pentru ei. Desteptule!

        Reveniti-va din panica asta. Habar n-aveti despre ce vorbiti.
        • +4 (8 voturi)    
          Oare? (Miercuri, 9 septembrie 2015, 16:46)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Martin

          1. Nu sint numai 4646. Adunati cu cei de dinainte, ne revin 6351.

          2. 6351 in 100 de ani devin cel putin 90 de mii, daca luam in calcul faptul ca fiecare femeie musulmana face 5 copii ca medie. (Am zis 5 ca sa nu-mi sariti in cap ca zic 10 sau mai multi)

          3. 44 de milioane de musulmani in Europa e deja mult prea mult.

          4. Printre acesti refugiati, cum ii numesti tu, cu studii superioare etc, sint si vreo 4 mii de teroristi. Impartit frateste la numarul de tari din UE, ca tot se poarta acest impartit, ne ies cam 150 de teroristi pe tara. Eu nu-i vreau in tara mea, ai inteles? Unul e suficient sa faca ce-a facut nebunul ala in Tunisia, dar 150?? Si daca asta inseamna sa discriminez alte citeva mii de musulmani, asta e. Stii cum e zicala aia. "Mila mi-e de tine, dar de mine mi se rupe sufletul."

          5. Am locuit in strainatate ca sa vad ce afaceri pun aia pe picioare, chioscuri de cartier, trafic de droguri si incasat chirii ilegale de la case date cu subventii de la stat. Nu, multumesc, dar nu-mi doresc ca eu sau copiii mei sa lucram in astfel de domenii.

          6. Mai usor cu 'desteptule' ca aici noi discutam pe argumente, nu pe bagatul pumnului in gura.
          • -4 (6 voturi)    
            retorica goala (Miercuri, 9 septembrie 2015, 17:17)

            Martin [anonim] i-a raspuns lui cititoare

            44 de milioane nu sunt nici macar 10% din populatia totala a Europei, 503 milioane cetateni!

            Cum puteti propaga atata dezinformare fara sa va fie rusine? De unde ati scos doamna matematica asta infernala?

            Trimite-ti o scrisoare la CIA, se pare ca ati inventat ecuatia teroristilor. Suneti un geniu in viata se pare.

            Dar cine sunteti dvs doamna sa dictati ce e prea mult sau prea putin? De unde impertinenta asta?

            Foarte bine ca fac copiii multi. Faceti si dvs tot atatia daca vreti sa va luati la intrecere. Va tin pumnii, sper ca mai puteti!

            Cine o sa va plateasca pensia, in conditiile in care Europa imbatraneste si Europenii puri pe care ii iubiti nu fac copiii suficienti?

            Va doare fix in paispe, dar va place sa panicati asa gratuit, de parca-i pasa cuiva de paranoia dvs.
            • +4 (6 voturi)    
              se scrie 'trimiteti' (Miercuri, 9 septembrie 2015, 18:37)

              cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Martin

              Mai usor cu tensiunea ca vi se face rau si ajungeti sa puneti liniute unde nu trebuie.

              10% este enorm, chiar si 1% este enorm. Ginditi-va ca e suficient sa treaca pragul de 50% in unele tari, ca religia crestina din acea tara sa fie inlocuita cu cea musulmana. Ce sa zic, Vlad Tepes, Stefan cel Mare si Constantin Brincoveanu ar fi mindri de un conational ca dumneata.

              Legat de formule, eu zic ca e la mintea cocosului. Nu ai nevoie de un doctorat in matematica sau sa lucrezi in CIA ca sa iti dai seama cum natalitatea musulmana explodeaza. Dumneavoastra ati fost la uman, nu-i asa?

              Iar legat de pensie, esti naiv si imi pare foarte rau pentru viitorul tau financiar daca tu chiar crezi ca oamenii aceia o sa lucreze legal si o sa-ti dea tie pensie.

              Stii ceva, hai sa nu o mai lungim si da si tu un comunicat cum ca iei 5 familii de imigranti musulmani la tine in casa.
              • -3 (5 voturi)    
                mea culpa pentru liniuta..fir-ar ea sa fie (Miercuri, 9 septembrie 2015, 20:53)

                Martin [anonim] i-a raspuns lui cititoare

                Da, in retorica dvs faceti apel la modele medievale. Asta denota epoca in care sunteti cu mintea...

                Si pana la urma care ar fi problema cu ce religie are X sau Y. Care e treaba dvs?

                Tu realizezi ca iti impui aceeasi hegemonie de care ii acuzi pe ei acum asupra oricarei alte minoritati religioase din Romania?

                Fiecare non-ortodox trebuie sa-ti suporte tie aerele pentru ca ai norocul sa faci parte din majoritate.

                Ce logica de 2 bani...

                Ti-e frica recunoaste! pentru ca lumea in care traiesti se schimba!

                Si e foarte bine, odata iesita din zona ta de confort o sa pui osu si o sa lupti sa faci fata concurentei. Doar asa te dezvolti ca om.

                Convietuirea cu oameni din culturi diferite este o pepiniera extraordinara. Romania a pierdut mult prin uniformizarea asta produsa de comunisti.
    • +5 (7 voturi)    
      :)) (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:57)

      iobagul [utilizator] i-a raspuns lui Martin

      Ba ca infantil mai esti, da tie iti trebuie dovezi ? Eu nu mi-i doresc, nu doresc acest risc.
      • -2 (6 voturi)    
        Hello???? (Miercuri, 9 septembrie 2015, 15:46)

        Martin [anonim] i-a raspuns lui iobagul

        Da, normal.

        Cum poti sa faci alegeri fara dovezi? Tu iti conduci viata dupa frici/fobii irationale? Nu incerci sa-ti explici alegerile in viata?

        Fiecare om de langa tine e un risc potential. Dupa logica ta ar trebui exterminati toti.

        Multumim pentru mostra asta de gandire de psihopat (om dominat de frici irationale)
        • +2 (4 voturi)    
          Martinica... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 18:46)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Martin

          Eu sper ca tu ai sub 40 de ani.

          "If you're not left-wing in your 20's you've got no heart. If you're not right-wing in your 40's you've got no brain".
  • -5 (13 voturi)    
    Ura. O sa ne creasca natalitatea! (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:07)

    dumitru [anonim]

    La cati pensionari avem in tara, eu unul salut venirea strainilor. Sa faca cat mai multi copii, sa-i integram si sa-i bagam in campu muncii...asa poate o sa aiba cine sa ne plateasca pensiile peste 20 de ani
    • +6 (10 voturi)    
      CREZI TU (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:43)

      ardeleanu_ion123 [utilizator] i-a raspuns lui dumitru

      aia care sunt in stare sa munceasca si-i duce capul vor merge in Germania si celelalte state. restul vor veni la noi! si TU va trebui sa muncesti ca sa-i intretii, pentru ca altfel esti un xenofob si un rasist ordinar
      • -9 (13 voturi)    
        da,exact (Miercuri, 9 septembrie 2015, 15:12)

        Martin [anonim] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

        La fel cum si romanii au beneficiat de acest gen de ajutoare afara. Acum este si randul nostru sa contribuim.

        Si nu te stresa prea tare, nu o sa-ti fure nimeni din buzunarul tau inchis.

        De unde stii tu ca oamenii astia nu o sa puna pe picioare afaceri? La care poate tu sau prietenii tai vei ajunge sa lucrezi? De ce tot timpul trebuie sa inventezi scenarii catrastofale?

        Multi din oamenii astia sunt doctori, profesori care au pierdut totul...citeste mai dramele lor si vei intelege ca nu sunt toti chelea pulii cum iti imaginezi.

        Cu ce esti tu mai bun decat ei?
        • +3 (3 voturi)    
          Se vede ca esti somer (Miercuri, 9 septembrie 2015, 18:38)

          Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Martin

          si-ti tot dai cu parerea pe-aici. Nu esti convingator, doar arogant. Vezi statisticile: numai 10% dintre imigranti decla(pentru ca nu au acte) ca au studii superioare, 24 % au absolvit 4 clase, 10% nu u fost scolarizati, iar restul declara o educatie de nivel mediu.
          As zice, mai bine cauta-ti de lucru inainte de a aparea astia. La calificarea ta, orice analfabet e o concurenta demna de luat in considerare.
          • -4 (4 voturi)    
            Ad-hominem (Miercuri, 9 septembrie 2015, 21:16)

            Martin [anonim] i-a raspuns lui Lucian_Mares

            Asa ataca-ma, te simti mai bine? :)

            Nu sunt somer, sunt arhitect software! dar s-ar putea sa fiu daca mai continui sa-mi pun mintea cu toti prostii pe aici!

            Analfabet esti tu pentru ca iti permiti sa vorbesti cum vorbesti. Citez: "... inainte de a aparea astia". :)

            Scrii ca o cizma si se vede ca ai trecut prin scoala ca voda prin loboda!
  • +7 (11 voturi)    
    ! (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:10)

    tudorr [utilizator]

    Decat orice numar, mai bine DELOC!
  • +2 (6 voturi)    
    Plantatii avem..... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:17)

    8736 [utilizator]

    .....sclavi ne mai trebuiau. Welcome Mambo Siria!
  • +12 (12 voturi)    
    Migranti (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:19)

    iobagul [utilizator]

    Sunt curios daca Romania va sta drepti sau va pleca capul. Sper ca totusi a mai ramas o bruma de verticaliatate in politica romaneasca. Probabil Mama Merkel va recurge la pedepsirea " copiilor neascultatori " ai Europei, probabil un mic santaj pe tema Schengen.
    • 0 (0 voturi)    
      s-a mai explicat... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:34)

      demaGOGU [anonim] i-a raspuns lui iobagul

      ...pedeapsa ptr refuzul refugiatilor va consta in excluderea din spatiul Schengen (ptr statele deja membre, vezi Visegrad) si cu transformarea acceptarii cotelor in conditie obligatorie, dar nu suficienta!, ptr admiterea Ro, Bg, Hr, etc in Schengen.
      • +9 (9 voturi)    
        foarte bine... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 16:05)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        atunci nu ne mai intereseaza schengen
        macar (cel putin in prima faza) nu distrug tot UE... distrug doar spatiul schengen

        PS: asta nu e uniune , asta e imperiu (si noi suntem un pasalac)
  • +6 (8 voturi)    
    Luxemburg mai nimic (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:30)

    MarianPConstantin [utilizator]

    Deci Luxemburg nu ia mai nimic. Era si normal ca Junker nu-si trimite imigranti in propria lui tara.
    • -3 (5 voturi)    
      nu stiti nimic! (Miercuri, 9 septembrie 2015, 17:20)

      Martin [anonim] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      Domnule, 40% din populatia Luxemburgului e formata deja din imigranti. Ce vreti mai mult de la o tara de 500.000 de locuitori?

      Informati-va inainte sa mai latrati!
  • +9 (9 voturi)    
    refugiati (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:35)

    eugen6215 [utilizator]

    Nu vad Marea Britanie pe lista.Ei nu iau nimic?
  • +9 (9 voturi)    
    Obligatoriu???? (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:38)

    BKA [anonim]

    Cum adica obligatoriu?????
    Romania nu mai este un stat suveran???
    • +5 (7 voturi)    
      nu mai este (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:48)

      ardeleanu_ion123 [utilizator] i-a raspuns lui BKA

      nu, nu mai este un stat suveran! cand nu ai industrie, cand nu ai armata, cand mai bine de jumatate din populatia activa e plecata din tara, tu chiar crezi ca Romania mai are vreo sansa la suveranitate?
      • +5 (5 voturi)    
        da avem sansa la suveranitate (Miercuri, 9 septembrie 2015, 16:12)

        BKA [anonim] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

        In afara de partea cu industria nu iti dau dreptate.
        Regional vorbind, avem cea mai pregatita armata, peste Ungaria, Bulgaria, Serbia, Grecia, fostele state Iugoslave, m-as risca sa zic ca e un pic peste chiar si cea a Ucrainei.
        Cat despre partea activa a populatiei, ii aduci inapoi cu scaderi drastice de taxe, ceea ce va duce si la o oarecare relansare a industriei
  • -11 (11 voturi)    
    Statele mici se vad in momente grele (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:38)

    dinica [anonim]

    Este momentul sa aratam ca Romania nu este Rromania.
    Cel mai frumos moment in istoria recenta a Romaniei din punct de vedere istorico-social este 1939, comportamentul statului roman fata de refugiatii polonezi.
    Observ din comentarii, nu numai despre emigranti, ca isteria primeaza.
    Avem un presedinte, un guvern, un parlament, care pana acum au tratat cu calm situatia. Sa le acordam incredere.
    Singurul repros este comunicarea deficitara.
    Nu vom muri ca vin 7.000 de nefericiti. E loc destul. In acelasi timp pleaca 10.000 de doctori. Romani.
    • +9 (9 voturi)    
      I-ai la tine acasa . (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:53)

      iobagul [utilizator] i-a raspuns lui dinica

      I-ai domle la tine acasa, eu nu ii doresc langa casa mea, eu imi doresc familia in siguranta. Sunt sigur ca majoritatea migrantilor isi vad de treaba lor dar este suficient un radical ISIS la 1000 de migranti si se duce tot dracului. E un risc pe care eu personal nu vreau sa mi-l asum.
      • -8 (8 voturi)    
        ete fleosc.... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 15:54)

        martin [anonim] i-a raspuns lui iobagul

        Ai trait suficient in bula ta. E timpul sa infrunti realitatea :)

        Soferii ce se urca beti la volan omoara mai multi oameni decat toti teroristii din Europa mai paranoicule. Sau cainii vagabonzi ce misuna pe strazile din tara noastra draga.

        Tu realizezi ca te agiti ca un pepsi pentru o fantezie bolnava din capul tau? Te-ai panicat si lasi ignoranta sa te faca de rusine aici.

        Documenteaza-te inainte sa deschizi gura.
    • -9 (9 voturi)    
      Ti s_a dat minus (Miercuri, 9 septembrie 2015, 15:27)

      alin [anonim] i-a raspuns lui dinica

      Inseamna ca gesturile frumoase din istorie nu inseamna nimic pentru xenofobii de la hotnews.

      Sa alegem atunci momente triste: pogromul de la Bucuresti... ca sa vorbesc numai de acela.

      Cine spune ca românii sunt primitori sa mai gandeasca o data, sunt primitorii cu europenii care au euroi si cu rudele lor.

      Dar ei sa aiba libera circulatie.

      Cam asta e cu românii.
  • +11 (11 voturi)    
    in strada (Miercuri, 9 septembrie 2015, 14:42)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    eu sunt pregatit sa ies in strada! acuma ca nu mai au nimic de dat la fier vechi, padurile le-au facut una cu pamantul ( si le fac in continuare) acuma ne mai fac si tara asta amarata centru de refugiati musulmani !

    NU, MULTUMESC! PANA AICI!
    • -5 (5 voturi)    
      Mda (Miercuri, 9 septembrie 2015, 15:57)

      Martin [anonim] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

      Hai iesi, abia astept sa te vad la televizor si sa te pun pe youtube!

      Bine ca atunci cand te fura politicienii, cand plagiaza Ponta si Oprea stai in casa si o freci.

      Te-ai gasit acum erou de carton sa te dai in stamba pe net...
  • +3 (3 voturi)    
    Ultima stire: (Miercuri, 9 septembrie 2015, 15:13)

    Nicolae [anonim]

    UE a decis ca acei refugiati care vor da dovada de neseriozitate in Germania, sa fie trimisi,ca pedeapsa, in Romania,cazati pe la caminele munbcitoresti din Bucuresti, Cluj si cei mi reticenti asa,la Iashi.
    Toto odata, politia din Munchen a declarant ca de cand au navalit sirienii si irakieni in capital Bavareza, cersetorii din juru garii centrale de la Munchen fac foame.Deoarece 99% din acesti cersetori si hoti de buzunare de pe linga gara din Munchen sunt veniti din Romania, in mod normal ar trebui sa se calculeze care sunt pierderili su-fe-ri-te de acesti romani nevinovati,deveniti VICTIMELE sirienilor si irakienilor care au cotropit pashicul orash Muncjhen si deci Uniunea Europeana v-a trebui sa plateasca despagubire Romaniei.Daca fiecaruia din cei 3500 de cershetori si borfashi din Romania care muncesc in mod cinstit in sudul Germaniei l-I se va da compensatia bine meritata de EUR 2500/caciula pe luna, Romania se oblige ca 5% din aceasta suma sa se foloseasca la ajutorarea sirienilor si irakienilor care s-au napustit in Munchem .
    Amin!
  • +3 (3 voturi)    
    Multi refugiati sunt crestini. (Miercuri, 9 septembrie 2015, 15:27)

    dinica [anonim]

    Cei care sunt prigoniti cu precadere sunt crestinii ortodocsi.
    Mai ales in Siria unde sunt 1,5 milioane. Oficial 1,1.
    Asa ca nu va mai framantati atat.
    Presedintele va opta pentru crestinii ortodocsi, aratand ca sunt mai usor de asimilat. Si ca la fondurile noastre, este un element esential.
    Germanii si bulgarii vor lua musulmani, ca au turci de ordinul 10XX6.
    Suedezii, danezii si finlandezii ii vor lua pe cei blonzi.
    Mai ales olandezii.
  • +4 (4 voturi)    
    adica... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 16:03)

    liviu_ [utilizator]

    noi suntem in tarile fruntase... (mai putin cand e vorba de schengen).
    nu era vorba ca jermanica sa primeasca 500 sau 800k ?! cum a ajuns acum la 31k?!
    invata si nemtii de la noi: dau din gura da cand e de actiune lasa pe altu mai prost
  • +7 (7 voturi)    
    E finita la comedia (Miercuri, 9 septembrie 2015, 16:04)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    M-au fugarit minerii 2 zile ,am plecat din tara de sila lui iliescu si ai lui si am ajuns acum la 4x de ani ( si-mi vine sa ma vasectomizez singur pe hol scriind asta ) sa cred ca voi ajunge sa-l ovationez pe Putin ca eliberator al Europei.Adica sper ca voi ajunge...
    Acum stau si ma uit la ce am scris si nu-mi vine sa cred.
    Multumesc,Europa.
  • +3 (3 voturi)    
    Partea cea mai trista... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 16:20)

    cititoare [utilizator]

    Este ca nu prea se poate bloca aceasta propunere.

    "Daca cel putin patru state UE care au peste 35% din populatia UE se impotrivesc, propunerea Comisiei Europene pica la vot"

    Am facut un calcul rapid al tarilor care in mod sigur vor zice 'nu' (Romania, Bulgaria, Ungaria, Slovacia, Cehia, Polonia, Letonia, Estonia, Lituania) si abia daca trecem cu toate populatiile acestor tari de 22% din totalul populatiei UE, cu UK, Danemarca si Irlanda in afara. Daca le includ, situatia e si mai albastra: 19%.
  • -8 (8 voturi)    
    repartizare (Miercuri, 9 septembrie 2015, 16:29)

    robert [anonim]

    un calcul simplist ne arata ca 6464 refugiati repartizati celor 319 orase din Romania duce la 20 refugiati per oras.
    Daca tinem seama ca unele orase sunt mai mari si mai puternice ,si pot prelua mai multi refugiati,efortul nu ar fi foarte mare.
    • +6 (6 voturi)    
      Stii ceva... (Miercuri, 9 septembrie 2015, 17:17)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui robert

      Daca te dai asa rotund, ia ridica tu mina si ofera-ti casa la 20 de imigranti.

      Deci nu vorbi tu in numele meu, pentru ca eu nu vreau sa am astfel de vecini si nu vreau ca sa mi-i forteze nimeni pe git.
    • -2 (2 voturi)    
      Si 1 securist pe 1 refugiat. 1:1 (Miercuri, 9 septembrie 2015, 17:19)

      dinica [anonim] i-a raspuns lui robert

      Fara comentarii, doar un calcul simplist.
      Nu vad cum ar putea coace ei ceva cu cate-un ofiter operativ in spate. Sau poate acestia-si fac somnul de frumusete. Le-o pune la casti nani, nani.
    • -6 (6 voturi)    
      romanu ospitalieru lu peste (Miercuri, 9 septembrie 2015, 17:22)

      Martin [anonim] i-a raspuns lui robert

      Paranoicii de aici nu stiu matematica....iti pierzi timpul...

      Pentru ei toti non-crestinii sunt teroristi. Atata ura ca azi nu cred ca am mai vazut vreodata pe internetul romanesc.

      Suntem o natie urata, trista si frustrata.

      Ne meritam unii pe altii.
      • 0 (2 voturi)    
        Mr. Martin (Joi, 10 septembrie 2015, 5:42)

        Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Martin

        Mr. Martin, te iubesc! Ti-am citit comentariile pe tema asta si nu pot decat sa ma inclin. Sunt in deplin asentiment cu tine.

        Si o spun cu o oarecare parere de rau....groaznic popor avem. Opiniile de pe acest site, si nu ma refer doar la tema de fata, dovedesc intr-adevar ce frustrati si inapoiati suntem ca natie. Si pe deasupra si fuduli, de parca faptul ca lucram la vreo multinationala sau am ajuns care cumva peste garla ne dau dreptul sa ne consideram "adevarati occidentali" sau "civilizati", Niste jeguri...
  • -1 (3 voturi)    
    ca tot veni aceasta ocazie (Miercuri, 9 septembrie 2015, 17:22)

    empire [anonim]

    Este timpul si pt guvern si iohanis sa ceara UE si SUA eliminarea vizelor SUA ca o conditie, macar au si romanii o poarta de scapare.
  • +7 (7 voturi)    
    Europa ipocrita (Miercuri, 9 septembrie 2015, 17:49)

    anau [anonim]

    Cum sa pozezi tu in mama cea buna pt imigranti, sa-i chemi la tine in tara si sa le dai sperante ălora ca vor duce o viata mai buna daca vin, si când te trezesti cu ei pe cap sa-i pasezi altora. Cat de ipocrit sa fii? Ai vrut refugiati? Tine-ti-i. Chiar trebuie Romania si nu numai ea, sa plătească pt politica iresponsabila a unor lideri din UE? Desi daca ma gandesc mai bine, tare mi-e teama ca lucrurile au fost aranjate de dinainte. Nu cred ca deciziile astea s-au luat acum. Calculul e facut pentru 120 mii de migranti. Junker spune ca vor fi de fapt 160mii. De diferenta de 40 mii nu spune nimic?
  • +6 (6 voturi)    
    moschee + arabi (Miercuri, 9 septembrie 2015, 18:21)

    TC [anonim]

    deci pentru asta vor sa construiasca moschee... ca or sa trimita musulmani si nu au unde sa se inchine. LProbabil ordin tot de la UE este, sa construiasca moschea ca vin musulmanii in Romania. le pregateste putin locul in fiecare tara...
  • +3 (3 voturi)    
    Romania vrea 0 zero refugiati (Miercuri, 9 septembrie 2015, 18:29)

    cicanicu [anonim]

    Titlu tembel:
    "Romania vrea doar 1.785 de refugiati din Orientul Mijlociu"
    ROMANIA vrea 0=zero refugiati ca si celelealte tari Europene.
    Una este ce vrea cu IMPUNERE din alte parti Presedintele unei tari alta este ce vor ROmanii care fac ROMANIA.
    Acelasi lucru se intampla si cu celelalte tari di Europa.

    Sa iesim la referendum PRO CONTRA primirii de refugiati.
    • +2 (2 voturi)    
      Mda (Joi, 10 septembrie 2015, 5:43)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui cicanicu

      Daca nu primim refugiati atunci propun ca romanii sa nu mai aiba dreptul de a emigra sau lucra in strainatate. Te bagi?!
      • +2 (2 voturi)    
        Excelent. Impuscam doi iepuri. (Joi, 10 septembrie 2015, 10:23)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

        As vota cu amindoua miinile propunerea asta.
  • 0 (0 voturi)    
    banc (Duminică, 13 septembrie 2015, 2:33)

    Cristian [anonim]

    Un bade către azilantul rătăcit

    -Ști ce înseamnă ”bâtă”?

    -Nu (asta a-nvățat).

    -No hai să-ți arăt.
  • 0 (0 voturi)    
    . (Duminică, 22 noiembrie 2015, 16:12)

    Epigrame si Catrene [anonim]

    Primim cote de imigranți,
    De când suntem în uniune.
    Dar n-avem însă viziune,
    Și exportăm doar premianți.