Reactia Academiei Nationale de Informatii dupa avalansa de plagiate in lucrarile de doctorat: Va evalua respectarea standardelor stiintifice si va lua o decizie

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 7 septembrie 2015, 10:43 Actualitate | Esenţial

Academia Nationala de Informatii Mihai Viteazul (a SRI) incepe un proces de evaluare a modului in care sunt respectate standardele stiintifice in cazul tezelor de doctorat, anunta institutia intr-un comunicat. In urma evaluarii, conducerea institutiei va lua "decizii care vor consolida calitatea procesului de învățământ și cercetare academică". Pozitia Academiei vine dupa ce HotNews.ro a prezentat cazurile de suspiciuni de plagiat din tezele de doctorat coordonate de Gabriel Oprea la ANIMV.

Printre lucrarile de doctorat suspectate de plagiat se numara cele semnate de Neculai Ontanu, Bogdan Licu, Adela Loredana Neagu (secretara lui Gabriel Oprea), Loredana Radu (avocata lui Victor Ponta).

Comunicatul integral al Academiei Nationale de Informatii (sursa):

Având în vedere recentele luări de poziție din spațiul public, cu referiri la unele lucrări științifice elaborate în cadrul Școlii Doctorale a Academiei Naționale de Informații „Mihai Viteazul”, vă facem cunoscută decizia forului nostru universitar, menită a asigura transparența și climatul corect de derulare a activităților cu caracter știintific.

Consiliul de administrație a transmis Senatului Academiei solicitarea de a evalua stadiul implementării măsurilor privitoare la respectarea standardelor de calitate academică a tezelor de doctorat.

În acest sens Senatul Academiei mandatează Consiliul Științific al Academiei Naționale de Informații „Mihai Viteazul” să accelereze procesul de evaluare, inițiat cu mult timp în urmă, asupra modului de respectare a standardelor științifice și dezvoltare a capacității noastre academice.

Concluziile acestei evaluări vor sta la baza unor decizii care vor consolida calitatea procesului de învățământ și cercetare academică în cadrul ANI MV.










7654 vizualizari
  • +23 (23 voturi)    
    cind anulati diplomele? in rest gargara (Luni, 7 septembrie 2015, 10:46)

    mnicku [utilizator]

    ieftina...
    • 0 (0 voturi)    
      Halal doctorat, halal absolventi (Luni, 7 septembrie 2015, 17:20)

      mufa [anonim] i-a raspuns lui mnicku

      Daca astfel se dau doctoratele in asa numita institutie, prin deductie logica imi dau seama ce pregatire au persoanele ce termina ANI si ce bine apara siguranta statului nostru.
      De unde si bancul cu Obama, Putin si Johannis si celebra replica "Trei rechini sa-ti aduca ma-ta!".
      Se pare ca din Mihai Viteazul a ramas doar coada calului, sau ce iese de sub ea, ca sa zicem asa.
  • +22 (22 voturi)    
    Sa fim seriosi (Luni, 7 septembrie 2015, 10:54)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nimeni nu va lua nici o masura, iar furtul intelectual va continua.
    • +12 (12 voturi)    
      Pai da (Luni, 7 septembrie 2015, 11:33)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      cel mai potrivit lucru: se face o comisie.
      Rezultatul: nul. Dar se cheama ca s-a analizat problema.
  • +20 (20 voturi)    
    Observatie (Luni, 7 septembrie 2015, 10:59)

    sile [anonim]

    Intr-o astefel de situatie, daca chiar vrei sa-ti recapeti prestigiul, angajezi pe cineva din afara (cineva cu si mai mult prestigiu) sa faca o investigatie si sa vina cu o serie de recomandari.
    Asa, noi centram, noi dam cu capul, era mai ieftin (pentru contribuabil) sa declare direct ca-i doare in cot si sa treaca mai departe.
  • +16 (16 voturi)    
    plat si sterp (Luni, 7 septembrie 2015, 11:02)

    victor L [utilizator]

    raspunsul Academiei Nationale de Informatii.
    Un limbaj de lemn, din cel mai prost lemn.
  • +15 (15 voturi)    
    Standarde ? (Luni, 7 septembrie 2015, 11:12)

    D_Poroineanu [utilizator]

    Toate tezele de doctorat de la Colegiul National de Aparare sunt plagiate. La cel de Informatii nu stiu dar de ce nu cand avem de a face cu acelasi material uman; corupt, declasat, retardat mintal si a-moral.
    Sa ai titlul de doctor si tu sa fi analfabet numai in Romania se poate intampla. In Africa toti cei cu diplome academice si-au facut studiile in vest.

    Totul este FAKE in Romania. Notiunile nu au acelasi inteles ca si in vest; politician, bureaucrat, manager, doctor,- au alte sensuri in lumea normala.

    Orice teza academica trebuie sa fie verificata pentru plagiat de organizatii special concepute. Pentru lucrari in limba engleza sunt firme specializate care caut textul oricarei lucrari, inclusiv a celor studentesti, pe net si dau o nota. In universitatile serioase profesorii solicita rapoarte de la aceste firme.
    Cred ca au inceput sa analizeze si teze in limba romana.

    Sa omori 1000 de oameni si sa nu ai vinovati numai in Romania...
    Sa distrugi o intreaga baza industriala numai in Romania...
    Sa jefuiesti banci de stat fara un respnsabil numai in Romania...
    Sa propui numai politicieni din fosta garda securisto-comunista si sa astepti viziune evolutive numai in Romania.....
    Sa ai 50% din populatie analfabeta functional si sa pretinzi sistem de invatamant numai in Romania...
    Sa ai milioane de hectare necultivate si sa pretinzi agricultura numai in Romania....
    Sa inchizi 500 de mine si sa nu deschizi niciuna numai in Romania....

    STOP si de la CAPAT e singura solutie. Afara cu toata pleava asta umana compusa din securisto-comunisti si progeniturile lor.

    Marele Gainar Oprescu - fiu de general de Securitate - ce fel de educatie putea primi el decat una duplicitara, schizofrenica, talhareasca, lacoma, dispretuitoare fata de romanul de rand.
  • +12 (12 voturi)    
    sigur ca da (Luni, 7 septembrie 2015, 11:30)

    Razvan_M [utilizator]

    Vor sa analizeze intern timp de 15 ani si sa bage totul prin vreo 30 de comisii care sa spuna ca fonturile difera - in loc de Arial cu caractere de 12 s-a folosit Times New Roman cu caractere de 13.5.
  • +13 (13 voturi)    
    suna a PCR... (Luni, 7 septembrie 2015, 11:48)

    lili [anonim]

    Vorbe goale, astia vor ramane cu diplomele, diplome pe baza carora ocupa functii inalte si mai ales foarte bine platite in statul roman!
    Adica, plagiatul este recompensat ca lumea in Romania, rusine!
  • +9 (9 voturi)    
    Unul (Luni, 7 septembrie 2015, 12:04)

    Andrei [anonim]

    Nu cred ca exista undeva Academiei de informatii (sau poate nu stiu). Asta e o Scoala de ofiteri si trebuie sa-si vada lungu nasului, pe chestiuni academice. O parte din ofiteri ii iei le faci un training si asta e ce-ti trebuie: militari, economisti, ingineri, IT etc ce domeniu vrei sa acoperi. Pai doctoratul il iei prin Universitatile de Stat nu la Scoala de securici!! Eu am audiat un curs al unuia de la ANI ce preda la universiate, acu 10 ani. Ceeeee literatura de specialitate, ce bibliografie, citate, apud, nota, citat, idem , ibidem etc Mai mult decat slab, si un maistru de Liceu e mai inventiv.
    ANI = Scoala de tras cu urechea asa ca ce au invatat aia pun in practica (copy). Cum drk sa faci tu doctor unu care te asculta, el nu mai stie cand e la treaba sau cand e cerecetator dct asta-i tragic
  • +8 (8 voturi)    
    desfiintare (Luni, 7 septembrie 2015, 13:14)

    acoperitu [anonim]

    Cea mai rationala masura ar fi desfiintarea.
    Dar cum exista posibilitatea ca unii care nu sint buni de nimic sa roada niste bani de la stat , probabil ca nu se va desfiinta.
  • +4 (4 voturi)    
    Hoții verifică legalitatea? (Luni, 7 septembrie 2015, 14:23)

    vali47 [utilizator]

    Ăștia fură din titulatură.De când sunt ei academicieni ca să se numească Academia .....Îmi amintesc cum,cu câți-va ani în urmă,un grup de analfabeți cu pretenții,parlamentari fiind au vrut să înființeze un fel de academie având ca membri fondatori acei impostori-Iordache,Șova,Ponta,Vanghelie și alții ca ei,care trebuiau plătiți de la buget.De ce?Pentru-că erau membri fondatori!Au renunțat la presiunea societății civile,dar,se pare că sau strecurat în structurile de apărare.Niște școli sunt necesare pentru astfel de structuri,dar sunt școli,nu academii.Oamenii ăștia nu-și cunosc lungul nasului!
  • 0 (0 voturi)    
    Toti suntem doctori (Luni, 7 septembrie 2015, 19:21)

    Pernevan M. [anonim]

    La asa "doctori", asa profesori, la asa profesori asa studenti, la asa studenti, asa absolventi, la asa absolventi, asa societate.
    Daca primul ministru fura si nu pateste nimic, ce sa te mai legi de restul? N-are rost.
    Pentru Ponta ciorditul nu e litera de lege. E teza de doctorat.
  • 0 (0 voturi)    
    Da secretara? (Miercuri, 9 septembrie 2015, 1:17)

    KostasP [utilizator]

    Da secretara lu' nentu oprea care a primit steaua romaniei si doctorat, ce mai face?