VIDEO Ce declara Oprescu cu cateva ore inainte sa fie retinut: Nu suntem toti neam de hoti si de derbedei / Ma sperie balanta justitiei / Delatiunea a ajuns un sport national

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 6 septembrie 2015, 16:30 Actualitate | Esenţial

Sorin Oprescu, cu cateva ore inainte sa fie retinut
Foto: Captura YouTube
Sorin Oprescu a dat sambata un interviu jurnalistei Ioana Raduca, iar aceasta a postat pe site-ul ei un fragment din discutia avuta cu primarul general ce ar fi avut loc cu cateva ore inainte de flagrantul organizat de DNA.

In interviu edilul spune ca il sperie balanta justitiei si acuza ca delatiunea a ajuns un sport national.

“Nu suntem toti neam de hoti si de derbedei. (…) S-a incetatenit ideea ca toti din administratia locala sunt hoti, toti iau 10%, 15% (…) E prezumtia de nevinovatie, ce sa fac, sa stau toata ziua sa afirm ca nu?”, a spus Oprescu.

“Nu asta ma sperie, ma sperie balanta justitiei, aia legata la ochi. Justitia asta chiar trebuie sa fie oarba si sa nu fie discutabila. (…) vezi de cele mai multe ori ca balanta nu e chiar in echilibru, te sperii, tu ca individ. De ce te sperii? De nesansa, nu ca ai ceva … fiecare om are partea lui ascunsa, fiecare are cate ceva de reprosat, dar de aici si pana la fapte… “, a declarat in interviu Oprescu

“Delatiunea a ajuns un sport national, cozile facute la DNA ca sa aiba ceva de spus, asta mie nu-mi miroase a bine, alunecam acum in partea cealalta”, a acuzat primarul Capitalei.












14965 vizualizari
  • +29 (37 voturi)    
    incult si arogant (Duminică, 6 septembrie 2015, 16:37)

    Hipius [utilizator]

    nu se spune ''da fapt'' ,se spune ''de fapt''.Nu asa se sta in scaun la interviu,ca nu esti la BIRT.Esti doar un alt imbecil care s-a crezut invincibil.Nici ca doctor nu ai fost mare lucru...ca primar ce sa mai zic.Noroc ca tara e plina de oameni ca tine,asa ajungi la putere.In unele state civilizate nu ai intra nici in partid.
    • +4 (4 voturi)    
      Barosan si smecher (Duminică, 6 septembrie 2015, 17:08)

      Malone_M [utilizator] i-a raspuns lui Hipius

      Si as adauga eu, in unele tari necivilizate, nu numai ca nu ar intra in partid dar ar fi chiar scurtat de cap.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu-ti poate citi postarea adresata aici, (Duminică, 6 septembrie 2015, 17:17)

      care_va_sa_zica [utilizator] i-a raspuns lui Hipius

      e la bulau.

      Suna asta atat de bine pentru ca suna a normalitate.
      Asa cum vrem noi sa sune normalitatea, cei care nu facem din a fura un mod de viata.
    • +6 (6 voturi)    
      Mi-am dorit ca Bucurestiul sa scape de el (Duminică, 6 septembrie 2015, 19:33)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Hipius

      intr-un fel sau altul, prin orice mijloace. Nu l-am votat niciodata, l-am considerat intotdeauna un papagal incompetent care va distruge Bucurestiul cu idioteniile lui. Dar nu credeam ca omul poate fi atat de josnic. Cu limbajul lui smecheresc i-a prostit pe multi din orasul asta , fapt care arata cam ce nivel au cetatenii capitalei Romaniei. Acum o sa vina PSD sau PNL cu un alt politruc care o sa inceapa din nou cu texte gen "bucurestenii mei" asa cum ne adula acest bosorog mafiot si securist.
  • +6 (6 voturi)    
    Foarte (Duminică, 6 septembrie 2015, 16:57)

    gigifisiune [utilizator]

    bine ca delatiunea a ajuns sport noational, altfel ce ne-am fi facut cu borfasi d-astia ca tine?
  • +7 (7 voturi)    
    Interviu. (Duminică, 6 septembrie 2015, 17:13)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Sigur pe el, ca un securist de vita veche! Si impertinent ca un nomenklaturist contemporan. Vezi pozitia lui Iliescu, fata de mineriade!
  • +7 (7 voturi)    
    exact ! (Duminică, 6 septembrie 2015, 17:16)

    soloman [utilizator]

    nu suntem toti hoti.Doar voi!
  • +3 (3 voturi)    
    Curat imbecil (Duminică, 6 septembrie 2015, 17:32)

    Serghei Anutov [anonim]

    De cateva saptamani se tot vorbeste ca va fi "saltat". Cat de tampit sa fii sa mai pui botu' in asemenea conditii! I-o fi luat Dumnezeu mintile...
  • +7 (7 voturi)    
    Delatiunea (Duminică, 6 septembrie 2015, 17:44)

    MPopa [utilizator]

    Delatiunea poate fi discutabila moral - desi cand e vorba de coruptie institutionala se numeste datorie civica, nu turnatorie.
    Problema e ca un om cinstit nu ar trebui sa fie speriat de posibile delatiuni. E foarte putin probabil sa fii condamnat de justitia romaneasca doar pe baza unui denunt. Denuntul e doar elementul declansator.
    Am vazut ca si Adrian Nastase deplange faptul ca, de cand au intrat la inchisoare marii finantatori din fotbal (niste infractori ordinari de altfel) a scazut valoarea campionatului intern. Ca sa vezi unde erau problemele natiunii noastre, vom avea mai putini smecheri agramati care sa castige 300.000 de euro pe an ca urmare a "performantelor" sportive.
  • +7 (7 voturi)    
    Limbajul corpului (Duminică, 6 septembrie 2015, 17:56)

    CititorulComentator [utilizator]

    La smecheri de Ferentari am mai vazut asa ceva. Si intonatia cuvintelor etc.
  • +4 (4 voturi)    
    Cata siguranta pe infractor ... (Duminică, 6 septembrie 2015, 18:03)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Cat tupeu ordinar pe el! Cum minte cu tupeu de borfas ...! Ce mimica pe borfas! Un borfas si doar atat! Din clica lui Iliescu !
  • +3 (3 voturi)    
    Nu este numai el de vină. (Duminică, 6 septembrie 2015, 18:04)

    iovhe [utilizator]

    Vina este și a patronilor de firme.Majoritatea patronilor (nu toți) care plătesc pentru a primi lucrări fie sunt slab pregătiți în domeniul respectiv și calitatea lucrării este rea.Sau au în sânge hoția și așa vor muri.O firmă care poate face o lucrare bună și are un patron cinstit nu poate participa la licitații.Se poate găsi o soluție ca să dispară acest „dat și primit de bani negri”.
  • +4 (4 voturi)    
    Profilul securistului tipic... (Duminică, 6 septembrie 2015, 18:46)

    cartofil [utilizator]

    arogant, le stie pe toate, tupeu cat incape. Asa a vazut el la taticul, general cu scoala profesionala la baza. Generatia a doua, a copiilor securistilor stalinisti. La fel ca si Ioana Petrescu, care a primit o sinecura la Ministerul Finantelor pentru ca tatal ei a fost securist SIE pe timpul lui ceausescu. Acesta este sistemul, si ne mai trebuie doua generatii sa scapam de aceasta grupare mafiota.
  • +5 (5 voturi)    
    Parca e SOV. "Protejati-va statul, domnilor". (Duminică, 6 septembrie 2015, 18:57)

    ddutz [utilizator]

    Aceiasi aroganta, acelasi aer de om superior, care se adreseaza pulimii, cum ii place lui sa zica.
    El, calare pa camila, ne vorbeste noua calare pe rama.
    Siktir! Gainarule.
  • +2 (2 voturi)    
    Comentariu (Duminică, 6 septembrie 2015, 19:10)

    Dan garceag [anonim]

    Mdaaa D-mnilor procurori ,,,mai sapati ,,sapati ,,ca s-ar putea repeta acesta poveste la foarte multe Primarii din tara ,,,
  • +4 (4 voturi)    
    VIATA BATE FILMUL! (Duminică, 6 septembrie 2015, 20:22)

    utopian [utilizator]

    Don Corleone, nu altceva. Cat de senin minte!

    INCREDIBIL!
  • +4 (4 voturi)    
    Opinie (Duminică, 6 septembrie 2015, 21:29)

    Adrian Popescu [anonim]

    Delatiunea si cozile de la DNA este consecinta faptului ca indivizii de joasa speta care manevreaza bugete publice nu au coloana vertebrala . Numai scursuri in sistemul bugetar.....
  • +2 (2 voturi)    
    Normal (Duminică, 6 septembrie 2015, 23:17)

    7cats [utilizator]

    Normal ca nu suntem toti!
    Dar tu esti!!!
  • +3 (3 voturi)    
    "delatiunea" (Luni, 7 septembrie 2015, 8:44)

    Mosu [anonim]

    Acum 20 de ani ,dupa lovitura de stat comunista,am lucrat un timp in Danemarca.Un vecin pensionar isi cu mparase o Skoda noua.Dupa citeva zile ,la sesizarea altor vecini, fiscul l-a vizitat. Totul a fost in regula si toata lumea si-a vazut de treaba.Mi s-a explicat ca e o datorie cetateneasca sa sesizezi astfel de lucruri.Se verifica, totul e in regula,in interesul national.Educatie si legi bune.
  • +2 (2 voturi)    
    Sorin Oprescu (Luni, 7 septembrie 2015, 11:49)

    laurentiuonu [utilizator]

    Nu l-au mai rabdat alti hoti mai precauti si l-au dat in primire la DNA.
    Povestea cu imprumutul pentru plata taxelor este o poveste de adormit copii spusa de oameni in toata firea catre adulti.
    Toti hotii de calibrul lui Oprescu platesc gras avocati, sa-i scoata basma curata dupa ce au furat pe rupte ani si ani de zile.
    Oprescu a fost si este inca din timpul facultatii un golanas de Dambovita si un politruc. Nici poveste de medic cu mari merite in medicina.
    A facut si el ce a vazut la Crin Halaicu, Si Viorel Liss dar la o scara mult mai mare. NISTE JAVRE ORDINARE!