Senatul a votat modificarea legii privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 1 septembrie 2015, 20:05 Actualitate | Esenţial

Senatul a votat modificarea legii privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor de pana la 2 ani, astfel cine opteaza pentru primul sau al doilea an ar putea primi minim 600 de lei sau maxim 3400 in primul, iar in al doilea an cel mult 1200, indiferent de optiune, potrivit Mediafax.

"Cine opta pentru primul an (de concediu maternal - n.r.) primea 600 lei minim sau 3400 lei maxim, iar cine opta pentru al doilea primea 600 sau 1200. Si s-a pus problema ca, de la inceput, cel care opta pentru doi ani primea numai 1200 de lei maxim si era o nedreptate, discriminare. Si am spus: cine opteaza pentru primul sau al doilea an trebuie sa primeasca la fel - 600 minim sau 3400 maxim in primul si maxim 1200 in al doilea an, indiferent de optiune", a declarat marti senatorul PNL Mariana Campeau.

Campeanu a mai afirmat ca acest proiect de lege elimina o discriminare, insa, a precizat ca este o picatura intr-un pahar cu apa, pentru ca sunt foarte putine mamae care au dreptul la 3400 de lei si opteaza pentru doi ani, in general se intorc la cariera pentru ca inseamna ca au venituri mari.

Proiectul de lege votat de Senat, care va ajunge la Camera Deputatilor, propune modificarea actualei indemnizatii pentru ca "in situatia optarii pentru concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, indemnizatia pentru cresterea copilului sa se stabileasca, pentru primul an, in cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 lni si nu poate fi mai mica de 1,2 ISR si nici mai mare de 6,8 ISR, respectiv nu poate fi mai mica de 1,2 ISR si nici mai mare de 2,4 ISR, pentru al doilea an".












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
55736 vizualizari
  • +1 (1 vot)    
    corect (Miercuri, 2 septembrie 2015, 14:05)

    Gobelin [utilizator]

    se elimina o discriminare clara.
    si in plus , madam Campeanu le numara gresit doar pe cele peste 3400 lei, insa cate sunt intre 1200 si 3400 lei care erau limitate la 1200 pe legea veche.
    toate astea au de castigat pe legea noua, unele mai mult altele mai putin.
  • 0 (0 voturi)    
    Nefolositor (Luni, 7 septembrie 2015, 14:28)

    Coca Marius [anonim]

    Aceste lucruri ajuta doar persoanele care realizeaza venituri foarte mari in viata de zi cu zi si sunt revoltate ca in perioada concediului nu pot avea acelasi venit dar niciodata nu va ganditi la persoanele care lucreaza lunar pe salarul minim adica in mana 638 ron si nu le ajung bani pentru chirie si factura ,aceeasi suma o primeste când vine si un copil ,degeaba luati decizi doar pentru aceei bogatii si restul oamenilor care se lupta cu minumul sunt tot mai defavorizati. In concluzie mereu se iau masuri pentru ceii ce au iar pentru cei ce nu le ajung bani sa isi cumpere mancare ii defavorizati aici nu ma refer la persoanele care nu au serviciu ci doar la segmentul de persoane care lucreaza pe salarul minim
    • 0 (0 voturi)    
      sa moara si capra vecinului (Marţi, 8 septembrie 2015, 15:30)

      Alexandra [anonim] i-a raspuns lui Coca Marius

      Nu e vorba de acei bogati... Persoanele care au un salariu mai mare au si contributii mult mai mari...pana la urma din banii acestora se platesc indemnizatii, ajutoare etc... e clar ca 600-700 lei nu ajuta ...nu te poti descurca cu atat , mai ales cand apare si un copil ...dar nici nu putem sa primim toti la fel ...depinde si de munca pe care o faci...si cat ai investit ca sa ajungi acolo....timp, efort , pentru o facultate (si aici nu ma refer la particulare)
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns la email/ul lui NEFOLOSITOR (Miercuri, 9 septembrie 2015, 12:10)

        Miri [anonim] i-a raspuns lui Alexandra

        Ca de obicei, voi cei care nu a/ti dat pe la scoala prea des si aveti un salariu mic (potrivit pregatirii voastre medii) sunteti nemultumiti de veniturile celor care si/au petrecut multi ani prin facultati si "au lucrat" la intelectul lor pentru a obtine un venit mai mult decat al vostru! Este normal sa obtina si indemnizatii pe masura!!!
        • 0 (0 voturi)    
          Facultate degeaba (Miercuri, 9 septembrie 2015, 21:02)

          idunna [anonim] i-a raspuns lui Miri

          Mda... cum se vede si din raspunsul tau facultatea nu inseamna mare lucru pt unii oameni... Cand esti sarac muncesti, nu dormi in banca pe banii parintilor ca sa te lauzi ca ai facultate... Si pot sa iti dau cateva exemple de oameni care au ajuns sa castige prin munca...
          • 0 (0 voturi)    
            Facultate pe puterile tale (Duminică, 22 noiembrie 2015, 15:05)

            Louminou [anonim] i-a raspuns lui idunna

            Cand parintii sunt saraci, mai ai varianta sa inveti cat poti de mult si sa intri la buget. Iar in facultate sa lucrezi in paralel. Eu asa am facut. Nu inseamna ca am un salariu pe masura capacitatilor mele, dar se poate si altfel. Hai sa nu ne mai plangem de mila si sa facem eforturi mai mari sa ne dezvoltam.
    • 0 (0 voturi)    
      indemnizatie (Duminică, 3 ianuarie 2016, 20:14)

      cristina [anonim] i-a raspuns lui Coca Marius

      Cei "bogati" nu au rente viagere, ci muncesc si ei, doar ca au o calificare mai bine platita decat altii. Adica tu, daca stii doar sa dai cu matura, iei minimul pe economie sau ai pretentia sa iei cat un inginer?! Altii au studiat cand tu bateai mingea pe strada. In plus, cei "bogati" platesc contributii mai mari la stat. Spre exemplu, eu platesc pe putin 2 salarii minime pe luna, deci, cand fac un copil, as vrea sa beneficiez si eu de contributia pe care o platesc o viata intreaga, ca pensia, nu se stie daca o mai apuc...macar un an-doi, pentru copii, sa primesc o mica parte din ce platesc.
  • 0 (0 voturi)    
    Mi se pare mie sau de fapt nu s-a schimbat nimic.. (Marţi, 8 septembrie 2015, 16:38)

    ad1 [utilizator]

    Mi se pare mie sau nu s-a schimbat nimic? nu era si acum la fel? 85% din salariu pana la 3400 ron plafon pt primul an si intre 600-= si 1200 lei in al doilea an?
    Ce se schimba odata cu legea asta ? ca nu inteleg....
    ce e nou??
  • 0 (0 voturi)    
    Mi se pare mie sau de fapt nu s-a schimbat nimic.. (Miercuri, 30 septembrie 2015, 14:35)

    anonim [anonim]

    pe vechea lege, daca optai de la inceput pt 2 ani primeai 1.200 lei si pt primul si pt al doilea an - acum se primeste mai mult, diferentiat pe fiecare an. din ce am observat se alegea o perioada de doar 1 an ca sa se primeasca maximul - caz in care, daca te razgandeai si vreai sa stai acasa si al doilea an, pt acest al doilea an nu mai primeai nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    Cui i se aplica noua lege? (Luni, 12 octombrie 2015, 18:18)

    nicoleta [anonim]

    Noua modificare se aplica doar copiilor nascuti incepand cu 1 ianuarie 2016? sau si celor nascuti la sfarsitul lui 2015 pt care se face dosarul de indemnizatie incepand cu 1 ianuarie 2016?
  • 0 (0 voturi)    
    Senatul a votat modificarea legii privind concediu (Marţi, 27 octombrie 2015, 14:59)

    Diana [anonim]

    daca m-am incadrat la 3400lei pt un an de crestere copil si am platit 3000 la banca pentru contractele protejate de institutiile statului iar la un an m-am reintors la munca lasand copilul cu persoane straine care dupa 2-3 luni plecau iar acum duc copilul la cresa unde mananca toate porcariile pt ca , cresele au controale sa verifice dc se da iaurt la copii , iaurt care determina numeroase alergii, ec am facut?
    Am facut alegere corecta, sa-mi creasca altii copilul , sa-l lipseasca de dragostea materna , sa stam toti cu frica in san ca maine nu ne mai permitemn ratele si suntem dati afara din casa.nu este corect deloc, pt copii macar 2 ani tb sa stea o mama acasa, noi platim atatea impozite si din calcule reiese ca mai avantajoasa este o mama care nu lucreaza si primeste ajutorul de 600lei decat eu care trag pe branci in multinaionala si vad copilul o ora pe seara.
  • 0 (0 voturi)    
    data aplicare lege si conditii (Duminică, 22 noiembrie 2015, 11:45)

    Mamica [anonim]

    NU reusesc sa inteleg daca se aplica si copiilor nascuti in decembrie avand in vedere faptul ca postanatalul dureaza 43 de zile...la toti copiii sau doar celor nascuti incepand cu 1 Ian 2016.
    Va rog sa ma lamuriti daca se afla cineva in tema,va multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    FINALIZARE????????? (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 15:38)

    pia [anonim]

    Cand drak au de gand sa finalizeze legea asta? Prin 2017-2018 incolo?
  • 0 (0 voturi)    
    Raspuns primit de la CAMERA DEPUTATILOR 09.12.2015 (Vineri, 11 decembrie 2015, 20:52)

    cezar [anonim]

    Buna,

    Mai jos regasiti o parte din raspunsul primit de la Camera deputatilor :

    "Potrivit dispoziţiilor art. 61 din Regulamentul Camerei Deputaţilor, republicat, Comisia a dezbătut inițiativa legislativă menţionată mai sus, în şedinţa din 22 septembrie 2015.

    Membrii Comisiei au examinat iniţiativa legislativă supusă avizării, expunerea de motive şi avizul Consiliului Legislativ.

    În urma dezbaterilor, deputații prezenți la lucrări au hotărât, cu unanimitate de voturi, întocmirea unui AVIZ NEGATIV.


    Va informam ca acest proiect este trimis pentru raport la Comisia pentru munca si protectie sociala.

    Nu putem preciza in acest moment cand va fi finalizat raportul.
    Termenul de inscriere pe ordinea de zi a Camerei Deputatilor, dupa elaborarea raportului, este de 7 zile.
    Derularea procesului legislativ al acestui proiect de lege il puteti urmari pe site-ul Camerei Deputatilor (www.cdep.ro), la adresa:

    http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck2015.proiect?cam=2&idp=15107.

    Pentru mai multe detalii va puteti adresa direct Comisiei pentru munca si protectie sociala la adresa de e-mail cp07@cdep.ro sau la nr. de telefon 021 414 1111."
    • 0 (0 voturi)    
      dilema (Luni, 21 decembrie 2015, 21:22)

      adina [anonim] i-a raspuns lui cezar

      Buna ziua,

      Am o intrebare: cat timp s-a derulat intre proiectul de lege pentru pensile special si adoptarea acestuia?

      Multumesc pentru raspuns!
  • 0 (0 voturi)    
    indemnizatie crestere copil 2016 (Joi, 14 ianuarie 2016, 11:15)

    Claudia [anonim]

    Buna,

    Pana la urma cum a ramas, 85% primul an si maxim 1200 in al doilea an?s-a aprobat legea definitiv?
    Eu in iunie trebuie sa nasc.

    Ma poate ajuta cineva cu un raspuns!

    Mersi
    • 0 (0 voturi)    
      indemnizatie (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 10:49)

      silvia [anonim] i-a raspuns lui Claudia

      buna
      inca nu s-a aprobat legea, si eu trebuie sa nasc in martie, dar mi-am pierdut speranta deja.
      bafta si sarcina usoara
  • +1 (1 vot)    
    lege indemnizatie 2016 (Miercuri, 20 ianuarie 2016, 12:07)

    Cristina Feraru [anonim]

    Buna,

    Am trimis email in care intreb exact care e statusul si la Camera Deputatilor si la Comisia pentru munca si protectie sociala si nu am primit raspuns. Probabil nici nu vor raspunde.
    Nu cred ca vor aproba aceasta lege pentru ca nu au avantaje :(.
  • 0 (0 voturi)    
    Indemnizatie (Vineri, 12 februarie 2016, 23:22)

    Bejinaru [anonim]

    BUna seara! am o intrebare, mai e valabila legea in care zice ca tatal este OBLIGAT sa efectueze o luna din CCC?