UPDATE Inca un roman retinut in Ungaria/ MAE: 27 de cetateni romani au fost retinuti de politia ungara, pentru trafic de persoane, in ultimele cinci zile

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 30 august 2015, 12:23 Actualitate | Esenţial

UPDATE 2 - Un alt roman a fost retinut duminica de autoritatile ungare pentru trafic de persoane, acesta fiind al 27-lea prins de politia ungara in ultimele cinci zile, informeaza Ministerul Afacerilor Externe (MAE).

"Ambasada Romaniei la Budapesta a fost informata astazi, 30 august 2015, de Politia ungara ca un cetatean roman a fost retinut in aceasta dimineata in apropierea localitatii Kistelek pentru suspiciunea de trafic de persoane. MAE precizeaza ca, din data de 26 august 2015, in Ungaria au fost retinuti 27 de cetateni romani pentru trafic de persoane. Pana in acest moment niciunul dintre acestia nu a solicitat asistenta consulara", se arata intr-un comunicat de presa al MAE transmis duminica si citat de Agerpres.

Ambasada Romaniei la Budapesta mentine legatura cu autoritatile ungare in cazurile cetatenilor romani retinuti in Ungaria pentru trafic de persoane.

UPDATE 1 - MAE: 26 de cetateni romani au fost retinuti pentru trafic de persoane, in Ungaria, din 26 august

Ambasada Romaniei in Ungaria a fost informata, duminica, de Politia din Budapesta, ca trei cetateni romani au fost retinuti in 29 august pentru suspiciunea de trafic de persoane, MAE precizand ca 26 de cetateni romani au fost retinuti in aceasta tara incepand din 26 august.

"Ambasada Romaniei la Budapesta a fost informata astazi, 30 august 2015, de Politia din Budapesta ca trei cetateni romani au fost retinuti pentru suspiciunea de trafic de persoane, la data de 29 august 2015. Cei trei cetateni romani au fost audiati la data de 29 august 2015 si se afla in arestul Politiei Budapesta", se arata intr-un comunicat transmis duminica de Ministerul de Externe, citat de Mediafax.

MAE precizeaza ca, din data de 26 august, in Ungaria au fost retinuti 26 de cetateni romani pentru trafic de persoane.

Pana in acest moment, niciunul dintre acestia nu a solicitat asistenta consulara, mentioneaza Ministerul de Externe.

"Ambasada Romaniei la Budapesta mentine legatura cu autoritatile ungare in cazurile cetatenilor romani retinuti in Ungaria pentru trafic de persoane", se mai arata in comunicat.
________

Alti doi cetateni romani au fost retinuti in Ungaria pentru trafic de persoane, unul in judetul Csongrad si celalalt in judetul Gyor-Moson-Sopron, potrivit unor comunicate postate duminica pe site-ul politiei ungare, informeaza Mediafax.

Conform politiei din Gyor-Moson-Sopron, un sofer roman in varsta de 29 de ani a fost retinut sambata, dupa ce in autovehiculul sau au fost descoperiti sase cetateni sirieni, care nu detineau documentele necesare trecerii frontierei din Ungaria si Austria. Prin urmare, romanul este cercetat de autoritatile ungare pentru trafic de persoane.

Potrivit politiei din judetul Csongrad, un alt roman a fost retinut in noaptea de sambata spre duminica, in timp ce conducea o camioneta marca Ford pe autostrada M5, in care erau inghesuiti 41 de imigranti clandestini. Romanul va fi de asemenea cercetat pentru trafic de persoane.

Mai multi cetateni romani au fost retinuti pentru trafic de persoane in Ungaria si Austria in ultimele zile, in contextul valului de imigranti cu care se confrunta Europa.

Ministerul roman al Afacerilor Externe anuntase vineri ca 18 cetateni romani sunt retinuti si cercetati pentru trafic de persoane in Ungaria, in patru cazuri diferite, 16 dintre acestia aflandu-se in arestul politiei din Budapesta. Sambata, MAE a confirmat ca alti patru romani au fost retinuti de politia ungara in regiunea Csongrad, fiind suspectati de trafic de persoane.

De asemenea, sambata seara, MAE a anuntat ca autoritatile austriece au confirmat retinerea a doi cetateni romani, soferi ai unor camioane in care se aflau mai multe persoane, in localitatea Braunau, respectiv la Salzburg.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5271 vizualizari
  • +3 (33 voturi)    
    romanul (Duminică, 30 august 2015, 12:47)

    toxx [utilizator]

    sa faca o combinatie din orice :)) vad ca sar unii de fund in sus pe aici, ca nu s-au dat nume ca ce stiu romanii asa bine limba ca sa faca trafic de persoane. E simplu, ii gasesti pe sirieni pe camp ii intrebi daca au vreun ban la ei, ii bagi in duba si speri sa nu te opreasca nimeni pana in Austria. Si uite asa a facut romanul un ban "cinstit" fara munca, cum toti suntem obisnuiti (ma rog, nu toti).
    • +4 (18 voturi)    
      Nu-s gasiti in camp (Duminică, 30 august 2015, 16:08)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      E organizata treaba, aia is preluati de la calauze din Bulgaria, nu e nimic nou doar ca business is booming now.
      • -8 (12 voturi)    
        Traficanții din Ungaria sunt predominant romani?! (Duminică, 30 august 2015, 20:00)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Traficanții de persoane din Ungaria (și Austria) sunt predominant cetățeni romani (posibil etnici maghiari)?! Asa ar părea atâta timp cât ziarele anunța retinerea a 27 în cinci zile. Totuși trebuie lămuriri suplimentare.

        Citat:
        "Inca un roman retinut in Ungaria/ MAE: 27 de cetateni romani au fost retinuti de politia ungara, pentru trafic de persoane, in ultimele cinci zile"
        HotNews.ro, Duminică, 30 august 2015, 12:23
    • +5 (19 voturi)    
      ti-au dat interlopii minus ! (Duminică, 30 august 2015, 16:33)

      Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      daca-i adevarat, rupeti-le capu' (e vorba de unguri, nu de romani, cu justitia din Romania m-am convins) ! M-am saturat (cred ca si voi, am scris la pers. I singular sa nu sara vreunul ca vorbesc si in numele lui) de toate gunoaiele din Romania care nu se simt bine pana nu fac 20 de franci din ORICE !
      • -2 (10 voturi)    
        bulau (Duminică, 30 august 2015, 20:53)

        Irizat [anonim] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

        Sper sa le dea ungurii vreo 10 ani de bulau.
        Trebuie introdusa infractiunea de "subminare a civilizatiei europene"; cu pedepse grele.
    • +3 (11 voturi)    
      Orbanistan (Duminică, 30 august 2015, 19:00)

      idsoc [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      Hai frate ca e clar propaganda. Ar aresata securitatea din Orbanistan si o musca care zboara invers si bazaie romaneste pt trafic de persoane. E clar ca dupa chifla la camionul in care au murit saracii refugiati tot vor sa dovedeasca ca e o chestie romaneasca. Doar ca de la retinere la condamnare e o diferenta. Si am vrea sa vedem toata reteaua, cu capi cu tot.
      • -2 (6 voturi)    
        normal (Luni, 31 august 2015, 7:58)

        e.o. [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

        Da, e si o parte mare de propaganda.

        Nici gardul nu se asteptau sa opreasca migrantii, dar e un factor descurajator si are menirea de a dirija fluxul de oameni.

        Tot asa si diversele arestari. Mai cresc scorurile, se mai gandesc scursurile daca merita sa stai in inchisoare.
  • +2 (22 voturi)    
    Da da (Duminică, 30 august 2015, 13:46)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Ne-am saturat de marxism cu forta! Franta, good bye!
  • -4 (20 voturi)    
    totusi... (Duminică, 30 august 2015, 16:46)

    gege [anonim]

    nu inteleg cum asta s-ar putea incadra la trafic de persoane. se exagereaza pe fondul tragediei din Austria. pana la urma nu ii baga nimeni cu forta in auto, dimpotriva...
    • +5 (21 voturi)    
      sigur! (Duminică, 30 august 2015, 18:20)

      Natasa [utilizator] i-a raspuns lui gege

      Cum se cheama cand iei mii de euro sa duci ilegal peste granita niste oameni? Turism, taximetrie? Trafic de persoane si daca iti iese fara sa fii prins te-ai scos! Pe urma esti bogat si admirat in Romania, nu mai conteaza cum ai facut banii! La noi e admirat orice hot cu conditia sa fi furat destul! SI mai terminati cu listele in care vrei sa vedeti ca pe nenorocitii aia ii cheama popescu sau ionescu, e absolut ridicol, e ca si cum cineva si-ar imagina ca sfantul dac verde nu s-ar preta la asemenea mizerii!
      • +6 (8 voturi)    
        ...intrebare... (Duminică, 30 august 2015, 18:54)

        ALTUN [anonim] i-a raspuns lui Natasa

        sunt romani sau fac parte din nationalitatile conlocuitoare ?!
        • +5 (5 voturi)    
          ce zice, ce zice? (Luni, 31 august 2015, 10:29)

          artware [anonim] i-a raspuns lui ALTUN

          daca sunt prinsi sunt romani, daca vor "otonomie" sunt ce vor ei, adicatelea unguri!
      • +4 (10 voturi)    
        Are dreptate gege (Duminică, 30 august 2015, 19:18)

        ids [utilizator] i-a raspuns lui Natasa

        Natasa, citeste directiva 2011/36/eu inainte sa comentezi. Lipseste elementul de fortare, amenintare, rapire sau frauda.
        Si de asemenea nu e vorba de dac sau nedac, e vorba de adevar. Orban a furnizat cu intentie informatii eronate si lumea e iritata tocmai pt ca din tragedia altora se face propaganda. Cred ca si tu ai vrea sa stii adevarul, doar daca infratirea sovieto-maghiara nu e mai importanta.
  • -3 (19 voturi)    
    re-re (Duminică, 30 august 2015, 18:35)

    demaGOGU [utilizator]

    are Ro vreo reactie la declaratiile lui Fabius?

    tratatul de pace post '89 a impus pierderi grele Romaniei:

    distributiile de energie: EdF
    distributiile de gaze: GdF
    distributiile de alimente: Auchan, Carrefour
    distributia banului: SocGen
    s.a.m.d

    cat mai tinem capul in pamant?!?
  • -1 (21 voturi)    
    Concluzii . (Duminică, 30 august 2015, 18:46)

    Marx [anonim]

    Sa nu credeti ca arestarile sunt la voia intamplarii . Ungurii , diabolici din fire si experti in diversiune - ca si rusii - au tot interesul sa arate cu mana spre romani si sa spuna ca nu suntem in stare sa pazim frontiera estica cu asa comportamente . Si asta pentru ca ungurii au de pierdut enorm daca zona Schengen se muta mai la est . Dispar vami , graniceri , o gramada de sefi care se ocupa cu asta acum , etc .
    • -5 (9 voturi)    
      concluzii? (Duminică, 30 august 2015, 19:32)

      Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui Marx

      sa mor daca-ti inteleg logica! Imigrantii erau intrati in spatiul Schengen din Serbia, nu din Romania ! Ce legatura are Schengenul cu traficul de persoane in interiorul Schengen ?
      Astept dezmintire de la MAE ca gunoaiele alea 27 nu sunt romani !
      Nu-ti face probleme ca daca intram in schengen si noi vom avea aceeasi problema cu a ungurilor pe granita de vest !
  • -2 (12 voturi)    
    Ca idee (Duminică, 30 august 2015, 22:11)

    Anonim [anonim]

    pentru cei ce vor doar nume si altele.
    Exista legea 677 privind protectia datelor cu caracter personal.

    Iar pe de alta parte MAE, cred eu, informeaza despre romanasii nostri, ca doar nu o sa inceapa sa se intereseze si sa ceara datele personale ale cetatenilor unguri arestati pana in prezent legat de refugiati.

    Nu cred ca ar avea ceva cu Romania subiectul, in sensul de denigrare.
    Daca l-au prins pe roman facand trafic de persoane, ce sa fac ungurii, sa constate ca e bulgar, sau ungur, sau slovac?
    Ce atata patima? E infractor roman si gata.
  • -4 (12 voturi)    
    Unde e picior de român (Duminică, 30 august 2015, 22:23)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    e si furt, trafic de persoane etc. dupa modelul national al PArlamentului ROMANIEI care e doar adunatura de hoti si complici la jaf
  • -4 (4 voturi)    
    Puscarie (Luni, 31 august 2015, 9:45)

    Doru_T [utilizator]

    Dar nu la noi. Le doresc puscarie acolo, in Ungaria (in speranta ca e mai dura la unguri). N-are importanta ca-s etnici maghiari, romani, sarbi etc. Deloc.
  • +3 (5 voturi)    
    Nume si prenume (Luni, 31 august 2015, 9:50)

    klaus [anonim]

    Am dori sa stim cum ii cheama pe respectivii traficanti si pe unde isi au domiciliul in Romania, daca mai au. Intrebarea principala e pe unde trec granita? Inteleg ca ii ia din camp dar cum ajung acolo? In rest e propaganda ungureasca ca intotdeauna. Sunt curios cate persoane in total au arestat pentru astfel de activitati si ce cetatenii au respectivii. Si la final, avem un Minister de Externe plin de incompetenti pentru ca au trecut cateva zile si nu vad nici o reactie.
  • +3 (3 voturi)    
    Dar astia ce vaneaza? (Luni, 31 august 2015, 11:11)

    Mariusica.a [utilizator]

    Refugiati sirieni sau romani? O_o

    Nu spun ca am fi noi sfanti, dar totusi....astia parca au inceput o campanie impotriva noastra