VIDEO Alti patru romani au fost retinuti de politia ungara pentru trafic de persoane

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 august 2015, 12:34 Actualitate | Esenţial

Soferi romani, prinsi transportand imigranti clandestini
Foto: Captura YouTube
Alti patru cetateni romani au fost retinuti de politia ungara pentru trafic de persoane, dupa ce au fost prinsi transportand 21 de imigranti clandestini, potrivit unui comunicat publicat sambata pe site-ul politiei ungare, informeaza Mediafax.

UPDATE MAE: Politia ungara a confirmat retinerea a patru romani in regiunea Csongrad, suspectati de trafic de persoane

Ministerul Afacerilor Externe a precizat, sambata, ca patru cetateni romani au fost retinuti de politia ungara in regiunea Csongrad, suspectati de trafic de persoane, acestia urmand sa apara in fata unui judecator care va decide cu privire la situatia lor juridica.

"La solicitarea Consulatului General al Romaniei la Szeged, politia ungara a confirmat in cursul zilei de astazi 29 august 2015, retinerea a patru cetateni romani in regiunea Csongrad, suspectati de trafic de persoane. Potrivit primelor informatii obtinute, cei patru cetateni romani urmeaza sa fie prezentati in fata unui judecator care va decide cu privire la situatia juridica a acestora", se arata intr-un comunicat de presa remis de MAE.

MAE a precizat ca pana la acest moment, niciuna din cele patru persoane nu a solicitat asistenta consulara din partea oficiului consular roman. De asemenea, Consulatul General al Romaniei la Szeged este in legatura cu autoritatile ungare in acest caz.

Potrivit unui comunicat de presa al politiei din judetul Csongrad, vineri, la ora 1.40, fortele de ordine au oprit doua autovehicule, dintre care un autoturism inmatriculat in Bulgaria si o camioneta, pe autostrada M5, in apropiere de Roszke.

In camioneta se aflau 21 de imigranti clandestini, respectiv 10 cetateni sirieni si 11 afgani.

Departamentul de politie din judetul Csongrad a lansat proceduri penale pentru trafic de persoane impotriva a patru cetateni romani, care au fost retinuti si urmeaza sa compara sambata in fata unui tribunal.

Ministerul roman al Afacerilor Externe anuntase vineri ca 18 cetateni romani sunt retinuti si cercetati pentru trafic de persoane in Ungaria, in patru cazuri diferite, 16 dintre acestia aflandu-se in arestul politiei din Budapesta.











4757 vizualizari
  • -10 (16 voturi)    
    trafic de persoane (Sâmbătă, 29 august 2015, 13:07)

    sile [anonim]

    Draga VM citeste urgent definita pentru "traffic de personae". Ce fac aia poate fi illegal sub multe alte aspect dar pana la traffic de personae... Nu traducerea din alte limbi sufera?
    • -2 (10 voturi)    
      Cum fabrici traficanti "romani" (Sâmbătă, 29 august 2015, 18:30)

      Istvan Gergely, sofer [anonim] i-a raspuns lui sile

      Deja seamana a operatiune speciala destinata sa implice si cuvantul "Romania" in mizeria aia din Ungaria.
      Pentru motive de politica xenofoba oficiala a guvernului de la Budapesta si pentru a se "plange" prin UE ca traficul ala de persoane e din cauza "romanilor" si autoritatile maghiare nu ar avea vina.

      E incredibil cati "romani" reusesc sa plimbe pe soselele Ungariei autobuze si camioane pline de imigranti.

      Si cum toti sunt prinsi abia dupa ce s-a descoperit camionul bulgaresc din Austria.

      Sunt deja 20 de "cetateni romani" retinuti de politia ungara in 48 de ore si nici macar unul singur nu a cerut asistenta consulara.

      Nici unuia nu i s-a aflat inca numele.

      Iar colona sonora de pe film a fost taiata asa ca nu putem auzi in ce limba vorbesc politistii cu arestatii in timp ce le fac perchezitia.

      Probabil ca acum se chinuie sa aresteze cat pot de multi, poate gasesc totusi printre ei si vreun etnic roman, nu doar secui si din cei cu dubla cetatenie, sa aiba pe cine da la tv cu nume si prenume "romanesti".
  • -3 (19 voturi)    
    cum se face... (Sâmbătă, 29 august 2015, 13:46)

    hai, ma lasi... [anonim]

    ... ca astia ii raporteaza numai pe romani? statistic vorbind, in ungaria sunt probabil mai multe calauze/traficanti unguri decat romani. cum ii gasesc astia numai pe romani, sunt ai lor mai smecheri, sau pe ai lor nu ii verifica??

    si ar fi foarte bine sa spuna daca e vorba de cetateni cu dubla cetatenie, ca sa se stie si care e etnia. nu de alta dar cetatenii romani pot avea si etnie maghiara, iar de aratat cu degetul sunt romanii ca etnie, nu ca cetateni!
    • +4 (14 voturi)    
      da si nu (Sâmbătă, 29 august 2015, 15:23)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui hai, ma lasi...

      Nu stii (sau ai uitat) semnificatia expresiei "facem embargoul"? Nu stii tu ce activi si harnici erau romanii in "a face embargoul" :D
      • -1 (17 voturi)    
        nici chiar asa... (Sâmbătă, 29 august 2015, 16:40)

        hai, ma lasi... [anonim] i-a raspuns lui ampersand

        parca ungurii au zis ca acel camion era condus de un roman, iar acum se pare ca nu era condus de un roman. ungurii au condamnat in regim urgent un traficant roman de imigranti. acum aresteaza alt numar de calauze romani.

        toti in ungaria.

        tu chiar crezi ca romanii - romani mergeau in ungaria si cunosteau asa bine locurile si limba etc, ca sa se incumete sa faca asa ceva pe scara larga?

        daca-s etnici maghiari cu cetatenie romana si maghiara, sa le zica pe nume. altfel, toti vor crede ca sunt olteni, moldoveni, ardeleni de etnie romana, tatari din dobrogea sau ce vrei tu - doar unguri nu. si s-ar putea sa fie tocmai de-ai lor, iar ei sa arunce cu noroi in noi. dupa ce-a spus secretarul ala de stat sau ce era despre soferul camionului, cum altfel sa mai crezi?!
        • +6 (8 voturi)    
          Asa e, romanii sunt urmacii dacilor (Sâmbătă, 29 august 2015, 17:26)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui hai, ma lasi...

          care erau cei mai viteji si mai cinstiti dintre traci. Imposibil ca in ziua de azi, urmasii lor sa faca nelegiuirile de care-i acuza ghiaurii.
          • 0 (0 voturi)    
            deschide ochii (Sâmbătă, 29 august 2015, 23:48)

            hempli [anonim] i-a raspuns lui Locke Lamora

            din cauza ca e plina tara de hoti, mafioti, clanuri mafiote sa inteleg ca e un popor corect, viteji si cinstiti?
  • +4 (18 voturi)    
    Poate asa mai scapam de ei. (Sâmbătă, 29 august 2015, 13:52)

    ddutz [utilizator]

    Sa-i tina la puscarie si pentru mortii din Austria. Asa mai scapam de ei, ca noi nu suntem capabili sa-i bagam la racoare si au impanzit Europa.
    Apoi ne miram de ce europenii nu ne vor.
    • -6 (8 voturi)    
      Care "noi"? (Sâmbătă, 29 august 2015, 17:30)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui ddutz

      Noi suntem romani, tu esti un ungur frustrat care te dai de-al nostru. Marsh de aici!
  • +10 (14 voturi)    
    ciudat (Sâmbătă, 29 august 2015, 15:18)

    Dodel540 [utilizator]

    Este foarte ciudat ca nici unl dintre "romanii" arestati nu a solicitat asistenta consulara din partea MAE. Oare de ce, nu cunosc limba !?
    • +1 (1 vot)    
      Ai fi suprins (Duminică, 30 august 2015, 12:26)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Sa afli cati neaosi nu-si cunosc drepturile..ei traiesc ca in sec 13
  • +4 (10 voturi)    
    ma gandesc (Sâmbătă, 29 august 2015, 16:24)

    was [anonim]

    Oare prin Romania cati asa zisi imigranti (mai corect) sau refugiati tranziteaza - normal ca ilegal - fara a fi detectati (mai putin corect, un refugiat se opreste cad viata nu lui/ei nu mai este in pericol si nu "imigreaza" spre statele nordice/centrale din UE, inclusiv insula britanica (ca in Franta nu-i destul de bun).
    Ma emotioneaza cad vad niste copii cu parintii lor trecand prin acest exod, dar mi-e teama de convinii sau potentialli teroristi radicali care cu siguranta sunt printre ei, numai ca practic nu toti pot fi detectati, chiar daca autoritatile UE sau la nivel local s-ar face acest screening, sa ma exprim asa.
    Pe de alta parte inteleg ca acei oameni s-au nascut si au trait viata lor pana in acest moment in alta parte a lumii, mai putin civilizata si cu un trai care este sub orice standarde UE, iar acei oameni au fost supusi la propaganda islamica, chiar daca unii sunt constienti ca este gresit. Personal cred, daca eu as trai in orinetul mijlociu fara sa am o imagineclara despre lume si geopolitica, as crede ca pentru toate nenorocirile mele sunt de vina americanii si tarile vestice, si daca o ruda sau un prieen draga mie de ar fi suferind sau decedat din cauza unor bombardamente ale tarilor occidentale, sa fiti siguri ca as cauta razbunarea.
  • -7 (9 voturi)    
    chiar asa (Sâmbătă, 29 august 2015, 19:24)

    stanescu [utilizator]

    toti carausii din Ungaria care fac trafic de persoane sunt romani .... nici un ungur , nici un bulgar .... toti numai romani , ce au acaparat piata traficului de persoane din Ungaria ............ tare , nu !!!!!!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      nu uita (Duminică, 30 august 2015, 0:45)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui stanescu

      Au prins ei mai multe, dar nu uita că presa românească nu e interesată de ce alte nații au prins ăia pe acolo. De aia la noi se vorbește doar de românii arestați, că restul nu ne privesc.
  • +3 (7 voturi)    
    imigranti (Sâmbătă, 29 august 2015, 19:28)

    geo [anonim]

    Va urma sfarsitul Europei. Restul va fi tacere si groaza....
  • +5 (9 voturi)    
    De la guvern (Sâmbătă, 29 august 2015, 19:45)

    Radu [anonim]

    Daca primul ministru si tot guvernul are doar hoti si corupti, de ce ne miram ca restul poporului ia acest exemplu. Se gasesc destui smecheri care profita fara rusine de nenorocirea altora. Sa speram ca pedepsele vor fi exemplare!
  • +5 (9 voturi)    
    Tocmai l-au mai prins pe unul (Sâmbătă, 29 august 2015, 20:14)

    Locke Lamora [utilizator]

    Asa ca nu mai bagati mizeria sub pres, postaci.
  • 0 (2 voturi)    
    Media se intereseaza de proprii cetateni (Duminică, 30 august 2015, 0:11)

    hempli [anonim]

    nu prea vezi ca media sa spuna despre alte nationalitati decat despre propria tara si proprii cetateni asa ca nu vom vedea des stiri despre alti cetateni ca nu reprezinta interes national, asa ca nu mai sariti ca arsi ca ce fac proprii cetateni ca nu sunt usa de biserica, la fel de arsi sunt unii si la romanii prinsi in austria asa ca nu mai dati anumiti cetateni drept usa de biserica daca ar fii usa de biserica nu am avea atatia mafioti in tara, asa ca nu mai sariti in sus daca un cetatean roman face o ilegalitate. Ai gresit, raspunde nu te ascunde dupa deget cu motive de cetatenie si ca romanul e sfant.
  • 0 (2 voturi)    
    Respect (Duminică, 30 august 2015, 12:25)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Ungaria si mai ales politiei