Patriarhia cere lamuriri privind necesitatea, dimensiunile, scopul si impactul moscheii din Capitala

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 26 august 2015, 19:16 Actualitate | Esenţial

Moscheea Carol I din Constanta
Foto: Wikimedia Commons
Patriarhia Romana cere cultului musulman "lamuriri oficiale privind necesitatea, dimensiunile, scopul si impactul" noii moschei care ar urma sa fie construita in Bucuresti, pe un teren de peste 11.000 de metri patrati dat in concesiune Muftiatului de catre Guvern, scrie Mediafax.

Intr-un comunicat publicat miercuri, Patriarhia anunta ca doreste lamuriri oficiale de la cultul musulman cu privire la noua moschee care va fi construita pe un teren de peste 11.000 de metri patrati situat langa Romexpo.

"Patriarhia Romana doreste din partea cultului musulman lamuriri oficiale privind necesitatea, dimensiunile, scopul si impactul unei noi moschei in Bucuresti, pentru o corecta informare a credinciosilor crestini ortodocsi", spune Patriarhia Romana.

In 29 iulie, Patriarhia Romana sustinea ca a fost informata inca din 2005 despre construirea in Romania a unui lacas de cult pentru comunitatea musulmana si nu are nimic impotriva ridicarii moscheii, dar asteapta sa primeasca un teren in Istanbul, unde sa fie construit un centru de pelerinaj, cu capela.

Purtatorul de cuvant al Patriarhiei Romane, parintele Constantin Stoica, declara ca trebuie respectat principiul reciprocitatii si Biserica Ortodoxa Romana sa primeasca un teren in Istanbul, in conditii similare celor in care a fost acordat terenul din Bucuresti pentru comunitatea musulmana.

"Inca din 2005, Patriarhia Romana a fost informata de catre autoritati in legatura cu construirea, in Romania, a unui lacas de cult pentru comunitatea musulmana. Patriarhia Romana a spus, inca de atunci, ca nu are nimic impotriva pentru construirea lacasului de cult, dar ca trebuie respectat principiul reciprocitatii, respectiv sa primeasca un teren in Istanbul, in conditii similare", spunea parintele Constantin Stoica.

Episcopul de Giurgiu, PS Ambrozie, declara, in 15 august, la slujba oficiata de Sfanta Maria la Manastirea Putna, ca "nu se poate construi moschee in tara voievozilor" si ca atunci cand duc povara neamului pe umeri "pe unii ii lasa genunchii" si s-au operat, adaugand: "Bine ar fi sa nu ne lase mintea".

Muftiatul Cultului Musulman din Romania a primit in concesiune, pe o durata de 49 de ani, un teren de 11.295 de metri patrati situat pe bulevardul Expozitiei nr. 22-30, Sector 1, pentru constructia unei moschei.

Terenul de peste 11.000 de metri patrati, de langa Romexpo, cu o valoare estimata la patru milioane de euro, pentru construirea unei moschei cu o capacitate de 2.000 de persoane, a fost dat in concesiune Muftiatului Musulman Cultural la sfarsitul lunii mai, prin hotarare de Guvern. Singura conditie pe care a impus-o Guvernul a fost ca lucrarile de constructie a moscheii sa inceapa in trei ani.

Potrivit protocolului semnat de Muftiatul Cultului Musulman si Secretariatul de Stat pentru Culte, moscheea va avea, pe langa cladirea propiu-zisa a lacasului de cult, mai multe anexe in care vor functiona un loc pentru spalari rituale, o casa parohiala, o biblioteca si un centru de asistenta sociala.

In Romania traiesc aproximativ 65.000 de musulmani, potrivit datelor de la Secretariatul de Stat pentru Culte, iar dintre acestia, 10.000 locuiesc in Capitala. Cea mai mare moschee din Romania este la Constanta, de altfel majoritatea musulmanilor din tara aflandu-se in Dobrogea.

Fostul presedinte Traian Basescu a fost unul dintre ce mai vocali critici ai proiectului, lansand un atac extrem de dur si la adresa liderului comunitatii musulmanilor din Romania, dar si a presedintelui Recep Erodgan. Basescu a sustinut de mai multe ori ca o astfel de initiativa ar prezenta riscuri din punctul de vedere al securitatii nationale, reprosandu-le responsabililor de la Bucuresti ca nu evalueaza implicatiile acestui demers.

"Probabil nu reusiti sa va imaginati o statie de metrou din Bucuresti in care, la ore de virf, un tanar credincios se detoneaza in numele lui Allah. Sau poate inteligenta nu va ajuta sa va imaginati tineri romini esuati in viata convertiti la islamism si trimisi in tabere de instruire prin Siria, Irak sau Afganistan si reveniti in Europa pentru a ne aduce binefacerile Statului Islamic", arata fostul sef al statului, intr-o postare pe Facebook.

De celalalta parte, seful Cultului Musulman din Romania, Murat Iusuf, afirma ca proiectul este unul pasnic si ca nu intelege de ce s-a transformat "intr-o polemica".












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5436 vizualizari
  • +19 (25 voturi)    
    Cacaia reciprocitate? Moscheea se pe terenul BOR? (Miercuri, 26 august 2015, 19:23)

    denvarel [utilizator]

    Statul roman da de la el un teren iar reciprocitatea este ca BOR beneficiaza de un teren in Turcia?

    Daca dadea BOR un teren pentru moschee intelegeam dar asa?

    Pentru ca donatia catre musulmani e ca si cum ar fi dat statul roman un teren BOR. Ca nu i l-a dat direct si l-a dat musulmanilor la schimb cu un teren pe care sa-l primeasca BOR e deja amanunt si nu vad nimic reciproc aici.

    Cand BOR = Romania atunci da, putem vorbi de reciprocitate. Altfel e doar o inca o pomana data cultelor.

    Medicilor nu gasiti cateva milioane sa le dati dar bisericilor de tot soiul da.
    Vreti sa ne ingropati pe toti! Organizat: pe religii.
    • -3 (13 voturi)    
      Reciprocitate (Miercuri, 26 august 2015, 22:20)

      reiand [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      Statul român donează cultului preponderent din Turcia un teren pe teritoriul României, cultul preponderent din România (pentru că asta este, chiar dacă nu îți place) primește ca donație un teren pe teritoriul Turciei. Reciprocitatea este foarte simplă, mă mir că o persoană ce se vrea (bănuiesc) foarte rațională nu înțelege. Sau poate doar se face că nu pricepe, ca să arunce încă un argument strâmb împotriva Bisericii. Au mai fost unii pe care îi deranja credința și credeau că știu mai bine cum stau lucrurile, se chemau comuniști. Să curgă minusurile :)
      • +4 (10 voturi)    
        Lasa-ma sa inteleg... (Miercuri, 26 august 2015, 23:25)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui reiand

        Reciprocitatea vine de la faptul ca si statul Roman si cel Turc fac donatii? Justificate ca acestea sunt religiile majoritare?
        Ce ai spune daca vecinii tai s-ar gandi sa doneze masina ta, la reciprocitate cu transport gratuit pentru ei, unei firme de taxi? In bloc la tine sunt majoritari deci regula expusa de tine se aplica. Pana si tu vei beneficia de gratuitatea la taxi!

        Te vad baiat destept. Scoate-ti din cap binele facut cu forta cuiva doar pentru ca e minoritar. Nu ma intereseaza raiul in care crezi tu. Prefer sa fiu sanatos. Si educat. Si acelasi lucru il doresc copiilor mei.

        E numai treaba ta si a majoritatii din care faci parte cum vreti sa traiti. Eu am alte planuri.
        • -2 (8 voturi)    
          Desigur (Joi, 27 august 2015, 0:45)

          reiand [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

          Mașina nu este un bun comun. Dacă majoritatea vecinilor hotărăsc să doneze un bun comun, cum este acest teren, nu îmi rămâne decât să mă supun. Nu sunt convins însă că, în cazul de față, majoritatea românilor este de acord cu această donație. Eu susțineam validitatea argumentului de reciprocitate al BOR, nu decizia statului de a face donația.

          Altfel, drepturile fiecăruia trebuie protejate iar binele e mai greu să fie făcut cu forța. Cine e majoritar se poate schimba oricând, importat cred este să nu existe atacuri gratuite față de alte păreri și convingeri (cum din păcate văd în multe comentarii). Sănătate!
        • +1 (5 voturi)    
          Te lasam sa intelegi... (Joi, 27 august 2015, 12:49)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

          ....dar nu poti. Terenul pentru moschee nu e al tau, nici proprietate privata. Deci analogia e stupida.

          In bloc se iau decizii (reparatii, izolatii, interfoane, alte amenajari in bloc etc) PE BAZA VOTULUI MAJORITATII. Vrei nu vrei, trebuie sa platesti partea ta. Deci iar vorbesti aiurea.

          Nu te obliga nimeni sa mergi la biserica sau la moschee, deci nu e nici un "bine facut cu forta".

          Personal nu sunt de acord nici cu Catederala, nici cu Moscheea. Dar nici cu logica stupida.

          Si eu prefer sa fii sanatos. Si educat. Dar nu esti. Nu ma intereseaza accidentele aleatorii in care crezi tu. E treaba ta cum vrei sa traiesti, desigur. Dar si eu am alte planuri. Si nu sunt ortodox.
          • +1 (3 voturi)    
            Ne indepartam de subiect (Joi, 27 august 2015, 13:11)

            denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

            BOR sustine ca are un drept prin reciprocitate de la statul Turc.

            Eu sustin ca BOR vorbeste prostii. Terenul pentru moschee nefiind dat de BOR, din proprietatea lor, nu vad de ce ridica pretentii sub masca unei asa-zise reciprocitati. Statul Roman poate pomeni de "reciprocitate"... Dar nu BOR!

            Ultima data cand m-am uitat in constitutie eram un stat laic. Am devenit un stat ortodox intre timp? BOR nu poate si nu trebuie sa vorbeasca in numele Romaniei ca nu i-a dat nimeni puterea asta.

            Reciprocitate e daca eu iti dau ceva iar tu imi dai altceva in schimb.
            Nu daca Ionescu iti da tie ceva iar eu sustin sa-mi dai si tu mie ceva, de valoare asemenatoare cu ce ti-a dat Ionescu tie.

            Toata chestia asta ma enerveaza pentru ca, subliminal, BOR se considera echivalenta cu statul Roman cand abordeaza aceasta problema. Iar introducerea perversa a acestei idei in mintea celor mai putini dotati este periculoasa.
            "Noi" am dat teren de moscheie iar "noi" trebuie sa primim teren in Turcia... "Noi" fiind ori Statul ori BOR ori populatia ortodoxa, functie de cum si cine citeste fraza. Foarte manipulator! Statul sunt eu: BOR...

            Concluzie:
            BOR nu a dat nimic si nu are nici un drept sa vorbeasca de ceva ce ar trebui sa primeasca. Din "reciprocitate" :)

            Restul problemelor:
            Oportunitatea construirii unei moschei
            Credinta majoritatii populatiei
            ... si care mai apar....
            sunt alta gasca in alta traista.
            • 0 (4 voturi)    
              cum? (Joi, 27 august 2015, 13:36)

              Lucian RomulusConstantin [anonim] i-a raspuns lui denvarel

              cum sa dea bor ceva? astia nu dau nici macar mana cand se ineaca...
            • +3 (3 voturi)    
              Explicatii pt denvarel (Joi, 27 august 2015, 17:59)

              idsoc [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

              1. BOR, ca reprezentant religios pt marea majoritatea a romanilor, cere explicatii intr-o problema religioasa. Cine ai vrea sa ceara, FRF sau Sindicatul Romatsa?
              2. Intr-o societate democratica e normal ca majoritatea resurselor sa se aloce in directia dorita de majoritate. Daca majoritatea doreste sa faca biserici se fac, iar daca ateii doresc sa faca altceva, proportional cu pondrea lor, n-au decat sa ceara fonduri pt proiectul lor.
              3. Anormal e ca o minoritate sa-si faca un proiect in sine din blocarea proiectelor majoritatii; ceva de genul daca noi nu avem nevoie de biserici, nimeni sa nu aiba sprijin pt ele.
              4. Sfatul meu pt tine: incerca sa iti extragi fericirea din propriile realizari si nu din critica/distrugerea proiectelor altora.
            • 0 (0 voturi)    
              Tu de indepartezi (Sâmbătă, 29 august 2015, 9:23)

              Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

              Eu n-am facut decat sa-ti arat unde gresesti.

              Si continui sa te indepartezi. Subiectul nu e "reciprocitatea". Este faptul ca BOR a cerut detalii despre moschee.

              "Reciprocitatea" a fost propusa de catre musulmani statului roman, care da terenul.

              Deci ai scris atat text aiurea. Ideea "perversa" in "mintea celor mai putini dotati" este cea pe care o ai tu in cap.
      • 0 (2 voturi)    
        Nu credinta, religia (Joi, 27 august 2015, 17:01)

        alizee [utilizator] i-a raspuns lui reiand

        religia ce a devenit o afacere pe seama credintei.
        Oare din ce motiv/e s-a ajuns la sintagma "buzunare de popa"?
        Iar biserica (o fi ortodoxa, romano catolica sau de oricare) a devenit o superafacere din care traiasc popii in lux. Nici macar 5% nu ajung in opere de binefacere... probabil preotii sunt atat de slabi de la posturile si ajunarile lungi..
        si le trbuie ditamai jeepanele sa le care burdianele si slanele..
    • +2 (4 voturi)    
      Cacaia? (Joi, 27 august 2015, 13:24)

      lrnt [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      Ai facut o remarca ca nuca in perete. Ce treaba are statul cu religia? Daca a donat teren musulmanilor poate doar sa astepte la schimb mantuire de la musulmani.

      Intr-adevar nu e nicio reciprocitate.
      Reciproc este ca noi sa construim o biserica de aceleasi dimensiuni in Istambul, NU centru de pelerinaj!

      Dar in Turcia este interzis prin lege construirea de biserici crestine.. Atunci de ce sa permitem noi construirea de moschei?!? Sa le facem doar asezamant.
  • +14 (26 voturi)    
    ... (Miercuri, 26 august 2015, 19:24)

    CosminMaricari [utilizator]

    Bun, io mi-s ateu, deci o să ard în toate iadurile voastre (probabil pe rând, aranjăm noi cumva), şi mă deranjează moscheea asta cel puţin la fel de mult pe cât mă deranjează şi Catedrala Manipulării Neamului, dar am şi io o curiozitate: în ce calitate îşi permite Patriarhia să ceară lămuriri "cultului musulman"? Că n-am auzit de alte corporaţii aflate în concurenţă directe care să ceară lămuriri una alteia când vor să-şi construiască sedii... Voi aţi auzit să ia Microsoft la întrebări pe cei de la Oracle că de ce-şi fac sediu în Băneasa, de exemplu?
    • +1 (5 voturi)    
      Tu in ce calitate ceri lamuriri? (Joi, 27 august 2015, 12:52)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

      Eu am auzit de o organizatie numita ASUR care ia la intrebari si incearca sa interzica orice manifestare care are cat de cat iz religios. Si asta in calitate de reprezentant al 0.2% din populatie, dupa ultimul recensamant.
      • -2 (4 voturi)    
        bag de seama (Joi, 27 august 2015, 13:52)

        gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

        ca ar putea cere lamuriri in calitate de simplu cetatean.
        sau in viziunea ta lucrul asta nu e permis? doar majoritatea are voie sa se exprime?
  • +8 (16 voturi)    
    hahahaha !!! Gata, nu mai merg pe timesnewroman.ro (Miercuri, 26 august 2015, 19:38)

    Radu_B [utilizator]

    am tot ce-mi trebuie aici :-))))))

    Patriarhia Romana ar putea:
    - sa fie prima care sa conduca prin puterea exemplului, si sa dea explicatii similare privind "necesitatea, dimensiunile, scopul si impactul unei noi catedrale in Bucuresti", adica Catedrala Mantuirii Neamului din Beton
    - sa nu se mai comporte cu aroganta asta, de parca ne detine. BOR e doar un cult. Daca e sa fie reciprocitate, sa fie pentru toate cultele, nu ? De unde aroganta asta a unui cult sa ceara "lamuriri oficiale" unui alt cult religios? Poate sa ceara tratament egal Guvernului, si daca se considera discriminata sa mearga in instanta.

    Foarte misto si baiatu ala de la Giurgiu, are glumite la el exact ca Ponta, desi pare ca-l combate (cum ii sade bine oricarui popa la slujba, trebe si un pic de politica) .... :-))))

    Oricum, idee e ca daca primesc un teren mare, lingouri de aur sau sume mari de bani, problema se rezolva, se pot construi si "moschei in tara voievozilor" asa cum se pot sfinti BMW-uri, masini de pacanele si sali de biliard ... :-)))))
  • +5 (17 voturi)    
    nu le place concurenta (Miercuri, 26 august 2015, 20:08)

    gica pantalon [utilizator]

    as vrea si eu lamuriri de la patriarhie "privind necesitatea, dimensiunile, scopul si impactul" catedralei mantuirii neamului prost
  • +4 (12 voturi)    
    Nu inteleg (Miercuri, 26 august 2015, 20:09)

    ipolitic [utilizator]

    de ce Catedrala Neamului nu poate adaposti si pe musulmani intr-un coltisor. Precum si pe greco-catolici, adventisti si ce o mai fi. Chiar pentru ASUR as prevedea macar un panou de afisare, nu de alta dar jumatate din catedrala e construita din bani publici, si daca nu ma insel, contribuim cu totii.
  • +19 (21 voturi)    
    Se îngroașă gluma! (Miercuri, 26 august 2015, 20:21)

    vali47 [utilizator]

    Ponta spunea că moscheia se face la rugămintea BOR care are nu știu ce înțelegere cu turcii.Acum aflăm că BOR habar nu are.Și Ponta este bine merci prim ministru și ne minte în continuare.Susținut de PSD și interesul național Oprea,cel care fabrică doctori plagiatori.
  • +8 (18 voturi)    
    Poporul roman... (Miercuri, 26 august 2015, 20:46)

    dantor [utilizator]

    cere lamuriri privind necesitatea, dimensiunile, scopul si impactul Catedra Neamului
  • +9 (15 voturi)    
    si ortodocsii de bun simt ar putea cere (Miercuri, 26 august 2015, 20:52)

    __alex__ [utilizator]

    lamuriri patriarhiei privind necesitatea, dimensiunile, scopul si impactul mostruasei hidosenii numite "Catedrala Mantuirii Neamului".
  • +6 (16 voturi)    
    Cetatenii cer: (Miercuri, 26 august 2015, 21:09)

    Lok [utilizator]

    Patriarhiei lamurir privind necesitatea, magnitudinea, scopul si impactul tuturor locurilor de incult din tara. De asemenea necesitatea, dimensiunile cu justificarea acestora si impactul psiho-social a Catedralei Manuirii Neamului.
    • -2 (10 voturi)    
      SI "reciprocitate" ;) (Miercuri, 26 august 2015, 22:13)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      La mine in oras s-au construit ceva zeci de biserici, toate pe spatiul public - pai pentru alea, despre CE "reciprocitate" a fost vorba?
      Daca-i p'asha, vreau shi io sa-mi dea BOR ceva teren de casa, de gradina si de golf... "in reciprocitate" :P
  • +5 (15 voturi)    
    ??? (Miercuri, 26 august 2015, 21:14)

    grongobar [utilizator]

    in ce calitate cere lamuriri ?
    • +1 (9 voturi)    
      +++ (Miercuri, 26 august 2015, 21:50)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      in calitate de stapani inchipuiti pe romania
    • -1 (5 voturi)    
      ... si ... (Miercuri, 26 august 2015, 22:18)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      ... cu ce drept ?
  • +8 (14 voturi)    
    I-auzi! (Miercuri, 26 august 2015, 21:39)

    a-politic [utilizator]

    Ia uite cine s-a trezit sa ceara explicatii! Dar pentru Catedrala Neamului Prost, un fel de piramida din Gizeh in stil romanesc, unde e necesitatea si scopul? In loc sa construiti ditamai altarul cu 14 etaje si cat cinci terenuri de fotbal, nu mai bine dati de mancare nevoiasilor? Si poate mai taiati si din fondurile de masini germane de lux pentru inaltii prelati.
  • +6 (14 voturi)    
    naa... hat...! (Miercuri, 26 august 2015, 22:08)

    Codruta N [utilizator]

    Pai, parca atunci cand era vorba despre plata unor impozite si despre controale de la Curtea de Conturi BOR zicea ca e "institutie privata" - deci in CE calitate "cere explicatii"? Au "cerut explicatii" musulmanii cand au fost jecmanitzi de impozite, ca sa faca BOR Magaoaia Mantuirii Neamului Prost SI cu banii acestora??

    Si apoi... ce "reciprocitate"? Pai CUI a oferit BOR "reciprocitate", atunci cand au primit un teren cat 10 stadioane, FIX in buricul targului, ca sa faca magaoaia sus-mentionata?
    In calitate de CE anume vrea "reciprocitate"? ce? da terenul de la ea?

    Eu stiu ca este la fel de oficial recunoscut si cultul musulman in Romania, n-am auzit sa nu fie legal sau oficial. Deci are aceleasi drepturi, o data ce nu incalca nici o lege iar practicantii lui platesc impozite la fel ca si ceilalti.
    Deci... wtf.?
    • -2 (8 voturi)    
      Hai sa mai si gandim inainte sa reactionam (Miercuri, 26 august 2015, 23:43)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Cultul musulman are drepturi, proportional cu numarul de musulmani, adica 0,3 %.

      Doar nu vrei ca din banii celor peste 85% de ortodocsi declarati sa se construiasca o moschee la fel de mare ca si Catedrala, pentru cei 0,3 % de musulmani?

      Reciprocitatea este acordata de statul turc, statului roman.

      Ca sa n-avem vorbe, mie nu-mi place nici Catedrala, nici moscheile, dar nici oamenii irationali.
      • -1 (5 voturi)    
        Wut? (Joi, 27 august 2015, 10:29)

        CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

        În primul rând, musulmanii îşi fac moschee dn banii lor, doar BOR face din banii noştri...

        Dar, mai important, de când depind drepturile de numărul celor care beneficiază de ele? Acesta este un concept profund nedemocratic.
        • +1 (3 voturi)    
          E greu... (Joi, 27 august 2015, 12:38)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

          Cultele primesc bani de la stat proportional cu numarul de credinciosi. E numai normal si democratic sa fie asa.
          • -2 (2 voturi)    
            ba nu (Joi, 27 august 2015, 13:59)

            gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

            normal si democratic e sa fie finantate doar de membrii cultului respectiv. musulman, crestin sau care o mai fi.
            vrei sa cotizezi, ti se opreste din salariu sau donezi. e simplu, cu 85% ortodocsi, nu vad de ce va este frica.
            • +3 (3 voturi)    
              Daca Ateneul (Joi, 27 august 2015, 18:30)

              idsoc [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

              ...ar fi fost construit doar din banii celor care merg la concerte, tineam azi Festivalul Enescu in cort pe camp.
            • 0 (0 voturi)    
              Vorbesti prostii (Sâmbătă, 29 august 2015, 9:09)

              Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

              Nici mie nu-mi plac multe lucruri care se fac din taxele pe care eu le platesc, dar nu se poate cheltui bugetul dupa cum vrea fiecare.

              Conducatorii sunt alesi de majoritate si urmaresc in principal interesele majoritatii. Asa functioneaza sistemul, chiar daca nu ne place.

              Nu imi e "frica", pentru ca n-am nici o treaba cu BOR sau cu bisericile. Stiu ca pentru voi e greu de inteles de ce cineva argumenteaza pentru logica si bun simt desi n-are nici un interes. Ar trebui sa incercati si voi, daca puteti, chestia asta. Face bine la creier.
    • +4 (4 voturi)    
      Nici nu stiu de unde sa incep... (Joi, 27 august 2015, 18:27)

      idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      ...sa-ti raspund, la cat esti de pe langa.
      Cultul musulman din Romania, la fel ca toate cultele, primeste sprijin de la statul roman. Marea moschee din C-ta a fost construita in 1910, la ordinul lui Carol I. Deci nu jecmaneste nimeni muslmanii pt binele ortodocsilor.
      Noua moschee se construieste insa intr-o zona care nu e traditional cu minoritate musulmana, are deja o moschee si apare intrebarea legitima, de ce mai nevoie de alta? Cumva pt toti Abdullah Atasii care au venit in Buc din Turcia dupa Revolutie si fac diverse invarteli pe aici? Daca da, nu sint sigur ce contributie au ei la veniturile statului si de ce la ei acasa nu ofera ceva la schimb majoritatii romanilor care le sustine constructia de aici. Ti-e mai clar acum?
  • 0 (16 voturi)    
    Citesc comentariile (Miercuri, 26 august 2015, 22:15)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Si observ ca ateismul e doar crestinofob :)) Celelalte religii sunt scutite de atacurile ateiste 95%, ca doar crestinismul nu arunca pe nimeni in aer si suporta orice mojicie!
    • +3 (9 voturi)    
      las-o jos ca macane (Miercuri, 26 august 2015, 22:50)

      tudoran [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Nu, ateii si mai ales oamenii normali la cap pur si simplu nu mai vor biserici. De niciun fel. Iar BOR-ul tau mult iubit nu este criticat pentru ca ateii iubesc musulmanii ci pentru ne-am saturat de ipocrizie. Adica Patriarhia vine si comenteaza ca de ce vor musulmanii mega-catedrala din banii lor cand Patriarhia isi construieste mega-catedrala din banii nostri ai tuturor. Pai daca BOR-ul face catedrala, musulmanii de ce sa nu-si faca? Sau catolicii? Sau Martorii lui Iehova? Ca asa a zis Stefan cel Mare?
    • +2 (8 voturi)    
      Degeaba citesti... (Miercuri, 26 august 2015, 22:52)

      Ala_bala [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Citesti....dar nu intelegi nimic. Comentariile astea nu sunt toate "crestinofobe", sunt anti-BOR.
      Pentru ca BOR, prin preafericitii ei reprezentanti, are din nou aroganta maxima.
      Acum stai si cugeta. Sau roaga-te, poate o sa pricepi
      • +1 (5 voturi)    
        Tu nici nu citesti, nici nu pricepi (Joi, 27 august 2015, 13:17)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Ala_bala

        E cam stupid sa te opui la ceva doar pentru ca "a zis BOR". Si sa n-ai nici o problema cu constructia nejustificata a unei moschei de asemenea dimensiuni intr-o tara cu 0,3% musulmani, doar pentru ca sa faci in ciuda BOR (nici mie nu imi sunt simpatici).

        Ura si prostia merg merg impreuna de multe ori.

        Nu stiu ce sa-ti spun sa faci ca sa pricepi... ca nu prea ai ce. Poate sa astepti sa se mai intample un accident in urma caruia tu sa "evoluezi" intr-o fiinta cu o judecata mai buna si mai obiectiva. Da' asta e destul de putin probabil. Cine stie cate miliarde de ani o sa trebuiasca sa asteptam.... degeaba.
    • +2 (6 voturi)    
      Arationalii... (Miercuri, 26 august 2015, 23:23)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Da, nu ii deranjeaza ca se construieste o moschee mare in Bucuresti, ci ca Patriarhia cere detalii despre ea...
  • 0 (4 voturi)    
    .... (Miercuri, 26 august 2015, 23:27)

    tirolez [utilizator]

    Dar nu deranjeaza pe nimeni ideea de moschee gigantica in mijlocul Bucurestiului? OK, BOR nu are nicio calitate sa ceara lamuriri, trebuia pur si simplu sa anunte ca e contra si faca o campanie contra si manifestatii publice! Cei care urasc BOR oricum o fac, macar aveau un motiv. Asta daca voia sa fie de ajutor si sa nu patim ca francezii de atata corectidune politica. Dar la ei, banul si atat. Cand a fost cu ora de religie, mama ce s-au mai mobilizat. In problema aceasta am citit doar ca-i deranjeaza ca turcii nu le-au dat teren in centru si declaratia asta in care cer lamuriri. Pe care le-au si primit, inteleg, "e un proiect pasnic". Toata lumea e multumita.
  • -3 (5 voturi)    
    Rectificare (Joi, 27 august 2015, 11:00)

    Qwertz [utilizator]

    Romania ar trebui sa ceare lamuriri privind necesitatea, dimensiunile, scopul si impactul catedralei neamului din Capitala.
  • +2 (4 voturi)    
    Care reciprocitate? (Joi, 27 august 2015, 13:25)

    lrnt [utilizator]

    Reciproc ar fi ca noi sa construim o biserica de aceleasi dimensiuni in Istambul, nu centru de pelerinaj!

    Dar in Turcia este interzis prin lege construirea de biserici crestine.. Atunci de ce sa permitem noi construirea de moschei?!?
  • -3 (3 voturi)    
    lamurire (Joi, 27 august 2015, 13:34)

    Lucian RomulusConstantin [anonim]

    patriarhia romana mai bine ar da ea lamuriri cu privire la "necesitatea, dimensiunile scopul si impactul" monstruozitatiii megalomanice construite ca o buba pe varful nasului langa parlament, de care neamul are nevoie ca de o frectie la piciorul de lemn al mesei. o sa va pape uciga-l toaca, popi lacomi ce sunteti!
  • -1 (3 voturi)    
    Carol I ??? (Joi, 27 august 2015, 15:40)

    boogiewoogie [utilizator]

    De unde si pana unde sa se foloseasca de numele lui?! Cu ce accept?
  • 0 (0 voturi)    
    Acum am inteles... (Sâmbătă, 29 august 2015, 9:24)

    Skipper1 [utilizator]

    ...de ce e nevoie de moschee. Proiectul moscheii era "vizionar". "Refugiatii" musulmani trebuie sa aiba un centru.