VIDEO Timisoara. Artistii Corului Regal din Olanda, alungati de politistii locali pentru ca dadeau o reprezentatie gratuita "fara aprobare"

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 25 august 2015, 7:17 Actualitate | Esenţial

Politistii locali din Timisoara i-au alungat pe artistii Corului Regal din Olanda care dadeau o reprezentatie gratuita, in aer liber, la ei in oras. Sute de oameni s-au adunat vineri seara la concertul sustinut de Corul Regal Venlona. Placut impresionati de succes, membrii corului au vrut sa le ofere o surpriza localnicilor si au cantat gratuit in Piata Victoriei. Politistii locali au reactionat de parca ar fi vazut cersetori in fata ochilor, transmite Digi24.

Frans Meewis, regizor: "Corul canta, iar la un moment dat cineva m-a luat de dupa spate... era un politist si mi-a spus "hai cu mine". M-a dus la superiorul lui, un om inalt, si mi-a spus in limba romana ca nu trebuia sa cantam pentru ca ne trebuie aprobare".

Strainii au vrut sa faca un gest frumos pentru localnicii care nu au avut bani sa cumpere bilet la spectacolul oficial, dar oamenii legii i-au pus pe acelasi plan cu cersetorii si i-au facut sa plece.

In vreme ce peste hotare artistii sunt cautati pentru concerte, la Timisoara li s-a cerut sa opreasca spectacolul.

Frans Meewis, regizor: "Este incredibil ca in fata cladirii Operei sa interzici sustinerea unui concert in aer liber".

Reactia primarului Timisoarei

Incidentul a ajuns si la urechile primarului, care a fost uluit de reactia politistilor locali.

Nicolae Robu, primarul Timisoarei: "Ar fi trebuit sa aiba mai mult discernamant si sa inteleaga ca nu e vorba de un grup dubios, ci de un grup demn de tot respectul si ar fi trebuit sa dea un telefon si sa intrebe superiorii ce sa faca".

Daniela Seracin, purtator de cuvant la Politia Locala Timisoara: "Li s-a explicat ca nu este voie sa aiba loc manifestari de acest gen fara autorizatie, dupa care membrii corului si-au terminat de cantat melodiile si au plecat mai departe".

Corul Regal Venlona isi incheie recitalurile din tara noastra la sfarsitul acestei saptamani cu un concert la Basilica Maria Radna din Lipova
.












8815 vizualizari
  • +10 (10 voturi)    
    gardieni (Marţi, 25 august 2015, 7:21)

    Nevermind [utilizator]

    ce sa le ceri?
  • +8 (12 voturi)    
    politisti prosti! (Marţi, 25 august 2015, 7:30)

    lili [anonim]

    De ce sa nu spunem lucrurilor pe nume... majoritatea sunt analfabeti, de-a binelea, adica neinstruiti, limitati... nu au nici cea mai mica tangenta cu meseria asta, sunt veniti din Vaslui,Tteleorman, Dolj, unde scoala multa nu au facut, dar au intrat in Politie usor, asa cum se intra, fara minime cerinte...
    Rusine!
    • -8 (8 voturi)    
      priceputule! (Marţi, 25 august 2015, 10:19)

      lambda [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Fiindca tu le cunosti originile tuturor, ia spune-mi, de unde sunt eu?
      • 0 (0 voturi)    
        ești din... (Marţi, 25 august 2015, 21:11)

        Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui lambda

        ...din fundul satului, de pe ultima uliță, de unde începe porumbul
  • +28 (28 voturi)    
    Mda (Marţi, 25 august 2015, 7:57)

    Soljenitin [utilizator]

    Dar cand nuntile tiganilor blocheaza strazi intregi si deranjeaza cartiere intregi politia locala nu mai intervine.
    • +1 (1 vot)    
      politia locala nu e dotata si cu pampersi. (Marţi, 25 august 2015, 18:53)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      interventia primarului neocomunist robu pr un post tv a fost de toata jena, redau doar doua cuvinte prin care incerca sa justifice actiunea de tot rasul a polihotiei locale: aprobare si forta majora.
      cred ca uslistul de robu habar nu are de flasmob, putea fi o interpretare pt. ca corul sa fie lasat sa se produca.
  • +22 (22 voturi)    
    Politia locala ar trebuii desființată (Marţi, 25 august 2015, 8:14)

    Emy [anonim]

    Încasează bani degeaba se leagă de tot ce este inofensiv, prin piețe au ajuns spaima babutelor pe cand smecherii cu țigări și vânzători de chitanțe le rad în nas îi mai și injura pe fata, sunt de toată jena
  • +25 (25 voturi)    
    Aceeasi politie (Marţi, 25 august 2015, 8:14)

    SergiuPanait [utilizator]

    care face sluj in fata clanurilor de tigani care terorizeaza orasul si blocheaza strazi cu nuntile lor.....
  • +20 (20 voturi)    
    politistii locali- cea mai proasta "investitie" (Marţi, 25 august 2015, 8:27)

    rov [utilizator]

    a oraselor.
    Indivizi refuzati, fara abilitati si stupizi dar cu pile. O adevarata pensiune pentru handicapatii orasului ce nu-s capabili de o munca cinstita.
    O rusine nationala in fiecare oras din Romania.
  • -15 (19 voturi)    
    Legea (Marţi, 25 august 2015, 8:42)

    florin [anonim]

    Politistii au aplicat legea. Poate ca in loc sa fie mirat de "lipsa de discernamant" a politistilor, domnul primar ar trebui sa militeze pentru modificarea legii astfel incat actiunile culturale sa se poata manifesta in aer liber, in anumite conditii, fara autorizatii speciale
    • +13 (13 voturi)    
      serios? (Marţi, 25 august 2015, 9:28)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui florin

      Invit aceeasi politie locala + cea nationala + jandarmerie, sa aplice legea pe strada Vulturilor din Bucuresti, unde niste nordici arieni evacuati de unde stateau fara titlu si abuziv, locuiesc pe trotuare de 1 an in cel mai mare jeg. Manele si seminte included, ca munca e grea. Pe aia solo, care prostesteaza cu o foaie A4 in mana, ii salta instant.

      Cam asa cu legea... Apropo, banuiesc ca esti familiarizat cu aplicarea legii atat in litera cat si in spiritul ei... Detaliile astea...
    • +9 (9 voturi)    
      exista, dar unii nu "cunoaste" (Marţi, 25 august 2015, 9:47)

      strutul [utilizator] i-a raspuns lui florin

      Art. 3. - Nu trebuie declarate in prealabil adunarile publice al caror scop il constituie manifestarile cultural-artistice, sportive, religioase, comemorative, cele ocazionate de vizite oficiale, precum si cele care se desfasoara in exteriorul sau in incinta sediilor ori a imobilelor persoanelor juridice de interes public sau privat.
      • +8 (8 voturi)    
        așa este (Marţi, 25 august 2015, 11:42)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui strutul

        că străinii nu cunosc legea e firesc, dar autorul articolului să nu se documenteze, să nu cunoască așa ceva? În ceea ce îi privește pe polițiști, e grav oricum: dacă nu știau legea, să își dea demisia, dacă o știau, înseamnă că au făcut-o cu rea voință, să își dea demisia!
        • +7 (7 voturi)    
          Cunoasterea legii (Marţi, 25 august 2015, 11:58)

          strutul [utilizator] i-a raspuns lui Ion

          Nici primarul, nici purtatorul de cuvant nu o cunosc.

          In plus, redactorul (jurnalistul), trebuie sa faca mai mult decat o relatare de evenimente. In cazul de fata, trebuia sa puna si articolul de lege in cauza. Astfel se face si o informare.

          Strainii se ghideaza dupa legile UE, dar armonizarea legislatiei romane cu cea europeana este inca un deziderat.
          • +4 (4 voturi)    
            Foarte elegant spus (Marţi, 25 august 2015, 12:38)

            mcris [utilizator] i-a raspuns lui strutul

            Asta cu "dezideratu'. Armonizarea cu legile UE este de ochii Bruxellului, ca sa vina fonduri, noi vrem sa mergem tot pe sistemul PCR = pile, cunostinte, relatii.
  • +22 (22 voturi)    
    actiunea politistilor timisoreni....... (Marţi, 25 august 2015, 9:05)

    novator [utilizator]

    .......este normala pentru ca olandezii nu cantau manele si nu blocau circulatia cu masini de lux. Asa ca, erau niste neica nimeni care trebuiau amendati.

    Banatu-i fruncea !
  • +11 (11 voturi)    
    Politia locala (Marţi, 25 august 2015, 9:10)

    adib [anonim]

    Daca erau tiganii manelisti nu aveau nici o problema sa-i lase sa "cinte". Asa...pumnii mei...minte nu are!
  • +9 (9 voturi)    
    adunare spontana (Marţi, 25 august 2015, 9:28)

    strutul [utilizator]

    adunarea spontana nu are nevoie de autorizatie.
  • +9 (9 voturi)    
    Corect (Marţi, 25 august 2015, 9:37)

    militia [anonim]

    La fel fac ei si cu mancatorii de seminte cantareti la tarabane de prin parcurile bucurestene.
    Sau nu....? Parca nu...
  • +5 (5 voturi)    
    Legea, dar legea ce spune? (Marţi, 25 august 2015, 9:43)

    strutul [utilizator]

    Legea nr. 60/1991 - organizarea si desfasurarea adunarilor publice, republicata la 14 martie 2014

    Art. 3. - Nu trebuie declarate in prealabil adunarile publice al caror scop il constituie manifestarile cultural-artistice, sportive, religioase, comemorative, cele ocazionate de vizite oficiale, precum si cele care se desfasoara in exteriorul sau in incinta sediilor ori a imobilelor persoanelor juridice de interes public sau privat.
  • +6 (8 voturi)    
    rezultatul invatamantului dupa 89 (Marţi, 25 august 2015, 9:56)

    visatoarea [anonim]

    Asta este rezultatul invatamantului dupa 1989. Cum sa cerem cultura când de ea nu mai au parte cei ce termina scoala? Rusine dascalilor ce au creat acesti analfabeti !
  • +3 (3 voturi)    
    din pacate (Marţi, 25 august 2015, 10:15)

    hmc [utilizator]

    politistii nici macar nu au stiut ca ce se canta acolo este muzica (o ceata de oameni cu lemne si bete in maini), in conditiile in care, inca, dupa statistici, cel mai ascultat gen de muzica in romania raman manelele.
    este doar imaginea unei tari inapoiate, grosiera si deloc rafinata, care isi apara izmenele jegoase crezand ca este cat se poate de bine imbracata. trist. foarte trist.
    bine macar ca in cateva zile incepe Festivalul George Enescu. but who gives a shit, nu-i asa?
  • +6 (6 voturi)    
    Interesant este ca politistii (Marţi, 25 august 2015, 11:06)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Sunt mult mai flexibili si au "discernamant" cand e vorba de activitatile "partenerilor lor comerciali" romii
  • +4 (4 voturi)    
    Necunoașterea legii (Marţi, 25 august 2015, 11:31)

    Ion [anonim]

    Conform legii adunărilor publice, manifestările artistice nu au nevoie de nici o aprobare/autorizare. Că străinii nu consc legea, asta este, sunt străini, dar polițiștii români? Dar persoana care a scris articolul?
  • +2 (2 voturi)    
    dubiosi? ce inseamna dubiosi? (Marţi, 25 august 2015, 11:58)

    Lukas [anonim]

    Pai domnu' Robu, pentru militieni astia sunt dubiosi, nu v-ati prins?
  • +1 (1 vot)    
    Politia locala = badigard BGS promovat la angajat (Marţi, 25 august 2015, 12:21)

    Rosuarterial [anonim]

    Felicitari doamnei ! Pentru imbunatatirea imaginii corpului gardienilor publici din romania. Sau cum li se mai spune acum.

    Daniela Seracin, purtator de cuvant la Politia Locala Timisoara: "Li s-a explicat ca nu este voie sa aiba loc manifestari de acest gen fara autorizatie, dupa care membrii corului si-au terminat de cantat melodiile si au plecat mai departe".
    Asta crede politia locala Timisoara.

    ART. 3 - Nu trebuie declarate în prealabil adunãrile publice al cãror scop îl constituie manifestãrile cultural artistice (...)
    Asta spune legea. https://www.facebook.com/seracin.daniela?ref=br_rs Politia locala = badigard BGS promovat la angajat de stat
  • +4 (4 voturi)    
    mai e mult pina departe (Marţi, 25 august 2015, 15:08)

    natbl73 [utilizator]

    "si-au terminat de cantat melodiile si au plecat mai departe"

    Mai departe, spre civilizatie, spre Olanda
  • -1 (3 voturi)    
    cor (Marţi, 25 august 2015, 18:27)

    teodorescu [anonim]

    Tablagii incompetenti intr-un mediu banatean, sovin-nationalist.
    Banatenii urasc tot ce e roman venetic.
    Atata pot.